literatura faktu
wkwiatki

Kobiety z tajemniczej listy znalezionej pod stolikiem w kawiarni. Dentystka, która fotografuje się tylko w przebraniu. Dwie przyjaciółki, które piszą do siebie przez 52 lata, ale się nie odwiedzają. Aktorka z Polski nominowana do Oscara, która postanawia z Polski uciec... To tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła. Kiedy „Kaprysik” wyszedł we Włoszech, jeden z krytyków...

To tylko niektóre bohaterki „damskich historii” Mariusza Szczygła. Kiedy „Kaprysik” wyszedł we Włoszech, jeden z krytyków powiedział, że o kobietach pisze się o wiele trudniej niż o wojnach. O wojnie potrafi napisać każdy, o kobietach tylko niektórzy.

Tekst w porównaniu z pierwszym wydaniem zawiera nowy wstęp i jedną z opowieści o Idzie Kamińskiej.

źródło opisu: http://www.empik.com/kaprysik-damskie-historie-szc...(?)

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/kaprysik-damskie-historie-b-iext50788183.jpg

Mariusz Szczygieł to ceniony polski reportażysta. Jego "Kaprysik. Damskie historie" to zbiór tekstów, które autor publikował w latach 2001-2004 w Wysokich Obcasach - dodatku do sobotniej Gazety Wyborczej. Motywem przewodnim każdej opowieści jest życie kobiet, zarówno tych anonimowych, jak i bardziej rozpoznawalnych.

Książkę rozpoczyna reportaż o tytule "Reality". Jego bohaterką jest Janina Turek, autorka jednego z najdłuższych zapisów faktologicznych na świecie (zapisała 728 zeszytów, Wikipedia podaje inną liczbę). Szczygieł zachwyca się systematycznością i szczegółowością opracowania swojej bohaterki. W końcu niecodziennie możemy dowiedzieć się, że ktoś odebrał w życiu 38 196 telefonów, wykonał 6 257 połączeń, powiedział Dzień Dobry przypadkowym przechodniom 23 397 razy czy dostał 10 868 prezentów (dla ścisłości inne źródła podają odmienne wartości). Pani Janina pisała nawet jakie posiłki spożywała oraz ile dawała na tacę. Swoje prace podzieliła na 33 kategorie. Każdy wpis ma...

Jeżynka | 2018-04-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Kiedyś jako młode dziewczątko "kochałam się" w Sylwestrze Stallone, szybko jednak zmieniłam mój obiekt uczuć i uwielbieniem zaczęłam darzyć Rafała Wojaczka. Teraz zaś w wieku lat 40+ moje serce należy do Mariusza Szczygła (jak widać im kobieta starsza tym bardziej ceni sobie intelekt niż mięśnie). Jego erudycja, wrażliwość, kultura i przesympatyczny sposób bycia (miałam tę ogromną przyjemność przekonać się o tym osobiście bo tegorocznego Sylwestra spędzaliśmy na tej samej imprezie) od lat robią na mnie ogromne wrażenie.

Czytam wszystko co wyjdzie spod pióra tego autora i chyba już zawsze osoba Mariusza Szczygła będzie moim pierwszym skojarzeniem jeśli chodzi o hasło "polska szkoła reportażu".
Szerszemu gronu czytelników jest on znany jako znawca i wielbiciel Czech. Ja jednak bardziej cenię sobie jego reportaże o naszej polskiej rzeczywistości. Do końca życia zostanie mi w głowie opisana przez niego historia małego Danielka skatowanego przez kobietę która po odsiedzeniu wyroku...

Renax | 2014-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2014

Słyszałam, że Mariusz Szczygieł jest świetnym reportażystą. Postanowiłam to sprawdzić,ale i zacząć od książki innej, niż jego czołowe dzieło. Znalazłam 'Kaprysik'. Książeczka mała, ale pełna treści. Taka kwintesencja kobiecości. Reportaże dały mi do myślenia i rozbawiły. Styl autora jest niewidoczny, głos oddaje bohaterkom i bohaterom.
Polecam.

vandenesse | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Patrząc na tą książkę aż w oczy kłuje ten róż i dodatkowo ta róża (a jakże) na okładce. Ale ja lubię jak mnie coś kłuje a poza tym - ta okładka właśnie taka ma być! :)
Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet - od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów opisując krok po kroku swoje życie (na przykład 23 397 razy widziała kogoś przypadkowo i powiedziała Dzień Dobry) aż do dwóch przyjaciółek, które od 52 lat piszą do siebie co tydzień listy - autor miał nie lada zadanie, żeby z ponad 600 listów wyłuskać najciekawsze fragmenty, które choć w maleńkiej części oddadzą sens i zainteresują czytelników - udało mu się to rewelacyjnie.
Nie pasował mi jedynie tekst poświęcony Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej (z Tercetu Egzotycznego). Trochę mi to zgrzytało, nie pasowało do reszty bohaterek - nieznanych, niepublicznych.

