Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą

Okładka książki Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą
Łukasz Grass Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Ringier Axel Springer Polska
2017-11-08
2017-11-08
Najlepszy Jerzy Górski triathlon bieganie Łukasz Grass książka

Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Ocena 7,9
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...
Okładka książki Pułapki przyjemności Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Ocena 7,3
Pułapki przyje... Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Ja, pustelnik. Autobiografia Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ocena 7,6
Ja, pustelnik.... Piotr Pustelnik, Pi...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

„I ciągle walcz, przed siebie idź”

2001 179 83

Można brać narkotyki przez 15 lat, stać nad grobem prawie każdego dnia uzależnienia i zdobyć mistrzostwo świata w podwójnym Ironmanie? MOŻNA! I nasz rodak - Jerzy Górski, jest tego przykładem!
"Najlepszy" to napisana w pierwszej osobie historia polskiego triathlonisty - Jerzego Górskiego. Jest to cudowna opowieść o sile, jaką jesteśmy w stanie w sobie znaleźć, gdy ktoś da nam drugą szansę w życiu. Jerzy był uzależniony od narkotyków, alkoholu i papierosów. I to nie było uzależnienie w stylu jeden joint na imprezie w weekend. To było regularne, dożylne przyjmowanie twardych narkotyków, w tym heroiny. Jego organizm był kompletnie wyniszczony. Jerzy ważył 48 kilogramów. I wtedy znalazł w sobie resztki sił by walczyć. Trafił do Monaru, poznał wyjątkowych ludzi, w tym Marka Kotańskiego. Tam również, na powrót, odnalazł swoją życiową pasję - sport, której oddał się bez reszty.
Wyjątkowy człowiek. Super historia. Bardzo inspirująca. Polecam!

Jerzy Górski był uzależniony od nikotyny, morfiny, polskiej heroiny, kodeiny, alkoholu, a także od innych substancji odurzających, które mogły mu wpaść w ręce. Potrafił wypalić 100 papierosów jednego dnia. Z uzależnieniami zaczął w wieku 15 lat, w książce jest to opisywane w sposób, jakby był "najlepszy" dzięki temu - najlepszy wśród ćpunów. To nie jedyne nawiązanie do bycia najlepszym, kolejne to wychodzenie z nałogu i tylko "najlepsi" tego dokonują. Przez 14 lat toczył walkę z uzależnieniami, dużo jego znajomych zaćpało się na śmierć. Jemu udało się przetrwać. Z uzależnienia wyszedł dzięki Markowi Kotańskiemu i jego placówce odwykowej. Jednocześnie także tam jego nowym uzależnieniem stało się bieganie.
Ostatnim i również ważnym odniesieniem do bycia najlepszym jest wygranie podwójnego Iron Mana w 1990 roku w Alabamie, stając się ówczesnym mistrzem świata. 7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu pokonał w czasie 24 godzin i 47 minut.
Jego historia pokazuje, że nawet z największego dna można odbić się na szczyt, jeśli tak bardzo będzie się ku temu dążyć.

Na podstawie tej biografii powstał film "Najlepszy", który jedynie opiera się na historii Jerzego Górskiego, lecz wiele wydarzeń z książki w filmie nie ma miejsca, wiele jest wydarzeń w filmie, które w książce nie miały miejsca. Inaczej ujmując praktycznie wszystko zostało zmienione w sposób, aby był dobry w odbiorze dla współczesnego widza. Nie jest to coś złego przez to, bo film także jest dobry, nawet można powiedzieć, że ciekawszy niż książka, ale właśnie z uwagi na tak istotne zmiany, jeżeli ktoś zaczął najpierw od filmu i potem sięgnąłby do książki, to może poczuć się zawiedzony czy nawet oszukany przez scenarzystów. Dlatego w tym przypadku szczególnie polecałbym najpierw przeczytać książkę, a dopiero potem obejrzeć film. Tym bardziej, że można go dzięki temu nieco lepiej zrozumieć, ponieważ niektóre momenty pojawiają się szybko tak po prostu, a w książce były dokładniej opisane.

Jednak ten film to nie wszystko, gdyż powstał również film dokumentalny "Mistrz świata". Warto go także obejrzeć, ponieważ stanowi coś w rodzaju przypomnienia i uzupełnienia historii Jerzego Górskiego. Przykładowo dowiadujemy się w nim, że boryka się problemami z sercem, chociaż wciąż pozostaje aktywny fizycznie.

Losy Jurka Górskiego od narkomana, pijaka, nałogowego palacza tytoniu do najlepszego na świecie biegacza, pływaka i kolarza w jednym.
Historia, która udowadnia, że jak chcesz to nie ma rzeczy niemożliwych.
Gorąco polecam.

Historia, która udowadnia, że jak chcesz to nie ma rzeczy niemożliwych.
Gorąco polecam.

Opowiada jak można upaść na samo dno w największe bagno, gdzie niżej upaść się już nie da. Jak łatwo można się uzależnić i tak niewiele brakuje do śmieci. Gdzie prawie wszyscy się od niego odwracają jak w prawdziwym życie. Mimo to podnosi się z kolana i nie poddaje się. Żył tak jak nikt by nie chciał, żeby później żyć tak jak by bardzo dużo osób chciało lecz nigdy do tego poziomu nie dojdą. Żyć jak miliarder. W życiu można pokonać nie możliwe. I spełniać swoje marzenia. ;)

"...życie to bardziej stan umysłu niż kondycja psychiczna i jeśli człowiek za bardzo się na niej skupi - przegra. Życie determinują myśli, a nie możliwości ciała. Chcieć to móc."

