Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

Okładka książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce Sebastian Frąckiewicz
Okładka książki Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce
Sebastian Frąckiewicz Wydawnictwo: 40 000 Malarzy sztuka
sztuka
40 000 Malarzy
2012-01-01
2012-01-01
9788393199938
komiksy komiksiarze sztuka galeria

Okładka książki Tysiąc polskich okładek. One Thousand Polish Book Covers Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Tysiąc polskic... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Anioły. Wizerunki istot niebiańskich w sztuce Will Steeds, Laura Ward
Anioły. Wizeru... Will Steeds, Laura ...
Okładka książki Graffiti w Polsce 1940-2010 Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski
Graffiti w Pol... Marcin Rutkiewicz, ...
Okładka książki Dadaizm Dietmar Elger, Uta Grosenick
Dadaizm Dietmar Elger, Uta ...

1953

Obraz polskiego rynku komiksowego z 2012 r. Autor prowadzi tu rozmowy z osobami związanymi z komiksami w Polsce. Nie są to jednak wyłącznie twórcy – znajdzie się też miejsce dla badaczy komiksu, kolekcjonera czy kuratora wystawy.

Obecnie w Polsce przeżywamy swego rodzaju renesans komiksu. Jest miejsce zarówno dla amerykańskiego komiksu głównonurtowego, frankofońskich sensacji czy komiksów artystycznych. Jednakże jeszcze nie tak dawno tak nie było. Omawiana tu książka zabiera współczesnego czytelnika na podróż w tę niedaleką przeszłość.

Spojrzenie na zjawisko komiksu w Polsce jest bardzo pesymistyczne. Mało kto widzi jakieś szanse na jego rozwój i zwiększenie popularności. Na dodatek sami twórcy bardzo negatywnie postrzegają wszelkie imprezy komiksowe, gdzie tamtejsze środowisko według nich jest bardzo zamknięte i konserwatywne. Przy tym szczególnie smutne są wypowiedzi kobiet uważających, że osoby ze społeczności komiksowej są niechętne artystkom komiksowym. Obserwując obecne sukcesy polskich twórczyń komiksu wierzę, że sytuacja ta się zmieniła.

Na pierwszy plan wybija się jednak obecność komiksu w galeriach jako dzieła sztuki. Widać, że w trakcie rozmowy autor książki uważa to za szansę na nobilitację tego medium. Jednakże większość jego rozmówców nie widzi w tym większego sensu i podkreśla zbyt dużą różnicę między zjawiskami sztuki i komiksu. Można powiedzieć, że w pewnym sensie mieli rację, bo to nie galerie sztuki przyczyniły się do obecnej popularności medium, a wysokobudżetowe filmy superbohaterskie.

Twórca książki jest bardzo dociekliwym rozmówcą. Zadaje bardzo wnikliwe pytania i prowadzi dyskusję w interesującym kierunku. Przy czym nie obawia się poruszać kwestii, które mogą być drażliwe dla osoby, z którą rozmawia. Trzeba też pochwalić, że czasami obok siebie postawione są rozmowy osób o sprzecznych poglądach jak na przykład Jerzy Szyłak i Jakub Woynarowicz.

Bardzo dobra lektura pokazująca ja zmieniło się spojrzenie na komiks w Polsce. Jednakże być może obecnie jestem zbyt optymistyczny i za 6 lat będzie się patrzyło z politowaniem na hurraoptymistyczne wizje.

• Komiks
  • Do kupienia