Gottland

Reportaże historyczne o Czechosłowacji, a raczej o jej mieszkańcach (czy też obywatelach). Myślałam, że tytuł oznacza właśnie ten kraj jako ojczyznę Karela Gotta - przesławnego piosenkarza, tak się w czasach jego świetności mówiło o osobach śpiewających. Okazało się jednak, że Gottland to nazwa muzeum poświęconego właśnie Karelowi Gottowi, ale dla mnie moja koncepcja lepiej...

wiara w reportaż odżyła, wiara w mówienie o świecie prawdy przestaje być wiarą naiwną

Nie jest łatwo w kilku słowach ocenić tę książkę. Napisana w ciekawy sposób, ukazuje czeskie podejście do życia. Choć ich historia nie jest łatwa, ani prosta, to nie pojawiają się tu oskarżenia względem innych narodów, jest tylko czeski spokój. Polecam w wersji audio

Mam słabość do twórczości Mariusza Szczygła. Jego opowieść działają na mnie jak poezja. Lubie je smakować, wracać do już przeczytanych historii. Niedopowiedziane puenty, różne punkty widzenia na to samo zdarzenie, subtelne lub mniej subtelne powiązania pomiędzy nimi sprawiają że brzmią różnie, w zależności od nastroju. Niektóre z opowieści umieszczonych w „Gottlandzie”...

Dużo ciekawostek o Czechach, bardzo dobrze się czyta.

Rewelacyjna książka. Świetnie napisana. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Temat trudny a mnóstwo pracy włożonej w jej powstanie widać od pierwszych stron. Bardzo pochłania i nie można jej odłożyć. Nie ukrywam, że momentami bardzo przytłaczająca i smutna. Polecam wszystkim!

Na półkach: , , , , ,

Doskonała książka. Genialny pomysł autora, który w kilku krótkich rozdziałach potrafił opisać historię XX wieku oraz, przede wszystkim, mentalność naszych sąsiadów z południa. Książka z 2007 roku, żałuję, że zabrałem się za nią tak późno.

Nie porwała mnie ta książka, pierwsza część o historii rodziny Bata była interesująca ale im dalej tym dla mnie mniej interesująco.

Historie niesamowite, zaskakujące, niebanalne. "Czeskie historie" napisane świetnym językiem, często dowcipnie i błyskotliwie. Czytając nie mogłam nadziwić się, że takie rzeczy naprawdę się działy. Rzeczywistość jak zwykle ciekawsza od fikcji. Polecam.

Czeskie społeczeństwo opisane przez polskiego pisarza..... Ciekawe ale i bardzo udane. Czechów znamy z knedlików, piwa i "dostosowania" się do sytuacji, Szwejka, Kafki, Vondráčkovej. Próba zrozumienia czeskiego dostosowania się poprzez pryzmat znanych Czechów. Udane i genialne.... Jak mówi jeden z bohaterów... "Nie liczy się flaga ale maszt. Flaga się porwie, poleci a maszt...

Dyskusje

6 510