Dom polski. Meblościanka z pikasami

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

Z ilustracjami Joanny Grochockiej. Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są...

Z ilustracjami Joanny Grochockiej.

Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem. Termin „dom polski” okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i zapach śliwek.

Małgorzata Czyńska

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dom-polski

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dom-polski

Magrat | 2018-01-11

Książka bardziej socjologiczna, niż traktująca o sztuce i dizajnie. Swobodne wywiady czyta się z przyjemnością, każdy z rozmówców ma coś ciekawego do przekazania. Nie jest to lektura z gatunku zmieniających punkt widzenia, ale warta polecenia każdemu, kto chciałby bardziej zainteresować się polskim wnętrzarstwem.

Andrzej | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Nie do końca udały się autorce rozmowy o polskim wzornictwie. Zredukowałbym je do góra pięciu wywiadow, zadałbym ciekawsze pytania i wymusiłbym bardziej wyczerpujące odpowiedzi. Najlepiej wypadli spełnieni artyści i biznesmeni. Nie rozumiem dlaczego znalazła się w tym towarzystwie m. in. stosunkowo młoda (36) artystka, której dorobkiem jest to, że pracowała za granicą dla Ikei i posiada dwa domy. Jeden w Polsce drugi w Szwecji. Uważam to za niewystarcząjacy powód do zagoszczenia na łamach książki i zajmowania uwagi czytelnika. Na stronach pisma branżowego czy folderu reklamowego owszem, ale ani kroku dalej.

Generalna uwaga: wydawnictwo Czarne wpada w te same koleiny co Znak. Tzn. dawniej samo logo gwarantowało jakość. Obecnie (mam to wrażenie po co najmniej czterech przeczytanych książkach) przed zakupem trzeba dokładnie przewertować zawartość.

zawszemamjakiesale | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Najpierw Cepelia, później Ikea

Gdyby przeprowadzić sondę uliczną i poprosić Polaków o krótką charakterystykę polskiego wzornictwa, to respondenci mieliby twardy orzech do zgryzienia. Zapewne niewielu z nas kiedykolwiek słyszało o stylu zakopiańskim, Instytucie Wzornictwa Przemysłowego tudzież Spółdzielni Artystów „Ład”. Muszę przyznać, że sama po raz pierwszy zetknęłam się z tymi nazwami dopiero wtedy, gdy czytałam z ołówkiem w ręku pracę dyplomową mojej koleżanki na temat ewolucji polskiego etnodizajnu. Mając w pamięci tę niezwykle wzbogacającą intelektualnie lekturę, ochoczo sięgnęłam po "Dom. Krótką historię idei" Witolda Rybczyńskiego i "Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy. Nie mogłam zatem odmówić sobie przyjemności przeczytania kolejnej publikacji poświęconej wielowymiarowym relacjom między człowiekiem a przedmiotem na gruncie lokalnym.

Z wywiadów, które Małgorzata Czyńska przeprowadziła z ludźmi o nieprzeciętnej wrażliwości estetycznej i umiejętnościach...

Ewelka | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Nie jest to studium o tym jak w Polsce mieszkamy, ani nie znajdziemy w tej książce wielu szczegółów na temat polskiego dizajnu. Jest to raczej zbiór bardzo ciekawych osobistych, historii często luźno tylko nawiązujących do tematu projektowania, pokazujących jaki wpływ ma na nas to gdzie mieszkamy.

ewenementka | 2017-11-30
Przeczytana: 25 listopada 2017

Czyńska wydobyła z tych wybitnych i niebywale interesujących osobistości zwierzenia na temat ich rodzin, przeszłości, korzeni i dorastania, artyści opowiadają o tym, co popchnęło ich w kierunku dizajnu, dzielą się swoimi przemyśleniami o wzornictwie i jego miejscu w polskich domach. Nie sposób nazwać te dialogi wywiadem – autorka nie zadaje jedynie pytań, czasem dorzuca coś od siebie, jakieś rozmyślania, refleksje, które nakierowują rozmówcę na dany temat. Całość jest bardzo płynna i przyjemna, bo Czyńska dobrze zna świat, po którym się porusza i nie można dostrzec żadnej przepaści między interlokutorami. Dom polski to niemalże udialogizowana opowieść, zbiór miłych i mądrych pogawędek krążących wokół jednego zagadnienia.

Ta książka to punkt zapalny do podjęcia własnych rozważań na temat estetyki, wyposażenia i urządzania polskich domów i mieszkań. Można innym okiem spojrzeć na swoje otoczenie, przeanalizować, zrozumieć własne wybory, poznać siebie poprzez przedmioty i przestrzeń,...

Lenonowski | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Bardzo ciekawy zestaw wywiadów. Po przeczytaniu człowiek zaczyna sam szukać informacji o rzeczach, które go otaczają, rozglądać się dookoła. Nie zdawałem sobie sprawy, że tyle rzeczy codziennego użytku może mieć takie ciekawe historie i "duszę".

Paulina Skipi | 2018-05-21
Przeczytana: 03 maja 2018

Niektóre rozmowy fascynujące, głębokie, otwierające głowę, inspirujące, inne - nie wiem czemu się znalazły w zbiorze. Mimo, że nierówno, jednak na plus. Fajne ilustracje.

nangnak | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Lekka. Nierówna. Rozmawianie dla rozmawiania przecinane rozdziałami ciekawych życiorysów.

ani_anka | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018