Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą

Okładka książki Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą Łukasz Grass
Okładka książki Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
Łukasz Grass Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
Ringier Axel Springer Polska
2017-11-08
2017-11-08
Najlepszy Jerzy Górski triathlon bieganie Łukasz Grass książka

„I ciągle walcz, przed siebie idź”

Jeżeli chcesz wyjść z uzależnienia to tylko na 100% - takie jest przesłanie tej książki. To z niej biorę dla siebie.

Dawno nie czytałam biografii.
A tak dobrej biografii nie czytałam bardzo dawno!

Jurek Górski to ewenement na skalę światową.
Po 14 latach brania narkotyków, po wielu odsiadkach w więzieniu i po totalnym wyniszczeniu organizmu zdecydował się na leczenie w Monarze i w ten sposób odmienił swoje życie.
W wieku prawie 30 lat zaczął biegać i dzięki swojej determinacji stał się maratończykiem oraz zwyciężył w Double Ironmanie w USA (prawie 8km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegania).

Łukasz Grass bez ogródek opisuje bujne życie Jerzego Górskiego.
Książka pokazuje najczarniejsze lata w sposób obrazowy i realistyczny.
To jak bohater się stacza, jak niewiele może zrobić współuzależniona matka, jak ogromnym problemem była w Polsce narkomania - wywołuje w czytelniku ogromne wrażenie.

Fakt, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu polscy rolnicy hodowali pola maku, który był kradziony przez uzależnionych ludzi i wykorzystywany do gotowania chałupniczo heroiny - jest dla mnie teraz niewyobrażalny.

Idea Monar-ów i trudy wychodzenia z uzależnienia w czasach PRL nie mieszczą mi się wprost w głowie. Książka jest napisana ciągiem, nie zawiera prawie wcale dialogów, a mimo to czyta się ją z zapartym tchem. Ja musiałam dzielić ją na części, bo przytłaczały mnie emocje.

Film, który oglądałam wiele lat temu jest bardzo dobry. Książka jest fantastyczna.

Dawno nie czytałam biografii.
A tak dobrej biografii nie czytałam bardzo dawno!

Jurek Górski to ewenement na skalę światową.
W wieku prawie 30 lat zaczął biegać i dzięki swojej determinacji stał się...

Bardzo sugestywne opisy zażywania, może wywołać głody

Bardzo sugestywne opisy zażywania, może wywołać głody

Historia bardzo ciekawa - bo napisało ją życie :D - ale fabuła w książce za bardzo gna do przodu nie podając zbyt dużo szczegółów konkretnych wydarzeń.
Najbardziej męczące są wstawki pojawiające się średnio co 3 strony - "sięgnąłem po piwo - wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest to początek drogi przez którą otrę się o śmierć" - "kupiłem klej - wtedy jeszcze nie podejrzewałem, że prowadzi to do wyniszczającej przyszłości" itp. itd.

Historia oczywiście fascynująca, ale spisana paskudnym językiem. Brakowało mi też jakiegoś głębszego wejrzenia w to, CO spowodowało, że bohaterowi udała się ta przemiana. Były oczywiście opisane okoliczności, ale dużo więcej musiało dziać się wewnątrz...

Wiele lat przeleżała na półce i ciągle nie był jej czas. Chyba podejmowałem 3 próby, aby się za nią zabrać i wiedziałem, że to nie teraz.
Niedawno ją przestawiałem i powiedziałem czemu nie. Zacząłem czytać i dosłownie mnie pochłonęła. Pokazanie nie tylko słabości, ale także siły Jurka sprawiły, że książka ta wzbudza nadzieję dla wszystkich, którzy zmagają się z jakimikolwiek nałogami. Pokazane jest, że wszystko jest możliwe jeśli chce się zmienić swoje życie i w sumie każdy może to zrobić. Będzie to okupione bólem, wyrzeczeniami i zerwaniem z tym do czego jesteśmy przyzwyczajeni, nawet przez wiele lat, ale uda się.
Książka inspiracja jak dla mnie. Szczerze polecam.

...."W życiu nigdy na nic nie jest za późno. Ulegamy szablonowym i stereotypowym zachowaniom, wpadamy w tak utarte tory przeciętności, że czasami trzeba w wulgarny sposób, dosadnym językiem, jakiego używał Marek Kotański, dać do zrozumienia, że czas po prostu przestać pierdolić i szukać wymówek, pora podjąć konkretną decyzję i zabrać się do ulepszania swojego życia, bo nikt za nas tego nie zrobi. ".....
Ten cytat nie dotyczy jedynie Jerzego Górskiego bohatera, narkomana, który sięgnął dna i dał radę się podnieść i osiągnąć sukces. Każdy z nas może być nim. Jedni są uzależnieni od kawy, inni od słodyczy, niektórzy się ciągle odchudzają lub ciągle są pogrążeni w depresji najważniejsze się nie poddawać. Książka jest niesamowita, momentami przerażająca pokazuje do czego człowiek jest zdolny podczas głodu narkotykowego. Rodzina, bliscy wtedy wcale się nie liczą, nie ważne są konsekwencje; kolejna odsiadka w więzieniu, zakład karny, czy szpital psychiatryczny nie są w stanie zniechęcić naszego bohatera. Najważniejszą cechą, która uratowała mu życie jest to, że z natury był uparty i nigdy się nie poddawał. Udowadnia nam, że w życiu wszystko jest możliwe, tylko trzeba znaleźć w sobie siłę.
Czternaście lat brania morfiny i heroiny wyniszczyły organizm Jurka do tego stopnia, że ważąc 48 kg trafił na detoks do wrocławskiego szpitala. Gdy podszedł do lekarki to widział w jej oczach przerażenie na jego widok. Po dwuletniej terapii w Monarze rozpoczął karierę sportowca w klubie Chrobry Głogów. Ciężki i systematyczny trening przez 6 lat doprowadził Górskiego do zwycięstwa w Double Ironman (prawie 8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu). W prasie okrzyknięto te zawody nieoficjalnymi mistrzostwami świata. I to wszystko jest prawdziwa historia, która czyta się jednym tchem.

Mocna historia, daje do myślenia i motywuje.

Mocna historia, daje do myślenia i motywuje.

10 za osiągnięcie niemożliwego!

10 za osiągnięcie niemożliwego!

Nie jestem w stanie opisać słowami jak wielki szacunek i podziw mam do Górskiego. Książka jest świetna, wiem, że będę do niej wracać w trudnych momentach życia.

• Biografie
  • Przeczytane 2018