Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce

Okładka książki Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce Sebastian Frąckiewicz
Sebastian Frąckiewicz Wydawnictwo: Arsenał publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Arsenał
2015-07-01
2015-07-01
streetart mural tagi bombienie

Okładka książki Karolina i Klara. Medalion czasu Sebastian Frąckiewicz, Anna Krztoń
Karolina i Kla... Sebastian Frąckiewi...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Alicja Biała, Dominik Bielicki, Kalina Błażejowska, Dorota Borodaj, Halina Bortnowska, Natalia Fiedorczuk, Sebastian Frąckiewicz, Karolina Gawlik, Hanka Grupińska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Andrzej Leder, Jakub Pszoniak, David Remnick, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Pismo. Magazyn... Alicja Biała, Domin...
Okładka książki Biceps 6 Przemek Badowski, Piotr Bartosiak, Katarzyna Cergowska, Paweł Deptuch, Sebastian Frąckiewicz, Daniel Gizicki, Gonz, Paweł Grześków, Szymon Holcman, Michał Jałoszyński, Jakub Jankowski, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Jacek Jastrzębski, Ewa Juszczuk, Joanna Karpowicz, Arkadiusz Klimek, Łukasz Kowalczuk, Bartłomiej Kurzok, Jacek Kuziemski, Michał Lasota, Maciej Łazowski, Sławomir Lewandowski, Kasia Mazur, Łukasz Mazur, Kalina Możdżyńska, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Tomasz Pastuszka, Paweł Płóciennik, Marcin Ponomarew, Tomasz Pstrągowski, Mikołaj Ratka, Hubert Ronek, Piotr Rosner, Michał Rzecznik, Tomasz Samojlik, Koka Skowrońska, Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Przemysław Surma, Dominik Szcześniak, Bartosz Sztybor, Paweł Timofiejuk, Mikołaj Tkacz, Mateusz Trąbiński, Agata Wawryniuk, Filip Wiśniowski, XNDR
Biceps 6 Przemek Badowski, P...

„Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” - książka, która musiała do mnie trafić i sama się o to postarała, mimo że o jej istnieniu dowiedziałam się dzień po powrocie z Poznania (mogłabym ją kupić w Arenale, ale wówczas nie wiedziałam jeszcze o jej istnieniu). Co jakiś czas przypominała mi o swoim istnieniu, pojawiając się m.in. na facebookowej ścianie niczym wlepka czy nawet mural.

Od dłuższego czasu interesuję się szeroko pojętym street artem. Amatorsko. Po prostu bywając w różnych miastach patrzę, a właściwie Patrzę – tak, żeby nic mi nie umknęło. Zawsze lubiłam poznawać nowe miejsca, zwiedzać nie tylko punkty obowiązkowe danego miasta, ale zaglądać w boczne uliczki, w bramy, zadzierać głowę... Kto tego nie praktykuje, nie wie co traci. Niestety wieś póki co dostarcza mi niewiele wrażeń pod tym względem.

Street art wypłynął w mediach i zagnieździł się w świadomości Polaków głównie dzięki rosnącej popularności malarstwa monumentalnego. Wielkie murale trudno przegapić, tym bardziej, ze ich liczba rośnie wprost lawinowo. Sama też jestem ich miłośniczką, jednak mam nadzieję, że w najbliższym czasie muralowy boom trochę zmaleje – nie chciałabym żeby kolorowa pstrokacizna murali zastąpiła chaos bannerów i reklam wielkoformatowych – nie o to przecież chodzi. Oczywiście z czasem odkryłam inne formy sztuki ulicy – wlepki, szablony, a moja fotokolekcja znacząco się rozrasta.

Sebastian Frąckiewicz przeprowadził wywiady ze znanymi postaciami ze świata street artu. Są to zarówno twórcy, jak i kuratorzy wystaw. Poznajemy ich wspomnienia o korzeniach street artu w Polsce, ich spojrzenie na fenomen sztuki ulicy, na jej komercjalizację, rosnącą popularność, przesyt(?). Możemy zastanowić się wraz z nimi nad przyszłością tej dziedziny sztuki. Twórcy zdradzają, jak pracują, skąd czerpią inspiracje, jak w ogóle to się stało, że robią w życiu właśnie to. Okazuje się, że ilu ludzi, tyle opinii.

Czy street art powinien angażować się w problematykę polityczną, historyczną i społeczną? Czy mural malowany na zamówienie to wciąż sztuka? Czy komercjalizacja szkodzi sztuce a jej rosnąca popularność i wszechobecność powodują, że traci ona wartość i autentyczność? Czy organizowanie wystaw w galeriach ma w tym przypadku jakikolwiek sens? Czy polska zachorowała na muralozę?
Na te i wiele innych pytań możemy znaleźć odpowiedzi w „Żeby było ładnie...”. Po lekturze tych wywiadów mogą jednak pojawić się tez kolejne pytania.

Frąckiewicz dokonał całkiem ciekawego wyboru rozmówców, jeśli o poruszane tematy chodzi - są dokładnie takie, jak w podtytule. Silnie wysuwa się także problem rozdziału street artu od graffiti, a niekiedy także muralu od street artu.

Książka nie daje nam wiadomości historycznych (nie taki był jej zamiar),świetnie za to naświetla konflikty wewnątrz obecnej sceny. O środowisku mówić tutaj trudno, tym bardziej, że rozmówcy wskazywali na brak jakichkolwiek powiązań i głębszych relacji między writerami. Wywiady dają też niezły wgląd w działanie festiwali street artowych, powiązania ze światem sztuki (co dla mnie do tej pory było tajemnicą),zamówieniami komercyjnymi czy sztuką ludową, a nawet próbami instytucjonalizacji sztuki ulicy.

Największym Nieobecnym książki jest oczywiście Darek Paczkowski, pojawiają się za to kuratorzy, twórcy festiwali i oczywiście sami artyści (niektórzy związani z akademią, co daje zupełnie inne spojrzenie). Z każdym kolejnym wywiadem robi się ciekawiej. Książka jest pięknie wydana, każda dyskusja okraszona jest kilkoma fotografiami, jednym niedociągnięciem jest ilość błędów językowych oraz interpunkcyjnych.

Książka raczej dla środowiska i o środowisku, wymaga jako-takiego ogarnięcia w temacie. Zdarzają się tarcia i napięcia - co dynamizuje całość.

• Sztuka
  • 2016
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
  • Historia sztuki
  • Graffiti, street- art

Dodaj cytat z książki Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce