Kaprysik. Damskie historie

Agora
2010-03-01
2010-03-01
kobieta reportaż

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Nie wiem, czy przejadłem się Szczygłem, czy też nie znalazłem tego właściwego klucza interpretacyjnego. Muszę to jeszcze sprawdzić na innych jego książkach. Ta miała być o kobietach, a spojrzenie jego oczami wydało mi się szczególnie interesujące. Pan Mariusz stwierdził, że w każdym mężczyźnie jest coś z kobiety, tylko inni się do tego wstydzą przyznać, a on odważnie to eksponuje. Pokuszę się o pociągnięcie tego wątku logicznie w inną stronę. Jak miałaby wyglądać książka w wersji kobiecej, która odważnie eksponuje w sobie pierwiastek męski? Czy byłaby to opowieść o drwalach, rzeźnikach, hydraulikach (tzw. bobach budowniczych),nieporadnych i zadbanych pracownikach korporacyjnych? W jego opowieściach pobrzmiewa dla mnie nuta ironiczna. Potęguje to jeszcze jego sposób czytania książki. Może w czytaniu baśni Andersena by się lepiej sprawdził.

Mistrz polskiego reportażu.
Tak wiem stare to są reportaże (ponad 20 lat).
Ale warto je przeczytać. Bo i ludzi (z reportażu) już nie ma. A i tematyka już trochę "staroświecka" i zaczepia wręcz o historię.
Godna polecenia jak i późniejsze reportaże pana Mariusza Szczygła.
Polecam.

Mistrz polskiego reportażu.
Tak wiem stare to są reportaże (ponad 20 lat).
Godna polecenia jak i późniejsze reportaże pana Mariusza Szczygła.
Polecam.

Podobał mi się zbiór tych opowiadań. Słuchałam audiobook i głos autora przypadł mi do gustu. Jest taki kojący. Takie zwyczajne niezwyczajne historie. Niby nic, a jednak coś.

Ta książka to taka reportażowa biżuteria. Czytelnicy podarowali Autorowi z pozoru zwyczajne historie a on zrobił z nich perełki. Bardzo polecam tę książeczkę.

Takie sobie te historie, nic specjalnego. Są ciekawsze fragmenty, ale całość jakoś się rozjeżdża, brak mi tu wspólnego wątku (poza tym, że to o kobietach po prostu). I przy całej mojej sympatii do autora w roli dziennikarza, to jednak jako lektor bardzo mnie irytował: czytał momentami infantylnie, przesadnie artykułował "ę", no nie trafiło to do mnie.

Tytuł niestety zapowiada panującą w książce atmosferę.

Książka bardzo protekcjonalna i męskocentryczna. Kobiety - egzotyczne rarogi, które Pan Reporter raczył podnieść do godności salonowej anegdoty opowiadanej niby to z zadziwieniem, ale przecież z ironicznym uśmieszkiem czającym się w kąciku ust.

Kobiety ze znalezionej listy - oczywiście musiały być w oczach autora "listą kobiet, które ktoś miał" (co to za słownictwo?!). Historia rektora AGH, który postawił rzeźbę swojej żonie jest historią rektora AGH, a nie żadnej kobiety. Niesamowitości historii Janiny Turek autor kompletnie nie wyczuł, nie był w stanie w żaden sposób zinterpretować.

Książka dostaje ode mnie aż 5 gwiazdek ze względu na faktografię i fragmenty z dzienników Janiny Turek (dla której znalazłam i przeczytałam tę książkę) oraz za ostatnią historię, gdzie temat - wypędzenie Żydów z Polski - wymusił poważne traktowanie przez autora.

Tytuł niestety zapowiada panującą w książce atmosferę.

Kobiety ze znalezionej listy - oczywiście musiały być w oczach autora...

Bardzo inteligentnie podana historia kobiet z czasów PRL-u. Autor odznacza się szczególną wrażliwością i subtelnością w opisywaniu problemów (ważnych i mniej ważnych) kobiet z różnych środowisk. Do tego polecam audiobooka, gdyż pan Mariusz czyta fenomenalnie,

Przyjemne reportaże, ludzie mają niezłe zajawki :-).

Przyjemne reportaże, ludzie mają niezłe zajawki :-).

fajna, lekka książka o kobietach - nie tylko dla kobiet. Warto.

fajna, lekka książka o kobietach - nie tylko dla kobiet. Warto.

Ciekawe historie różnych kobiet tak pięknie zaobserwowane przez autora, że aż ma się wrażenie, że zna się te panie osobiście i że się z nimi po prostu rozmawia.

• Audiobooki