Twórczość których pisarzy nie jest boomerska ani cringe’owa? O Młodzieżowym Słowie Roku i książkach

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.11.2021

Młodzieżowe Słowo Roku ma pięcioletnią historię – plebiscyt organizują wspólnie Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Uniwersytet Warszawski. Z każdą edycją pojawia się coraz więcej propozycji słów-kandydatów do zwycięstwa i coraz więcej głosów jest na nie oddawanych. Najwyraźniej więc Polacy starają się być na bieżąco z tym, o czym (a raczej: jak) mówi młodzież. A sami pisarze? Czy nadążają za „słownymi” trendami? Pomóżcie nam to ustalić!

Twórczość których pisarzy nie jest boomerska ani cringe’owa? O Młodzieżowym Słowie Roku i książkach Unsplash

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku ma na celu wyłonienie najpopularniejszych słów, używanych przez młodych ludzi. W aktualnej edycji zamknięty został już etap zgłaszania konkretnych słów, teraz można już głosować na finałową dwudziestkę. Zanim jednak ją zaprezentujemy, warto wspomnieć o wynikach poprzednich konkursów.

Dlaczego „sztos” jest gituwa, ale julka już nie za bardzo?

Te wspomnienia można zacząć od roku 2020, w którym… wyróżnienia dla słowa roku nie przyznano. Dlaczego? Wiele ze zgłoszonych kandydatur było słowami wyśmiewającymi kogoś, obraźliwymi, więc jury postanowiło, że lepiej plebiscyt odwołać, niż promować nietolerancję. Dlatego też ani Sasin (i słowa utworzone od nazwiska tego posła, oznaczające „wydawanie pieniędzy na coś, co się nie odbyło”), ani julka nie zostały nagrodzone. „Julka” to pogardliwe określenie młodej kobiety, najczęściej o poglądach lewicowych, która wypowiada się na tematy społeczno-polityczne.

W jeszcze wcześniejszych latach plebiscyty odbywały się jednak bez większych kontrowersji. W pierwszej edycji wygrał „sztos”, który – co być może wiedzą nawet i boomerzy – oznacza „coś fajnego, niesamowitego i fantastycznego”. Kolejnym zwycięzcą został… emotikon XD, będący sposobem na wyrażenie podziwu, zdziwienia lub rozbawienia daną sytuacją. W 2018 roku przyszła kolej na „dzbana” (tak właśnie odmienianego w bierniku!), czyli osobę, no cóż, niezbyt inteligentną, a do tego bardzo niemiłą. Rok 2019 należał z kolei do alternatywki, czyli „dziewczyny o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”.

Ech, jak dobrze sobie zasnąć w śpiulkolocie po ciężkim dniu!

A jakie słowa dostały się do finału w tym roku? Poznajcie finałową dwudziestkę!

twoja stara – jesteście trzydziestolatkami i od razu poczuliście się młodziej, widząc tę kandydaturę? Nic dziwnego! Moda na „twoją starą” powróciła wprost z lat 90. Sformułowania tego używa się, by zakończyć dyskusję, gdy więc się z kimś nie zgadzamy lub nie mamy ochoty kontynuować rozmowy, w ten sposób wyrażamy swoją dezaprobatę;

sześćdziesiona – to słowo nawiązujące do… art. 60 kodeksu karnego o nadzwyczajnym złagodzeniu kary dla sprawcy przestępstwa, który ujawni informacje dotyczące innych sprawców; chodzi więc o – jak powiedziałby boomer – dawnego skarżypytę; słowa „sześćdziesiona” używa np. siostra wobec brata, który zdradził przed rodzicami jakąś jej tajemnicę;

boomer – ironiczne określenie osoby urodzonej w czasach powojennego baby boom – w latach 40., 50. I 60. XX wieku; podobnie jak „twoja stara”, określenie „ok boomer” jest wyrazem dezaprobaty, ale oznacza też, że osoba, wobec której słowa te są wypowiadane, zdaniem ich autorów zdecydowanie nie jest „na czasie”;

baza – słowo, które ma pozytywne znaczenie i oznacza aprobatę;

cringe – to z kolei żenada (coś żenującego, zażenowanie), wstyd;

essa – czyli uniwersalny okrzyk radości, słowo, które można stosować w wielu sytuacjach, np. na powitanie i pożegnanie; oznacza również „łatwy”;

ez – czyli coś łatwego i oczywistego, również wyraz zachwytu i ekscytacji;

foliarz – osoba wierząca w teorie spiskowe, nieufająca nauce i medycynie; w czasie pandemii określenie stosowane często wobec przeciwników szczepień;

gituwa – od „git”, czyli „świetnie”;

