Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Breakdancer

Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. "Najlepszy" to historia o niezwykłej, ponadczternastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater tej książki podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Jerzy Górski, były narkoman i monarowiec, a jednocześnie legenda polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami. Jego życie to gotowy scenariusz na kilka książek. Sięgnij jednak po tę jedyną, którą autoryzował, i poczuj, jak to jest piąć się na sam szczyt tylko dzięki własnej determinacji i pomocy przyjaciół.

Historią Jerzego Górskiego zainteresował się również świat filmu. W 2017 roku do kin wszedł film fabularny pod tytułem "Najlepszy" reżysera Bogów, Łukasza Palkowskiego, z gwiazdorską obsadą (Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos), który zachwycił recenzentów i zdobył aż pięć nagród podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Nagrodę Publiczności.

"Realizacja filmu »Najlepszy« i osobiste poznanie Jurka Górskiego były niezwykle inspirującymi doświadczeniami, które wiele w moim życiu zmieniły. Ale film to tylko film – rollercoaster emocji, trwający dwie godziny. Nie wszystko się zmieści. W tej książce znajdziecie pełną historię człowieka, który dokonał rzeczy niemożliwych, pokonał wszelkie bariery, jakie stawiało przed nim życie, świat i własne słabości. To historia, która nauczy was, podobnie jak mnie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko czasochłonne".
Łukasz Palkowski, reżyser

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o.

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1873

„I ciągle walcz, przed siebie idź”

Jerzy Górski, triathlonista i zwycięzca zawodów Double Ironman w 1990 roku, nie jest postacią powszechnie znaną, choć bez wątpienia na to zasługuje. Jednak ten stan rzeczy właśnie się zmienia dzięki dwóm wydarzeniom, które miały miejsce w przeciągu ostatnich trzech miesięcy. Po pierwsze – premiera filmu inspirowanego życiem Górskiego w reżyserii Łukasza Palkowskiego, a po drugie – wydanie jego biografii. Sama nie miałam pojęcia o istnieniu tego sportowca, dopóki nie obejrzałam „Najlepszego”, ale po seansie czułam, że muszę dowiedzieć się o tym człowieku czegoś więcej. I tak trafiłam na tę książkę.

Łukasz Grass to dziennikarz i triathlonista-amator. Kiedy w 2011 roku poznał Górskiego, niemal natychmiast przyszedł mu do głowy pomysł, by spisać jego historię. Materiały zbierał przez kilka lat, aż w końcu powstała nietypowa biografia – napisana w pierwszej osobie, bardziej przypominająca pamiętnik, a którą czyta się jak dobrą powieść.

Jurek, bohater i narrator, wspomina dzieciństwo w Małej Moskwie, jak po wojnie nazywano Legnicę. Opowiada, jak przekradał się do dzielnicy zajętej przez Rosjan, by kupować artykuły, których w peerelowskich sklepach nie było. Pisze o zamiłowaniu do tenisa stołowego i gimnastyki, o tragicznych warunkach mieszkaniowych, konfliktach z ojcem i o ogromnej potrzebie akceptacji rówieśników, która doprowadziła go najpierw do uzależnienia od papierosów, a później od leków i narkotyków. Otwarcie i szczegółowo opisuje swoją czternastoletnią drogę na samo dno: włamania do aptek, pobyty w więzieniu i szpitalu psychiatrycznym, próby samobójcze. Równie dokładnie przedstawia proces wychodzenia z tego bagna – leczenie w Monarze, mordercze treningi, rowerowy rajd przez Polskę, pokonanie dystansu Ultraman i start w Double Ironman.

Najbardziej poruszające, fascynujące i przerażające jednocześnie w tej książce jest to, że wszystko wydarzyło się naprawdę. Jerzy Górski swoim życiem udowodnił, że nie istnieją rzeczy niemożliwe, tylko czasochłonne. Podźwignięcie się z najgłębszego dna narkomanii i dotarcie na sportowe szczyty zajęło mu sześć lat. Jest żywym dowodem na to, że ograniczenia są wyłącznie w naszej głowie, a ciało jest w stanie wykonać każde polecenie – wystarczy silna wola, cierpliwość i upór.

Oprócz tego, że wszystko tak naprawdę zależy od siły woli, książka uświadomiła mi, jak peerelowska propaganda potwornie zakłamywała rzeczywistość. Oficjalnie mówiło się o „marginalnym zjawisku lekomanii”. Uzależnionych zamykano w szpitalach psychiatrycznych i „leczono” farmakologicznie, praktycznie eksperymentując z różnymi dawkami różnych psychotropów. Równie, jeśli nie bardziej, absurdalna była polityka PRL w związku z uprawami maku, z którego robiono „polską heroinę” – na protesty byłych narkomanów i apele o zakaz siania odpowiadano, że nie można odbierać Polakom pięknej tradycji pieczenia makowca.

Grass świetnie oddał psychikę bohatera – jego pobudki, przemyślenia i charakter. Górski to człowiek, który działa bez zastanowienia, intuicyjnie, we wszystko angażuje się na sto procent (czy to będzie ćpanie, czy bieg na 160 kilometrów), a kiedy ktoś mu mówi, że czegoś nie da się zrobić, on dąży do tego ze zdwojoną siłą. By ostatecznie udowodnić, że wszystko jest możliwe.

„Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą” to książka dla każdego, komu brakuje motywacji. Historia Górskiego pokazuje, że nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego, spełnianie marzeń i na udowadnianie innym, że się da.

Ewa Jemioł

Piotr | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Historia napisana przez życie- tak można podsumować tę książkę, w której treść trudno jest uwierzyć. A jednak...Jerzy Górski, kiedyś uzależniony od tytoniu, alkoholu i narkotyków wszelakiej maści podnosi się z granicy, która była ostatnim etapem do ostatecznego pożegnania się z życiem. Z uporem maniaka trafia do Monaru, gdzie otrzymuje twardą naukę życia, ale jest odkrywa pasję sportową, dzięki której zwycięża najcięższą wojnę w swoim życiu - wojnę z własnymi demonami. Mało tego, dzięki uporowi trafia na zawody w triathlonie, Double Ironman w USA, które zwycięża.

Ta książka nie jest poradnikiem, ani poradnikiem motywacyjnym. To świadectwo człowieka, który pokazuje w jakie bagno można wpaść. Widzimy człowieka, który jest na dnie, za działkę heroiny jest zrobić wszystko. Łukasz Grass nie ubiera historii w grzeczne słowa. Na podstawie rozmów w Górskim, dostępnych materiałów i filmów archiwalnych tworzy opowieść, będącą przestrogą.
Górski urodził się w nieciekawych czasach. Nigdy...

To jedna z nielicznych bibliografii, które połykam. Książka jak i film "Najlepszy" jest inspiracją i dowodem na to, że wszystko znajduje się w naszych rękach, a właśnie w naszej głowie.

Jerzy Górski udowodnił, że nawet czternaście lat ćpania nie było w stanie powstrzymać go, aby stać się mistrzem podwójnego Ironmana. Swoją słabość przemienił w siłę, która pozwoliła mu żyć na nowo, co z tego że tak późno ważne, że w ogóle to się stało, bo nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić.
Jest przykładem, że można wyjść z każdego nałogu, ale także udowodnił, że trzeba na swojej drodze życia spotkać osoby, które wyciągną do ciebie pomocną dłoń i przetrwają z tobą najgorsze.

Podsumowując,
Po pierwsze zarówno książka jak i film zapada w pamięć i jest świadectwem tego, że niemożliwe nie istnieje, a to właśnie my sami blokujemy swoje możliwości i spełnienie marzeń w swoim życiu.
Po drugie lekko napisana w przezabawnym momentami humorze, sprawia, ze pochłaniamy ją jednym tchem. Nie ma zbyt...

Wioleta Sadowska | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

"Wiem jedno – siła jest wtedy, kiedy ma się swoją pasję i ciągle robi coś fantastycznego, swojego, własnego i można się tym podzielić z innymi".

Po raz kolejny w swojej literackiej podróży, przekonuję się o tym, że życie pisze najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. W zasadzie każdy po lekturze tej książki, poczuje zażenowanie na myśl, że kiedykolwiek pomyślał bądź powiedział, że czegoś nie da się się zrobić, że coś jest niemożliwe. Życie "Najlepszego" stanowczo bowiem przeczy tym twierdzeniom.

Łukasz Grass to redaktor naczelny Business Insider Polska oraz założyciel Akademii Triathlonu, rocznik 1976. Jest thriathlonistą amatorem, startującym na dystansach Ironman i Ironman 70.3. W 2013 r. wydał swoją pierwszą książkę pt. "Trzy mądre małpy".

"Najlepszy" to historia Jerzego Górskiego, która ukazuje jego życie od bycia na samym dnie w narkotycznym wymiarze do wielkiego podniesienia się w postaci sukcesów sportowych, które zapewniły mu nowy cel w życiu. To swoista biografia...

Kiwi_Agnik | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

"Niepodjęcie próby zrealizowania nawet najbardziej szalonego pomysłu jest dużo większym błędem niż porażka, której moglibyśmy doświadczyć"

Bardzo dobra biografia, a wręcz autobiografia, którą czyta się niczym dobrą powieść fikcyjną, bo chwilami miałam wrażenie, że to, co przeżył, czego doświadczył i co dokonał pan Jurek Górski jest niemożliwe i nie chce się wierzyć, że to wszystko działo się naprawdę.

Pan Jurek to osoba wszech ambitna, niewiarygodnie waleczna i niezwykła, doskonały wzór dla wszystkich ludzi, którym się nie chce, którzy nie wierzą w swoje możliwości lub zwyczajnie nie są w stanie przekroczyć bariery własnych uprzedzeń.

Dokonania pana Górskiego są niezwykle motywujące, a jego postępowanie budzi szacunek.

Polecam!

