I że cię nie opuszczę

Okładka książki I że cię nie opuszczę Michelle Richmond
Okładka książki I że cię nie opuszczę
Michelle Richmond Wydawnictwo: Otwarte kryminał, sensacja, thriller
The Marriage Pact
Otwarte
2018-05-09
2018-05-09
Maria Smulewska-Dziadosz
Maria Smulewska-Dziadosz

Całkiem przyjemna, chociaż ma nie bez wad. Na pewno na plus pomysł na fabułę, który był dosyć oryginalny. Główni bohaterowie wydawali mi się mało realistycznie oddani i to niestety, ale trochę odbierało książce. Ich podejście i zachowanie w niektórych sytuacjach jak dla mnie bardzo dziwne, czasem nawet irracjonalne wręcz. Najgorsze jednak jest zakończenie, która tak mnie rozczarowało. Brakowało mi napięcia na ostatnich stronach, a sama końcówka jak dla mnie jest totalną klapą.

Zawiodłam się na zakończeniu, ale ogólnie świetnie się czytało, choć bohaterowie byli jacyś płascy.

Alice i Jake są świeżo po ślubie. Oboje robią karierę; ona jako prawniczka, on jako psychoterapeuta i współwłaściciel poradni psychologicznej. W prezencie ślubnym od wysoko postawionego klienta Alice dostają zaproszenie do elitarnego klubu dla małżeństw, który zwie się "Pakt". Pakt ma na celu dążenie do harmonii w małżeństwie i jego ochronę....za wszelką cenę.
Przyznam, że opis mnie dość zaintrygował. Chciałam odskoczni od krwawych kryminałów, więc sięgnęłam po ten thriller. Jak sięgnęłam, tak szybko odłożyłam. Z 480 stron przeczytałam 130 i dalej nie dam rady. Pakt okazał się sektą z nakazami, zakazami i karami za wszelkie uchybienia, jak np. niekupienie małżonkowi prezentu raz na kwartał i inne tego typu bzdury. Kompletnie nic się tu nie działo. A do tego strasznie długie opisy dosłownie wszystkiego. Niektóre na 1,5 strony lub więcej. Mimo najszczerszych chęci nie dałam rady brnąć w to dalej. Nie będę tego oceniać, bo nie skończyłam czytać. Mogę tylko powiedzieć, że nie polecam 😅

Przyznam, że...

Na początku ciężko było mi się wgryźć w tę książkę. Pomysł na historię co prawda dobry, nowy, nieoklepany i niesztampowy, ale narracja była bardzo nużąca. Narratorem jest bohater książki pracujący jako psychoterapeuta, stąd też sporo psychologicznych wywodów, rozważań i dywagacji. Np cały rozdział poświęcony analizie prawdopodobieństwa rozpadu małżeństwa i wpływu różnych czynników na jego trwałość.🤪
Dopiero gdzieś około sto pięćdziesiątej strony fabuła nabrała kształtu, przyśpieszyła i coś zaczęło się dziać. 🙂👍 Młode małżeństwo Alice i Jake z okazji ślubu dostaje nietypowy prezent, który wywróci ich życie do góry nogami. Jest to zaproszenie do członkostwa w stowarzyszeniu zwanym Pakt. Podobno ma być drogą do sukcesu, aby ich związek był idealny, doskonalszy, szczęśliwszy i nierozerwalny. Oboje stają się członkami dość niecodziennej grupy ludzi. Dostają "kodeksy" z przepisami, paragrafami, nakazami i zakazami, które mają obowiązywać w ich małżeństwie, muszą przyswoić je na pamięć, a przede wszystkim ich przestrzegać.
Z początku traktują to jako zabawę, żart, ot grupa ludzi mająca hopla na punkcie wyidealizowanego związku małżeńskiego. Z czasem okazuje się, że nie stosowanie się do kodeksu grozi różnymi karami. Coraz bardziej dotkliwymi. Pakt rządzi się swoimi prawami, to państwo w państwie. Niestety nie ma odwrotu, nie można się wycofać, zrezygnować. Nie da rady wysiąść z tego zwariowanego autobusu.
Metody stosowane przez towarzystwo, szokują i bulwersują. Bohaterowie żyją w ciągłym napięciu i stresie, wciąż ze strachem oglądając się za siebie, pilnując przestrzegania zasad, by uniknąć kary. Z czasem takie życie sprawia, że popadają w paranoję. W Pakcie nie ma ulg, tam ludzi pozbawia się nadziei, upokarza i odbiera całą życiową odwagę. Wszystko dla dobra związku. "Nie da się opuścić Paktu i Pakt nigdy cię nie opuści". Czytałam i kręciłam głową z niedowierzaniem. Banda fanatyków i psycholi- to kołatało mi się po głowie cały czas. I jeszcze pytanie- jak dwoje wykształconych ludzi dało się wmanewrować w taką sytuację? gdyby ktoś mnie zaproponował członkostwo w takiej sekcie popukałabym się w głowę i poradziłabym aby lepiej poczytali dobrą książkę😉

Uwielbiam, kiedy książki wywołują tak silne emocje jak "I że cię nie opuszczę". Kiedy tak bardzo się w nich zatracam, że opisywane historie stają się na chwilę rzeczywiste a ja prawie że staję się ich uczestniczką. A emocje buzują i buzują, i albo się złoszczę, albo śmieję, albo płaczę.

