Dom polski. Meblościanka z pikasami

Czarne
2017-11-10
2017-11-10
literatura polska Joanna Grochocka

Uważam, że tytuł książki zupełnie nie trafiony i sugeruje coś, czego ta pozycja nie może zaoferować. Same wywiady udane, jednak jeśli ktoś w ciemno sięga po pozycję, może być mocno zawiedziony, że zamiast reportażu otrzymuje rozmowy z twórcami polskiego wzornictwa.

Bardzo ciekawa książka, jednak 2 gwiazdki ujęłam za brak zdjęć. Często jest mowa o kultowych meblach czy projektach, aż prosi się aby te opisy były poparte fotografiami. Czytelnik musi sobie je sam "wygóglać", to trochę jakby dać czytelnikowi część informacji. Jest kilka ilustracji, ładnych, ale zupełnie nic niewnoszących.

Ciekawe rozmowy z twórczymi ludźmi. Fajny wstęp do dalszego eksplorowania świata dizajnu. Dużo nazwisk, pojęć, multum wiedzy w przystępnej formie rozmowy. Naprawdę warto.

Ładna ale zupełnie nic nie wnosząca

Ładna ale zupełnie nic nie wnosząca

Książka zawiera wywiady z osobami, które tworzyły polską sztukę użytkową w okresie PRL-u. Bardzo szkoda, że nie ma ilustracji najważniejszych projektów, które miały wpływ wygląd naszych mieszkań i domów. Ale mimo tych braków, warto przeczytać tę książkę, pozwala życzliwszym okiem spojrzeć na meblościankę u dziadka i dostrzec w niej ukryte piękno.

Lekki zbiór krótkich wywiadów z ciekawymi postaciami ze świata szeroko pojętego designu. Świetne do kawy, czyta się je jak dobre felietony. Niektórzy narzekają na brak zdjęć. Mnie to nie przeszkadzało. Ciężko byłoby coś wybrać. Dzięki książce łatwiej rozpocząć poszukiwania przykładów dobrego polskiego wzornictwa na własną rękę.

Bardzo duży potencjał absolutnie zmarnowany. Jako laik, bardzo bym doceniła ilustracje! Cokolwiek co by pokazało opisywane ciekawosti o polskim dizajnie. Znakomita treść, ale podzielona idiotycznymi kolażami. Szkoda

Spodziewałam się chyba czegoś innego - głębszego wglądu w to jak kiedyś mieszkaliśmy, co było dobre, co nie, jakieś ciekawostki. Tymczasem dostałam grupę znanych (dla mnie nieznanych) osób związanych z dizajnem, którzy opowiadają od Sasa do lasa, a o dizajnie czy realiach jest może 20-30%. Może za mało wiem na ten temat, ale liczyłam że więcej się z tej książki dowiem :/ ilustracje super

2052

Mając w pamięci kilka poprzednich pozycji "Czarnego" poświęconych codzienności w PRL-u i na wejście zniechęcona ironią podtytułu, sięgnęłam po "Dom polski" z lekką obawą - i przeżyłam duże, pozytywne zaskoczenie. Książka jest zbiorem luźno ze sobą powiązanych wywiadów z twórcami zawodowo związanymi z dizajnem. Z pozoru dość od siebie odległe - jak wspomnienia projektanta szkła czy spostrzeżenia socjologa - łączą się jednak harmonijnie dzięki wspólnemu mianownikowi jakim jest dom, oświetlany i pokazywany z różnych stron właśnie dzięki tej różnorodności perspektyw. Sam dom jawi się tu zresztą jako rzeczywistość niezwykle złożona i wieloaspektowa. Dzięki doborowi rozmówców z różnych pokoleń i znacznie się różniących doświadczeniem zawodowym, autorce udało się to uchwycić, a także pokazać dynamikę zmian w rozumieniu domu i podejściu do domowego otoczenia. Książka pełna jest też tropów, którymi osoby zainteresowane mogą samodzielnie podążyć dalej.
Jedyne zastrzeżenie i kamyk - ale za to solidny! - do ogródka wydawcy to ilustracje. Rozmowy dotyczące konkretnego okresu, konkretnych trendów i projektów aż się proszą by pokazać, o czym jest w nich mowa. Zwłaszcza, że w rozmowach wspominane są obiekty uznawane dziś za kultowe, jak np. słynny fotel "Muszelka" autorstwa Teresy Kruszewskiej. Wydawca nie tylko o to nie zadbał, ale dopuścił do sytuacji, w której rozmowie z Kruszewską towarzyszy ilustracja, w miejsce jej fotela wykorzystująca paskudny artefakt pod tą samą nazwą z oferty współczesnych salonów meblowych. Wszystkie ilustracje są równie toporne, wtórne i odpowiadające raczej podtytułowi "Meblościanka z pikasami" niż rzeczywistej treści książki. W publikacji, która ma przybliżać niemały i godny uwagi dorobek polskich projektantów okresu PRL-u, taka strona graficzna to po prostu kryminał.

Prosty pomysł na niebanalny temat. Przyjemna w odbiorze, dobrze napisana, momentami ciekawa. Na plus.

• Sztuka
  • Architektura