Narkotyki.
Alkohol.
Papierosy.
Tak wyglądała ponad czternastoletnia rzeczywistość Jerzego Górskiego. Mężczyzna sięgnął dnia, ale udało mu się od niego odbić i całkowicie zmienić swoje życie. Przeszedł terapię w Monarze i stał się sportową ikoną. Wygrał zawody Double Ironman w Stanach Zjednoczonych (8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu). Pokazał, że z każdego bagna da się wydostać dzięki własnej determinacji i wierze. Wszystko jest możliwe i nigdy nie jest za późno.

Pierwszy raz przeczytałam tę książkę w 2017 roku, zaraz po obejrzeniu filmu. Byłam zachwycona, ale jednocześnie bardzo poruszona. Po pięciu latach moje odczucia są dokładnie takie same. Niesamowita historia, niesamowity człowiek. Ikona, legenda, wzór do naśladowania.

Uzależnienia to straszna rzecz. Niszczą życia zarówno osobom uzależnionym, jak i ich bliskim. Zabierają radość, wolność, nierzadko zabijają. Wydostać się z ich szponów to nie lada wyzwanie, ale jak widać po historii Jerzego Górskiego, jest to możliwe. To cholernie trudne, ale da się.

"Najlepszy" to książka dająca nadzieję. Nie tylko dla osób uzależnionych od narkotyków, ale dla każdego, kto walczy ze swoimi własnymi demonami. Trzeba uwierzyć w siebie, w swoje możliwości, trzeba być zdeterminowanym, chcieć zmian i dążyć do nich. Nie tylko mówić, ale też działać.

"Chyba mogę powiedzieć, że jestem dowodem na to, że trzeba wierzyć w marzenia, że nie wolno się poddawać. Ale żeby z tego wyjść, trzeba pracować, uczyć się, mieć cel i pasję. Jeżeli znajdziecie w sobie pasję, będziecie wolni."

Według mnie każdy powinien sięgnąć po tę lekturę. Po prostu.

Narkotyki.
Alkohol.
Papierosy.

Rewelacyjna książka!
Inspirująca, motywującą, dająca dużo do myślenia, z tej książki płynie moc!
To naprawdę niesamowite, jak Jerzy Górski odbił się od dna, jak walczył i realizował swoje cele. Bardzo podziwiam i polecam.
Ja jestem zachwycona tą książką!

Rewelacyjna książka!
Inspirująca, motywującą, dająca dużo do myślenia, z tej książki płynie moc!
Ja jestem zachwycona tą książką!

świetna i niesamowicie ciekawa biografia, miałem niegdyś przyjemność poznać pana Górskiego osobiście :)

Nigdy nie jest za późno, żeby być najlepszym. Jednak potrzeba do tego ponadprzeciętnej siły charakteru. Od Jerzego Górskiego wymagało to spojrzenia śmierci w oczy, ogromnej determinacji i przede wszystkim chęci do odbicia się od dna. Bez tego jego sukces byłby niemożliwy. Jeśli coś robił, to na sto procent. Inaczej ciężko byłoby cokolwiek osiągnąć. Pragnienie życia, ciężka praca, skupienie na celu, chęć pokazania niedowiarkom, że się mylą i wiara w swoje możliwości, nawet gdy nikt inny w nie nie wierzy. To nie są puste słowa, to był jego sposób na bycie najlepszym. Kolejny raz jestem zachwycona językiem w jaki Łukasz Grass przekazuje historię na temat niesamowitych ludzi. Miałam wrażenie jakbym była na miejscu tej opowieści, jakbym czuła emocje, które targają głównym bohaterem.

Wspaniała i wciągająca lektura, niesamowicie bogata, osobista i refleksyjna. Kompendium wiedzy na temat uzależnień. Jerzy Górski to nietuzinkowa postać, może nawet wyjątkowa, dlatego warto poświęcić Mu tych kilka godzin, bez względu na to czy jest się fanem sportu, czy też nie. Szczerze polecam bo jest to jedna z ciekawszych biografii sportowców, jakie dane mi było przeczytać.

Książka mnie zaskoczyła.

Zainteresowałem się tą pozycją, pewnie tak jak wielu, po obejrzeniu filmu stworzonego na jej podstawie. Sama historia jest na tyle fascynująca, i budująca, że człowiek od samego czytania, ma ochotę, od razu założyć buty do biegania, i tak jak bohater tej biografii, udowodnić, że granice naszych organizmów, tkwią tylko w naszych głowach.

Książkę szczerze polecam, każdej osobie, która biega, lub próbuje wyjść z jakiegoś dołka życiowego. Ta książka to zdrowa dawka czystej inspiracji, napisana w naprawdę dobry sposób, przez osoby nie mające backgroundu pisarskiego. Czyli, po prostu, przez znajomych Jerzego Górskiego.

Książka mnie zaskoczyła.

Książkę...