Okładka książki Szczęście za progiem

szczęście, dla młodzieży
typ
papier
cytrynamiod
5,81 (262 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Fascynująca i zabawna historia dziewczyny z prowincji, która zjawia się pewnego letniego dnia w Warszawie z jedną tekturową walizką i chce podbić świat. Akcja toczy się jak burza, przygoda goni przygodę od zapomnianego przez Boga i ludzi Jagniątkowa po Martynikę, a czytelnik nie może oderwać się od lektury. Przez karty książki przeiwja się cała galeria malowniczych postaci - nawiedzony muzyk Józio, groźna pani Irena, umięśniony Sebek, zapity Remek - a każda z nich ma wpływ na los bohaterki i jej widzenie świata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
awiola | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

"Szczęście jest takie płaskie..."

Jak osiągnąć życiowy sukces? Każdy z nas chciałby poznać odpowiedź na to pytanie. Niektórzy powiedzą nawet, że znają takową receptę. Receptę, która zawiera niezmienne od lat wyznaczniki szczęścia i zadowolenia z życia. Takową receptę posiada również Manula Kalicka, która we wznowionym wydaniu swojej książki, przemyca w iście satyrycznym stylu składniki przepisu na spełnienie życiowe. Zapraszam w świat, który pomimo swojego prześmiewczego wydźwięku, poraża realizmem naszej obecnej rzeczywistości.

Manula Kalicka to polska pisarka i dziennikarka, absolwentka studiów polonistycznych i dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka w swoim życiu imała się różnych zawodów: bibliotekarki czy producentki konfekcji damskiej, prowadziła również własny biznes w postaci księgarni. Obecnie zarządza agencją literacką i współpracuje z tygodnikiem "Polityka". Mieszka pod Warszawą, wraz ze swoją rodziną, kotami i psami. Premiera powieści "Szczęście...

Książkowo | 2011-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2010, Wymienione
Przeczytana: 15 października 2010

Propozycja nie wymagająca wielkiego nad nią skupienia. Polecam na chandrę, bo choć lekka, łatwa i przyjemna ma w sobie to "coś", dla którego jednak warto po nią sięgnąć...

MakowaPetrova | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Bardzo ciekawa książka. Może nie wzniosłam się ponad wyżyny wybitnej literatury, ale owszem, to utwór dość pouczający.
Gosia od urodzenia zmagała się z biedą. Była młoda i nie chciała powtórzyć błędów swojej matki, tkwiącej na wsi, piorącej, gotującej coś z niczego i znoszącej wiecznie zachlanego partnera.
Musiała coś zrobić, wyrwać się z zacofanego Jagniątkowa, ale jak to zrobić, będąc bez grosza przy duszy?
Los nie sprzyjał dziewczynie już od samego poczatku. To, co zrobiła, by zarobić parę groszy i nie umrzeć z głodu, daje wiele do myślenia. Ale nie jest to przekoloryzowana opowieść. Takie są polskie realia po dziś dzień niestety. Mam taką osobistą nadzieję, że wiele osób po przeczytaniu tej książki doceni to, co ma.

książek: 2016
a_psik | 2014-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Tak wciągającej powieści dla kobiet już dawno nie czytałam. Przyznam szczerze, że nie oczekiwałam szczególnych fajerwerków po przeczytaniu opisu na okładce. Zostałam mile zaskoczona.

Żywiołowa dwudziestolatka Gosia postanawia wyrwać się ze swojej zapyziałej, zabitej deskami wioski i wyruszyć w wielki świat. Wie, że nie chce spędzić reszty swojego życia wegetując jak jej koleżanki z odzieżówki, z bandą dzieci u boku i mężem lubiącym "delektować się" napojami wysokoprocentowymi. To twarda babeczka, która wie, że - aby zdobyć sukces w metropolii - trzeba zacisnąć zęby i ciężko pracować. Każdego dnia zaciekle walczy o lepszą egzystencję. Po przybyciu do Warszawy z trudem zdobywa nocleg. Przewrotnie można napisać, że uśmiecha się do niej szczęście i znajduje w końcu pracę w klubie peep-show. Nie jest to szczyt jej marzeń, ale musi od czegoś zacząć. Nie marnuje żadnej wolnej chwili - jest głodna wiedzy i dokształca się, systematycznie buszując w bibliotece i chodząc na kursy (językowy...

Asia | 2014-03-24

Kiedy życie wydaje się już tak beznadziejne, że gorsze być nie może, a jedyną rozrywką staje się obserwowanie muchy taplającej się w kałuży piwa, znaczy, że pora poszukać szczęścia gdzie indziej. I to właśnie czyni Małgosia, dwudziestoletnia mieszkanka Jagniątkowa. Uzbrojona w powieść Amandy Quick i ciepły sweter podprowadzony z szafy brata, Małgosia uchyla drzwi do innego świata. Czy za progiem rzeczywiście czeka na nią szczęście?

Małgosia opuszcza wieś i rusza na podbój stolicy. Marzy o lepszym życiu, pracy i pieniądzach. Wie, że w rodzinnej miejscowości nie ma innych perspektyw jak małżeństwo z miejscowym ochlaptusem i rodzenie kolejnych dzieciaków. Nie chce takiego życia, chce osiągnąć sukces. A że jest rzutka i energiczna, od razu przystępuje do działania. Z tekturową walizką wyrusza do metropolii. Szybko przekonuje się, że nie jest to kraina mlekiem i miodem płynąca. Tam gdzie pod podwórkową kapliczką rośnie obsikany przez kundla lubczyk, a szczytem mody są legginsy w...

