The Enemy of God
historyczna
Patrycja

Artur zjednoczył brytyjskie księstwa i powstrzymał najazd Sasów. Spokojne czasy jednak nie nadchodzą. Ambicje wodzów, żądza władzy, nowa religia, zdrady i namiętności ponownie kierują Brytanię w stronę chaosu. Wydaje się, że tylko Merlin wie, co w tej sytuacji robić. Chce zawierzyć Brytanię starym bogom, by ją uratować. Ale czy to pomoże? Czy Artur – odważny, wierny i honorowy, kochany i...

Wydaje się, że tylko Merlin wie, co w tej sytuacji robić. Chce zawierzyć Brytanię starym bogom, by ją uratować. Ale czy to pomoże? Czy Artur – odważny, wierny i honorowy, kochany i nienawidzony – będzie w stanie ocalić kraj?

Cornwell nie odtwarza legendy o Arturze, lecz pisze o człowieku walczącym z siłami, których sam nie potrafi zrozumieć.

źródło opisu: Znak, 2017

źródło okładki: Znak, 2017

Opinie czytelników (1959)
Shimik | 2012-07-08

Wspaniała powieść o dziejach Brytani w czasach Arturiańskich. Opisuje walkę o tron Dumnoni (najbogatszego królestwa Brytani) oraz walkę z najeźdźcami (Saksonami). W tej książce jest opisane marzenie o wspaniałym królestwie zwanym Camelotem, jest to wizja Artura ukazująca jak wyobraża sobie idealne miejsce do życia na ziemi. Artur jest wspaniałym wojownikiem i dowódcą wojskowym lecz marzy on wyłącznie o kawałku własnej ziemi, kochającej rodzinie i kuźni, w której mógłby pracować. Niestety nie jest mu dane zasmakować tego szczęścia, ponieważ nienawiść Mordreda wobec Artura wywołuje wojnę miedzy nimi, która nie daje zwycięstwa nikomu...

Łukaszo | 2017-11-29

Saksońskie wojska zbliżały się nieuchronnie do granicy. Na przeciwko nim zostały wystawione najlepsze oddziały królewskie Brytanii. W powietrzu czuć było pierwsze zapowiedzi nadchodzącej krwawej bitwy. Sępy zaczęły krążyć na niebie wyczuwając zbliżającą się ucztę. Bitwa się rozpoczęła, a gdzieś z tyłu wojsk Brytów dało się słyszeć miarowo grający róg bojowy. To konnica Artura wyskoczyła za pleców piechoty i nacierała na saksońskie szeregi. Mówili o Arturze, że jest wrogiem wiary, że jest Nieprzyjacielem Boga..., ale czy można wierzyć pogłoskom? Wszelkie myśli ucichły przy pierwszym zderzeniu się z szeregiem przeciwnika.

Długo mógłbym wychwalać trylogię Bernarda Cornwella. Drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu, a momentami go przewyższa. Tak jak poprzednio fabuła na początku toczy się swoim wolnym rytmem, później co raz bardziej przyspieszając, by na...

wiejskifilozof | 2015-02-15

Muszę przyznać, że trylogia o królu Arturze bardzo mi się podoba.Jestem już po przeczytaniu tomu drugiego i widzę, że autor radzi sobie coraz lepiej.
W drugim tomie wszystko się zmienia, osoby które były dziećmi, teraz są dorosłymi ludźmi.
Ale uważny czytelnik nie będzie miał większych problemów z kanwą utworu literackiego.
Główną osią książki, jest walka dwóch religii, chrześcijaństwo i pogaństwo.
Autor pokazuję, że oba religię mogą być wypaczone przez swych wyznawców i prowadzić do okrucieństwa.
Teraz tylko tom 3.

,,Nieprzyjaciel Boga” to druga część znakomitej Trylogii Arturiańskiej Bernarda Cornwella, w której autor postanowił opowiedzieć historię walczącego z Saksonami Artura nieco inaczej. Cornwell odszedł od romantycznej tradycji, nie znajdziemy u niego turniejów rycerskich, mieczy wyciąganych z kamienia i rycerzy poszukujących Świętego Graala. Co nie znaczy, że trylogia jest nudna i pozbawiona klimatu. Przeciwnie.

