Cena magii

Okładka książki Cena magii Mercedes Lackey
Okładka książki Cena magii
Mercedes Lackey Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trylogia Ostatniego Maga Heroldów (tom 3) fantasy, science fiction
Trylogia Ostatniego Maga Heroldów (tom 3)
Magic's Price
Zysk i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
Magdalena Polaszewska-Nicke

Zwieńczenie historii ostatniego maga Heroldów Vanyela zrobiło dokładnie to co miało zrobić - przybliżyło mi świat Valdemaru, który kocham całym sercem, dało mi bohaterów, których pokochałam a na koniec wzruszyło i wycisnęło mi łzy z oczu.
Jedyny minus jest taki, że książka mogłaby mieć jeszcze spokojnie z 200 dodatkowych stron, bo zakończenie przyszło jak dla mnie za szybko.
Moja druga ulubiona trylogia ze świata Heroldów po historii Talii.

Lepsza od pierwszej, ale niestety poziom znowu spadł. Za wiele miejsca na życie erotyczne Vanyela - zarysowane, moim zdaniem, głupio. Zbędne i obrzydliwe sceny gwałtu, poza tym, fabuła trzyma w miarę poziom. Przy tym, ładnie widać, jak wątki stąd, łączą się z tymi z Trylogii Magicznych Wichrów. Której wydarzenia mają miejsce wiele lat później. Więcej:

Na półkach: , , , , , ,

Jestem masochistką.
To było takie smutne. Nie chciałam kończyć tej serii, żeby tylko w pamięci pozostał mi ciepły obraz relacji między dwojgiem ludzi. Ale tak nie można.
Podziwiam Stefana za wytrwałość. I kocham Vanyela. Niech mi jeszcze ktoś powie, że to najbardziej irytująca postać pierwszoplanowa...

Jestem masochistką.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealne zakończenie trylogii. Nie mogłam się oderwać od czytania, zwłaszcza pod koniec. Cała seria była bardzo dobrze przemyślana i zaplanowana, o czym świadczy fakt, że w końcowych scenach ostatniego tomu mamy nawiązania i wyjaśnienia sytuacji z początków tomu pierwszego. Vanyel mierzy się niejako ze swoim przeznaczeniem, jakby całe życie przygotowywało go na ten jeden moment. Natomiast wątek romansowy jest poprowadzony delikatnie i z wyczuciem, a poruszające zakończenie wyciska łzy z oczu.
Szczerze polecam całą trylogię. Naprawdę warto :)

Książka niezwykle ciekawa, która szczególnie zapadła mi w pamięci. Z przyjemnością będę do niej wracać. Osoba Vaneleya jak zwykle mnie zachwyca, bo mimo świadomości bycia najpotężniejszym magie, jest osobą skromną i przy tym niezwykle silną i opanowaną. Cudna jest także postać Stefa i jego związek z Vanleyem. Ciesze się, że odnaleźli szczęście.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niesamowity epilog. Przedostatni rozdział sprawił, że zrobiło mi się naprawdę smutno, co nieczęsto zdarza się kiedy czytam. Niektóre powtarzające się wątki są moim zdaniem opisane lepiej niż w pierwszej części. Pomysł na książkę oryginalny, podoba mi się również styl autorki. Polecam.

Cena magii to ostatni tom trylogii o magu heroldów Vanyelu pióra Mercedes Lackey. Na Dywagacjach być może usłyszycie o Vanie raz jeszcze, ale nie ma co uprzedzać faktów.
Król Valdemaru, Randal, coraz bardziej upadał na zdrowiu, uzdrowiciele zaś nic nie mogli zrobić, za to wróżyli, że niedługo pożyje. Okres zwiążany ze rychłą śmiercią monarchy i przyjaciela to dla heroldów czas ogromnie trudny. Kiedy więc bratanek Vana przedstawił mu swego przyjaciela, barda Stefena, który być może potrafiłby za pomocą swego daru choć trochę dopomóc królowi, mag heroldów postanowił spróbować. Nie wiedział jednak, że Stefen miał także własne plany i marzenia związane z całym tym przedsięwzięciem.
Coraz więcej magów heroldów zazęło ginąć w czasie wypełniania zwyczajnych misji albo nawet we własnych komnatach, nikt nie mógł dojść przyczyny tego nagłego pomoru wśród tej części heroldów. Aż do czasu śmierci Savil, ciotki Vanyela. Ślad mordercy zaprowadzić miał Vana na daleką północ, gdzie mag musiał stawić czoła wieloeltniemu lękowi. Jak dla maga i Valdermaru skończy się ta przygoda i jaki udział w tym będzie miał bard Stefen - to pozostawiam Wam do odkrycia.
Prócz kultury Valdermaru w Cenie magii czytelnik może poznać dwa inne ludy - znanych już nieco Sokolich Braci oraz kyree, którzy są moją ulubioną rasą z tego świata.
Prócz tego główny bohater w tym tomie musiał zmierzyć się nie tylko z prolemami wynikającymi z pełnionej przez niego funkcji, ale także z własnymi lękami i przeszłością.
Całość okraszono ciekawymi informacjami wzbogacającymi nie tylko świat heroldów, ale także sposób ich myślenia i kulturę krain leżących wokół Valdemaru.
Powieści Lackey czyta się łatwo, autorka ma lekkie pióro i nie zabija przyjemności lektury nadmiernymi opisami. Jeśli już coś opisuje stara się to robić w jasny i jednoznaczny spsób pozwalający czytelnikowi dokładnie wyobrazić sobie scenę lub osobę, o której mówi.
Książka jest dużo lepsza niż tom wcześniejszy. Mniej jest naciąganych scen, przynudzania i ogólnie zamulania.
Przez te trzy tomy, muszę przyznać, wielce polubiłam Vanyela który posiadając wszelkie cechy typowego bohatera (potężny mag w służbie dobra i ojczyzny),potrafił też być ogromnie ludzki i mieć całą masę lęków, zwyczajnych marzeń i przywar (chociażby lenistwo, z którym starał się walczyć).
Polecam Cenę magii młodzieży i starszym czytelnikom jako zacną lekturę, która na kilka godzin lub dni może oderwać od szarej styczniowej rzeczywistości i przenieść do innego, fascynującego świata.

(http://luincaerherbata.blogspot.com/2012/01/111-cena-magii-mercedes-lackey.html)

Dzięki tej książce pokochałam czytanie. Jest dla mnie wyjątkowa

Dzięki tej książce pokochałam czytanie. Jest dla mnie wyjątkowa

2064

Czy człowiek na koniec musi spotkać bandę głupców, która mu dokopie? Beznadziejne zakończenie i tyle....

Pozdrawiam

Pozdrawiam