IMO ­– skrót od „in my opinion”, czyli „moim zdaniem”;

koks/kox – słowo wielu znaczeń, używane jako określenie mężczyzny trenującego na siłowni i zażywającego substancje anaboliczne; można nim też określić same substancje anaboliczne i kokainę; „koks” może też znaczyć „świetnie”;

mrozi – czyli stwierdzenie używane w reakcji na coś żenującego;

naura – skrót od „na razie”;

oddaje – czyli „opłaca się”;

pogchamp – kiedyś tylko emotikon, obecnie słowo wyrażające aprobatę;

rel – skrót od angielskiego „relatable”, czyli „czuję tak samo”;

shees – czyli słowo będące wyrazem zdziwienia, zaskoczenia;

sus ­– to ponownie skrót od angielskich słów: „suspicious” lub „suspect”, czyli „podejrzany”;

śpiulkolot – słowo znane być może nie tylko młodzieży, ale i starszym wielbicielom memów, „śpiulkolot” to miejsce do spania, najczęściej po prostu łóżko;

zodiakara – dziewczyna wierząca w znaczenie przypisywane znakom zodiaku.

Jeśli macie ochotę zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku, możecie to zrobić, wchodząc na stronę PWN, którą znajdziecie pod tym linkiem.

„Młodzieżowe” słowa i pisarze

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 stanowi także dobry pretekst do tego, by zastanowić się, którzy pisarze zdecydowanie są na bieżąco z tym, w jaki sposób rozmawiają ze sobą młodzi ludzie, i wiedzą też, jakie słowa są popularne w danej chwili, używają ich w swoich książkach. Do takich twórców należy Remigiusz Mróz – pisarz wydaje każdego roku tyle nowych książek, że bez trudu można w nich znaleźć słowa, które w danej chwili są modne. W jego powieściach nie brakuje też odniesień do współczesnych wydarzeń w Polsce i na świecie, opisów konkretnych miejsc w Warszawie czy w Opolu. Ciekawym przykładem jest powieść „Osiedle RZNiW”, w której autor opisywał lata 90., więc zawarł w niej popularne wtedy młodzieżowe słowa:

W przeciwieństwie do nich zdawałem sobie sprawę, że jak się nie ma hajsu, trzeba mieć znajomości. Że w banku bogaty dostaje premię za to, że się nachapał, a biednemu dopierdolą, by wyrównać sobie bilans. Że biedny odwali kitę, zanim dostanie się do lekarza, tymczasem bogaty zostanie przyjęty z biegu ze stłuczonym paznokciem.

Z lat 90. przenieśmy się powoli do nowego stulecia – w 2003 roku zadebiutowała „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” 19-letnia wtedy Dorota Masłowska. Książkę nazywano „dresiarską” lub/i „młodzieżową”. Dlaczego? Pojawiały się w niej takie słowa jak „flądra”, „franca” (pogardliwie o kobiecie), „czajna tałn” (kobieta pozująca na osobę pochodzącą z Azji), „wypindrzona” (o kobiecie z mocnym makijażem), a także „buc”, „frajer” czy „palant” – słowa też niezbyt pochlebne, tym razem o mężczyznach.

Masłowska pisała o świecie młodych dorosłych w języku dla nich zrozumiałym. Podobnie jak Sylwia Chutnik w „Kieszonkowym atlasie kobiet”. W czasach jeszcze bardziej współczesnych, podczas dyskusji o zmianie w kanonie lektur szkolnych, które trwały od listopada 2020 roku, pojawił się pomysł, by z zestawienia usunąć „Felixa, Neta i Nikę oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Przeciwko takim zmianom protestowali rodzice, a także Polska Izba Książki. Ostatecznie utwór z listy lektur obowiązkowych trafił na tę z lekturami uzupełniającymi. Publikacja na dole każdej ze stron zawiera nie tylko zabawne anegdoty, tłumaczenia angielskich słówek. Rafał Kosik zdecydowanie pozostaje na czasie z tym, co w młodzieżowej trawie piszczy:

– Ruben to przygas. – Net machnął ręką. – Ma pół mózgu. O wszystkim i tak decyduje Marcel... A właściwie... dlaczego ty zawsze chodzisz w tych martensach?

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

– Bo on mi nie mówi za każdym razem, że zjadłam robaczywy majonez, że myłam głowę w pralce...

– Albo że zupa była za słona?

(„Feliks, Net i Nika oraz Pałac Snów”)

Co ciekawe, o młodzieżowych sprawach bardzo aktualnym językiem potrafią też pisać historycy, jak Grażyna Bąkiewicz, autorka serii Ale historia… i wielu innych książek. Jedną z nich jest „O Melba!”, w której znajdziemy i takie fragmenty:

Może mogłabyś wejść kiedyś do domu i zapytać: co u ciebie, jak tam w szkole, jak się miewa twoja koleżanka, czy w ogóle masz jakąś koleżankę, a jak się nazywa twój aktualny chłopak, a matma, poprawiłaś pałę z zeszłego tygodnia, a jak twoje nerki, nie bolą, nosisz ciepłe majtki, po ile dzisiaj marycha, jadłaś coś, a może ktoś cię dzisiaj zgwałcił i chciałabyś o tym pogadać, a może masz ochotę na pierogi z mięsem?

