Tylko jedno kłamstwo

Tłumaczenie: Aga Zano
Wydawnictwo: Burda Książki
While You Were Sleeping
giovanna

Kolejna – po bestsellerowej „Córeczce” – książka brytyjskiej gwiazdy kryminałów. Wczoraj miałaś doskonałe życie. Dzisiaj przekonasz się, że wszystko, w co wierzyłaś, było kłamstwem. Szokujący i wciągający od pierwszej strony thriller psychologiczny z zakończeniem, którego nie da się przewidzieć. To idealna powieść dla fanów Zaginionej dziewczyny, Za zamkniętymi drzwiami i Dziewczyny z...

Szokujący i wciągający od pierwszej strony thriller psychologiczny z zakończeniem, którego nie da się przewidzieć. To idealna powieść dla fanów Zaginionej dziewczyny, Za zamkniętymi drzwiami i Dziewczyny z pociągu.

Budzisz się obok martwego mężczyzny.

To nie twój mąż. To nie twoje łóżko.

Co robisz?

Tara Logan ma cudowną rodzinę: męża Noah i dwójkę dzieci, nastoletnią Rosie i jedenastoletniego Spencera.

Ale pewnego sobotniego poranka jej bańka szczęścia nagle pęka. Tara budzi się w łóżku swojego sąsiada. Nie pamięta prawie nic z poprzedniego wieczora: nie ma pojęcia, jak trafiła do sypialni, ani co zaszło między nią a Lee. Sprawy szybko przybierają jeszcze gorszy obrót – Tara odkrywa, że leżący obok niej mężczyzna nie żyje.

Tara jest przekonana, że nie zabiła Lee. Przerażona perspektywą utraty wszystkiego, co kocha, ucieka z domu sąsiada. Nikomu nie mówi, co jej się przytrafiło, i z przerażeniem obserwuje postępujące śledztwo.

Ale kiedy córka Tary sprawia coraz większe kłopoty, a mąż ukrywa przed nią własne sekrety, kobieta zaczyna się zastanawiać: czy ktoś z jej bliskich wie, co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? Gdy uwaga policji koncentruje się na niej, Tara postanawia dowiedzieć się prawdy.

Ale jaką cenę będzie musiała zapłacić, by rozplątać siatkę kłamstw? Czy prawda ją zniszczy?

Tara popełniła błąd. Ale czy jedna noc będzie kosztować ją wszystko?

źródło opisu: http://www.burdaksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.burdaksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 501

Po ósme - nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu

Kathryn Croft jest autorką bestsellerowych thrillerów psychologicznych, które sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy. Wydała do tej pory sześć książek, spośród których dwie zostały przetłumaczone na język polski. Jej książki są regularnie publikowane w trzynastu krajach, co poniekąd zmusiło ją do zrezygnowania z pracy zawodowej i całkowitego skupienia się na swojej wciąż rozwijającej się karierze pisarskiej. Obecnie Kathryn pracuje nad swoją siódmą powieścią.

Tara Logan jest zwyczajną kobietą, matką dwóch nastoletnich dzieci, mająca dość zwyczajne problemy z prawie dorosłą córką i - mimo przeciwności - wciąż głęboko zakochaną w swoim mężu. Jednak pewnego dnia budzi się w łóżku z martwym mężczyzną u boku. To nie jest jej łóżko, a ten mężczyzna zdecydowanie nie jest jej mężem, ale sąsiadem z domu z naprzeciwka. Co gorsza nie ma pojęcia co się tak naprawdę wydarzyło, bo poprzedniego wieczoru najzwyczajniej w świecie urwał jej się film. Przerażona i będąca na skraju paniki kobieta ucieka z miejsca zbrodni, postanawiając nie wspominać nikomu, że w ogóle tam była i zrobić wszystko, żeby prawda nie wyszła na jaw. Jednak sytuacja dramatycznie się komplikuje, kiedy najpierw jej mąż, a potem córka stają się podejrzanymi w tej sprawie. Tara staje przed nie lada dylematem – czy dalej brnąć w stworzone przez siebie kłamstwo czy też wyznać prawdę i oczyścić bliskich z podejrzeń, stając się tym samym główną podejrzaną.

W swojej powieści Kathryn Croft napisała, że wszyscy ludzie kłamią...

