Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie

Okładka książki Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie Adam Węgłowski
Okładka książki Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie
Adam Węgłowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
2023-06-28
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-28
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383291567
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
172
6

Na półkach: ,

Bez wątpienia Adam Węgłowski potrafi pisać. Poprzednio czytałem jego książkę: Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie i po dziś dzień pewne informacje z niej pozostały w mojej głowie. Czy warto przeczytać jego "Tropicieli Skarbów"? Generalnie tak.

Pierwsze co rzuca się oczy, to naturalnie czas wydania książki, jej okładka i tematyka - wszystko to związane jest z premierą nowej części przygód "najsłynniejszego" popkulturowego archeologa, tytułowego Indiany Jonesa. Osobiście lubię te klimaty, bardzo lubię ten cykl filmów, a autor jest dobry, zatem nie mogłem się doczekać aby książkę przeczytać. Po lekturze mój entuzjazm trochę osłabł ale jest to nadal dobra rzecz do czytania.

Odnośnie zalet książka traktuje o rzeczywistych Indianach Jonesach oraz objaśnia historię i próby odnalezienia artefaktów przedstawionych w filmach. Stanowi zatem bardzo poręczne kompendium przy oglądaniu filmów oraz pogłębia wiedzę - daje możliwość wejścia głębiej w tematykę przedstawioną w filmie. Stąd jeśli lubi się te klimaty warto po nią sięgnąć. Książka ma także odnośniki/przypisy skąd autor czerpie wiedzę, co dla historyka zawsze jest wartością dodaną.

Książka ma także wady. Przede wszystkim jest miejscami lekko chaotyczna, autor - przynajmniej dla mnie - nie zawsze trzyma się logicznego ciągu wydarzeń, przez czytelnik może się lekko zgubić. Wynika to pewnie z tego, że książka jest dziełem dziennikarza i w pewnym sensie stanowi kompilację rozwiniętych artykułów z czasopism pophistorycznych, np. Focus Historia.

Czy to źle? Nie, zwłaszcza, że są przypisy. Jednak trzeba czasem uważać przy lektórze.

Generalnie polecam do przeczytania

Bez wątpienia Adam Węgłowski potrafi pisać. Poprzednio czytałem jego książkę: Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie i po dziś dzień pewne informacje z niej pozostały w mojej głowie. Czy warto przeczytać jego "Tropicieli Skarbów"? Generalnie tak.

Pierwsze co rzuca się oczy, to naturalnie czas wydania książki, jej okładka i tematyka - wszystko to związane jest z premierą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1160
939

Na półkach: ,

„Dużo srok za ogon…”
Książka ma dwa podtytuły. Pierwszy z nich to „Ile prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa?” W ogóle nie odpowiada on treści książki, ponieważ autor niewiele miejsca poświęca samej postaci, a więcej zdarzeniom w których Indy bierze udział. Drugi z podtytułów jest bardziej zgodny z prawdą – „Fakty i mity o filmach o Indianie Jonesie”. Zastanawiam się czy nie lepiej by brzmiało „z” a nie „o”.
Do rzeczy. Postać głównego ekscentrycznego archeologa stanowi punk wyjścia do snucia opowieści o treści filmu. Z tym, że samej esencji jest niewiele i autor dość szybko oddala się od filmu. Pogrąża się w opowieściach z dużą ilością tematów pobocznych. Mamy więc rozbudowaną opowieść o mitologicznej Arce Noego, świętym gralu czy niezwykłych kamieniach. Owa opowieść jest uzupełniana o tematykę ofiar z ludzi lub wędrówki w czasie. Czasami przypomina to staropolski bigos „dla każdego coś dobrego”. Mimo sporego „miszmaszu” czyta się całość dość dobrze i widać, że autor ma sporą wiedzę w poruszanych przez siebie kwestiach.
Trochę zwieść może okładka pod którą treść się sprzedaje. Cóż, marketing dźwignią handlu.
Wydanie w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, klejona.
Czy polecam? Tak, jako lekką lekturę o wszystkim i trochę o Indiana Jonesie.

„Dużo srok za ogon…”
Książka ma dwa podtytuły. Pierwszy z nich to „Ile prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa?” W ogóle nie odpowiada on treści książki, ponieważ autor niewiele miejsca poświęca samej postaci, a więcej zdarzeniom w których Indy bierze udział. Drugi z podtytułów jest bardziej zgodny z prawdą – „Fakty i mity o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
158
110

Na półkach:

Ciekawa książka. Jak piszą niektórzy krytycy - „same gdybania, domysły, i niedopowiedzenia”. Cóż, chyba wielu z takich czytelników oczekiwało wskazania w tej książce miejsc gdzie znajduje się Arka Przymierza czy Złoty Grall. W każdym razie pomysł z wykorzystaniem historii przygód Indiany Jonesa jako punktu wyjścia wydaje się być trafionym. Mnie się podobna aczkolwiek nie jestem pasjonatem zaginionych artefaktów i „wiedzy” w tym temacie nie posiadam.

