Spod zamarzniętych powiek

Okładka książki Spod zamarzniętych powiek
Adam BieleckiDominik Szczepański
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Agora reportaż

Okładka książki Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra
Szlak Wisły. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...

Góry zdzierają z ludzi maski

Druga książka o himalaiście i alpiniście, który kocha również polskie góry. Jednak czytając tą biografię widzę innego człowieka niż Tomek Mackiewicz. Nie był zapatrzony tylko w jeden szczyt. Pan Adam zdobywał różne i też ośmiotysiączniki. Najbardziej w książce podobała mi się historia podróżowania kiedy zabrakło mu na bilet. Jaki to człowiek, który już od najmłodszych lat wiedział jak postępować. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale teraz kiedy mam ogląd na dwie te książki p. Adam jest bardziej poukładany. Wszystko dokładnie analizuje, wie czego chce i podejmuje słuszne decyzje. Teraz sprawdziłam wiem dlaczego tak dobrze mi się czytało o Panu Adamie o jego sile, odwadze, upartości itp. Urodził się w tym samym roku co ja, w tym samym miesiącu, tylko jestem kilka dni starsza ;) polecam książkę

Absolutnie wybitna pozycja wśród reportażu górskiego. Starannie zdane relacje z przejść wspinaczkowych , świetne zdjęcia oraz możliwość oglądania filmików z wypraw. Wyjaśnione bardzo wiele spraw ze środowiska wspinaczkowego od finansowania wypraw po sprawę Hajzera i śmierć Maćka Berbeki . Bardzo potrzebna i piękna książka.

Książka bardzo wiele zyskuje dzięki licznym fotografiom, ale to QR kody do filmów zrobiły na mnie największe wrażenie. Filmy są idealnym uzupełnieniem czytanych treści. Na ten moment nie spotkałam się jeszcze z tym pomysłem w książkach o tematyce górskiej / alpinistycznej, jednak jest to strzał w dziesiątkę. Dzięki nim czytelnik jest jeszcze bliżej opisywanych wydarzeń, jednoznacznie uzmysławiając sobie realia wypraw.

Opowieść robi wrażenie, mrozi krew w żyłach. To fascynujący, ale też przerażający świat. Czytałam i zastanawiałam się, jak to wszystko możliwe? Jak człowiek może to wszystko znieść? Jak wiele ryzykuje i dlaczego? Adam Bielecki to postać charyzmatyczna i kontrowersyjna, wielu z nas słyszało o jego niezwykłych wyczynach, o tragicznych w skutkach wyprawach i akcjach ratunkowych z jego udziałem. Po lekturze utwierdziłam się w tym, że to sport dla wybrańców i nikt, kto w tym "nie siedzi" nie ma prawa oceniać moralnych decyzji wspinaczy - każdy z nich wie, na co się pisze i jestem przekonana, że każdy z nich zna ryzyko i bierze je wyłącznie na siebie. Taka dyscyplina. Dodatkowym, nieocenionym walorem tej książki są przepiękne zdjęcia. Polecam również tym, którzy - tak, jak ja - z górami i wspinaniem nie mają absolutnie nic wspólnego.

Moja 1sza książka o tematyce gór i chyba nie mogłam wymarzyć sobie lepszego początku w tym temacie.
Nie brakuje mi w niej chyba nic, teksty podparte zdjęciami i filmami, które można obejrzeć skanując kody QR, dzięki czemu wszystko splata Nam się w jedną, fantastyczną całość.

Genialna książka. Świetnie opisane wejścia Adam. Widać, że jest to człowiek pełen pasji. Nie jest typem człowieka odhaczającym kolejne szczyty. Wbrew pozorom wie kiedy powiedzieć sobie dość.

Dla mnie rewelacja. Od lat nie przeczytałam całej książki ,,od strzała", a tutaj tak się stało. Przerwy w czytaniu tylko w razie najwyższej konieczności :-)

Fantastyczny reportaż, świetne zdjęcia. Podobał mi się pomysł z kodami QR do filmów. Po lekturze został mi w głowie obraz konkretnego i pełnego pasji gościa, który w sposób autentyczny i bez zbędnego patosu opowiedział swoją dotychczasową górską historię. Co tu więcej pisać. Pozycja obowiązkowa dla fanów tematyki górskiej! Ja na pewno jeszcze do niej wrócę.

Bardzo dobry górski reportaż, czyta się szybko, przyjemnie.
Pokazuje człowieka z pasją, jego motywacje i podejście do życia.

Bardzo dobry górski reportaż, czyta się szybko, przyjemnie.
Pokazuje człowieka z pasją, jego motywacje i podejście do życia.

W ostatnich dziesięcioleciach granica wytrzymałości ludzkiego ciała stale ulega przesunięciu. Szczególnie jest to widoczne w sporcie, gdzie rekordy w zawrotnym tempie ulegają deaktualizacji.
W ekstremalnych dyscyplinach, jaką z pewnością jest himalaizm zimowy, z każdą podejmowaną próbą zdobycia szczytu wiąże się ogromne ryzyko utraty życia.
Autobiografia Adama Bieleckiego pozwala zrozumieć fenomem tego sportu i kryjący się ogrom trudności, z którymi trzeba się zmierzyć, aby bezpiecznie dotrzeć i zejść ze szczytu. Książka przepełniona jest zapierającymi dech w piersiach opowieściami z życia polskiego wspinacza.
Dodatkowych wrażeń dostarczają wspaniałe fotografie z jednych z najwyższych pasm górskich na naszej planecie.
Jeżeli nie masz lęku wysokości i ciekawi Ciebie, dlaczego jednym z zagrożeń dla himalaistów jest odwodnienie, to wybierz się w niezwykłą podróż z Adamem Bieleckim.

Autobiografia Adama Bieleckiego...

• Góry