Niesamowita historia, którą napisało życie.
Jerzy Górski to rzeczywiście prawdziwy człowiek z żelaza.
Myślę, że niełatwo byłoby kogoś takiego odnaleźć w świecie.
Chylę przed nim głowę, bo dzięki niespotykanej wytrwałości i uporowi potrafił podnieść się z samego dna i osiągnął coś co udaje się tylko nielicznym - zdobył I miejsce w morderczych zawodach Double Ironman w USA /8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu/. Tym bardziej zasługuje na wielkie uznanie, bowiem wcześniej przez 14 lat był narkomanem, nałogowym palaczem, a także nie stronił od olbrzymich dawek alkoholu. Do tego miał za sobą próby samobójcze, pobyty w szpitalach psychiatrycznych i we więzieniach.
Niesamowita postać! Życie Jerzego Górskiego pokazuje, że nigdy nie warto się poddawać, zawsze należy o siebie walczyć.

Książka wspaniała, tak samo jak film, który oglądałam dwa razy, bo wywarł na mnie niesamowite wrażenie- wstrząsnął mną.

Polecam serdecznie, zarówno książkę, jak i film pod tym samym tytułem !!!

Sargento_Garcia | 2018-05-15
Na półkach: Przeczytane, Od znajomych
Przeczytana: 15 maja 2018

Niesamowita książka która chyba na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Jest to historia opowiedziana przez Jerzego Górskim - człowieku który stoczył się przez ćpanie. Pierwszy kontakt z narkotykami miał w wieku 15 lat i staczał się nieprzerwanie przez 14 lat aż na samo dno człowieczeństwa, odbił się od niego i wygrał Double Ironman w USA: 8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu. Zanim nastąpił w nim przełom "przeszedł" przez skrajny heroinizm, nikotynizm i alkoholizmu. Był gotowy poświęcić wszystko i wszystkich aby tylko "nakarmić" nałóg.
W trakcie swojego życia przeszedł przez kilka zakładów karnych, leczeń odwykowych aż w końcu trafia do Monaru, gdzie wpada w kolejny nałóg: sport. Po raz kolejny daje się porwać bezgranicznego uzależnieniu i przełamuje w sobie zwroty "nie da się", "nie potrafię", "to ponad moje siły".

Gorąco polecam wszystkim tą wspaniałą i napisaną przez życie historię motywacyjną z happy endem!

Anna | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Poradnik motywacyjny.
Ten, kto oglądał film może być lekko zaskoczony. Książka opowiada tylko historię ćpania i trenowania. Przeskok z jednego nałogu w drugi. Ciężko byłoby z tego zrobić film bez dopisania fabuły.

Podejrzewam, że sportowców książka może motywować do cięzkiej pracy. Dla mnie to po prostu kolejna ciekawa historia człowieka, któremu udało się w życiu spełnić sowje marzenia. Fajna historia, ale szału nie ma. Nałogi mnie odrzucają. Każde. Także te rzekomo "dobre".

Za wyniki sportowe należy sie jednak Górskiemu wielki szacunek, bo triathlon to sport dla szaleńców :) Znam paru - normalni nie są :)

joaśka | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Trudno tę książkę ocenić. W kategoriach literackich wypada dość średnio, jeśli nie słabo. W kategorii samej historii, która została opisana, oceniam ją jako rewelacyjną. To wymarzony temat na amerykańską historię. Zdaje się, że oni uwielbiają ten motyw: powstawania z upadku i stawania się Kimś.
Osobiscie podziwiam Jerzego Górskiego. Nawet nie staram się wyobrazić siły jego woli, aby z takiego dna osiągnąć taki szczyt. I pomyśleć, że są dni, że nie chce mi się z łóżka wstać, bo za wcześnie... :/

książek: 1902

Jeśli myślicie, że już nic Wam w życiu się nie uda, bo jesteście za słabi, za mało wykształceni, niepewni siebie lub macie za sobą trudne doświadczenia życiowe i nic nie jest w stanie Was zmotywować do działania, przeczytajcie 'Najlepszego' i przekonajcie się, że nawet z najgłębszego szamba można wyjść.
Ta książka daje niezłego kopa - jak inaczej określę to, że mamy tutaj człowieka, który był na dnie, ale miał w sobie tyle siły, pasji, odwagi, wytrwałości i chęci do życia, że nie tylko wydostał się z beznadziejnej sytuacji, ale też zdobył duże sukcesy? Skoro jemu udało się, i miał o wiele trudniej niż niejeden z nas, to innym ma się nie powieść?
Jerzy Górski jest żywym przykładem na to, do czego zdolny jest człowiek, jeśli czegoś chce w życiu osiągnąć. Podziwiam takich ludzi, oni są dla mnie inspiracją. Czytałam 'Najlepszego' i naprawdę nie mogłam wyjść z podziwu - nie dość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, to i jeszcze imponował mi charakter pana Górskiego oraz jego...

Kasia | 2018-08-23

Napiszę krótko - to najbardziej inspirująca książka, którą przeczytałam w życiu!

Po przeczytaniu opisu na okładce nie myślałam, że ta historia może mnie tak wciągnąć, poruszyć i tak pozytywnie na mnie wpłynąć. Od razu po przeczytaniu dałam ją ukochanemu i on był równie zachwycony jak ja. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać! Ja z pewnością zapamiętam ją na zawsze.
A teraz lecę wreszcie obejrzeć film :)