Sapiens. Od zwierząt do bogów

Okładka książki Sapiens. Od zwierząt do bogów Yuval Noah Harari
Okładka książki Sapiens. Od zwierząt do bogów
Yuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
Sapiens: A Brief History of Humankind
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-01-01
2014-01-01
Justyn Hunia

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Długa, ale dzięki temu pojemna, inteligentna, informatywna i dająca do myślenia pozycja. Co sprawiło, że ludzie znaleźli się tu, gdzie teraz są, w ciągu zaledwie kilkunastu tysięcy lat dokonując niesłychanego skoku rozwojowego? Jak wyglądała ta droga i jakie ofiary ludzkość poniosła po drodze? Co może nasz czekać w przyszłości?
Wszystko to i jeszcze więcej w naprawdę wartej przeczytania książce. Polecam i zapewne sięgnę po inne pozycje autora.

Wszystko to i jeszcze więcej w naprawdę wartej...

Przekrojowe spojrzenie na ewolucje człowieka oraz jego wpływ na otaczający świat. Dobrze się czyta. Polecam

Książka Yuvala Noaha Harariego pt. Sapiens. Od zwierząt do bogów od bardzo dawna była na mojej liście "must read", ale jakoś zawsze lekturę odwlekałam w czasie. Wisiała na półce na Legimi, zerkałam na nią w księgarni... A potem razem z Wojtkiem zachwyciliśmy się Niepowstrzymanymi, w których autor kieruje swoje przemyślenia do młodszych odbiorców i już wiedziałam, że trzeba nadrobić zaległości. Tym bardziej że pojawiło się jubileuszowe wydanie tej niesamowitej książki.

Autor to izraelski historyk. Wykłada historię na wydziale nauk humanistycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Specjalizuje się w historii średniowiecza, wojskowości oraz ogólnie pojętej historii świata wraz z powiązanymi z nią procesami makro-historycznymi. Ukończył doktorat na Uniwersytecie w Oxfordzie. Mieszka w Syjonie we wschodniej części Jerozolimy (Bet Szemesz).

"Sapiens to fascynująca historia naszego gatunku i opowieść o tym, co robimy z własną potęgą" - czytamy w opisie wydawcy i tym razem nie mam podstaw, żeby te deklaracje podważać. Książka jest ze wszech miar fascynująca. I to do tego stopnia, że mimo pokaźnych rozmiarów (ponad 500, stron nie licząc przypisów),czyta się ją szybko jak dobrą powieść.

Książka podzielona jest na cztery części, a jednocześnie jest prawdziwą podróżą przez czas - od najdawniejszej historii gatunku. Harari opowiada nam o tym, jak w toku ewolucji pojawił się homo sapiens i na ile to pojawienie jest fenomenem, a na ile zwykłą koleją rzeczy. Odwołuje się nie tylko do samej teorii ewolucji, ale do dziesięcioleci badań, które część wcześniejszych teorii wykluczyły bądź podały w wątpliwość. Do tego pokazuje, jak zdolności poznawcze gatunku przyczyniły się do jego dalszych przemian.

Kolejnym krokiem na drodze jest rewolucja agrarna, którą Harari pokazuje nie jako największe dobrodziejstwo, ale też pewną pułapkę dla gatunku. Skłania czytelnika do zastanowienia się, czy w szerokiej perspektywie przyniosła ona gatunkowi więcej korzyści czy szkód. Oczywiście bez niej nie byłoby świata, który znamy, ale autor bardzo wymownie wybija nas z bańki samozadowolenia.

Następnie przechodzimy do czasu konsolidacji wspólnot. Dla mnie to najciekawsza część książki, w której przyjrzeć się możemy mechanizmom kształtującym coraz większe wspólnoty i rządzące pojawianiem się zależności między nimi. Pieniądze, religia, powstanie imperiów - to wszystko efekt zachodzących między ludźmi procesów.

Na koniec mamy już historię najnowszą - tę powiązaną z postępem w wielu dziedzinach nauki, który zmienia nas samych i świat, w którym żyjemy. Tu Harari dociera do spekulacji na temat przyszłości gatunku i jego ewentualnego kresu.

Autor proponuje czytelnikowi interdyscyplinarne spojrzenie zarówno na historię gatunku, jak i jego teraźniejszość. Pokazuje, że pewne mechanizmy z przeszłości, pod nieco zmienioną formą, wciąż funkcjonują i wciąż mają siłę oddziaływania. Że historia ludzkości to nie tylko fakty i daty, ale też procesy, zmiany, przypuszczenia, teorie, które dopiero czas i nauka mogą zweryfikować.

Można się z autorem nie zgadzać, można podważyć jego refleksje, jednak nie można mu odmówić daru do snucia opowieści. Historia gatunku jest w jego książce jak gawęda, powieść przygodowa, sensacyjna i kryminalna w jednym, a przede wszystkim oparta na naukowych badaniach, odkryciach i teoriach. Harari opowiada o świecie tak, że od lektury trudno się oderwać i jednocześnie chłonie się jego słowa, ale nie bezrefleksyjnie. Bo autor nie uzurpuje sobie miana wszechwiedzącego. I zostawia miejsce na wątpliwości.

