Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Karakter
Dream Cities
miasto, urbanistyka, architektura
sztuka

Wspaniałe wprowadzenie w świat architektury i urbanistyki. Wade Graham napisał książkę, jakiej mógłby mu pozazdrościć niejeden popularyzator wiedzy. Na trzystu stronach pomieścił historię najważniejszych dwudziestowiecznych koncepcji architektonicznych i ich twórców, kontekstu, w jakim powstały, i wreszcie wpływu, jaki wywarły na kształt naszych miast. Goodhue i miasto romantyczne, neoklasycyzm Burnhama, miasto racjonalne Le Corbusiera, antymiasto Wrighta, miasto samoorganizujące się Jacobs i Duany’ego, miasto konsumenckie Gruena i Jerdego, wreszcie miasto techno-ekologiczne Tengego i Fostera – ta książka to kopalnia wiedzy na temat architektury i pasjonujący przewodnik po naszym świecie, pozwalający zrozumieć, dlaczego wygląda on właśnie tak.

„Miasta wyśnione to książka, która eksploruje nasze miasta w nowy sposób – jako wyraz często sprzecznych pomysłów na to, jak powinniśmy mieszkać, pracować, działać, kupować i myśleć. Opowiada o prawdziwych architektach i myślicielach, których wymarzone miasta stały się wzorcami dla świata, w którym żyjemy. Od XIX stulecia po dziś to, co zaczęło się jako wizjonerskie koncepcje – nieraz utopijne, nieraz dziwaczne, zawsze kontrowersyjne – było stopniowo przyjmowane i realizowane na ogromną skalę, stając się naszą konkretną rzeczywistością, w miastach całego świata, od Dubaju przez Szanghaj i Londyn po Los Angeles. Na podstawie biografii tych najważniejszych marzycieli i bojowników, oraz ich uczniów i antagonistów, którzy przekładali lub kontestowali ich plany, możemy prześledzić losy nie tylko form urbanistycznych, które nas otaczają – domów, wieżowców, domów kultury, wspólnot mieszkaniowych, galerii handlowych, deptaków, autostrad i przestrzeni między nimi – ale też idei, które były dla nich natchnieniem, ucieleśnionych w budynkach, dzielnicach i całych miastach. W Miastach wyśnionych chcę pokazać, jak zobaczyć świat, który już zamieszkujemy, w nowym świetle, przekonać się, skąd biorą się nasze formy urbanistyczne – nasza architektura – w jaki sposób chcą nas kształtować, jak z kolei my kształtujemy je i jak uczestniczymy w tym całym procesie” – pisze autor we wstępie.

źródło opisu: www.karakter.pl

źródło okładki: www.karakter.pl

encaminne | 2016-09-17
Przeczytana: 16 września 2016

kotnakrecacz.pl

>>W „Miastach wyśnionych” chcę opowiedzieć historie kryjące się za całą połacią naszego zabudowanego otoczenia, przybliżyć marzenia i zamierzenia — w większości nieprzeanalizowane —wpisane w te formy współczesnego miasta, które już nam się opatrzyły.<<

Pora na wyznania. Choć zawsze wydawało mi się, że interesuje mnie rzeczywistość i że znajduję przyjemność w czerpaniu wiedzy o architekturze, to jednak nie zastanawiałam się nigdy nad tym, dlaczego tak wiele dużych miast na świecie ma podobnie zorganizowaną przestrzeń publicznych centrów. Ani nad tym, dlaczego tak modne są osiedla, których architektura przypomina zupełnie inną epokę niż ta, w której zostały zaprojektowane. Ani nad tym, skąd wziął się pomysł na centra handlowe w takiej formie (i treści, ot co!), w jakiej widzę je na codzień (choć staram się unikać). Zastanawiam się za to nad tym, co jeszcze powinnam rozważyć, by nie uciekły mi z oczu rzeczy tak ważne jak te, które zostały mi podane w „Miastach...

Agnieszka | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Świetna książka o urbanistyce miejskiej, właściwie o historii miejskiej zabudowy. Począwszy od Goodhue z jego historycznymi zamkami w latach 20tych, następnie Burnham z ogromnymi neoklasycznymi budowlami (Publiczna Biblioteka w Nowym Jorku), potem Le Corbusier i modernizm w rozkwicie, Frank Lloyd Wright i jego utopijne siedliska - sprawl, poprzez Jane Jacobs, która wprowadziła nowy urbanizm tak odmienny od modernizmu powracający do korzeni i pozwalający sobie na większą swobodę, i na koniec Jon Jerde tworzący olbrzymie centra handlowe, które stanowiły miasto w mieście, i Kenzo Tange czyli Habitaty i architektura metaboliczna - Japonia. Niestety wadą tej książki jest to, że autor skupia się prawie wyłącznie na architekturze amerykańskiej. Warto jednak przeczytać, żeby wiedzieć dlaczego dzisiejsze miasta wyglądają tak jak wyglądają, co miało wpływ na ich powstawanie, i jak powstawały i kształtowały się na przestrzeni lat.

Dobra dawka urbanistycznych faktów na początek przygody z tematyką miejską, aczkolwiek nie należy sugerować się każdym słowem autora, ponieważ niekiedy pomiędzy tekst umieszczone są opinie pisarza, szczególnie rozdziały o Le Corbusierze i Franku Lloydzie Wright'cie są dość stronnicze co do oceny dokonań architektów

Monika | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Och. Nie moja branża, mało wiem, nie znam się. Ale ta książka pozwala zrozumieć intencje kilku fatalnych i kilku niezłych rozwiązań z jakimi spotykamy się wokoło.

michal_frikucak | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, Miasto/Tkanka
Przeczytana: 16 października 2016

Jak różne wizje koncepcji architektonicznych wpływają na budowę tkanki miasta ? Jaki ogromny wpływ mieli wizjonerscy architekci na obraz naszych miast ? Jak przyjęte w naszym mieście rozwiązania mogą wpływać na jego kształt ? Gdzie na świecie możemy znaleźć przykłady innych typów miast, niż nasze i z jakich powodów są one odmienne ? Jeśli kogoś interesują odpowiedzi na te pytania, to warto ich poszukać w tej pozycji. Rewelacyjna.

lukas126l | 2017-09-17
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam