Kaprysik. Damskie historie

978-83-7552-867-1
kobieta, reportaż
literatura faktu
one_evening

"Kaprysik. Damskie historie" to sześć miniopowieści reporterskich ze wspólnym mianownikiem: kobieta. Mariusz Szczygieł jest jednym z bardziej znanych polskich reporterów. W zeszłym roku za książkę "Gottland" - opowieść o XX-wiecznej historii Czech - uzyskał wyróżnienie wyjątkowe: niezwykle prestiżową European Book Prize 2009 - nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku, przyznawaną w Brukseli. Książeczka "Kaprysik. Damskie historie", z pięknymi zdjęciami z archiwum bohaterek, jest o sprawach niewielkich, i format też ma niewielki. Akurat do damskiej torebki. Ale do męskiej kieszeni pasuje także.

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

CENA /20 zł na Publio/ nieadekwatna do objętości /niecałe 100 str./
Szczygieł w przedmowie cytuje Zofię Czerwińską, która opisywała ludzkie nienasycenie, ludzka zachłanność słowami:
„Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej”
I to można uważać za motto tego zbiorku opowiadań.
Szczygieł jest u mnie prymusem, bo zebrał oceny: 10,10,9,8,5 więc żywię nadzieję, że i tym razem wykaże dobrą formę.
Przede wszystkim idealnie trafiony tytuł, chociaż wolałbym liczbę mnogą "kaprysiki". Druga część "Damskie historie" też OK, z tym, że czwarta - o rzeżbie, jest raczej "kaprysikiem" rektora. Zgodnie z moimi zasadami nie ujawnię treści, by Państwu nie popsuć lektury, ale powiem, że to nie opowiadania, a znakomite reportaże dotyczące konkretnych osób, wzbogacone licznymi zdjęciami.
Szczygieł ma wyjątkowy talent reporterski i znów był w świetnej formie, co spowodowało, że na ...

książek: 1991
Renax | 2014-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2014

Słyszałam, że Mariusz Szczygieł jest świetnym reportażystą. Postanowiłam to sprawdzić,ale i zacząć od książki innej, niż jego czołowe dzieło. Znalazłam 'Kaprysik'. Książeczka mała, ale pełna treści. Taka kwintesencja kobiecości. Reportaże dały mi do myślenia i rozbawiły. Styl autora jest niewidoczny, głos oddaje bohaterkom i bohaterom.
Polecam.

vandenesse | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Patrząc na tą książkę aż w oczy kłuje ten róż i dodatkowo ta róża (a jakże) na okładce. Ale ja lubię jak mnie coś kłuje a poza tym - ta okładka właśnie taka ma być! :)
Niezwykłe, nostalgiczne, nastrojowe historie zwykłych kobiet - od pani Janiny, która zapełniła ponad 700 zeszytów opisując krok po kroku swoje życie (na przykład 23 397 razy widziała kogoś przypadkowo i powiedziała Dzień Dobry) aż do dwóch przyjaciółek, które od 52 lat piszą do siebie co tydzień listy - autor miał nie lada zadanie, żeby z ponad 600 listów wyłuskać najciekawsze fragmenty, które choć w maleńkiej części oddadzą sens i zainteresują czytelników - udało mu się to rewelacyjnie.
Nie pasował mi jedynie tekst poświęcony Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej (z Tercetu Egzotycznego). Trochę mi to zgrzytało, nie pasowało do reszty bohaterek - nieznanych, niepublicznych.

Ale za to zdjęcie Mariusza Szczygła w roli skrzata - bezcenne!

anika | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 28 listopada 2014

Najsłabsza książka Szczygła, którą czytałam. Dobrze, że krótka - taka na jedno popołudnie. Dłuższej nie dałabym rady skończyć.

ula | 2012-07-07

Książeczka malutka i ciekawa. Lektura lekka i przyjemna.
To cykl reportaży o kobietach z różnych epok.
Nie zaliczyłabym jej do tzw. lektury obowiązkowej, ale przeczytać można.

Karola | 2013-11-19
Na półkach: 52 w 2013, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2013

Książka swoim rozmiarem zarówno w ilości stron jak i w wymiarach może sugerować, że faktycznie jest to taki kaprysik autora. Jednak kaprysik jak najbardziej udany. Przedstawione historie, w których to kobiety stanowią główne bohaterki bawią, relaksują, intrygują. Tajemnicza kartka z nazwiskami i adresami kobiet, pani która w zeszytach zapisywała cały przebieg życia czy też znana każdemu wokalistka Tercetu Egzotycznego to tylko niektóre historie, w które warto się zagłębić w ponury listopadowy wieczór.

Jonasz | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Pierwsza historia fenomenalna. Kolejne trzy juz slabsze.
Ciagle warto przeczytac. Lektura na jedno popoludnie

Magota | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Na miejscu Pana Szczygła przemyślałabym jeszcze raz dobór grafika ;), ale poza koszmarnym frontem książeczka ta choć niepozorna jest bardzo ciekawa. Znajdujemy w niej 6 niesamowitych opowieści o kobietach niby zwyczajnych, a jednak wyjątkowych. Mnie każda z opisanych postaci/historii zaciekawiła, wprowadziła w inny świat, zmusiła do zadumy. Brawa dla pana Szczygła za stworzenie tak niesamowitej atmosfery podczas każdej z rozmóww oraz za fantastyczne opisanie poszczególnych spotkań. Całość jest niesamowicie emocjonalna i z całą pewnością nie jest to ostatnia książka tego autora po którą sięgnę!

Pola | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Fantastyczny miał Szczygieł Kaprys, że postanowił wydać tych zaledwie kilka, ale pouczających i refleksyjnych reportaży o kobietach, które ukazywały się na przestrzeni lat w Wysokich Obcasach. Dobrze, że nie zwiódł (odwiódł) mnie wygląd książki. Niewielki rozmiar, słodka różowa okładka, mięciutko oprawiona, a zakładka w formie satynowej wstążeczki; poniuchałam, żeby sprawdzić czy pachnie w środku wonią dziecięcego notesiku. Edytor miał zabawny i odważny Kaprys.:-)

Leesec | 2016-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Jakby w odwecie wzięłam się w końcu za coś cieńszego, niż ostatnie opasłe i trudne w odbiorze tomiska, które czytałam. Odmiana jak najbardziej pozytywna, bo tu poczuło się lekkość, świeżość spojrzenia i pomysłu oraz wspaniały styl pana Szczygła (jak zawsze). Kilka reporterskich opowiastek o kobietach, niby zwykłych a jednak inspirujących.
Strony w 2016: 1414