Ciekawa książka. Jak piszą niektórzy krytycy - „same gdybania, domysły, i niedopowiedzenia”. Cóż, chyba wielu z takich czytelników oczekiwało wskazania w tej książce miejsc gdzie znajduje się Arka Przymierza czy Złoty Grall. W każdym razie pomysł z wykorzystaniem historii przygód Indiany Jonesa jako punktu wyjścia wydaje się być trafionym. Mnie się podobna aczkolwiek nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
917
525

Na półkach: , , ,

Napisana z młodzieńczej fascynacji i z tego samego powodu przeczytana. Adam Węgłowski prowadzi nas przez historie, teorie i mity, które były lub mogły być inspiracją dla przygód Indiany Jonesa.
Świetna zabawa. Gdyby jeszcze tylko kończyła się zdaniem „A naprawdę było to tak...”

Napisana z młodzieńczej fascynacji i z tego samego powodu przeczytana. Adam Węgłowski prowadzi nas przez historie, teorie i mity, które były lub mogły być inspiracją dla przygód Indiany Jonesa.
Świetna zabawa. Gdyby jeszcze tylko kończyła się zdaniem „A naprawdę było to tak...”

Pokaż mimo to

avatar
1049
202

Na półkach: ,

Chyba nie znam nikogo, kto nie słyszałby o Indianie Jonesie. Pierwszy film powstał, gdy byłam jeszcze e szkole podstawowej, potem dorastałam wraz z kolejnymi częściami sagi. Każdy kolejny film oglądałam z zafascynowaniem przygodami awanturniczego archeologa, który wychodzi obronną ręką z największych opresji i dla nieocenionego Harrisona Forda wcielającego się w rolę Indiany Jonesa.

Adam Węgłowski to pisarz, ale także dziennikarz, współpracujący z wieloma czasopismami, dla których pisze artykuły na tematy historyczne. W książce „Tropiciel skarbów” krok po kroku rozkłada na czynniki pierwsze filmy o Indianie, opisując jego przygody i fabułę filmów.

Prawie wszystko, co podane jest w filmach jako prawda historyczna, okazuje się być fikcją i wymysłem reżysera i scenarzysty. Czy Arka Przymierza była prawdziwa? Czy możliwe, by znalazł ją dzielny filmowy archeolog latach trzydziestych dwudziestego wieku? Czy rzeczywiście istnieje olbrzymi diament zwany Pawim Okiem? Czy kapłani bogini Kali w dalszym ciągu uprawiają krwiożerczo jej kult? Czy św. Graal mógł zostać odnaleziony? Czy możliwe było odnalezienie nieznanego miasta w dżungli amazońskiej i czaszek z kryształu? Wszystko to są rzeczy, o których wiele się pisze i pisało, powstało na te tematy mnóstwo literatury mniej, lub bardziej wiarygodnej, a na pewno budzącej sensację i rozpalającej wyobraźnię. Autor rzetelnie przeanalizował informacje przekazane w filmach. Wykazał, że nie mogło się to wszystko naprawdę zdarzyć.

Jednak nie tylko o Indianie Jonesie jest ta książka. Filmowe wydarzenia są bazą i punktem wyjścia do rozważań i opowieści o historii, archeologii, mitach, tajnych stowarzyszeniach. Przy okazji opisu poszukiwań Arki Przymierza czytelnik poznaje historię ludów, królestw, czy dawno upadłych miast, dostaje opis legend związanych z Arką, a także biblijny opis jej wyglądu. Autor w pasjonujący sposób opowiada o wszystkim, pomimo nagromadzenia faktów książkę czyta się szybko, nie można się od niej oderwać.

Legendy i mity od zawsze przyciągały badaczy, podróżników, którzy dla idei, pieniędzy i sławy potrafili poświęcić życie. Zwykle poszukiwania kończyły się fiaskiem, czasem udało się odkryć coś innego, ale nigdy nie brakowało śmiałków, którzy zapuszczali się w najbardziej niebezpieczne i dzikie rejony świata, by spełnić swe marzenia. Co z tego, że nieraz przedmiot poszukiwań był absurdalny i nierealny, jak na przykład święty Graal, liczy się pasja, zaangażowanie i determinacja. Do tego dochodzi chęć zysku i żyłka awanturnictwa i mamy gotowego Indianę Jonesa.