W swojej powieści Kathryn Croft napisała, że wszyscy ludzie kłamią i że nie różni się tylko skala w jakiej to robią. Wspomina również, że mamy innym za złe, że ukrywają przed nami prawdę, zapominając jak często sami uciekamy się do kłamstwa. Doprawdy słowo „hipokryzja” powinno być synonimem ludzkości. Ale właściwie dlaczego ludzie kłamią? Czy chcą zwrócić na siebie uwagę? Uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji? A może pragną osiągnąć jakąś materialną korzyść, naginając w mniejszym lub większym stopniu prawdę? Nawet renomowani psychiatrzy i psychologowie nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie więc ja nawet nie próbuję. Ale faktem jest, że nawet jedno małe kłamstewko jest jak pojedyncza kostka domina, która poruszona, jest w stanie zburzyć całą pieczołowicie tworzoną przez nas konstrukcję, którą w tym wypadku jest nasze życie. Bo „kłamstwa i sekrety to tykające bomby, które tylko czekają na moment, kiedy będą mogły narobić najwięcej szkód”.

Powieść została tak skonstruowana, że każdy rozdział kończy się wnosząc jakąś nową rewelację, która wprowadza kompletny chaos w pozoru już opanowaną przez bohaterów sytuację. Aczkolwiek jest to zabieg niezwykle często stosowany przez współczesnych pisarzy, daje on różne rezultaty. W przypadku Croft to rozwiązanie dało bardzo korzystny dla niej efekt. Fabuła nieustannie skręca z wcześniej obranego toru i w końcu nic nie wydaje się być oczywiste. To niebywale trudne zadanie tak balansować napięciem, żeby cały czas utrzymywać zainteresowanie czytelnika i nieustannie wzbudzać w nim ciekawość, ale moim zdaniem Kathryn Croft wywiązała się z tego zadania niemal wzorowo. Owszem, nie obyło się bez paru zgrzytów i nagięć, ale są one niczym w porównaniu z emocjami jakich doświadczycie w trakcie lektury. Godny wspomnienia jest również fakt, że autorka ograniczyła do minimum wszelkie opisy otoczenia i wyglądu samych postaci, skupiając się głównie na ich psychice, postępowaniu i jego możliwych przyczynach. Co jest w obecnych czasach dość niezwykłe i dowodzi dużego szacunku, jakim pisarka darzy czytelnika, nie zaśmiecając jego uwagi często zupełnie niepotrzebnymi informacjami.

Tak więc jeśli myślicie, że po przeczytaniu kilkudziesięciu thrillerów już nic nie będzie w stanie Was zadziwić, to zatrzymajcie się na chwilę i zastanówcie jeszcze raz, bo nawet gdybyście przeczytali ich drugie tyle, to i tak „Tylko jedno kłamstwo” Kathryn Croft będzie w stanie Was zaskoczyć. I to absolutnie nie jest kłamstwem. Ale absolutnie nie wierzcie mi na słowo, tylko przekonajcie się o tym sami.

Natalia Neisser

Aneta Wiola | 2017-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2017

KTO MÓWI PRAWDĘ?
Życie Tary rozpada się w momencie, gdy budzi się obok swojego martwego sąsiada. Co robiła w ostatnich chwilach? Kto zabił? Niczego nie może być pewna, jedynie wiara, iż sama tego nie zrobiła. Nie zawiadamiając policji, w pośpiechu opuszcza mieszkanie. W głowie ma wiele gnębiących myśli, jednak zamierza dalej brnąć w kłamstwa i nie dzielić się z nikim swoją małą tajemnicą. Tara nie zdaje sobie sprawy, że rzeczywistość jest jeszcze bardziej okrutna - ktoś w rodzinie również skrywa wiele sekretów.

„Wszyscy kłamią. Gdzieś to kiedyś czytałam. Że nieważne, jak uczciwi i porządni jesteśmy we własnych oczach, każdy z nas i tak kłamie. Różni się tylko skala. Nie jestem pewna, czy zwróciłam na to wtedy taką uwagę, ale teraz wiem, że to prawda. A każde kłamstwo ma swój motyw…”

Po udanym debiucie Kathryn Croft i jej „Córeczki”, nabrałam apetytu na więcej. Lekkie pióro, napięcie i akcja, to są elementy, które łączą jej książki i nie pozwalają czytelnikowi przejść wobec nich...

