837337194X
dorastanie, młodzież
Ewa

„O melba!” to historia Maliny, której spełniło się stare przekleństwo Chińczyków: żyć jej przychodzi w ciekawych czasach. Naszych czasach. W dodatku mamę ma dziennikarkę, tatę - gdzieś tam, oddzielnie, babcię - z mroczną tajemnicą. I jeszcze szkoły musi zmieniać nieustannie, bo mama nigdzie nie może zagrzać miejsca. Los jednak wcale, jak się okaże, nie jest ślepy: zatrzymuje Malinę u babci, w małym miasteczku na południu Polski. I zaczyna karta po karcie odsłaniać przeszłość - dramatyczne dziś okazuje się jej logicznym dalszym ciągiem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

eduko7 | 2016-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Trudny temat. Hipokryzja, bezduszność, nieme wołanie o pomoc. Rodzinne i lokalne tajemnice. Tylu ludzi skrzywdzonych przez jednego zwyrodnialca. Czy uda się go powstrzymać?

Agnieszka | 2012-05-31

Dobra książka. Porusza wiele kwestii rodzinnych. Książka z tajemnicą w tle. Wciągająca historia nie tylko dla młodzieży. Polecam

książek: 2038
skarbka78 | 2015-08-26
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

"Melbę" wypożyczyłam z biblioteki, z działu młodzieżowego. Spodziewałam się więc lektury lekkiej, łatwej i przyjemnej na letnie wakacyjne popołudnie. Jednak pomimo takiej klasyfikacji i nastoletniego wieku głównej bohaterki książka porusza wiele ważnych życiowych dylematów i ukazuje wielopokoleniowe konsekwencje decyzji podjętych wcześniej przez rodzinę. Zmusza do zastanowienia się nad własnym podejściem do relacji z innymi. Uczy, iż nie należy zamiatać problemów pod dywan i pokazuje, że za wszystko kiedyś trzeba zapłacić... czasem coś co wydaje się słuszne w danej chwili, wcale nie jest takie na dłuższą metę...
Książka warta przeczytania.

Malina - nastolatka, której głównym zajęciem jest zaznaczanie miejsc w których mieszkała. Z powodu częstego przemieszczania się bez przyjaciół, bez celu w życiu. Z racji zawodu swojej matki muszą się bezustannie przeprowadzać. Aby poczuć stabilizację, znaleźć przyjaciół, spędzić więcej czasu w kolejnej szkole Malina postanawia zamieszkać u babci. Babci zrzędy z którą nie dogaduje się rodzina ani nawet jej własna córka. Ale Malina daje radę. Za opiekę nad babcią wdzięczna jest jej rodzina, którą odciąża z tego przykrego obowiązku.
W trakcie kilkumiesięcznego pobytu u babci Malina wpada w wir dziwnych zdarzeń, próbuje poznać wielką tajemnicę rodzinną, wędruje po górach i pomaga bezdomnemu psu. Mimo tak wielu wrażeń cały czas tęskni za matką, z którą łączą ją bardzo silne więzi, tym bardziej że ojciec Maliny pozostaje nieznany. Historia kończy się happy endem. Obie kobiety znajdują swoje miejsce na ziemi. Gdzie... przeczytajcie same.

Animi | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

To nie jest zwyczajna książka dla nastolatek. I chyba właśnie dlatego głęboko zapadła mi w pamięć - do tego stopnia, że tytuł oraz fabuła krążyły w myślach po kilku latach i wprost nie mogłam do niej nie wrócić.
Pamiętałam, że wywarła na mnie niemały wpływ. Można powiedzieć, że w jakiejś mierze zainspirowała do pisania własnych tekstów.
I obawiałam się, że za drugim razem nie wyda mi się równie niezwykła - na szczęście bardzo się pomyliłam.

Akcja dzieje się gdzieś niedaleko, codzienność nie wydaje się skomplikowana. Jednak książka staje się trudniejsza z każdą stroną, a Malinę ogarnia coraz większy niepokój.