Poszukiwacze i archeolodzy z niezłomną wiarą w powodzenie misji rzucali się w wir poszukiwań, w końcu niektórym się udaje, jak Heinrichowi Schliemannowi, który na przekór wszystkim spełnił marzenie swojego życia i odnalazł ruiny zaginionej przed wiekami Troi. Innym szczęście nie sprzyjało, nie udało im się odnaleźć skarbów, a jeszcze inni zaginęli w dżungli, jak Percy Fawcett, którego wyprawę opisuje Adam Węgłowski. Najbardziej zdeterminowani, żeby nie powiedzieć szaleni, przyczyniali się do powielania mitów i legend i ugruntowania wiary w odnalezienie zaginionych artefaktów jest w zasięgu ręki. Takimi artefaktami są relikwie dotyczące Jezusa, jak na przykład gwoździe z krzyża, na którym go ukrzyżowano.

„Powinny być trzy, ale znaleźć je można i w krucyfiksie wiszącym w katedrze w Mediolanie, i w żelaznej koronie Longobardów, z katedry w Monzy”

i w wielu innych miejscach. Jak to możliwe, że relikwii, nie tylko gwoździ, jest zdecydowanie więcej niż logika podpowiada?

„Wystarczy dotknąć relikwii jej duplikatem, aby i kopia nabrała świętych właściwości”.

Inną arcyciekawą sprawą jest poszukiwanie świętego Graala począwszy od tego, że nie wiadomo, czym miałby być, skończywszy na tym, gdzie się znajduje. To jedna z tajemnic, które od zawsze interesują  badaczy, poszukiwaczy skarbów i przygód. Jeśli spojrzeć na to szeroko, włączyć w to Templariuszy, Katarów i członków różnych tajemnych organizacji, to mamy temat rzekę, który podejmują nie tylko badacze, ale i twórcy książek, jak Dan Brown, czy reżyserzy, jak Spielberg z Indianą Jonesem.

W „Tropicielu skarbów” czytelnik zainteresowany historią, a szczególnie jej sensacyjnymi aspektami znajdzie mnóstwo ciekawostek, barwnie opisanych, czytając, miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową, a nie popularnonaukową, a nad wszystkim unosił się duch Indiany Jonesa, a w myśli cały czas nuciłam niezapomnianą muzykę z serii filmów o tym archeologu.

Za książkę dziękuję redakcji www.moznaprzeczytac.pl

Chyba nie znam nikogo, kto nie słyszałby o Indianie Jonesie. Pierwszy film powstał, gdy byłam jeszcze e szkole podstawowej, potem dorastałam wraz z kolejnymi częściami sagi. Każdy kolejny film oglądałam z zafascynowaniem przygodami awanturniczego archeologa, który wychodzi obronną ręką z największych opresji i dla nieocenionego Harrisona Forda wcielającego się w rolę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
408
406

Na półkach:

Odkąd pamiętam lubiłam kino łączące przygodę z historią, dlatego filmy o Indianie Jonesie były moimi ulubionymi filmami przygodowymi ! Kiedy więc zobaczyłam książkę traktującą o najbardziej znanym archeologu i tak przeróżnych ciekawostkach o filmach z nim w roli głównej to wiedziałam, że muszę ją koniecznie przeczytać !

"Tropiciel skarbów" to bardzo ciekawa lektura, składa się z pięciu rozdziałów i w każdym z nich autor dokładnie opowiada nam o danym filmie z serii o przygodach Indiana Jonesy. Dla fanów historii i tej serii filmów to idealna lektura, ja bawiłam się w jej trakcie wyśmienicie, odświeżyłam sobie pamięć o wszystkich częściach przygód Indiany i nabrałam chęci by po lekturze książki pana Adama, obejrzeć sobie jeszcze raz te filmy i ten piąty, najnowszy, którego jeszcze nie znam !

A Wy znacie postać tego archeologa? Widzieliście choć raz filmy z serii o Indianie Jonesie? Macie ochotę by odkryć ciekawostki o artefaktach, skarbach, tajemniczych miejscach z całego świata?Jeśli tak, to koniecznie musicie przeczytać "Tropiciela skarbów" pana Węgłowskiego, bo to porywająca książka, która zapewnia wspaniałe chwile z przygodą, historią i tajemnicą w tle ! Polecam Wam z całego serca ! A za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Skarpa Warszawska.

