Sapiens. Od zwierząt do bogów

Tłumaczenie: Justyn Hunia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Sapiens: A Brief History of Humankind
popularnonaukowa
Ag2S

Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego. Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to...

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić”.

„Sapiens” łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.

„Sapiens” to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4894/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4894/...»

ZnIza | 2019-10-20

Uwielbiam takie książki z jednego powodu, uczą otwierają oczy na wiele tematów i przede wszystkim pokazują jak argumentować żeby przekonywać swoich słuchaczy. Niezwykle opowiedziane wątki pokazują jak dużo jeszcze możemy odkryć i wyciągnąć z nauki.

Łukasz | 2019-10-19

Mocno subiektywna. Zbyt dużo uproszczeń.

Alastor | 2019-10-18
Przeczytana: 17 października 2019

Jestem pod naprawdę dużym wrażeniem sposobu pisania Harariego i jego umiejętności klarownego przedstawiania swoich racji. Dzięki tej prostocie w prowadzeniu wywodu, a także przez same zagadnienia poruszane w książce, uważam, że "Od zwierząt do bogów" powinno być lekturą w każdej szkole.

Skąd taki pomysł? Harari w swoim dziele porusza zagadnienia niezmiernie ciekawe, ale także niezmiernie ważne dla światłego człowieka i kogoś, kto chciałby potrafić przyjmować różne stanowiska w sporach. Autor pokazuje jak cenną naukę można wyciągnąć z historii i nauk społecznych. Jednocześnie w swoich argumentacjach nie ogranicza się tylko do nich. Prezentuje postulaty poparte pracami biologicznymi, matematycznymi, czy technicznymi.

Książka nie jest historią ludzkości od A do Z i uważam, że bardzo dobrze. Harari w ramach opowieści o dziejach gatunku ludzkiego porusza kwestie ważne dla człowieka tu i teraz, takie jak równouprawnienie, religia, ekologia, czy ekonomia. Chociaż łatwo domyślić się,...

Paweł | 2019-10-12

Ładnie opisana historia dobrze znanych faktów i mitów. Autor przypomina wiele ciekawych faktów, próbuje obalać "mity". Walczy z ideologiami, niestety sam jest do bólu ideologiczny. Gdy podejmuje tematykę filozofii i religii razi powierzchownością, a wręcz ignorancją. Reprezentuje naukowy materializm redukujący metody poznawcze do narzędzi empirycznych, które nie służą do uprawiania filozofii i teologii. Niestety, nasz autor z mocnym ideologicznym zacięciem zabiera się za "naukowe" kwestionowanie wartości duchowych i religijnych. Ideologia i propaganda rodem z radzieckim podręczników, zresztą ta sama argumentacja. Plus za dobre pióro oraz przypomnienie i poukładanie wielu ciekawych wiadomości, minus za ideologizację i błędy metodologiczne.

Rafał | 2019-10-11
Przeczytana: 05 października 2019

Fenomenalna. Niemal każdy jej akapit niesie ze sobą spostrzeżenie, którego implikacje mogą być bardzo dalekosiężne. Książka ta może cię zmienić na zawsze.

Opowiada o człowieku. Jest to książka z pogranicza historii i antropologii, temat jej jest jednak osadzony w ustaleniach innych nauk, jak fizyka, biologia, psychologia, socjologia itd. I w tym tkwi jądro atrakcyjności tej pozycji. Autor patrzy na przedmiot swej lektury z bardzo szerokiej perspektywy. Dzięki temu z grzebaniny tysięcy historyków, która wydawała mi się do tej pory nudna i wątpliwie użyteczna, wyłania się wielce ciekawy obraz. Obraz na tyle ciekawy, że moim skromnym zdaniem zasługuje na rozpatrzenie pod kątem bycia naczelną teorią nauk humanistycznych. Podobnie jak teoria ewolucji w biologii, bardzo prosto i zgrabnie tłumaczy kulturę. Teoria porządku wyobrażonego dosłownie wbiła mnie w fotel. Kto by pomyślał, że komunizm, chrześcijaństwo, spółka akcyjna i prawa człowieka mają ze sobą coś tak esencjonalnie wspólnego?

Natka | 2019-10-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Książka przeznaczona jest dla ludzi otwartych, niebojących się wyjść poza utarte szlaki myślowe i podważających idee przekazywane nam od lat. Jestem przekonana, że wielu ludzi rzuciło ją w kąt mówiąc "jakie bzdury, od lat przecież wiadomo..." :)
Ale dla mnie jest to wyjątkowa pozycja, którą chciałam czytać powoli i dzielić się tezami w niej zawartymi z najbliższymi, dyskutować i zastanawiać się nad miejscem i rolą człowieka. Jest to jedna z pozycji, która na trwałe zmieniła moje myślenie o świecie, zwierzętach (i) ludziach.

grz3si3k | 2019-10-07
Przeczytana: 07 października 2019

Książka która powinna być czytana przez młodych, otwiera oczy ignorantom, nie pozwala przejść obok historii człowieka. Kładzie na łopatki wszystkie doktryny religijne i fantazje ludowe.
Zdecydowanie dla ludzi z otwartym umysłem, którzy nie boja się pytać i nie boją się odpowiedzi na zadawane pytania.
Polecam.

rachet1997 | 2019-10-05

Każdy rozdział prowokuje do myślenia nad tym co zostało nam omawiane zdawkowo w szkole, jak i to co widzimy we własnym otoczeniu w kontekście początków i rozwoju cywilizacji. Polecam gorąco!

Arek Gruszczyński | 2019-10-05
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2019

Dlaczego arcydzieło? Ano dlatego, że już dawno nic tak nie otworzyło mi głowy jak ta książka! Niby luźna opowiastka o historii ludzkości ale opowiedziana w taki sposób, w jaki chyba nikt wcześniej tego nie zrobił.

Pomijając wiedzę, jaką trzeba posiadać aby w tak lekki sposób przytaczać różne zdarzenia z historii naszego globu, dostajemy wiele przemyśleń, które być może nurtują również nas ale nie mamy odwagi powiedzieć ich na głos :)
Czy jako Homo sapiens jesteśmy tylko etapem ewolucji, a za kilka stuleci wyginiemy jak Homo habilis, Homo erectus albo Neandertalczycy?
Czy istnieje jakieś jedno, wszechwiedzące bóstwo skoro każda wiara monoteistyczna jest w istocie wiarą dualistyczną lub nawet politeistyczną?
Czy jeśli unicestwimy sami siebie, na malutkiej planecie zwanej Ziemią, to czy Wszechświat, pełen układów słonecznych w ogóle to zauważy?
Czy to co teraz wydaje się nietetyczne (klonowanie, genetyczne modyfikacje), za 150 lat będzie na porządku dziennym, a zabiegi wydłużające...

Ania | 2019-09-29
Przeczytana: czerwiec 2019