Lekcja miłości

Seria: Z Żurawiem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Lekcja, miłości
agasta

Po "Urodzonym z wiatru", powieści drążącej mroczne dramaty najnowszej historii Polski, Marek Harny proponuje nam stuprocentowo współczesną, opowieść miłosną. Ona - Justyna Barska, zwana przez uczniów Żelazną Dziewicą, jest nauczycielką polskiego w jednym z renomowanych krakowskich liceów, żoną znanego biznesmena, kandydatką do Sejmu. Zdrada małżeńska to ostatnia rzecz, o jakiej myśli. On - Kuba Mazurek, zwany Dzieciakiem, jest jej uczniem, zbuntowanym siedemnastolatkiem, któremu grożą duże kłopoty. Marzy o koleżance z klasy, a nie o znacznie starszej kobiecie. Kiedy przychodzi miłość, zaskakuje ich oboje. Harny nie byłby jednak sobą, gdyby napisał po prostu kolejną love story. Kochankowie nie żyją wszędzie i nigdzie, tylko w rzeczywistej Polsce końca XX wieku, gdzie po upadku komunizmu ludzie pytają bezradnie sami siebie: "Jak żyć?". Rozpaczliwie szukają uczucia. I czasem znajdują.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Eponine | 2013-09-13
Przeczytana: 2008 rok

Lubię kupować książki na wakacyjnych wyprzedażach, bez planowania, po okazyjnych cenach. Czasem za 5zł trafia się perełka, do której wracam czasem z zainteresowaniem. Do takich należała "Lekcja miłości" Marka Harnego. Zakupiona jako romans (w końcu słowo miłość w tytule zobowiązuje) do poczytania na plaży, sprawiła, że jako nastoletnia dziewczyna z dobrego domu czytałam z wypiekami na policzkach od początku do końca.
Przede wszystkim zaskoczyło mnie to, że tytułowa miłość jest... normalna. Choć zakazana, bo łączy ucznia liceum i doświadczoną życiowo nauczycielkę. Chyba nikt z nas nie zaakceptowałby takiego romansu w swoim środowisku, a jednak wydaje mi się, że bohaterowie wzbudzają sympatię, współczucie, a w miarę czytania życzy im się nawet powodzenia. I choć aspekt cielesny ich uczucia jest rzeczywiście na pierwszym planie, to raczej przypominają dwoje nastolatków zafascynowanych swoją pierwszą miłością.
Wciągnęła mnie również historia upadłych aniołów, czyli nastolatków z...

Katherina87 | 2012-11-21

Ameliuszka | 2014-04-22

Zadziwiająco dobra, wciągająca historia miłości opowiedziana z różnych perspektyw. Miłości ucznia i nauczycielki. Do ostatniej strony ciekawa byłam, czy będą razem, czy są w stanie przezwyciężyć tą ciężką sytuację. Polecam!

szpilka | 2016-08-14

Jakoś z rezerwą podchodzę do relacji nauczycielka - uczeń. Można iść w tango. Nie przeczę. Ale z własnym uczniem?

TygrysiDab | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Powiem, że część pierwsza mnie nudziła ze względu na pana Ładnego - dziennikarza, który pisał artykuły o młodzieży z problemami (tak, nie mogłam się doczekać sedna powieści :D). Nie mogłam się doczekać, aż w końcu zacznie się coś dziać. I doczekałam się. Autor dobrze się spisał, chociaż nieco zdziwiło zachowanie pana Barskiego, gdy się dowiedział czegoś ważnego o swej żonie. Uważam, że zakończenie było doskonałe, ale sama książka nie powala na nogi.

rozoowa | 2013-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2013

Bardzo zaciekawił mnie opis książki, znajdujący się jak to zwykle bywa na odwrocie. Spodziewałam się lekkiego, tzw babskiego czytadełka, które można zabrać ze sobą na plaże lub kocyk do ogrodu. Trafiłam jednak na burzliwą książkę poruszającą temat narkotyków, życia po upadku komuny, młodych gangów, nieczystych relacji u osób wysoko postawionych oraz co najważniejsze miłości zakazanej, miłości odrzucanej przez opinię publiczną zarówno kiedyś jak i dzisiaj. Książka zdecydowanie mnie wciągnęła jednak nie od samego początku, wprowadzenie do akcji, na która każdy czeka sięgając po ten tytuł było bardzo długie i monotonne, a kiedy już dochodzi do wyczekiwanego punktu, okazuje się, że nie było zalotów, nie było niezauważalnych spojrzeń na siebie na jedynie: „Nie uwierzycie, całowałem się z Żelazną Dziewicą..”, co nie zmienia faktu, że dalszy ciąg jest niezwykle ciekawy.

Obieżyświat | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011
jerusalem | 2011-03-08
Przeczytana: 25 lutego 2011

Całkiem zgrabna historyjka umieszczona w 1996r, w Polsce, w okresie przedwyborczym do Sejmu. Akcja dzieje się w Krakowie, w środowisku licealno-dziennikarskim. Sporo fajnych wstawek z wyborów do Sejmu, gdzie dziś już patrzymy na to z politowaniem, a wtedy prawica ostro cisnęła do władzy hasłami: moralność, kościół, stop aborcja. Autor z perspektywy lokalnego, krakowskiego dziennikarza opisuje kontakty biznesowo-polityczne z tamtego okresu. Oczywiście wszystko to tylko dość ciekawe tło do całej historii, która dzieje się w jednym z liceów w Krakowie tzw. Kuźni.

Może trochę mało wiarygodnie przedstawiony jest romans ucznia ze swoją nauczycielką. Może czasami ma się wrażenie, że czytamy coś w stylu "Stawiam na Tolka Banana", ale nie razi to tak bardzo, ze chce się odrzucić książkę. Wręcz przeciwnie, po jej przeczytaniu sięgnąłem po następne powieści tego autora i myślę, że będą równie dobre.

Książka dla każdego, kto w połowie lat 90tych miał przyjemność zakosztować życia...

Jula | 2011-07-29
Przeczytana: 2005 rok

Powieść tę czytałam kilka lat temu, wkrótce po jej wydaniu. Nie polecam jej, przynajmniej mnie nie wciągnęła ani nie zachwyciła, wręcz przeciwnie - zmęczyła, co doskonale pamiętam po dziś dzień. Czyta się ją bardzo ciężko, ale nie z powodu trudnej tematyki, tylko ze względu na niedostatki warsztatu literackiego autora. Tematyka tej polskiej "love story" dość banalna (historia skomplikowanego uczucia pomiędzy nauczycielką polskiego, żoną znanego biznesmena, a jej uczniem, zbuntowanym siedemnastolatkiem), z wielką polityką w tle (wybory do sejmu), mroczne strony życia nastolatków (narkotyki, imprezy, lewe interesy, szybki seks...) i wielka miłość. Brzmi to wszystko zachęcająco, ale sposób, w jaki zostało podane w książce, powoduje niestrawność. Absolutnie jej nie polecam - odpuść sobie!

Aleksandra | 2015-08-06

Świetna książka! jedna z moich ulubionych.
Ukazuje ona niespotykanie prawdziwą miłość. Czyta się ją z przyjemnością, ponieważ cała napisana jest dobrze - takim czytelnym językiem. Skłania do refleksji, jest godna tego by poświęcić na nią czas.