Gottland

Reportaż
Czarne
2016-09-28
2006-10-19
Czesi felietony II wojna światowa komunizm kultura literatura faktu obyczajowość reportaż samospalenie się społeczeństwo totalitaryzm ucieczka od rzeczywistości XX w.
Inne

Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Osobisty przewodnik po Pradze Filip Springer, Mariusz Szczygieł
Ocena 7,6
Osobisty przew... Filip Springer, Mar...

Styl narracji bardzo chaotyczny, często przypomina niestety jakieś ploteczki niż rzeczowe fakty, te krótkie akapity i przeskakiwanie. Nie jest to ksiażka wciągająca, choć bardzo lubię reportaże, im dalej tym trudniej się zmusić do czytania. Mocno przeciętny poziom, nie wiem czy polecam.

Przeczytałam tę książkę już trzykrotnie.
A wciąż nie mam swojego egzemplarza...

Kocham Mariusza Szczygła!

Przeczytałam tę książkę już trzykrotnie.
A wciąż nie mam swojego egzemplarza...

Kocham Mariusza Szczygła!

Książka jest fascynująca, kolejne historie o Czechach kładą zupełnie nową kalkę na ten naród. Nasi sąsiedzi się takpieknie z nami różnią, a jednocześnie są tak bliscy. Znakomite reportaże, świetny miks humoru i historii.

Część reportaży podobała mi się bardzo (zwłaszcza pierwszy), niektóre męczyły mnie chaotycznością. Niemniej razem tworzą interesującą całość.

Pan Mariusz, ze swoją nadinteligencją, dystansem, sarkazmem i poczuciem humoru nie mógł zafascynować się innym narodem niż Czesi...

Reportaże o naszych południowych sąsiadach są niezwykle oryginalną analizą historii i współczesności. Reportaże obejmują czasy socjalizmu i wpływ na życie zwykłych ludzi ale też na tych znanych: Helena Vondrackowa, Karel Gott, poznajemy młodą aktorkę Lidę Baarovą, czy historię biznesu produkcji obuwia Bata i Tomasa Bat’a twórcę potęgi obuwniczej.
Historie tragiczne a zarazem podane w lekki i często groteskowy sposób.
Doskonały język, obiektywizm i dążenie do poznania prawdy. Mnie bardzo się podobała i polecam.

Historie tragiczne a...

Obcowanie ze wszystkim, co wyszło spod pióra Mariusza Szczygła, jest dla mnie ucztą. Gottland to zbiór reportaży o Czechach, o znanych osobistościach, o socjalizmie. I choć tematy nie są łatwe, autor pisze tak barwnie, tak ciekawie i wciągająco, że nie można się oderwać. Uwielbiam!

Wspaniała lektura. Czechosłowacja pokazana przez pryzmat tragikomicznych historii m.in. Tomasa i Jana Batów, Lidy Baarovej czy Marty Kubisovej. Rozdział o pomniku Stalina to istna perełka.

Gotland. Cudna książka. Szczygieł jest świetny. Czechy, Praga, Kafka i wiatr historii. Hitler, Stalin a raczej jego pomnik gigant rzeźbiarza Otakara Szveca, pewna aktorka, Lida Baarova, oraz producent butów co to miasto zbudował. Bardzo mi się podobało. Bardzo dobrze opowiedziana historia. Znalazło się w niej miejsce również na ploteczki o Marcie Kubiszovej, Helenie Vondraczkowej i Karelu Gottcie z Gottlandu. Polecam! Czechy to nie tylko Józef Szwejk. 😀

Przeczytałam po raz trzeci.

Zawsze w takim wypadku (gdy ktoś dla przyjemności czyta książkę kolejny raz) wydaje mi się, że to wystarczy za całą opinię. To przecież najwyższa z możliwych pochwała. Najlepsza rekomendacja.

No i to tyle.
Kłaniam się Państwu, ale przede wszystkim Autorowi.

Przeczytałam po raz trzeci.

No i to tyle.
Kłaniam się Państwu, ale przede wszystkim Autorowi.