Teczka

Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 3)
Wydawnictwo: WAM
Ag2S

Walka o dobre imię w burzliwych czasach wolnej Polski. Poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę wolności, zdrowia i pracy. Po kilku latach od jego śmierci w Krakowie zaczynają krążyć niejasne plotki i pomówienia. W jaki sposób przybrany syn Benedykta zniesie kolejny cios, wymierzony w rodowe nazwisko? Czy uda mu się odkryć, kto jest...

Walka o dobre imię w burzliwych czasach wolnej Polski.

Poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę wolności, zdrowia i pracy. Po kilku latach od jego śmierci w Krakowie zaczynają krążyć niejasne plotki i pomówienia. W jaki sposób przybrany syn Benedykta zniesie kolejny cios, wymierzony w rodowe nazwisko? Czy uda mu się odkryć, kto jest reżyserem skandalu? Jak daleko będzie gotów się posunąć, by dotrzeć do prawdy?

Kolejna odsłona dziejów rodziny Petrycych ukazuje mroczną powojenną rzeczywistość i działania władz, które nie dawały człowiekowi możliwości wyboru. Opowiada o złamanych życiorysach, nieuleczonych ranach i sytuacjach, w których nawet miłość mogła okazać się fałszywym drogowskazem.

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.teczka.10675.htm?sku=75258

źródło okładki: https://wydawnictwowam.pl/prod.teczka.10675.htm?sku=75258

Gala | 2018-11-01
Przeczytana: 18 października 2018

Wiele wskazuje na to, że moja przygoda z rodziną Petrycych znalazła już swój finał. „ Teczka „ odbiega trochę tematem od pozostałych dwóch części. Przede wszystkim tło akcji nie jest umiejscowione, jak wcześniej w okresie drugiej wojny światowej. Tym razem autorka przenosi czytelnika do ponurych lat dziewięćdziesiątych, natomiast rodzina Petrycych przeżywa rodzinne zawirowania.

„ Teczka „ jest kontynuacją „ Bezimiennych „, jeżeli chodzi o lata dziewięćdziesiąte, akcja toczy się dalej nieprzerwanie, nie ma tu takiego przeskoku w czasie, jak to miało miejsce na początku sagi.
Największą uwagę przyciąga tutaj tytułowa „ teczka”, zawierająca dokumenty dotyczące przybranego ojca Maksymiliana, a jej fragmenty, które wypłynęły rzucają cień na krystaliczny wizerunek Benedykta. Maks ponownie przyjmuje rolę detektywa próbując oczyścić dobre imię ojca, a poszukiwania zagadkowej teczki zaprowadzą go aż do Francji, do tajemniczej kobiety. Pomaga mu w tym dziennikarka znana z pierwszej...

Trzecia część sagi rodu Petrycych znowu wciągnęła mnie bez reszty.
I to nie tylko przez to że akcja dalej dzieje się w Krakowie, ale za sprawą tematyki która jest poruszana w powieści.
Akcja w większości dzieje się w 1992 roku, ale również w trudnych latach powojennej rzeczywistości, gdy katownie ubeckie w latach 50-tych potrafiły załamać człowieka do tego stopnia, że przyznawał się do wszystkiego czego nie popełnił i podpisywał wszystko czego od niego żądano. I zakładano słynne "teczki", które potem służyły niektórym pracownikom bezpieki do szantażu.
I tak jest i tym razem.
Maksymilian musi odnaleźć teczkę swojego przybranego ojca Benedykta, żeby przywrócić mu dobre imię i oczyścić nazwisko z pomówień i kolejnego skandalu.
Pomaga mu w tym znana nam już dziennikarka a trop wiedzie aż do tajemniczej kobiety w Paryżu.
Bardzo dobrze napisana powieść, która powoli odkrywa przed czytelnikiem kolejne tajemnice człowieka, który w imię miłości do żony i przybranego syna robił wszystko,...

filozof | 2017-12-30

Przyznam,że okładka jest bardzo piękna.Wręcz dosłownie odnosi się do jednej sceny z książki.

To już trzecie spotkanie z niezwykłą rodzinną z Krakowa i podróż w ich przeszłość,nie zawsze bezpieczną za to na pewną barwną.

Czy tajemnice z przeszłości mają na nas jakiś wpływ ? Czy warto zawracać sobie głowę,tym co było lat temu kilkadziesiąt ?
Według autorki tak i jest to słuszne posunięcie.

Autorka barwie opisuję początek lat 90.Dla mego pokolenia,to czas szkoły podstawowej.
Nie obchodziła nas Solidarność,polityka,przemiany ustrojowe.
Wiele osób,starszych niż ja.Pewnie przypomni sobie,tamte czasy bardziej szczegółowo.Zakładanie rodzin,pierwsze dziecko,pierwsza praca.
Dylematy,co lepsze komuna czy wolny rynek.
Zarówno w jednym jaki drugim,można znaleźć plusy jak i te gorsze momenty.
Tu mamy,na podstawie nie całego społeczeństwa,które jak wiadomo jest różne.
Ale wybranych ludzi,i to było bardzo dobre posunięcie.

Lata komunizmu,są opisane idealnie.Lata stalinizmu,jego...

