Czas mocy

Majula
2017-12-11
2017-12-11
lata osiemdziesiąte PRL Ełk

Pozycja zainteresowała mnie jako fankę Gwiezdnych wojen. Spodziewałam się historii o przygodach dzieciaków z osiedla i trochę tak było. Pozostałe wątki mnie zaskoczyły - z mieszanymi uczuciami, ale po przeczytaniu całości i przemyśleniach, wszystko składa się w spójną opowieść.

Sama historia ciekawa ale mnie urzekła, oprócz bardzo dobrze ujętych realiów czasów mojego dzieciństwa, staranność połączona z delikatnością i troską, w opisie postaci i ich losów. Bardzo dobry warsztat języka polskiego (kojarzył mi się z poetą Janem Polkowskim),szczegółowość ale też troska i delikatność w opisie postaci i ich uczuć.
Drugi aspekt, który mnie ujął to fakt, że to jest jedyna książka, którą mogę dać moim nastoletnim dzieciom aby przeczytały i, wczuwając się w losy swoich rówieśników, poznały moje dzieciństwo. Przez to lepiej będziemy może mogli zrozumieć siebie nawzajem. Ważnym łącznikiem jest fakt, że znają sagę Gwiezdnych Wojen. Sam jestem ciekaw co powiedzą po lekturze!

Drugi aspekt, który mnie ujął to fakt,...

Książka z niewykorzystanym potencjałem. Autor chciał podjąć zbyt wiele wątków na których rozwiniecie nie miał pomysłu. Na plus na pewno nostalgia i opis tamtych czasów.(Tytułowy) Wątek gwiezdnych wojen mógł być lepiej wykorzystany. Nie rozumiem licznych porównań do Stranger Things (bo dzieje się w latach '80 tylko u nas?) To tak samo jak było z nazywaniem Domu złego polskim Fargo bo dzieje się w zimie a milicjantka była w ciąży. Niestety zawiodłem się.

Dawno nie czytałem tak dobrej książki. Wydawałoby się, że przeznaczona dla nastolatków, jednak to zdecydowanie mylne wrażenie. Choć sam nie doświadczyłem lat '80 XX w. to ilość nawiązań spokojnie zahacza też o lata '90. Bohaterowie są ciekawi, akcja wartka rozłożona na kilka lat. Poza tym, oceniając subiektywnie, wiele z odniesień jest mi bardzo bliskich - Gwiezdne Wojny, Pink Floyd, zawirowania geopolityczne i wiele wiele innych. Książkę polecam wszystkim młodym i starszym - to wspaniała podróż sentymentalna, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo chętnie przeczytałbym coś podobnego o latach '90 XX wieku. Kto wie, może autor kiedyś się o to pokusi.

Lubiliście Czarne stopy, Stawiam na Tolka Banana i Pana Samochodzika? To jest książka troszkę w tym stylu, a troszkę zupełnie w nowym. Dla wewnętrznych dzieci i dla millenialsów. Rozjaśni świat i podaruje moc, która jest w nas i wokół nas, ale tylko jeśli wiemy, gdzie jej szukać.

Fajna opowieść o latach 80. Więcej takich poproszę! Kiedy dostałam tę książkę, początkowo zaskoczyła mnie okładka i wahałam się, czy to nie powieść dla nastolatków. Ale nie: to zgrabna mieszanka sensacji, przygody i fantastyki w solidnie oddanych realiach schyłkowego PRL.

• Propozycje recenzenckie ♥
  • Proza polska