Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji

Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Co łączy projekty postaci do gry Wiedźmin, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i Księgę dżungli? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator. Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż...

Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych?

Sebastian Frąckiewicz rozmawia z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia.

To książka o inspirujących, barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem.

O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ten-lokiec-zle-sie-zgina

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ten-lokiec-zle-sie-zgina

książek: 1956
Syl_wina | 2018-02-24
Na półkach: Ilustracje, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 lutego 2018

Przeczytałam! I mam niedosyt. Niewątpliwym plusem książki jest doskonałe przygotowanie merytoryczne Frąckiewicza. Każdy z jego jedenastu wywiadów jest inny, w każdym porusza nowe zagadnienia, zadaje ciekawe, wnikliwe pytania. Widać, że do każdej z rozmów rzetelnie się przygotował.
Interesujący jest również dobór twórców, począwszy od mistrzów polskiej szkoły ilustracji, skończywszy na młodych, lecz już docenionych w Polsce (i na świecie) ilustratorów.
Mam jednak wrażenie, że niektórym rozmówcom poświęcił zbyt wiele uwagi, innych natomiast potraktował trochę po "macoszemu". Rozmowa z Wilkoniem, świetnym przecież gawędziarzem, była zbyt krótka, zbyt powierzchowna. Z kolei z wywiadu z Emilią Dziubak dałoby się zrobić nawet osobną książkę.
Chciałabym także, aby zamieszczono więcej ilustracji, zwłaszcza tych, o których opowiadają twórcy. Wiem, książka nie jest z gumy, nie rozciągnie się. A szkoda, bo zabrakło wielu świetnych twórców. Liczę na drugi tom.

Podsumowując: czytałam (i...

Nikola | 2017-11-27

Świetnie przeprowadzone, ciekawe wywiady. Autor zadaje interesujące i wnikliwe pytania. Rozmówcy są zróżnicowani i ciekawie dobrani.Rozmowy są napisane w sposób, który przybliża charakter i sposób mówienia poszczególnych osób. Jedyna wada to ta, że w publikacji mogłoby być więcej ilustracji obrazujących poszczególne fragmenty tekstu.

Ewelina | 2018-01-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Bardzo odświeżająca lektura rozmów z ludźmi, dla których pasja i talent stały się źródłem utrzymania. Czyta się to niesamowicie przyjemnie, choć nie bez delikatnych ukłuć igiełki zazdrości. Mamy tu przekrój stylów w ilustracji a także przekrój osobowości twórców. Obserwujemy różne drogi życiowe, kierunki rozwoju, osiągnięcia i sukcesy. Przy okazji dowiadujemy się, na jakich zasadach funkcjonuje rynek w Polsce i za granicą oraz poznajemy ciekawe, wynikające z doświadczenia, obserwacje. W zestawieniu występują przedstawiciele zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia artystów, tworzący w innych czasach, stosujący odmienne techniki i mówiący o ilustracji w zróżnicowany sposób. Mamy uczniów i nauczycieli, osoby, dla których ilustracja jest wyrafinowaną sztuką i rzemieślników, ilustratorów książek, gier i rynku muzycznego. Świetne, inspirujące, ciekawie prowadzone i pięknie wydane rozmowy.

Przeczytana: 11 marca 2018

Wywiady z polskimi ilustratorami - współczesnymi jak i idolami dzieciństwa. Pyszna lektura!
polecam każdej osobie zainteresowanej rozwojem polskiej ilustracji.

BuchBuch | 2018-09-18

Chciałam, musiałam przeczytać tę książkę dla Piotra Sochy, ilustratora, którego wydana przez Dwie Siostry książka dla dzieci "Pszczoły" robi międzynarodową furorę. Bardzo interesujące są jego opowieści o warsztacie, pracochłonnych rysunkach, nadmiarze kresek i detali, które z biegiem lat i tak zaczął ograniczać.
W rozmowach o ilustracji bardzo często pada informacja o samotności rysownika, który poświęcając się tworzeniu woli robić to w samotności, niż w grupie, choć zdarzają i tacy, którzy potrafią projektować zespołowo. Książka pełna jest intrygujących pytań: o inspiracje, radzenie sobie w świecie pełnym konkurencji i podstępów. Są też ważne pytania o związki z literaturą, wolny czas i marzenia.
Ilustrator wychodzi z cienia, staje się pełnoprawnym, równorzędnym twórcą, który pokonuje długa, wyboistą (wielokrotnie niedocenianą) drogę, by uzyskać zadowalający efekt.

Więcej na: https://buchbuchbicher.blogspot.com/2017/12/sebastian-frackiewicz-ten-okiec-zle-sie.html

Ewelka | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Długo czekałam na tę książkę i w końcu otrzymałam ją jako gwiazdkowy prezent :) Książka jest świetna! Dobór ilustratorów bardzo zróżnicowany: od klasyków takich jak Wilkoń i Butenko, po młodych zdolnych, którzy teraz zaczynają odnosić największe sukcesy. Do tego pytania nie są schematyczne i jednakowe do wszystkich, tylko rzeczywiście wynikają z rozmowy. Czasami miałam jednak wrażenie, że autor traktuje niektórych rozmówców protekcjonalnie i trochę drażniło mnie to. Niemniej jako całość książka jest bardzo ciekawa i serdecznie ją polecam!

Ivy | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Pięknie wydana i niezwykle ciekawa książka.
Forma wywiadów czyni ją tylko bardziej atrakcyjną.
Polecam czytać z otwartą pod ręką przeglądarką, by na bieżąco sprawdzać pojawiające się w wypowiedziach nazwiska, tytuły czy fakty.

smekta | 2018-01-06

Bardzo wiele ta książka mi uświadomiła jeśli chodzi o możliwości rozwoju i zaistnienia jako młody twórca, nie tylko ilustrator.

beatawu | 2018-09-27
wanilioweniebo | 2018-09-10