Nieprzyjaciel Boga

Okładka książki Nieprzyjaciel Boga
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Trylogia arturiańska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia arturiańska (tom 2)
The Enemy of God
Otwarte
2017-10-23
1999-01-01
Data 1. wydania:
1997-01-01
Robert Pucek

Swietna kontynuacja która dostarczyła mi dużo emocji zwłaszcza koncówka. W zasadzie nie ma sie tu do czego doczepić mamy kontynuacje głównego wątku z ,, Zimowego Monarchy" mamy swietnie rozwiniętych bohaterów a w zasadzie ewolucje niektórych z nich. Uwage zwraca zwłaszcza postać Artura i jego wątek z Ginewra ale i Derfel ,, przechodzi " swoje w tej czesci. Główny czarny charakter czyli Lancelot przechodzi w knuciu samego siebie. Warto było siegnac po tom drugi i nie moge sie juz doczekac ostaniej czesci i zakonczenia całej historii.

Książka ukazuje, jak kłamstwo może wpływać na bieg wydarzeń.

Książka ukazuje, jak kłamstwo może wpływać na bieg wydarzeń.

Drug część Trylogi trzyma w wielu miejscach w napięciu bardzo.... ale momentami myślałem że usne... tylko czego można się spodziewać po czasach pokoju. Dobrze napisana i mimo chwil ziewania czyta się dobrze. Jak ktoś lubi historię, bitwy, rycerzy etc. to na pewno się nie zawiedzie.

I tom był wspaniały, ale ten jest jeszcze lepszy !
Polecam całym serduchem ! <3

I tom był wspaniały, ale ten jest jeszcze lepszy !
Polecam całym serduchem ! <3

Jeśli ktoś zastanawia się czy przeczytać to zapraszam!

Jeśli ktoś zastanawia się czy przeczytać to zapraszam!

Pokaż mimo to video - opinia

Kto z nas w dzieciństwie nie zachwycał się legendami o Królu Arturze ? Powstało wiele książek i seriali o tej tematyce. Bernard Cornwell - dla mnie podium powieści historycznych. A Trylogia Arturiańska to ta wersja legendy o Arturze, która najbardziej do mnie dotarła. Kilka razy byłem zaskoczony - jednak zawsze pozytywnie - i zawsze zadawałem sobie pytanie dlaczego tak późno trafiłem na ten cykl. Jak to u Cornwella - opisy, które przenoszą nas w miejsce, o którym właśnie czytamy... Wspaniały cykl o Królu Arturze.

Tom I był solidny, ale bez szału. Nieprzyjaciel Boga jest dużo ciekawszy, zwłaszcza wątki mistyczne. Uwielbiam Merlina i Nimue, ale każda postać jest tu ciekawa, chociaż w tym natłoku nazwisk i nazw łatwo się pogubić.

fanatyczna nienawiść do chrześcijaństwa; poganie to wysoka kultura i moralność; mit arturiański na odwrót, niech żyje polityczna poprawność!!

Bardzo podobało mi się, jak Bernard Cornwell, brytyjski pisarz i historyk, snuł opowieść o legendarnym królu Arturze w pierwszej odsłonie Trylogii arturiańskiej pod tytułem Zimowy monarcha. Dlatego też postanowiłam kontynuować tę pasjonującą, acz mocno krwawą przygodę i sięgnęłam po kolejną odsłonę serii pod tytułem Nieprzyjaciel Boga.

Merlin, starzy bogowie i wyprawa po kocioł.
Arturowi udało się pokonać Sasów i zjednoczyć brytyjskie księstwa. Wróg jednak nie powiedział ostatniego słowa, a szerząca się na terenach księstwa fanatyczna nowa wiara oraz okrucieństwo i nieprzewidywalność młodego Mordreda powodują, iż z każdym dniem trudniej utrzymać niestabilny pokój.

Dlatego Derfl wraz z Merlinem i Nimue wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż by odnaleźć kocioł. Jeden ze skarbów podarowanych mieszkańcom Brytanii przez starych bogów, który umożliwi ich wezwanie i ocalenie Brytanii.

Derfl mistrzem opowieści jest. ;)
Podobnie jak w poprzednim tomie zachłysnęłam się klimatem i sposobem prowadzenia powieści. Derfel w roli przewodnika sprawdza się wyśmienicie, a przeprowadzana przez niego relacja jest niezwykle autentyczna, prosta i pozwala na wizualizowanie przed oczami kolejnych etapów opowieści.

Opowieści, która wkracza w fazę lekkiej stagnacji. Mniej w niej bitew i rozlewu krwi, a więcej polityki i religii. Co pozwala na lepsze poznanie bohaterów, na „wgryzienie się” w panujące między nimi relacje, a także napawanie się opowieściami o Okrągłym Stole, Tristanie i Izoldzie czy w końcu mitycznym kotle.

Dzięki skupieniu się na charakterystyce postaci bardzo mocno zyskuje Artur. W poprzedniej części był on po prostu doskonałym liderem, który pociągał za sobą tłumy. Tu możemy przyjrzeć się z bliska jego intencjom i zawieranym przez niego relacjom. Na własne oczy możemy przekonać się, iż jest on człowiekiem z zasadami, który kieruje się rozumem (emocjonalne decyzje ma już za sobą), a pokój jest dla niego nadrzędnym celem, dla którego jest w stanie poświęcić nawet życie najlepszego przyjaciela.

Starzy bogowie i nowa religia.
Bardzo ważnym punktem tego tomu jest również religia. Nie chodzi tu tylko o religię chrześcijańską, która została odmalowana w niezwykle realistyczny sposób na czele z fanatyzmem, bardzo dokładnie opisanymi obrzędami i zachłannymi biskupami, ale przede wszystkim o tę starą, która zaprowadzi czytelników do poszukiwania mitycznego świętego Graala, czyli mitycznego kotła, który był jednym z trzynastu Skarbów Brytanii.