Mollinka_90 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Po koszmarku Gabrieli Gargaś i książkach o nieco spokojniejszej narracji, ponownie sięgnęłam po thriller. Mój wybór padł na Kathryn Croft i jej "Tylko jedno kłamstwo". Uwaga - ten tytuł to kłamstwo! Podczas lektury przekonamy się, że każdy kłamie, ma więcej niż jedną twarz, że nie znamy naprawdę samych siebie ani naszych najbliższych.

Tara jest żoną i matką, zwyczajną kobietą pod 40-tkę, mieszkającą na spokojnym osiedlu domków jednorodzinnych. Ona i jej mąż przeżyli kryzys swego związku, który najmocniej odbił się na ich dorastającej córce Rosie. Pewnego dnia Tara budzi się w łóżku sąsiada z naprzeciwka. Nie pamięta, co wydarzyło się przedtem, za to wie jedno - Lee Jacobs leżący obok niej jest martwy. Rozpoczyna się śledztwo, w którym jest więcej pytań niż odpowiedzi. Pojawia się również coraz więcej postaci z pozoru niezwiązanych z samym morderstwem: uporczywy stalker, siostra Tary i jej rodzice. Akcja nabiera tempa i z każdym kolejnym kłamstwem zbliża nas do zaskakującego...

Arlet | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

"Tylko jedno kłamstwo"...oj, niestety jedno na pewno nie 😂 To cała armia kłamstw i nie ma w tej książce chyba ani jednego bohatera, który nie posiada skłonności mitomańskich.
Tara budzi się w cudzej sypialni obok martwego faceta i spierdziela stamtąd jak najszybciej może. Od tej pory życie jej oraz całej rodziny się zmienia. Nie tylko ona ma sekret, jak się okazuje. Wszyscy mają brud tajemnic za paznokciami i wraz z rozwojem akcji, tylko go przybywa.
Autorka lubi mącić, ale mam wrażenie, że aż za bardzo chciała czytelników zaszokować i wyprowadzić w pole i koniec końców zamiast ładnie wikiszonego słoika ogórków, mamy szklaną baryłkę pełną zgniłków i mętnej wody.
Tara to okrutnie wkurzająca bohaterka. Raz zachowuje się jak chorągiewka na wietrze, potem twardo obstaje przy swoim i jak ten osioł Barnaba pcha sie tam gdzie nie powinna. A ta historia z nadkomisarzem? Tutaj można się zdrowo pośmiać.
Kolejny koszmar to dzieci Tary i Noah. Rosie to diabelski pomiot i nawet zakończenie...

smallangel | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

"Tylko jedno kłamstwo" jest książką, która od samego początku trzyma czytelnika w napięciu i niepewności co do rozwoju wydarzeń. Nie ma tu rozległych opisów, czy przynudzanych wątków. Mimo tak niewątpliwych zalet tej publikacji, nie ocenię jej zbyt wysoko. Język jest toporny, nie ma tu ani jednego grama lekkości i biegłości w posługiwaniu się słowem pisanym.
Ot, miła lektura po męczącym tygodniu. Czasami i takie są nam potrzebne, aby się odrobinę zrelaksować i wyłączyć. Swój egzemplarz z pewnością podaruję kolejnemu czytelnikowi, jednak i tam z pewnością nie zagrzeje ona miejsca w domowej biblioteczce. Niech wędruje.

Izabela Pycio | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

"Kłamstwa i sekrety to tykające bomby, które tylko czekają na moment, kiedy będą mogły narobić najwięcej szkód... Bo prawda zawsze nas w końcu dogoni. Czasami inną drogą, niż moglibyśmy się tego spodziewać".

