Lekcja miłości

Seria: Z Żurawiem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Lekcja, miłości
agasta

Po "Urodzonym z wiatru", powieści drążącej mroczne dramaty najnowszej historii Polski, Marek Harny proponuje nam stuprocentowo współczesną, opowieść miłosną. Ona - Justyna Barska, zwana przez uczniów Żelazną Dziewicą, jest nauczycielką polskiego w jednym z renomowanych krakowskich liceów, żoną znanego biznesmena, kandydatką do Sejmu. Zdrada małżeńska to ostatnia rzecz, o jakiej myśli. On - Kuba Mazurek, zwany Dzieciakiem, jest jej uczniem, zbuntowanym siedemnastolatkiem, któremu grożą duże kłopoty. Marzy o koleżance z klasy, a nie o znacznie starszej kobiecie. Kiedy przychodzi miłość, zaskakuje ich oboje. Harny nie byłby jednak sobą, gdyby napisał po prostu kolejną love story. Kochankowie nie żyją wszędzie i nigdzie, tylko w rzeczywistej Polsce końca XX wieku, gdzie po upadku komunizmu ludzie pytają bezradnie sami siebie: "Jak żyć?". Rozpaczliwie szukają uczucia. I czasem znajdują.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

wiejskifilozof | 2018-05-06

Książka,taka nierówna.
Z jeden strony wątek romnsowy,uczeń plus nauczycielka.
Owszem,zdarza się.Ale,tu warto zwrócić uwagę.Że,to coś więcej niż tylko.
Zwykłe tłuczenie mięcha.
To,ta kobieta chcę być posłanką/
z Krakowa.
A to początek lat 90.
Konserwatyści są w natarciu.Choćby straszna radna Kwiat.

Autor,czasem jednak przynudza.Czasem,niektóre dialogi są jakby na siłę.
Takie niepotrzebne.

Ogólnie książka dobra.

LifeOnMars | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Na początku był chaos. W miarę czytania historia zaczęła się rozjaśniać i wciągać mnie w swój świat.

Mam 2 minusy.
1. Nazwiska. Wiem, że to błahe, ale takie "rzeczowe" nazwiska jak Ładny, Mazurek, Kot, Psota, Góral... Ok. Rozumiem jedno-dwa takie nazwiska, ale niemal wszystkie?
2. Zakończenie. Jestem bardzo niezadowolona. Skoro Justyna i tak rozstała się z mężem, co stało na przeszkodzie, by była z Kubą? Chciałabym happy end w tej historii...

Eponine | 2013-09-13
Przeczytana: 2008 rok

Lubię kupować książki na wakacyjnych wyprzedażach, bez planowania, po okazyjnych cenach. Czasem za 5zł trafia się perełka, do której wracam czasem z zainteresowaniem. Do takich należała "Lekcja miłości" Marka Harnego. Zakupiona jako romans (w końcu słowo miłość w tytule zobowiązuje) do poczytania na plaży, sprawiła, że jako nastoletnia dziewczyna z dobrego domu czytałam z wypiekami na policzkach od początku do końca.
Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, że tytułowa miłość jest... normalna. Choć zakazana, bo łączy ucznia liceum i doświadczoną życiowo nauczycielkę. Chyba nikt z nas nie zaakceptowałby takiego romansu w swoim środowisku, a jednak wydaje mi się, że bohaterowie wzbudzają sympatię, współczucie, a w miarę czytania życzy im się nawet powodzenia. I choć aspekt cielesny ich uczucia jest rzeczywiście na pierwszym planie, to raczej przypominają dwoje nastolatków zafascynowanych swoją pierwszą miłością.
Wciągnęła mnie również historia upadłych aniołów, czyli nastolatków z...

Katherina87 | 2012-11-21

szpilka | 2016-08-14

Jakoś z rezerwą podchodzę do relacji nauczycielka - uczeń. Można iść w tango. Nie przeczę. Ale z własnym uczniem?

Ameliuszka | 2014-04-22

Zadziwiająco dobra, wciągająca historia miłości opowiedziana z różnych perspektyw. Miłości ucznia i nauczycielki. Do ostatniej strony ciekawa byłam, czy będą razem, czy są w stanie przezwyciężyć tą ciężką sytuację. Polecam!

TygrysiDab | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Powiem, że część pierwsza mnie nudziła ze względu na pana Ładnego - dziennikarza, który pisał artykuły o młodzieży z problemami (tak, nie mogłam się doczekać sedna powieści :D). Nie mogłam się doczekać, aż w końcu zacznie się coś dziać. I doczekałam się. Autor dobrze się spisał, chociaż nieco zdziwiło zachowanie pana Barskiego, gdy się dowiedział czegoś ważnego o swej żonie. Uważam, że zakończenie było doskonałe, ale sama książka nie powala na nogi.

Wspaniała i wzruszająca książka o miłości, napisana przestępnym językiem.

rozoowa | 2013-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2013

Bardzo zaciekawił mnie opis książki, znajdujący się jak to zwykle bywa na odwrocie. Spodziewałam się lekkiego, tzw babskiego czytadełka, które można zabrać ze sobą na plaże lub kocyk do ogrodu. Trafiłam jednak na burzliwą książkę poruszającą temat narkotyków, życia po upadku komuny, młodych gangów, nieczystych relacji u osób wysoko postawionych oraz co najważniejsze miłości zakazanej, miłości odrzucanej przez opinię publiczną zarówno kiedyś jak i dzisiaj. Książka zdecydowanie mnie wciągnęła jednak nie od samego początku, wprowadzenie do akcji, na która każdy czeka sięgając po ten tytuł było bardzo długie i monotonne, a kiedy już dochodzi do wyczekiwanego punktu, okazuje się, że nie było zalotów, nie było niezauważalnych spojrzeń na siebie na jedynie: „Nie uwierzycie, całowałem się z Żelazną Dziewicą..”, co nie zmienia faktu, że dalszy ciąg jest niezwykle ciekawy.

Obieżyświat | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011