Teczka

Okładka książki Teczka Mirosława Kareta Patronat LC
Okładka książki Teczka
Mirosława Kareta Wydawnictwo: WAM Cykl: Saga rodu Petrycych (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Saga rodu Petrycych (tom 3)
WAM
2017-10-25
2017-10-25
literatura polska Kraków wojna miłość II wojna światowa

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejny tom sagi rodu Petrycych jest bardzo wciągający. Jak potoczą się ich dalsze losy. Co skrywa historia. Droga do prawdy nie jest łatwa. ale trzeba jej stawić czoło. Polecam.

Świetna kontynuacja dwóch poprzednich części

Świetna kontynuacja dwóch poprzednich części

skusiłam się na kolejny tom i tym razem takie samo rozczarowanie! Mieszanka czasów, narracji, wydarzeń, bohaterowie- zwłaszcza główny- wybitnie irytujący i naiwni, dalsze losy Petrycych zdecydowanie sobie daruję a z Panią Kretą żegnam się na dobre :(

Bardzo cenna książka pod względem historycznym. Po pierwsze opisy lat powojennych, po drugie metody UB i SB przesłuchiwania ludzi i wreszcie po trzecie początek lat 90tych i długie macki komunistów. A to wszystko okraszone perypetiach rodziny Petrycych. Polecam

"Człowiek został obdarowany wolnością wyboru i to, co czyni, wpływa nie tylko na jego losy, ale i na życie innych." (str.331)

Kolejna część burzliwych losów rodziny Petrycych. Dużo dzieje się w ich życiu rodzinnym i zawodowym. Maksymilian ledwo otrząsnął się po traumie związanej z publikacją pamiętników matki i ujawnieniem jego niemieckich korzeni, a już spada na niego kolejny cios. Wiadomość, że jego przybrany ojciec współpracował z bezpieką. Za dużo wziął na swoje barki, praca, którą zawalał, habilitacja odłożona na lepsze czasy, uczestniczenie w pracach rady miasta, rozwiązywanie niewiadomych w sprawie oskarżeń ojczyma, no i jeszcze problemy rodzinne, nieplanowana ciąża żony i skłonności piromańskie syna, które skończyły się tragicznie. To trochę za dużo na jednego człowieka.

Jednak walka by bronić dobrego imienia ojczyma stała się jego obsesją i przesłoniła sprawy codzienne. Maksymilian nie mógł uwierzyć, że ojczym budzący powszechną życzliwość i szacunek, mógł być pracownikiem bezpieki i donosicielem. Robił wszystko by zrozumieć jego postępowanie. Spotykał się z dawnym przyjacielem ojczyma, którzy przybliża mu sylwetkę rodziciela, czasy w jakich przyszło im żyć w latach pięćdziesiątych, okoliczności aresztowania, ich decyzje i trudne wybory w tych okrutnych czasach.

Kontaktuje się też z człowiekiem, który narobił tyle zamieszania w jego życiu (byłym esbekiem), który prowadził sprawę jego ojczyma, i który doprowadził do wycieku obciążających dokumentów. Małymi kroczkami posuwa się do przodu, zaczyna łączyć fakty i dochodzi do wniosku, że ktoś chce go zniszczyć. W momencie kiedy jest w dołku, spotyka człowieka, który uświadamia mu, że ludzie tracą czas na błahe sprawy " Na złość, urazę, zawiść, ambicje, pretensje..." (str.325) Ten człowiek zmienił go i jego postrzeganie rzeczywistości. Dopiero w obliczu prawdziwego nieszczęścia doktor zyskuje właściwą ocenę wydarzeń. Wspomina też ciężkie czasy stanu wojennego, jego aresztowanie, sfabrykowane dowody oskarżenia, próby przekupstwa.

Żona Marysia nie dosyć, że zmaga się z kolejną ciążą, to jeszcze walczy o samodzielną restrukturyzację zakładu pracy, by nie przejęła go zagraniczna spółka. Z pomocą rodzinie spieszy niezawodna przyjaciółka, na którą mogą liczyć na każdym kroku.

Poznajemy też relację ojczyma doktora - Benedykta. Jego przesłuchania i katowanie przez bezpiekę. Zmuszanie do współpracy. Stosowanie szantażu, doprowadzanie do stanu, w którym nie mógł jasno myśleć. Podejmowanie decyzji, kiedy nie ma się wyboru, a chce się chronić rodzinę i bliskich. I po upływie czasu pojawiające się wyrzuty sumienia i poczucie winy niszczące życie.

Trudne lata pięćdziesiąte, kiedy jednego okupanta Polska zmieniła na drugiego. Ludzie wychodzili z podziemia wierząc w lepszą przyszłość. Mimo obietnic komunistów życie wielu z nich zamieniło się w piekło. Wielu też straciło to co najcenniejsze.

Kolejna część powieści trzyma w napięciu. Bohaterowie zmagają się z życiowymi trudnościami, podejmują decyzje, które nie zawsze są dobre, ale potrzeba chwili tego wymaga od nich.

OCENA - 6/10 DOBRA

Tym razem poznajemy losy Benedykta. Historia sięga czasów po II wojnie światowej, komunistycznej Polski. Książka nieco zaskakuje, ale wiernie oddaje tamte czasy. Pokazuje, jak łatwo można złamać człowieka, dla którego najwyższą wartością jest rodzina i miłość. Tak jak w poprzednich częściach sagi, mogłoby być trochę lepiej, ale mimo to książkę czytało się dobrze.

OCENA - 6/10 DOBRA

Polecam wam nie tylko "Teczkę", ale całą Sagę rodu Petrycych. Jest to znakomita lekcja historii, która w przystępny sposób przybliża czytelnikowi historię naszego kraju. Autorka w bardzo ciekawy sposób przekazała nam fakty historyczne, poparte licznymi przypisami. Łącząc prawdę z fikcję pokazała, że historia nie musi być nudna, ale może być fascynująca. Z pewnością nie jest to łatwa historia, czasami będziecie chcieli się na moment zatrzymać i przemyśleć przeczytane informacje. A może lektura skłoni was do zgłębienia tematu i poszukaniu informacji o czasach komunistycznych i metodach działania służb.

Maksymilian Petrycy zmaga się z pomówieniami dotyczącymi współpracy jego ojca Benedykta z SB. Teczka z kompromitującymi materiałami trafia w ręce... No właśnie... czyje? Tego próbuje dociec Maksymilian. Równocześnie jego żona zmaga się z przekształceniami prywatyzacyjnymi swojego miejsca pracy, młodsze dzieci popadają w tarapaty... Sporo informacji o czasach komunistycznych i "żołnierzach wyklętych".
Świetna pozycja. Bardzo dobrze się czyta, bogate tło historyczne.
Polecam!

Na półkach: , , , , ,

Akcja powieści dzieje się w Krakowie,opowiada saga o rodzinie Petrycych.
Piękna,wzruszająca książka opowiadająca o realiach powojennych czasach wojny.
Mirosława Kaleta to wspaniała pisarka znakomicie napisała swą powieść.

Akcja powieści dzieje się w Krakowie,opowiada saga o rodzinie Petrycych.
Piękna,wzruszająca książka opowiadająca o realiach powojennych czasach wojny.
Mirosława Kaleta to wspaniała pisarka znakomicie napisała swą powieść.

I na tej części kończę. Tak "rozcieńczona" tematyka że aż nudno.

I na tej części kończę. Tak "rozcieńczona" tematyka że aż nudno.