rozwińzwiń

Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

Okładka książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce Sebastian Frąckiewicz
Okładka książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce
Sebastian Frąckiewicz Wydawnictwo: 40 000 Malarzy sztuka
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
sztuka
Wydawnictwo:
40 000 Malarzy
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393199938
Tagi:
komiksy komiksiarze sztuka galeria
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Tysiąc polskich okładek. One Thousand Polish Book Covers Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Ocena 7,6
Tysiąc polskic... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce Will Steeds, Laura Ward
Ocena 6,7
Anioły. Wizeru... Will Steeds, Laura ...
Okładka książki Graffiti w Polsce 1940-2010 Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski
Ocena 6,5
Graffiti w Pol... Marcin Rutkiewicz, ...
Okładka książki Dadaizm Dietmar Elger, Uta Grosenick
Ocena 6,6
Dadaizm Dietmar Elger, Uta ...

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1953
1384

Na półkach: ,

Obraz polskiego rynku komiksowego z 2012 r. Autor prowadzi tu rozmowy z osobami związanymi z komiksami w Polsce. Nie są to jednak wyłącznie twórcy – znajdzie się też miejsce dla badaczy komiksu, kolekcjonera czy kuratora wystawy.

Obecnie w Polsce przeżywamy swego rodzaju renesans komiksu. Jest miejsce zarówno dla amerykańskiego komiksu głównonurtowego, frankofońskich sensacji czy komiksów artystycznych. Jednakże jeszcze nie tak dawno tak nie było. Omawiana tu książka zabiera współczesnego czytelnika na podróż w tę niedaleką przeszłość.

Spojrzenie na zjawisko komiksu w Polsce jest bardzo pesymistyczne. Mało kto widzi jakieś szanse na jego rozwój i zwiększenie popularności. Na dodatek sami twórcy bardzo negatywnie postrzegają wszelkie imprezy komiksowe, gdzie tamtejsze środowisko według nich jest bardzo zamknięte i konserwatywne. Przy tym szczególnie smutne są wypowiedzi kobiet uważających, że osoby ze społeczności komiksowej są niechętne artystkom komiksowym. Obserwując obecne sukcesy polskich twórczyń komiksu wierzę, że sytuacja ta się zmieniła.

Na pierwszy plan wybija się jednak obecność komiksu w galeriach jako dzieła sztuki. Widać, że w trakcie rozmowy autor książki uważa to za szansę na nobilitację tego medium. Jednakże większość jego rozmówców nie widzi w tym większego sensu i podkreśla zbyt dużą różnicę między zjawiskami sztuki i komiksu. Można powiedzieć, że w pewnym sensie mieli rację, bo to nie galerie sztuki przyczyniły się do obecnej popularności medium, a wysokobudżetowe filmy superbohaterskie.

Twórca książki jest bardzo dociekliwym rozmówcą. Zadaje bardzo wnikliwe pytania i prowadzi dyskusję w interesującym kierunku. Przy czym nie obawia się poruszać kwestii, które mogą być drażliwe dla osoby, z którą rozmawia. Trzeba też pochwalić, że czasami obok siebie postawione są rozmowy osób o sprzecznych poglądach jak na przykład Jerzy Szyłak i Jakub Woynarowicz.

Bardzo dobra lektura pokazująca ja zmieniło się spojrzenie na komiks w Polsce. Jednakże być może obecnie jestem zbyt optymistyczny i za 6 lat będzie się patrzyło z politowaniem na hurraoptymistyczne wizje.

Obraz polskiego rynku komiksowego z 2012 r. Autor prowadzi tu rozmowy z osobami związanymi z komiksami w Polsce. Nie są to jednak wyłącznie twórcy – znajdzie się też miejsce dla badaczy komiksu, kolekcjonera czy kuratora wystawy.

Obecnie w Polsce przeżywamy swego rodzaju renesans komiksu. Jest miejsce zarówno dla amerykańskiego komiksu głównonurtowego, frankofońskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    15
  • Chcę w prezencie
    1
  • Komiks
    1
  • Do kupienia
    1
  • 2015
    1
  • Literatura polska
    1
  • sztuka i kultura
    1
  • BIBLIOTECZKA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także