Odkąd pamiętam lubiłam kino łączące przygodę z historią, dlatego filmy o Indianie Jonesie były moimi ulubionymi filmami przygodowymi ! Kiedy więc zobaczyłam książkę traktującą o najbardziej znanym archeologu i tak przeróżnych ciekawostkach o filmach z nim w roli głównej to wiedziałam, że muszę ją koniecznie przeczytać !

"Tropiciel skarbów" to bardzo ciekawa lektura,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach:

W „Tropicielu skarbów” czytelnik zainteresowany historią, a szczególnie jej sensacyjnymi aspektami znajdzie mnóstwo ciekawostek, barwnie opisanych, czytając, miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową, a nie popularnonaukową, a nad wszystkim unosił się duch Indiany Jonesa, a w myśli cały czas nuciłam niezapomnianą muzykę z serii filmów o tym archeologu.

Pełna recenzja książki dostępna jest na naszej stronie:
https://moznaprzeczytac.pl/tropiciel-skarbow-fakty-i-mity-w-filmach-o-indianie-jonesie-adam-weglowski/

W „Tropicielu skarbów” czytelnik zainteresowany historią, a szczególnie jej sensacyjnymi aspektami znajdzie mnóstwo ciekawostek, barwnie opisanych, czytając, miałam wrażenie, że czytam książkę przygodową, a nie popularnonaukową, a nad wszystkim unosił się duch Indiany Jonesa, a w myśli cały czas nuciłam niezapomnianą muzykę z serii filmów o tym archeologu.

Pełna recenzja...

więcej Pokaż mimo to

avatar
866
860

Na półkach:

Ile prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa ?
❗️
Z pewnością każdy z nas chociaż raz usiadł przed telewizorem, aby oglądnąć pełen przygód film z słynnym archeologiem ?
❗️
Autor najlepiej jak potrafił w swojej powieści przedstawiła nam postać Indiany, podróżnika głodnego wiedzy i odkryć. W ciekawy sposób chce nas zabrać do odległych miejsc, pełnych ciekawych i nieznanych tajemnic.
Książka jest skarbnicą wiedzy dla miłośników historii, ale i nie tylko. Z pewnością taką ciekawostką jest, że pierwowzory Jonesa jakie miał to między innymi; hitlerowscy fanatycy.
Również nie obejdzie się bez polskiego akcentu.
❗️
Nie znam poprzednich książek autora, ale po przeczytaniu tej stwierdzam, że jego wiedza jest ogromna i to co ma nam do przekazana nie przejdzie obojętnie.
Mity i fakty o Indianie Jonesie ? O nich dowiecie się sięgnąć po powieść, którą polecam.

Ile prawdy kryje się za postacią uwielbianego przez ludzi na całym świecie Indiany Jonesa ?
❗️
Z pewnością każdy z nas chociaż raz usiadł przed telewizorem, aby oglądnąć pełen przygód film z słynnym archeologiem ?
❗️
Autor najlepiej jak potrafił w swojej powieści przedstawiła nam postać Indiany, podróżnika głodnego wiedzy i odkryć. W ciekawy sposób chce nas zabrać do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Interesująca , ale wkurza pewien dokrynalizm autora. Przykładem wyspa Dębów i jej skarb. wyśmiewa i wydziwia nad rzekomym skarbem przemilczając odkrycia przy jego wyszukiwaniu. Maty kokosowe na głębokości kilku metrów to pewnie wg. pana Adama splot losowych przypadków

Interesująca , ale wkurza pewien dokrynalizm autora. Przykładem wyspa Dębów i jej skarb. wyśmiewa i wydziwia nad rzekomym skarbem przemilczając odkrycia przy jego wyszukiwaniu. Maty kokosowe na głębokości kilku metrów to pewnie wg. pana Adama splot losowych przypadków

Pokaż mimo to

avatar
286
189

Na półkach:

Ło matko bosko częstochosko, takiego lania wody o wszystkim i o niczym to jeszcze nie przerabiałem. Nie polecam.

Ło matko bosko częstochosko, takiego lania wody o wszystkim i o niczym to jeszcze nie przerabiałem. Nie polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    77
  • Chcę przeczytać
    53
  • Posiadam
    14
  • 2023
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Audiobooki
    3
  • Historia
    3
  • Legimi
    2
  • Reportaż
    2
  • Polonica
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tropiciel skarbów. Fakty i mity w filmach o Indianie Jonesie


Podobne książki

Przeczytaj także