Artur pragnie jedynie własnego kawałka ziemi i kochającej rodziny. Jednak nie jest mu to dane. Mężczyzna złożył przysięgę, że utrzyma tron Dumnonii dla swojego bratanka Mordreda i musi podporządkować temu całe swoje życie. Gdy wydaje się, że nieślubny syn króla Uthera, pozbawiony praw do tronu, zatriumfował i zjednoczył królestwa Brytanii, los znów rzuca mu kłody pod nogi. Żądni ziemi Sasi nie rezygnują z planów podboju Brytanii, pozbawiony dziedzictwa swojego ojca Lancelot jest coraz bardziej spragniony korony, a żona Artura, Ginewra, fanatycznie oddaje się kultowi Izydy....

Joanna Gołaszewska | 2010-10-09
Przeczytana: 09 października 2010

Rewelacja. Cóż mogę jeszcze dodać? Podobało mi się w tej książce wszystko. Pięknie narysowane sylwetki - ludzie z krwi i kości, z wadami i zaletami. Owszem, są czarne i białe charaktery, ale jak ci źli mają zalety, tak ci dobrzy mają wady, czyli jak w życiu.
Postać Artura została odbrązowiona już w książce "Mgły Avalonu", którą czytałam w maju i która również bardzo mi się podobała, ale tutaj autor bardzo zgrabnie podaje sensowne wyjaśnienie faktu, że w późniejszych wersjach legendy król Artur jest postrzegany jako mądry i surowy władca.

A pierwszy tom tego nie zapowiadał. W "Zimowym monarsze" Artur jawił się jako taki sam jak w "Mgłach Avalonu" mięczak i naiwniak. W "Nieprzyjacielu Boga" przez większość książki zastanawiałam się, jakim cudem ktoś tak nieokreślony i bezbarwny obrósł w tyle mitów? Końcowe wydarzenia rozwiały moje wątpliwości. W tym tkwi artyzm tej powieści - autor dawkuje rewelacje, prowadząc czytelnika przez historyczne krainy Brytanii i robi to po mistrzowsku....

emindflow | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Druga część trylogii arturiańskiej podobała mi się znacznie bardziej od „Zimowego monarchy".
Derfel podejmuje tu swoją opowieść dziesięć lat po wydarzeniach opisanych w pierwszej części. Okazuje się, że ta dekada, wolna od wojen i najazdów, to tylko cisza przed burzą i nie wszystkim odpowiada sytuacja ukształtowana w wyniku zjednoczeniowych zabiegów Artura.
Rozpoczyna się burzliwy okres obfitujący w spiski, zdrady, zmieniające się sojusze i krwawe wojny. Dochodzi do głosu chrześcijańska część społeczeństwa, która w oczekiwaniu na kolejne pojawienie się Chrystusa na ziemi próbuje krwawo rozprawić się z resztkami pogaństwa.
Na tym tle rozgrywają się dramatyczne losy poznanych wcześniej bohaterów. Tytułowy „Nieprzyjaciel Boga” to oczywiście Artur, który, nie uznając żadnej religii, w swoim postępowaniu kieruje się honorem i złożonymi ślubami (przysięgami), co, jak się okazuje, wielokrotnie prowadzi do tragicznych konsekwencji.
W tej części akcja jest o wiele bardziej dynamiczna i...

Adrian F | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Przez pierwszą połowę opowieści niewiele się dzieje. Mniej więcej od połowy autor rekompensuje czytelnikowi delikatny zastój. Naprawdę wciągająca historia. Nie znam innych legend arturiańskich, więc nie oburza mnie że prawdopodobnie te odbiegają od oryginału. Denerwowała mnie jednak jedna rzecz. Osobiście wątpię, żeby przy wątku Lancelota chrześcijanie dopuścili do tak obrzydliwego rytuału. A przy chęci zachowania szczątków realizmu autor powinien przemyśleć takie kwestie. Poza tym jednym kwiatkiem gorąco polecam.