Gdybym miała określić jednym zdaniem, o czym opowiada, powiedziałabym, że pokazuje całą prawdę o konkretnych typach ludzi. Relacje, wpływy, traumy, zawody, nadzieje. Nieporozumienia, układy, tajemnice.
Nie nazwałabym jej więc powieścią o życiu nastolatki, a po prostu powieścią o ludziach.

| 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, ***8

Nie powiem, że to była łatwa książka! Jeszcze nigdy przy czytaniu jakiejkolwiek książki nie miałam tylu różnych odczuć i emocji: radość, ekscytacja, smutek, żal, zniecierpliwienie, znudzenie, nadzieja, zdziwienie... Cały, nie zawsze kolorowy, wachlarz.
Pomysł był świetny i sposób opisania- niezwykły! Otóż siedemnastoletnia Malina przeprowadza się do babci. Jej mama dziennikarka, cały czas jest w drodze i za nic w świecie nie chce się spotkać ze swoją matką (jakiś dawny konflikt?!). Malina próbuje odkryć przyczynę choroby psychicznej swojej ciotki, Elki, na której pogrzeb właśnie przyjechała. Jaki szok przeżyła Elka, prawie 30 lat temu? Dlaczego zapadła w śpiączkę i zmarła?
Malina, jako rzecznik praw ucznia, stara się też rozwiązywać problemy swoich kolegów. Z prośbą o pomoc zwraca się do niej Cylak, znany diler narkotyków, którego bezpodstawnie posądzono o wszelkie uszkodzenia w szkole- a trochę ich było! Jednak każdy uczeń wie, że to Olek Tarwid- synalek znanego biznesmena,...

Jenny_89 | 2011-09-30
Przeczytana: wrzesień 2011

Jest to dosyć nietypowa książka dla młodzieży. Okładka i tytuł błędnie podsuwają nam informację, że jest to opowieść z cyklu "lekka, łatwa i przyjemna", przeznaczona dla nastolatek spragnionych ckliwych historii miłosnych, humoru i szczęśliwego zakończenia. Jednak treść tej opowieści jest zupełnie inna. Główna bohaterka - Malina jest siedemnastolatką, która musi sobie poradzić z problemami typowymi nie tylko dla wieku nastoletniego, ale również z tymi o wiele poważniejszymi. Autorka dotyka takich problemów jak przemoc domowa i seksualna, rozbite rodziny, brak porozumienia z dorosłymi, choroba psychiczna czy nawet gwałt. I chociaż rzeczywistość w powieści jest szara i melancholijna, a problemy wydają się początkowo trudne do rozwiązania to Bąkiewicz potrafiła pokazać czytelnikom, że wybieranie trudniejszej drogi ma sens, nawet jeśli trzeba zmierzać pod prąd.

PABLOPAN | 2012-05-04

Niezła książka, pamiętam, że bardzo mi się podobała. Polecam.

Laurel | 2015-01-18
Przeczytana: wrzesień 2014

Ta książka... jakby to opisać... pozostawia w człowieku jakiś ślad. Po przeczytaniu nie można jej tak po po prostu odłożyć na półkę czy oddać do biblioteki. Ta książka zmusza człowieka do refleksji. Poruszane w niej tematy są naprawdę...mocne. Momentami zastanawiałam się, dlaczego ta pozycja znajduje się w dziale "Dla dzieci" w mojej bibliotece. Na pewno kiedyś do niej powrócę.

MILKY | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Rewelacyjna książka! Język, jakim została napisana, to jej niezaprzeczalny atut! Nie czyta się szybko, ale z ogromną przyjemnością. Poza tym problematyka książki jak najbardziej aktualna - niby propozycja dla młodzieży, ale wcale nie czułam, że czytam coś przeznaczonego nie dla mnie. Oczywiście chciałoby się zakończenia w stylu "a potem żyli długo i szczęśliwie", ale życie nie jest bajką, więc pewien niedosyt po przeczytaniu pozostaje i chciałoby się znać ciąg dalszy wielu poruszonych w książce spraw, losy świetnie nakreślonych postaci. Prawdziwy literacki rarytas! Cudownie, że dziś też powstają naprawdę dobre książki - krzepiące! Po stokroć polecam!!!