Ale za to zdjęcie Mariusza Szczygła w roli skrzata - bezcenne!

książek: 1994
Wojciech Gołębiewski | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

CENA /20 zł na Publio/ nieadekwatna do objętości /niecałe 100 str./
Szczygieł w przedmowie cytuje Zofię Czerwińską, która opisywała ludzkie nienasycenie, ludzka zachłanność słowami:
„Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej”
I to można uważać za motto tego zbiorku opowiadań.
Szczygieł jest u mnie prymusem, bo zebrał oceny: 10,10,9,8,5 więc żywię nadzieję, że i tym razem wykaże dobrą formę.
Przede wszystkim idealnie trafiony tytuł, chociaż wolałbym liczbę mnogą "kaprysiki". Druga część "Damskie historie" też OK, z tym, że czwarta - o rzeżbie, jest raczej "kaprysikiem" rektora. Zgodnie z moimi zasadami nie ujawnię treści, by Państwu nie popsuć lektury, ale powiem, że to nie opowiadania, a znakomite reportaże dotyczące konkretnych osób, wzbogacone licznymi zdjęciami.
Szczygieł ma wyjątkowy talent reporterski i znów był w świetnej formie, co spowodowało, że na ...

Zuba | 2017-10-22
Przeczytana: 17 października 2017

Wzięłam się za słuchanie tej książki ze względu na to, że czytana była przez autora, którego cenię zarówno za reportaże jak i dużą kulturę osobistą. "Kaprysik" to zbiór krótkich form, trochę reportażowych, trochę biograficznych. Wszystkie o kobietach, wszystkie lekkie pod względem tematyki.

Niestety, jak dla mnie, ta lekkość przeszła w błahość we wszystkich przypadkach z dwoma wyjątkami (historii o kobiecie, która notowała wszystko i dwóch korespondencyjnych przyjaciółek). Wrażenie to spotęgowane zostało przez ton, którego używał autor przy czytaniu. Był to ton w stylu: a teraz, drogie dzieci, przeczytam wam bajeczkę, którą za pieniążki kupiła wam dzisiaj kochana mamusia. Wiele zdań brzmiało infantylnie, jakbym nie czytała o kobietach a jakichś rozkosznych stworzonkach. Zdecydowanie tą książką Mariusz Szczygieł mnie nie kupił. Jeśli kobieca strona w mężczyźnie ma polegać na ciećkaniu się, to ja nie chcę jej odkrywać.

zuszka | 2017-10-13
Przeczytana: 13 września 2017

Nie mogłam sobie odmówić najnowszego wydania "Kaprysiku" Mariusza Szczygła. Jako że nie wyobrażam sobie urlopu bez książki, mój wybór padł właśnie na "Kaprysik". I to było to!!!! Kobieta gra tu pierwsze skrzypce.
Książka niewielka objętościowa, błyskawicznie została przeze mnie wchłonięta. Wciąga niesamowicie, ale to mają dla mnie wszystkie książki Mariusz Szczygła. Lekka, zabawna, momentami ciut refleksyjna ale mimo wszystko wprawiająca w dobry nastrój. Panie Mariuszu - czekam na więcej!!!!!!!

wiesia | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Książka na dwie godziny czytania. Ciekawe historie o kobietach, niektóre znałam już z GW. Dobrze się czyta i na chwilę refleksji też jest czas.
Najbardziej podobała mi się tytułowa opowieść.

orzech | 2018-03-24

Nie żebym jakoś specjalnie stroniła od krótkich form literackich ale muszę przyznać, że bardzo rzadko sięgam po opowiadania, nowele czy reportaże. Te, które ostatnimi czasy przeczytałam trafiły do mnie przypadkiem, tak też było i z Kaprysikiem. Na książkę pewnie nawet nie rzuciłabym okiem, gdybym nie dostała jej w urodzinowym prezencie, który okazał się miłą, trafioną w dziesiatkę niespodzianką.

Kaprysik to zbiór krótkich sympatycznych reportaży z kobietami w rolach głównych. Te nietuzinkowe historie często anonimowych lub zapomnianych nieco bohaterek, które Mariusz Szczygieł wydobywa na światło dzienne, czytało mi się wyśmienicie. I tak możemy między innymi poczytać o pewnej sekretarce, która wszystko skrzętnie notowała i w ciągu 50 ciu lat zapisała ponad 700 zeszytów, o dwóch przyjaciółkach, które latami ze sobą korespondowały bardzo rzadko się ze sobą widując, o pewnej znalezionej w kawiarni kartce z tajemniczą listą nazwisk. Każda z tych historii ma w sobie coś oryginalnego,...

anika | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 28 listopada 2014

Najsłabsza książka Szczygła, którą czytałam. Dobrze, że krótka - taka na jedno popołudnie. Dłuższej nie dałabym rady skończyć.