Teresa | 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Wspaniała opowieść! Humor,intuicja, mądrość, miłość... przesycona ciepłymi uczuciami, które biorą górę nad beznadziejnością przyszłości wiejskiej dziewczyny. Autorka przekonuje, że warto mieć marzenia i... walczyć o nie. Zapewnia również, że więź rodzinna a nawet przyjaźń między ludźmi w różnym wieku istnieją i odgrywają wielkie znaczenie w naszym życiu. Jednym słowem książka mimo swego początku, napawa optymizmem i nadzieją. SUPER!

Karolcia | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Dwie równolegle opowiadane historie: pierwsza o młodej ambitnej dziewczynie, która postanowiła opuścić rodzinną wieś próbując swojego szczęścia w wielkim świecie tzn. w Warszawie oraz druga mówiąca o biznesmenie uważającym, że szczęście można kupić tylko trzeba wiedzieć, ile za nie zapłacić. Książka nie zrobiła na mnie większego wrażenia...choć warto przeczytać, aby przekonać się, że niektórzy mają powodzenie w życiu.

BeataT | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Bardzo fajna opowieść o młodej dziewczynie, która nie mając nic wyrusza na podbój Warszawy. Ciężki start i nie lada wyzwania stoją przed Małgosią , ale jest ambitna, a i szczęście było łaskawe ...
Czyżby autorka planowała dalsze losy, bo zostawia nas z pytaniem bohaterki " Czy chce ...." przeczytałam wznowione wydanie

asia_30 | 2014-03-31
Przeczytana: 30 marca 2014

Sympatyczna opowieść o dziewczynie z małej mieścinki,która przyjeżdża do stolicy szukać szczęścia i lepszego życia.Czy jej się uda?Przeczytajcie.

KKBello | 2014-04-02
Przeczytana: 30 marca 2014

Do teraz nie mogę dojść do ładu, w którym miejscu zaskoczyłam o co chodzi z postacią Małgosi. Będzie to jednak chyba pod koniec książki. Manula zdecydowanie trzymała mnie w napięciu przez całą opowieść.
Dwa światy przeplatają się w historii szczęścia; jeden opisywany przez Gośkę, drugi przez dojrzałego faceta Marcela. Dwudziestoletnia dziewczyna od razu przypadła mi do gustu a wszystko dzięki swojej postawie do życia. Zadziorne, nieustępliwe dziewczę – burak jak nierzadko o sobie mówi z racji swego wiejskiego pochodzenia, pełne determinacji stawia czoło wyzwaniom jakie niesie jej los. Z rozgoryczeniem patrzę na wewnętrzne bitwy jakie stacza sama ze sobą w walce z dobrem i złem. Życie nie przebiera w środkach a żeby żyć trzeba brać garściami i wykorzystać wszystko co się da, do samego cna.
Portret Marcela to zupełnie inna bajka; dwa życiowe przeciwieństwa, właściwie dzieli ich w zasadzie tak dużo, że sami nawet już nie wiedzą jak wiele. Czy „ Z tej mąki będzie chleb”? Chciałabym...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Joanna Bator
    47. rocznica
    urodzin
    Ona... nie zamierza umrzeć, tylko zaczytać się na śmierć.
  • Maria Rodziewiczówna
    152. rocznica
    urodzin
    Żyłam z ludźmi, więc jestem zła.
  • Santa Montefiore
    45. rocznica
    urodzin
    Pewne rzeczy nigdy nie umierają; one cichną na jakiś czas, ale nigdy nie umierają".
  • James Joyce
    133. rocznica
    urodzin
    Wczesny ranek. Wyruszyć o świcie. Podróżować dookoła, wyprzedzając słońce, ukraść mu cały dzień. Robić tak bez końca i nie starzeć się ani o dzień
  • Ayn Rand
    110. rocznica
    urodzin
    Dlaczego zawsze nas uczą, że robienie tego, czego się pragnie, jest łatwe i złe, i że potrzeba dyscypliny, by się przed tym powstrzymać? To jest najtrudniejsza rzecz na świecie: robić to, czego się pragnie. I wymaga największej odwagi. Mówię o tym, czego się pragnie naprawdę. (...) Bo to ogromna odp... pokaż więcej
  • Julia Duszyńska
    121. rocznica
  • ks. Piotr Skarga SJ
    479. rocznica
    urodzin
    Prawa nie mają żadnych namiętności i uwieść się krzywo nie dadzą.
  • R. Scott Bakker
    48. rocznica
    urodzin
    Mężczyźni są jak psy, jedyna różnica polega na tym, że obwąchują tylko oczami.
  • Alistair MacLean
    28. rocznica
    śmierci
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Bertrand Russell
    45. rocznica
    śmierci
    Zwyczaj lekkomyślnego przylepiania etykietek służy wygodzie ludzi, którzy chcą się wydać bystrzy bez konieczności myślenia, niewielki jednak ma związek z rzeczywistością.

Znajdź nas na Facebooku