Czytając ostatnie rozdziały książki, która wydana została 10 lat temu, możemy zauważyć, że pewne jego przypuszczenia z perspektywy czasu okazały się nietrafne. Czas je zweryfikował, ale też sam Harari podkreślał, że to jedynie teorie. Jeśli sięgniecie po starsze wydania książki, miejcie świadomość, że sam autor przyznał się do pomyłki w posłowiu do wydania jubileuszowego. Jednak jego pomyłki wcale nie skreślają walorów książki i nie podważają wszystkiego, co napisał.

Sapiens to książka warta uwagi. Wciągająca, interesująca i intrygująca, a do tego napisana ze swadą i polotem. Czyta się ją rewelacyjnie i zostaje z masą bardzo ciekawych informacji, które pozwalają lepiej poznać naszą przeszłość i zrozumieć teraźniejszość.

2020.08.14
2022.02.24 - 95/100%
2023.10.04 - 85,2/100%

2020.08.14
2022.02.24 - 95/100%
2023.10.04 - 85,2/100%

"Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola I nosiła wodę"

Jest to jedna z tych książek, które powinien przeczytać absolutnie każdy. Jako osoba zainteresowana niemal wszystkim co się dzieje w nauce i to szeroko rozumianej, dostrzegam, iż ostatnio wzrasta świadomość dotycząca autentycznej prehistorii człowieka. Jednak w moim przypadku to właśnie lektura tej konkretnej książki Harariergo była gamechangerem. Pozycja ta oscyluje gdzieś pomiędzy popularną nauką, a monografią, lub jak kto woli: jest wysokich lotów pozycją popularno-naukową. Jest świetnie napisana, wciąga niczym powieść sensacyjna (koniec końców historia człowieka jest cokolwiek sensacyjną opowieścią),ale o jej wartości świadczą fakty oraz analizy i wnioski. Harari nie tylko strzela danymi, on je starannie interpretuje i ukazuje bardzo uporządkowany, fascynujący obraz rzeczywistego Homo sapiens.

Autor w nieszablonowy sposób pokazuje rozwój człowieka jako gatunku. Jednak nie można przyjmować wszystkich tez Harariego bezkrytycznie. Musielibyśmy wówczas zakwestionować zbyt wiele z tego, co pozwoliło ludzkości się rozwinąć - nawet jeśli duchowość to proces, którego biologia, chemia czy fizyka nie umie dzisiaj w pełni wyjaśnić nie należy umniejszać jego wpływu na działanie.

Historia, której uczymy się w szkołach, jest przede wszystkim historią personalistyczną, której główne składowe to działania wielkich jednostek. W takim systemie brak nam przestrzeni na analizę całego tła. Wszystko układa się w proste równanie: ludzka decyzja = kolejne wydarzenie na osi czasu. Natomiast wizja historii naturalistycznej jest nam znacznie mniej znana - poniekąd to zrozumiałe, bo ta jest znacznie trudniejsza.

Pomimo tego, autor podejmuje się trudnego wyzwania i zabiera czytelnika w fascynującą podróż, której początek sięga daleko wstecz. Podczas tej historycznej wędrówki odkrywa fakty, które mogą okazać się przełomowe dla pewnych wydarzeń w dziejach naszej planety, choć wcześniej z pewnością dla większości z nas były nieznane.

Książka ta mieści w sobie masę hipotez, które nie są jednak gwarantem bezpośrednich odpowiedzi; ukierunkowują jedynie myślenie na pewne tory, które wcześniej pozostawały nieosiągalne ze względu na sposób, w jaki "przeciętny Kowalski" starał się zrozumieć historię.

Podsumowując, pozycja ta uleczyła nieco bielmo na moich oczach, skłoniła do głębokiej i zarazem aktywnej refleksji - czy ścieżka, po której kroczę ja, jak i zresztą wszyscy członkowie społeczeństwa to właściwa ścieżka i czy prowadzi nas w dobrym kierunku? Na pewno jeszcze wrócę do lektury!

Moim zdaniem jest to ciekawa, napisana w sposób przystępny dla każdego histroria człowieka. Dużo się z tej książki dowiedziałam, na wiele rzeczy otworzyła mi oczy. Uważam, że to książka dla kazdego

Kolejna bardzo fajna książka Pana Harariego, pomimo posiadania już ponad 10 lat na karku w żadnym momencie nie czuć żeby się zestarzała. Niektóre tematy rozwinęły sie o nowe perspektywy, a inne pozostały na tym samym poziomie dzięki czemu można zobrazować sobie w jakim tempie rozwijają się niektóre obszary.

• Popularnonaukowe

Yuval Noah Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów Zobacz więcej