A którzy pisarze i które pisarki, Waszym zdaniem, zdecydowanie potrafią pisać tak, że ich utwory trafiają do młodzieży i zawierają bardzo aktualne słownictwo? Zapraszamy do dodawania opinii i cytatów z książek w komentarzach. No i przyznajcie się: ile z tegorocznych słów-finalistów konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku znaliście?

[as]


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
andeś  - awatar
andeś 22.11.2021 18:08
Czytelniczka

Akurat Felixa, Neta i Niki nie zaliczyłabym do perełek slangu młodzieżowego. Autor używa tam fikcyjnych, wymyślonych przez siebie słów i zwrotów, nie prawdziwych młodzieżowych tekstów zaczerpniętych z podwórka. Czasem wypada to śmiesznie (w pozytywnym znaczeniu), czasem sztucznie. A przynajmniej tak zapamiętałam. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 21.11.2021 22:07
Bibliotekarz

Zabrakło trochę np.

- dziaders: osoba starsza 40/50 lat, która wychowała się w PRLu. Często określenie rodziców i ich równolatków

- dziadocen: czasy w których żyli dziadersi czyli rodzice i ich rówieśnicy. Dziadersi lubią wspominać jak się fajnie żyło w dziadocenie, kiedy byli dzieciakami.

- przegryw: dawniej frajer, osoba nie umiejąca w życie, nie odnajdująca się

-...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico  - awatar
Jerico 21.11.2021 21:24
Czytelnik

Sześćdziesiona interesująca, foliarz, boomer, koks, IMO (tak naprawdę mi się nie podoba, ale na tyle często korzystam z angielskiego, że jakoś przywykłem i u nas). A reszta to niestety straszliwy cringe... tfu, żenada. Chyba jednak jestem tym "boomerem" i dobrze mi z tym.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sarinas  - awatar
sarinas 21.11.2021 20:31
Czytelnik

...jedno z moich ulubionych: ginekoloźka, psycholożka, ekolożka. ROTFL
Zapewne i dla innych zwrotów i określeń (bo zapewne BRAK polskiego określenia dla niego, dlatego trzeba użyć obcego zwrotu) - Mikołaj Rej przewraca się w grobie. :-/ 

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Autor: Mikołaj Rej 

P.S
...i te neologizmy: akcja w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 21.11.2021 22:13
Bibliotekarz

He he :)  Oto zadania dla chętnych:

1) Żeńskie określenie kobiety pilota
2) Żeńskie określenie muzyka
3) Żeńskie określenie prezydenta
4) Żeńskie określenie ministra
5) Żeńskie określenie gangstera
6) Żeńskie określenie sędziego
7) Żeńskie określenie dyplomaty

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Allie  - awatar
Allie 20.11.2021 18:41
Czytelniczka

"Śpiulkolot" jest cudny, a "sześćdziesiona" kreatywna. To lubię.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sarinas  - awatar
sarinas 21.11.2021 20:41
Czytelnik

...była jeszcze "dziesiona" (rozbój), ale po nowelizacji KK w tym roku - jest to już inny paragraf. 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wiwchan  - awatar
Wiwchan 20.11.2021 17:04
Czytelnik

Zabawnym jest, że wykluczone jest negatywne słowo o młodej kobiecie o poglądach lewicowych (kobiet o takich poglądach obrażać nie wolno) czy sasin (który pieniądze publiczne zmarnował i nami się nie przejął specjalnie), ale masa innych negatywnych określeń już jest dobra. Hipokryzja. Młodzieżowe słowa były i będą kijem w mrowisko - czy to się komuś podoba czy nie. Bądźmy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 21.11.2021 22:14
Bibliotekarz

Piszmy wprost, że chodzi o określenie "Julka" ale jest też dla chłopaka: "Oskarek".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 20.11.2021 16:33
Czytelniczka

Znam i nie przeszkadzają mi: twoja stara, boomer, sama używam często: cringe, foliarz, IMO, koks (ja mówię hardkorowy koksu). Reszty nie znam, chociaż słyszałam "śpiulkolot" i nawet nieźle brzmi "zodiakara". Te dwa ostatnie trochę żenujące, chociaż w przypadku "zodiakary" to osoba, a nie słowo. Te inne są dla mnie idiotyczne, no ale cóż, pewnie z racji wieku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sara  - awatar
Sara 20.11.2021 16:28
Czytelniczka

"twoja stara" kojarzy mi się tylko z dwunastolatkami kłócącymi się o jakieś bzdety.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sarinas  - awatar
sarinas 20.11.2021 13:04
Czytelnik

...ciekawe jak "gimbus" zrozumie pytanie: "czy twoja stara jest w domu?" - czy "koniec rozmowy" jest w domu?  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 20.11.2021 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post