Podsumowując. Nieprzyjaciel Boga Bernarda Cornwella jest fascynującą kontynuacją powieścią o legendarnym królu Arturze, którą gorąco polecam szczególnie fanom gatunku.

Merlin, starzy bogowie i wyprawa po...

Nie wiem, co się stało. Czy parę miesięcy temu miałam inny nastrój i inny smak na książki? Czy "Lód" Dukaja (autora sto razy lepszego niż Cornwell, ale bardzo wyczerpującego) znużył mnie tak bardzo, że z entuzjazmem powitałam coś, co pozwoliło mi wypocząć? Czy też naprawdę "Zimowy monarcha" był w porządku i dopiero w "Nieprzyjacielu Boga" Cornwell dał ciała?
Konstrukcja nie istnieje, książka rozlatuje się na jakieś niespójne ze sobą serialowe epizody: najpierw nieprzekonujący romans między bezbarwnym głównym bohaterem a nieznośnie idealną ukochaną, potem nieprzekonujące fantasy o szukaniu artefaktu, potem nieprzekonujący dramat polityczny (?). Artur zachowuje się jak smutny idiota, Lancelot to wcielenie zła, Mordred to jakaś karykaturalna kreskówka, w porównaniu z którą dotknięci w Sadze o Ludziach Lodu byli subtelnym przedstawieniem mroków duszy ludzkiej.
"Trylogia arturiańska" zapada przy tym na tę samą zarazę, na którą cierpią "Mgły Avalonu", czyli rozważania nt. religii, chociaż autor ma o tych religiach - zarówno o średniowiecznym chrześcijaństwie, jak i o brytyjskim pogaństwie - dość nikłe pojęcie. Niczego o rzeczywistym procesie chrystianizacji się z tej książki nie dowiemy, bo zawiera ona tylko wymęczoną i banalną krytykę kreślonego grubą krechą fanatyzmu. Chrześcijanie są jeszcze bardziej karykaturalni niż Mordred, wszystko to plugawe, opętane małpy, które plują, skaczą, mają chude nogi, biczują się do krwi i nie chce im się nawet nauczyć czytać. W tle tylko przemyka Galahad w roli listka figowego - "dobrego chrześcijanina", żeby oczyścić Cornwella przed ewentualnym zarzutem stronniczości.
Intrygi są po prostu śmieszne. Albo się pisze powieść historyczną, w której się chce analizować zjawiska i procesy polityczne i społeczne, albo się pisze epos, w którym o losach narodów decydują namiętności jednostek. A Cornwell nie pisze ani eposu, ani powieści historycznej, tylko jakiś pseudohistoryczny melodramat, który z jednej strony chce zdemitologizować mit ("Okrągły Stół" był pęknięty i zarzygany, bo wszyscy się przy nim spili i mieli w nosie braterstwo!"), a z drugiej strony mitologizuje jakieś, za przeproszeniem, pierdoły. Więc w "Nieprzyjacielu Boga" losy całych państw zależą od tego, czy król bez królestwa (Lancelot) zostanie przyjęty do tajnego bractwa religijnego, albo czy król Mark dostanie z powrotem narzeczoną wykradzioną mu przez syna. Stary król Mark, który ledwo się rusza i najwięcej, co może zrobić, to posłać parę band łupieżczych na granicę, oczywiście jeśli założyć, że w ogóle by mu się chciało, czemu moim skromnym zdaniem przeczy prawdopodobieństwo psychologiczne. Nawiasem mówiąc, Artur nie widzi nic złego w tym, że inny król, irlandzki Oengus, posyła na granicę łupieżcze bandy; ba, Artur odmawia nawet rozgromienia Oengusa, bo go lubi, a dzięki jego atakom ludzie mogą poćwiczyć walkę (s. 327). Więc rzeczywiste najazdy łupieżczych band Oengusa nie stanowią problemu, ale potencjalne najazdy łupieżczych band Marka okradzionego z Izoldy to już bardzo wielki problem, przez który Artur musi koniecznie poświęcić Tristana i Izoldę na ołtarzu prawa, porządku i pokoju, a Derfel - nasz bezbarwny narrator i główny bohater - może się obrazić na jego nieczułość. Przesłanie jest naiwne, nachalne i szyte tak grubymi nićmi, że zęby bolą. W dodatku autor z jakiegoś powodu oczekuje, że przejmę się losem Tristana i Izoldy, chociaż wyskoczyli jak dwa stereotypowo zakochane filipy z konopi na jakieś dwadzieścia stron. Być może Cornwell liczy, że powszechna znajomość legendy arturiańskiej podeprze jego kulawą prozę.
Tryb opowiadania jest chaotyczny, przeskakuje do przodu, do tyłu, do boku, są dłużyzny i mielizny. Kiedy w końcu 150 stron przed końcem coś się zaczęło dziać, było tak głupie, że odłożyłam książkę i już jej nie skończę. Wielkie objawienie, kto tak naprawdę jest ojcem głównego bohatera (czyli coś, nad czym się w ogóle nie zastanawiałam, a i bohater przyjmuje w sumie wieść wzruszeniem ramion), a potem Lancelot bierze ślub z kilkunastoletnim trupem, żeby wżenić się w rodzinę królewską. Toż to jakieś tabloidowe wymysły, jakich by się można spodziewać w nurcie pop-skandalizującego fantasy spod znaku Martina, a nie w powieści historycznej czy w legendzie arturiańskiej.
No i największy grzech Cornwella: zero Gawena.

Konstrukcja nie...