Zdecydowanie nie było to tylko jedno kłamstwo, ale cała ich sieć, misternie utkana i sprytnie rozłożona w charakterze pułapek. Daje się w nią złapać zarówno główna bohaterka powieści, jak również spragnieni napięcia i intrygi czytelnicy. Może pomysł fabuły nie należy do odkrywczych, często miałam wrażenie, że na pewne elementy już wielokrotnie trafiałam w innych książkach, jednak z zainteresowaniem zagłębiałam się w opisywaną historię. Autorka swobodnie wciąga w scenariusz zdarzeń, oferując zaskakujące zwroty, niespodziewane ruchy na planszy rozgrywanej frapującej gry, a i spora ilość pionków bierze w niej udział. Nie wszystkie incydenty miały prawdopodobny charakter, lecz udanie podgrzewały atmosferę i budowały niepokojący klimat. Odpowiadała mi finalna odsłona thrillera,...

eunice | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 11 listopada 2017

Tylko jedno kłamstwo? Oj, nie! Z całą pewnością jest tu kłamstw bez liku. Jedno jest pewne w tej wciągającej książce: wszyscy kłamią! A jaka jest prawda? Do samego końca nieprzewidywalna. Jestem zachwycona najnowszą pozycją tej autorki.

BagatElka | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Ok,przyznaję się,od połowy kartkowałam.
Jak widziałam kolejną zapowiedź "poważnej rozmowy " z Rosie to miałam ochotę krzyczeć. Ojej,musimy porozmawiać z Rosie,ojej Rosie wyszła do :toalety,szkoły,koleżanki,nie wiadomo gdzie,ojej co to będzie.
Właściwie wszyscy w książce "Tylko jedno kłamstwo" ciągle rozmawiają. I nic z tego nie wynika bo każdy kłamie.Tara miota się jak błędna owca a jej głupota po prostu przeraża. Zresztą cała fabuła jest głupia i nijaka.Nie wiem,kto powiedział autorce,że potrafi pisać ale zrobił jej wielką krzywdę.
Nie - błąd. Krzywdę wyrządzono czytelnikom.

Sakeena | 2018-05-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2018

Zapowiedzi były świetne, pomysł w ogóle genialny... dzięki temu zaczęłam czytać. Miałam jednak niejednokrotnie momenty irytacji (zwłaszcza, gdy bohaterka kolejny raz zbiera się na rozmowę z córką). Niestety ja się nie zgodzę z opinią, że powieść wciąga bez reszty. Owszem, czytało się lekko, i to jest zdecydowanie na plus, jednak nie do końca potencjał fabuły został wykorzystany. Tytuł przewrotny, bo nie ma w tej powieści bohatera, który mówi prawdę. Natomiast autorka zaskoczyła mnie zakończeniem, za co dostaje dodatkowy plus, jednak moim zdaniem książka tylko przeciętna.

Tulipce | 2018-05-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

Tylko jedno KŁAMSTWO.
Tytuł w ogólne nie trafiony gdyż w tej książce KŁAMIE każdy.
Każdy i na każdy temat.
Ciągle. Ta książka jest w sumie jednym wielkim KŁAMSTWEM.
Co nie zmienia faktu, że najważniejsze jest odkryć prawdę na temat śmierci Noah. I dowiedzenie się kto w tej kwestii KŁAMIE. A podejrzanych jest wielu. Gdy zastanowisz się nad bohaterami to wydaje się, że każdy miał mniejszy lub większy motyw. A przynajmniej tak się wydaje do momentu aż na jaw nie wyjdzie kolejne KŁAMSTWO. Sporo podejrzanych, wiele motywów a mimo to zakończenie zaskakuje. Za to plus dla autorki. Nie znałam jej wcześniej i muszę przyznać, że zaciekawiła mnie.

Po książkę sięgnęłam tylko dlatego, że (aż wstyd się przyznać) w kilku godzinną podróż pociągiem zapomniałam zabrać książki, którą akurat czytałam i koleżanką poratowała mnie swoją- Tylko jedno KŁAMSTWO.
Nie jest to książka, od której nie da się oderwać, którą chce się czytać by poznać zakończenie. Jednak w podróży okazała się świetna. Wyłączyłam...

Będąc w biedronce natrafiłam na tę książkę, okładka zwróciła moją uwagę naprawdę intrygująca, ciekawa była, że bez żadnego zastanowienia kupiłam książkę.
W tej książce kłamstwo goni kłamstwo, jest znakomicie zbudowana fabuła, doskonała akcja, trzymała w napięciu.
Wciąga bez reszty, thriller psychologiczny z zainteresowaniem przeczytałam poruszył mnie głęboko.
Rewelacyjny, świetny.