Gottland

Mariusz Szczygieł
literatura faktu 256 str.
2016-09-28
2006-10-19
Reportaż
Czarne
literatura faktu
Czesi felietony II wojna światowa komunizm kultura literatura faktu obyczajowość reportaż samospalenie się społeczeństwo totalitaryzm ucieczka od rzeczywistości XX w.

Kup książkę

O czeskim komunizmie, jakże różnym od naszego i losach ludzkich. Warte przeczytania.

Świetnie napisana książka. Ciekawe historie o Czechach, o których wcześniej nie słyszałam. Polecam, czyta się bardzo dobrze.

Książka P. Szczygła była dla mnie pewnym zaskoczeniem, jeśli chodzi o moje widzenie i odczuwanie Czechosłowacji i jej mieszkańców. Pokazuje, jaki komunizm funkcjonował u naszych sąsiadów. Rzeczywiście jest to naród, dla którego liczy się przetrwanie a nie walka tak naprawdę z wiatrakami. Może takie podejście jest czy było lepsze, kto wie, nie nam oceniać dylematy czy postawy m...

„Gottland” to zbiór poruszających historii znanych Czechów, którzy odegrali ważną rolę w dziejach swojego kraju. Nieszczęśliwy los, tragiczna historia i komunistyczna władza nie oszczędziła ich talentu i wrażliwości. Potraktowała bezpardonowo, doprowadzając do poniżenia, szaleństwa, a nawet śmierci. Ważna książka!

Świetna, ciekawa, dla mnie odkrywcza książka o Czechosłowacji i Czechach. Nie zdawałam sobie sprawy, jak nieludzko i okrutnie działała machina komunistyczna w tym kraju, niszcząc całe społeczeństwo, ale na przykładzie jednostek wybitnych.

Diabeł tkwi w szczegółach - historii opisywanych przez Szczygła. Albo t oanioł w nich tkwi?

Świetne te 13 lat temu, kiedy wyszło pierwsze wydanie, świetne i teraz. A nawet świetniejsze, bo wtedy "Gottland" był opowieścią o dawnych czasach w pewnym mało znaczącym kraju, a dziś jest przypowieścią o mechanizmach świata, bez względu na narodowość i wyznawaną religię. Jest to też czułą książką o człowieku, o tym jak w swej słabości potrafi być wielki. Chapeau bas...

Gottland to najbardziej znana książka Mariusza Szczygła.Samego autora można uznać za kontynuatora polskiej szkoły reportażu.
Sam Gottland można uznać za historię Czechów na tle historii Czech i Czechosłowacji w okresie okupacji niemieckiej i w okresie komunizmu.
W reportażu Szczygła przedstawione są osoby różnych zawodów i profesji których praca była silnie związana z h...

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , ,

„Napisałem książkę o tym, że ktoś lub coś zamienia ludzi w robaki – i jak oni na to reagują. Od całkowitej zgody i schizofrenicznego wręcz przystosowania aż po ucieczkę z życia i samobójstwo.” Tak Mariusz Szczygieł w postscriptum jego „Gottlandu”.

Wprawdzie w „Przemianie” Kafki mamy do czynienia z transformacją w żuka (który jest istotą, w porównaniu z robakiem, niezwy...

Pierwsze strony wciągnęłam jak zimne piwo w upalny dzień, było ciekawie, rześko i zapowiadało się że całą książkę pochłonę w jedną chwilę. Niestety im dalej w las..tym bardziej przestałam rozumieć co autor chciał przedstawić. Niektóre historie były ciekawe i interesujące, te ciągnęły książkę do przodu ale straciła ona tempo a piwo zrobiło się ciepłe i bez smaku..trochę szkoda.

Dyskusje