Jeszcze jeden oddech

Okładka książki Jeszcze jeden oddech Paul Kalanithi
Okładka książki Jeszcze jeden oddech
Paul Kalanithi Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
When Breathe Becomes Air
Wydawnictwo Literackie
2017-09-14
2016-09-29
2016-01-12
Łukasz Małecki
autobiografia choroba nowotworowa kariera lekarz literatura faktu nowotwór rak sława sukces śmierć walka o życie walka z chorobą wspomnienia
Inne

Zrozumieć życie, zrozumieć śmierć

Jak ratować ludzi ze świadomością, że twój czas powoli się kończy?
Jeszcze jeden oddech to historia młodego neurochirurga Paula Kalanithiego, który otrzymuje najgorszą wiadomość – rak. I w tym momencie zaczyna się odliczanie, ponieważ nie wie, ile jeszcze zostało mu życia, a jego kariera zaczęła rozkręcać się na dobre.
Nie wiem, jak ocenić tę książkę, żeby też nie zostać źle zrozumianą. Bo najpierw trzeba podkreślić, że w większości są to treści napisane przez samego Paula, który miał literackie zakusy. I właśnie to mnie trochę gryzie, ponieważ dopiero zakończenie napisane z perspektywy jego żony, dało prawdziwy obraz walki z chorobą – próby przeżycia jak najwięcej w bardzo krótkim czasie. A tak właśnie książka była reklamowana – jako poruszająca historia, która złamie nam serce. Niestety, mnie jakoś nie poruszyła, a chociażby dlatego, że jest to raczej opis, jakich Paul dokonywał operacji, a przy okazji próbował pokonać raka. Dopiero ostatnie kilka stron dało faktyczne odzwierciedlenie, z czym zmagał się Paul.
Także myślę, że w dużej mierze zadziałał tu marketing promujący książkę. Co oczywiście nie umniejsza postaci Paula, a książkę raczej bym nazwała pamiętnikiem lekarza.

Jak ratować ludzi ze świadomością, że twój czas powoli się kończy?
Nie wiem, jak ocenić tę książkę, żeby też nie zostać...

Książka o radzeniu sobie ze śmiercią z perspektywy lekarza, który chce pomóc pacjentom i perspektywy pacjenta, który jest lekarzem. Tym bardziej, że to jedna i ta samo osoba. CZasami dla mnie za bardzo szczegółowe opisy neurologicznych czynności i filozoficznie.

Trudna książka, nie dla każdego.

Trudna książka, nie dla każdego.

Książka o tym, że życie nie kończy się na śmiertelnej diagnozie raka i o tym, jak można cieszyć się życiem z widmem śmierci nad sobą oraz jak twórczo wykorzystać pozostałe chwile.

Niestety nie odnalazłam tutaj reklamowanej głębi filozoficznej i inspiracji. Większość książki to opis życia i pracy autora, które nie były przeciętne, ale też daleko im do wybitności. Liczyłam na więcej przemyśleń z okresu zmagania się z chorobą.

#6/10 - dobra

Smutna historia przedstawiająca życie ze świadomością nieubłaganego końca jakim jest śmierć. Jednak jest to książka pokazująca nadzieje i zrozumienie. Nie wiemy ile zostało nam czasu i kiedy będzie nasz ostatni oddech, ale możemy zdecydować co chcemy zrobić by życie jakie zostawiamy stało się naszym świadectwem uczestnictwa na ziemi.

Pisać o własnym oczekiwaniu na nieuniknione, będąc w dodatku lekarzem, to dla mnie dziwna dziwna decyzja i nie wiem czym się kierował doktor Paul. Stworzył obraz śmiertelnie chorego-nadczłowieka, bohatera swoich ostatnich chwil i trochę mi to zakrawa na "osobisty pean".

Jeden z najlepszych neurochirurgów w Stanach Zjednoczonych staje się pacjentem. Choruje na raka, a jego życie po prostu się wali.

To zdanie mówi już wszystko. U schyłku swojego życia zdąży jeszcze napisać książkę. Właśnie tę.
Nikt nie chciałby być w jego skórze. Ale jak to jest ratować innych, a nagle z dnia na dzień stać się pacjentem? Jak to jest? Czy można pogodzić się z losem? Znać każdy krok leczenia i wyjść z tego cało, a może autor odliczał już dni do sądnego dnia?

Pochłonięta jednym tchem, z bólem w sercu, ze świadomością, że nie każdą chorobę można wyleczyć. A świat zbyt wiele stracił.

Jeśli nie potrafisz znaleźć w swoim życiu celu, zacznij od przeczytania tej książki, a cel znajdzie się sam...

"Śmierć, tak dobrze mi znana z pracy, tym razem przyszła z wizytą osobistą.Oto się spotykaliśmy twarzą w twarz, a mimo to wyglądała nieznajomo"

Historia lekarza, zapewne wspaniałego neurochirurga, jednak jednocześnie takiego jak wielu innych. Gdyby pan doktor nie umarł na raka płuc w wieku 37 lat, zapewne nie byłoby tej książki i zapewne nikt, albo bardzo niewielu z nas, w ogóle o tym akurat lekarzu by usłyszało.

Książka jest napisana w formie "relacji z życia", dosłownie, niemal od samego początku, czyli od urodzenia przyszłego pana doktora, dzieciństwo, studia itd., itp., w sumie zupełnie nic nadzwyczajnego. Technicznie nieźle napisana, jednak niczego ani inspirującego, ani "świadectwa walki", ani nic podobnego, co było mi obiecane w opisie, nie zauważyłam. Znam kilka innych lepszych książek pisanych w czasie śmiertelnej choroby, czy przy końcu życia. Ta pozycja, że znowu zacytuję inną czytelniczkę [@zooba]

""Jeszcze jeden oddech" jest ich cieniem, popkulturową wersją zza oceanu."

Kolejna książka w ostatnim czasie, której nie chcę i nie jestem w stanie ocenić. Poruszająca historia utalentowanego neurochirurga, któremu przyszło się zmierzyć ze śmiertelną chorobą. Ostatni rozdział przyprawił mnie o łzy. Książka jak najbardziej godna polecenia.

• 2017