Po lekturze "Zimowego monarchy" ciężko było stwierdzić, co w rzeczywistości będzie fabułą drugiego tomu. Kiedy jednak dowiedziałam się, że głównym wątkiem "Nieprzyjaciela boga" stanie się walka między dwoma religiami nieco się zraziłam. Wszystkie obawy minęły, gdy zabrałam się do czytania. Książka jest nie tyle walką między chrześcijanami a poganami, a historią ludzi, którzy znaleźli się pomiędzy stronami konfliktu. Nie dostajemy bezpośrednich ataków, a raczej pośrednie wydarzenia, które w efekcie dają coś większego. Jest to powieść pełna spisków, źle podjętych decyzji i nawiązań do poprzedniego tomu. Bo przecież gdyby nie pewne decyzje - przede wszystkim Artura - wydarzenia z tego tomu mogłyby nie mieć racji bytu. Jak już się jest przy Arturze należy wspomnieć, iż w tym tomie dopiero wychodzi jak wielce samolubny jest to człowiek. Mamy wielkie wyobrażenia o tej postaci, dlatego trylogia Cornwella dopiero wypuszcza pewne brudy, które pasują do Artura. Źle podejmuje decyzje, źle...

Alicja | 2011-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2011, Sprzedam
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Naprawdę chciałam być krytyczna. Chciałam wychwycić wszelkie błędy, zwrócić uwagę na niedociągnięcia, potknięcia czy fakty mijające się z prawdą. Naprawdę chciałam, uwierzcie. Tylko ja wszelkie te błędy czy powtarzające się wątki jednocześnie za wszelką cenę wyjaśniałam i przekonywałam samą siebie, że przecież to celowo, że Autor miał rację. Tak więc skończyły się szanse na surową, krytyczną, srogą i wypraną z uczuć recenzję. A może to lepiej?

Nieprzyjaciel Boga to już drugie, a zarazem przedostatnie spotkanie z Derflem, Arturem, Merlinem, Ginewrą i Lancelotem. Mam wrażenie, że ta część jest bardziej mityczna, to powieść oparta w szczególności na celtyckich mitach i wierzeniach. Sam Autor pisze-
Legendy arturiańskie są bardzo skomplikowane, głównie dlatego, że zawierają w sobie mnóstwo różnych historii, z których wiele, jak ta o Tristanie i Izoldzie, było najpierw samodzielnymi opowieściami i dopiero z czasem zostało włączone do wielkiej sagi arturiańskiej. Z początku zamierzałem...

Krzysztof Baliński | 2012-09-16
Na półkach: Przeczytane, Kcnk, ♥♥♥
Przeczytana: 16 września 2012

Zacznę od stwierdzenia, że u Cornwella nie ma zaskoczenia. Pisarz pisze powieści historyczne najwyższej próby, i bardzo dobrze, bo literacką pisaninę tego pisarza, po prostu chcę się czytać. Teraz zabieram się za recenzowanie drugiego tomu Trylogii Arturiańskiej. Właściwie to jest kontynuacja tego co mamy w poprzednim tomie. Krajem rządzi król Artur, choć jak się dowiadujemy od narratora Derfla, właściwie ta postać, trwają spory naukowe, czy król Artur był postacią historyczną, czy tylko legendarną, królem nigdy nie była, bowiem król Artur reprezentował, jako regent najpierw małoletniego króla Mordreda, a potem niezdolnego do sprawowania władzy, tegoż samego króla, ponieważ Mordred był ułomny nie tylko fizycznie, bo to żaden dramat, ale przede wszystkim psychicznie. Król Mordred miał po prostu nierówno pod sufitem i władzę w kraju musiał przejąć nieprzyjaciel Boga.

Kim był nieprzyjaciel Boga? Tu na zdrowy rozum nasunie się cała gromada słówek z łaciny kibolskiej, co oni...

zobacz kolejne z 1949