Gosia | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Ucieszyłam się na 3 część sagi o rodzinie Petrycych. Wracamy znowu do Krakowa lat powojennych oraz dziewięćdziesiątych. Do Maksymiliana Petrycego ktoś zwraca się z ofertą sprzedaży "teczki" jego ojca Benedykta. Synowi trudno jest uwierzyć w to, że ojciec donosił na swoich znajomych, przyjaciół i z jakim skandalem wiązałoby się ujawnienie tych danych.
Sam próbuje dociekać kto i w jakim celu chce mu zaszkodzić.
Książka pomimo, że jest dość gruba wciąga tak, że nie można się od niej oderwać!

Madi | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Choć trzecia część odbiega trochę tematem od pozostałych dwóch tomów ,bo nie dzieje się w moim ulubionym okresie- okres II wojny światowej,to muszę przyznać,że przeczytałam również z dużym zainteresowaniem.
Wciągnęły mnie dalsze losy bohaterów i ich burzliwe życie.

Anna | 2017-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2017

„Teczka” Mirosławy Karety to trzecia część dziejów rodziny Petrycych.
Tym razem też akcja powieści toczy się w dwóch ramach czasowych.
W latach dziewięćdziesiątych i pięćdziesiątych XX wieku .
Fabuła rozgrywająca się kilkanaście lat po wojnie jest zdecydowanie ciekawsza od współczesnej. Mroczna i przerażająca. Choć znana z historii wciąż wywołuje sprzeczne uczucia.
„Teczka” Mirosławy Karety obfituje w historyczne wydarzenia i autentyczne postaci. Tym samym czyni fabułę bardziej wiarygodną i dostarcza mnóstwa emocji. GORĄCO POLECAM!

Sage | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2018

WIELKI POWRÓT

Po długim czasie znowu odnalazłam się we wspaniałym, pachnącym kawą, domu Petrycych. Książka była tak wspaniała, że w pewnym momencie, kiedy obróciłam po raz kolejny przeczytaną stronę patrzę a tu koniec! Nie ma nic dalej :'(. Zakończenie przyszło tak nie spodziewanie, że teraz nie wiem co zrobić w oczekiwaniu na kolejny tom.

Trzecia część była moim zdaniem ciekawsza od drugiej, w której historia z przeszłości tak mnie nie wciągnęła ( pewnie dlatego, że od razu wiedzieliśmy co się stała i odkrywaliśmy tylko tło do tego wydarzenia) tu nie było takiej chwili w której był czas na nudę lub chociaż na myśl o odłożeniu chwilowo książki.

Cieszę się również z tego, że tę książkę przeczytałam natychmiast po drugim tomie, ponieważ nie ma między nimi odstępu czasowego ( tak jak było to między pierwszym a drugim tomem).

Serdecznie polecam tę książkę i cała serię wszystkim, bo jest ona warta przeczytania, a ja z niecierpliwością będę wyczekiwać kolejnego tomu!

Agnieszka Rzońca | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Już trzeci i nadal świetny tom sagi rodu Petrycych. Powojenna, "wolna" Polska rzeczywistość. Bohaterowie po raz kolejny dokonują powrotu do przeszłości. Na jaw wychodzą bowiem tajemnicze "teczki" ojca Maksymiliana Petrycego - Benedykta. Doktor nie wierzy w zarzuty rzucane w kierunku jego ojca. Podejmuje się wszelakich działań, aby je odeprzeć. Dość ciekawie układa się jednak także i jego najbliższym. O swoje małe i większe szczęście walczą żona jak i córka Maksymiliana.
Kolejny raz autorka daje nam świetne studium trudnych czasów Polski: brutalnej rzeczywistości okresu "panowania" stalinizmu, okrutnych i bezwzględnych działań UB i początków czasów wolnej Polski. Wszystko przedstawione naprawdę bardzo dokładnie. Świetna saga.

Violetka | 2018-08-03

Kolejny tom opowiadający historię rodu Petrycych. W tej części mamy trochę retrospekcji, która pokazuje nam ułamek życia Benedykta i jego byłej żony oraz przyjaciela z AK. Jednak główny wątek kręci się wokół młodego pokolenia, w tym wokół syn Bendykta, Maksymiliana. Mianowicie na światło dziennie wypływają fragmenty "teczki" Benedykta, które niszczą jego krystaliczny wizerunek. Maksymilian zrobi wszystko, by ocalić pamięć o jego przybranym ojcu. Dodatkowo na głowie zbiera mu się kilka innych problemów - piąte dziecko w drodze, eksperymenty syna z petardami własnej produkcji, zawirowania zyciowe najstarszej córki i jej zdrada...

Książka wciągnęła mnie bez reszty! W dodatku akcja dzieje się w moim ukochanym Krakowie, więc sama czułam się tak, jakbym spacerowała z bohaterami po moich ulubionych ulicach. Kolejnym plusem jest to, że znowu dowiedziałam się o kilku historycznych faktach, o których na historii nie słyszałam. Nie mogę się doczekać następnego tomu!

lulu | 2018-06-06
Na półkach: 2018, Przeczytane

W mojej ocenie to najlepsza część! Czytałam z wypiekami na twarzy. I nie mogę przeżyć faktu że nie wydano jeszcze 4 części....