Szczęście za progiem

Okładka książki Szczęście za progiem Manula Kalicka
Okładka książki Szczęście za progiem
Manula Kalicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Seria Owocowa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria Owocowa
Prószyński i S-ka
2005-06-02
2005-01-01
szczęście dla młodzieży

Pochłonęłam tą książkę w jeden dzień.
Historia dziewczyny z małej wioski, która obrała sobie cele i dążyła do ifh zrealizowania nich mimo wszystko.

Pochłonęłam tą książkę w jeden dzień.

Tania, Polska wersja Preatty Woman. Dziewczyna z miałem wioski wyjeżdża do wielkiego miasta, zostaje tancerką erotyczną. Potem wielką modelką a i poznaje oczywiście milionera.
Pomysł na bohaterkę bardzo mi się podobał za to jest to 4 gwizdki. Sposób bycia bohaterki, jej chęci do zdobywania wiedzy, postawienie na siebie, wiara w własne możliwości.
Natomiast reszta to wielkie zero, nierealna historia , którą napisze każdy, bez polotu, bez większego pomysłu.

Natomiast reszta to...

Książka lekka i przyjemna, trochę naiwna lecz odprężająca. Język autorki bardzo przystępny, z humorem.
Poznajemy Małgosię, która opuszcza wieś Jagniątkowo i rusza na podbój stolicy. Spotyka niecodziennych ludzi a wiedzę i szczęście bierze garściami. Dziewczyna ambitna, myśląca... Równolegle narratorem jest też Marcel opowiadający o swoim zauroczeniu Mag.

Biorąc tą książkę do ręki trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo dopiero po 1/3 zaczyna wciągać. Niezła.

Lekka historia. Czyta się szybko.

Lekka historia. Czyta się szybko.

Trochę słabiej niż „Tutto bene” ale nadal w moim guście. ( choć kozę tym razem za dużo przewidywalnego sentymentalnego romantyzmu….) Wiele tekstów i powiedzonek jakby podsłuchanych z rozmów naszego pokolenia… Zabawnie :) Historia Kopciuszka słabo mnie wciągnęła ale już ambitne dążenie „ od pucybuta do milionera” jak najbardziej tak. Aż wstyd, ze człowiek tak na laurach osiadł i nie stawia przed sobą żadnych nowych wyzwań !

Całkiem ciekawa, przyjemna książka. Żadnych fajerwerków ale można na chwile głowę odprężyć przy takiej pozycji.

Takie czytadełko. Przez długi czas nie wiedziałam dokąd autorka w ogóle zmierza.

Jest to ciekawa powieść pod wieloma względami.
Po pierwsze: pokazuje i jednocześnie łamie stereotypy. Oto bowiem mamy główną bohaterkę, młodą dziewczynę z ubogiej wsi, gdzie jak to się mówi potocznie "diabeł ogonem zawraca". Sącząc samotnie piwo postanawia zmienić swoje życie i wyruszyć do Warszawy. Jaka przyszłość czeka w wielkim mieście dziewczynę bez znajomości, bez grosza przy duszy, bez konkretnego wykształcenia? Mieszkanie w melinie, praca w podrzędnym peep-show, brud, smród i ubóstwo, swojskie klimaty, prawie jak w rodzinnym Jagniątkowie. Ale nic bardziej mylnego. Małgosia to bardzo ambitna i myśląca dziewczyna. Szybko zmienia mieszkanie na luksusowe. Wprawdzie z czwórką dziarskich staruszków, przy tym bardzo życzliwych i przychylnych, ale zastępujących jej rodzinę i będących prawdziwym oparciem.
Po drugie: powieść ta to przekrój polskiego społeczeństwa, w którym możemy się przeglądać, jak w krzywym zwierciadle.
Po trzecie: ciekawy sposób narracji, biegnącej dwutorowo w pierwszej osobie, przy czym mamy dwóch narratorów: Małgosię i Marcelego. Dwie przeplatające się historie, z pozoru nie mające ze sobą nic wspólnego, ale tylko do czasu.
"Szczęście za progiem" to ciekawa powieść, którą warto przeczytać.

Jest to ciekawa powieść pod wieloma względami.

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie jej opis i cóż mogę o niej powiedzieć...Lekka, przyjemna książka, ale bez szału.

Jest to historia młodej dziewczyny, która postanawia podbić wielki świat. Wyjeżdża ze swojej wsi, Jagniątkowo, i udaje się do Warszawy. Nie ma tam znajomości, z pieniędzmi też krucho, więc wynajmuje pokój od kobiety, której damą nazwać nie można. Poszukuje pracy, ale wszędzie odsyłają ją z kwitkiem. Dziewczyna nie ma zbyt wielu umiejętności, języki obce też nie są jej mocną stroną, ale z pomocą przychodzi jej pan Remek (pijaczek, który spędza dużo czasu w mieszkaniu, gdzie nasza bohaterka wynajmuje pokój). Małgosia dostaje pracę jako tancerka erotyczna. Po kolejnej libacji w mieszkaniu, bohaterka postanawia poszukać innego miejsca zamieszkania. Jadąc do biblioteki, natrafia na przystanku na ogłoszenie i w ten sposób znajduje pokój w miłej okolicy u starszej pani. Oprócz pani Ireny (właścicielki),mieszka tam pani Helenka, która zajmuje się domem oraz rodzeństwo muzyków Józef i Józefa. Małgosia zaprzyjaźnia się z nimi i wiele się od nich uczy.

Pewnego dnia poznaje fotografa, który proponuje jej sesję fotograficzną i tak stopniowo Małgosia (Mag) staję się wziętą modelką. Poznaje Marcela, mężczyznę ok.40 lat, który jest nią zafascynowany. Małgosia studiuje (dziennikarstwo i muzykologię) i pracuje. Z Marcelem układa jej się dobrze, ale...w zasadzie tylko w łóżku. Wreszcie mężczyzna zaprasza ją na wakacje i tam, po burzliwych przeżyciach, oświadcza jej się. Czy dziewczyna zgodzi się za niego wyjść? ;)

Język użyty w książce jest bardzo prosty, momentami wręcz kolokwialny, jednak to nadaje jej w pewnym sensie lekkości.

Historia, którą opowiada Małgosia (użyta jest narracja pierwszoosobowa),miesza się z historią opowiadaną przez Marcela (ta sama narracja).

Zakończenie...no cóż, trudno mówić tu o zakończeniu, a dlaczego? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami ;)

• 2009