Jake i Alice dostają w prezencie ślubnym zaproszenie do tajemniczego, elitarnego klubu - Paktu. Jego członkowie mają nawzajem wspierać się w trudnych momentach, które czekają każde małżeństwo. Dzielić się doświadczeniami i radami, by żaden związek nie zakończył się rozwodem. Jake i Alice, świeżo po ślubie, ochoczo przystają na ten pomysł. Chcą, by ich małżeństwo trwało i było silne, podpisują więc wszystko, co zostaje im podsunięte do podpisania, a później powoli zapominają o całej historii. Ale o Pakcie nie można zapomnieć. Nie można go ignorować. Nie można o nim mówić, dyskutować z jego zasadami, targować się. I przede wszystkim - z Paktu nie można się wypisać.

Ta książka była przerażająca. Wizja tajemniczego Paktu całkiem mnie przekonała i byłam w stanie uwierzyć, że taka grupa może istnieć w rzeczywistości. Są przecież ludzie, którzy lubią zasady i ich przestrzeganie staje się ich sensem życia. Lubią władzę i karanie innych, naprostowywanie ich. Czyli wypisz wymaluj osobowości autorytarne. Fanatyczne podejście do jakiegokolwiek zbioru zasad zawsze kończy się agresją, ponieważ u takich osób nie ma tolerancji, otwartego umysłu i zgody na to, że ktoś może myśleć inaczej - po prostu myśleć sam.

Trudno było się choćby na moment oderwać od lektury. Każda kolejna sytuacja, każde złamanie zasad Paktu i wynikające z tego konsekwencje, przykuwało uwagę. Chciałam więcej i więcej, jak najszybciej poznać zakończenie. Miałam szczerą nadzieję, że na koniec książki wróci normalność, że źli zostaną ukarani a niewinni uwolnieni. Czy tak się stało? Absolutnie tego nie zdradzę. Akcja jest tak pokręcona, że spodziewać się można absolutnie wszystkiego. Ja przez sporą część obstawiałam, że pranie mózgu i stałe tortury psychiczne, jakim poddani zostali Jake i Alice zaowocują tym, że ci się załamią i zostaną kolejnymi podporządkowanymi fanatykami z Paktu. Miałam rację? Polecam przekonać się na własnej skórze.

"I że cię nie opuszczę" to genialny thriller. On nie trzyma w napięciu. On wbija w nas szpony i nie pozwala głębiej odetchnąć, a jednocześnie wręcz bombarduje nas kolejnymi fragmentami wywołującymi tak mocne emocje, że aż się w nas gotuje. Ostrzegam, że po obudzeniu takiej złości na to, co się dzieje w książce, nie tak łatwo ją wyciszyć, i po powrocie do rzeczywistości każdy przejaw absurdu i kontroli innych może wywoływać silną reakcję. Co w sumie jest dobre, bo takich rzeczy nie można ignorować i tolerować. Czytając ciągle towarzyszyło mi uczucie paniki, poczucia niebezpieczeństwa i oczekiwanie na jakąś wielką katastrofę.

Dlaczego nie dałam książce dziesięciu gwiazdek? Przez zakończenie, które mocno mi tu nie zagrało. Jakby pisanie książki całkiem wyczerpało autorkę i ostatnie strony napisała już zupełnie bez energii i zapału. Mało tam było emocji, za to sporo niedopowiedzeń. Nie dostałam też wyjaśnienia wielu spraw. Skończyłam książkę i dalej nie wiem o co tak naprawdę chodziło. Jak do tego doszło? Książka nie ma kontynuacji, więc zostanę już z tymi pytaniami.

Mimo zakończenia, które mi się nie podobało, gorąco polecam książkę. To z pewnością jedna z najlepszych książek, jakie w tym roku przeczytałam. Mimo że to zupełnie inna tematyka, to mocno przypomina mi "Dawcę pamięci". Ten sam ładunek emocjonalny, tak samo niejasne zakończenie.

Dobrnęłam do jakiejś 160 strony, ale akcja wlokła się jak flaki z olejem, wiało nudą także odpuściłam sobie dalszą męczarnię. Przerost formy nad treścią. Nie polecam.

Czytałam z zapartym tchem... Bardzo mi się podobała. Niniejsza opowieść dotyczy bowiem zagadnienia "małżeństwa", tego jak żyć by przestrzegać zasad ujętych w "Pakcie" i nie podpaść pozostałym członkom tej małżeńskiej sekty... Polecam....

Irytował mnie ten cały Pakt tak, że czasem miałam ochotę krzyczeć. Podobało mi się jednak, jak bohaterowie sobie z nim i wszystkimi sytuacjami radzili. Bardzo fajnie była prowadzona narracja, dobrze to wyszło, że opowieść została pokazana z męskiej perspektywy. Zakończenie mnie trochę zaskoczyło, ale przypadło mi do gustu. Ciekawa książka.

Średnia jakość treści i akcji

Średnia jakość treści i akcji

Do połowy fajna, potem coś zgasło. Jakby pomysł na fabułę się wyczerpał. Bez ciekawego zakończenia.

• Przeczytane 2019
  • Przeczytane w 2018