Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości

Tłumaczenie: Justyn Hunia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8,47 (1191 ocen i 179 opinii) Zobacz oceny
10
287
9
349
8
324
7
152
6
53
5
11
4
7
3
6
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Sapiens: A Brief History of Humankind
data wydania
ISBN
9788377056271
liczba stron
528
język
polski
dodał
kwiatuszke

Multidyscyplinarna, przekrojowa książka popularnonaukowa obejmująca historię ludzkości od wyewoluowania gatunku homo sapiens w plejstoceńskiej Wschodniej Afryce aż po multitechnologiczną rewolucję XXI wieku. Około 100 tysięcy lat temu homo sapiens było nic nieznaczącym zwierzęciem żyjącym gdzieś na skraju Afryki. Nasi przodkowie dzielili planetę z przynajmniej pięcioma innymi gatunkami...

Multidyscyplinarna, przekrojowa książka popularnonaukowa obejmująca historię ludzkości od wyewoluowania gatunku homo sapiens w plejstoceńskiej Wschodniej Afryce aż po multitechnologiczną rewolucję XXI wieku.

Około 100 tysięcy lat temu homo sapiens było nic nieznaczącym zwierzęciem żyjącym gdzieś na skraju Afryki. Nasi przodkowie dzielili planetę z przynajmniej pięcioma innymi gatunkami ludzkimi, a ich rola w ekosystemie była nie większa niż goryli, świetlików czy meduz. Jednak około 70 tysięcy lat temu nastąpiła dziwna transformacja w umyśle homo sapiens, w wyniku której stał się on panem całej planety – a zarazem jej postrachem.

Książka odpowiada na pytania: w jaki sposób homo sapiens podbił planetę? Co się stało z pozostałymi gatunkami ludzkimi? Kiedy i po co pojawiły się pieniądze i religia? Czy kapitalizm jest religią? Dlaczego staliśmy się tacy grubi? Jakie są szanse, że homo sapiens nadal będzie istniał za setki lat?

 

źródło opisu: www.wydawnictwo.pwn.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo.pwn.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (9570)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1338
Jarek Zawisza | 2018-03-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 marca 2018

Yuval Noah Harari, wlazł ze swą książką do mojej ciasnej głowy, po czym ziewnął, porozglądał się od niechcenia i z uśmiechem na ustach, rytmicznie zaczął rozpychać się łokciami... I wygląda na to, że udało mu się poprzestawiać kilka zakurzonych idei i pseudonaukowych dogmatów.


Taaak, ten facet erudytą jest niewątpliwym, dawka informacji zawarta w tym dziele, jest odwrotnie proporcjonalna do mojej objętości mózgowia.
A jednak przyswajam, nie bacząc na straszliwe niebezpieczeństwo przegrzania synaps!
Autor umiejętnie skompilował dawki wiedzy w niewielkie pigułki, które by było łatwiej je przełykać, powlekane są różnokolorowymi słodkimi ciekawostkami i anegdotami.

A cóż to tak niesłychanie ciekawego znajduje się pod owymi glazurowanymi różnokolorowcami?
Ano między innymi to, że wszyscy jesteśmy dziećmi rewolucji?!
Tak! rewolucji poznawczej, rewolucji agrarnej, rewolucji przemysłowej i jakiej tam jeszcze chcecie :)

Reasumując:
Książka unaocznia nam pewne procesy i współzależności...

książek: 2765
Koronczarka | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Autor uwodzi czytelnika błyskotliwością, żonglerską sprawnością w operowaniu faktami i dowcipnym językiem. Ze mną mu się udało, choć nie we wszystkim z nim się zgadzam. Ale to zupełnie nieistotny szczegół. Najpiękniejsze w tej książce jest to, że opowiada o procesach, tok myślenia nie rozbija się o mnogość faktów. Przeciwnie, służą one do odkrycia i zilustrowania ogólniejszych kierunków. Poleciłabym tę książkę wszystkim tym, którzy mają coś wspólnego z edukacją. Nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim autorom podstaw programowych i podręczników. Bo przecież nie chodzi o to, by uczeń tylko poznał fakty, ale o to, by zrozumiał świat. A Harari właśnie drogą zrozumienia prowadzi swoich czytelników. I bardzo warto za nim pójść.

książek: 4097
zaksięgowana | 2018-03-30

Bardzo zgrabna, elokwentnie napisana pozycja z bohaterem zbiorowym w tle - ludzkością.
Yuval Noah Harari wprowadza czytelnika w świat historii człowieka, przedstawiając zawiłe przypadki z życia neandertalczyka, kręte drogi rewolucji rolniczej, odkrycia geograficzne, rozwój i upadki rozmaitych kultur.
Śmiało można stwierdzić, że książka jest formą błyskotliwej, antropologicznej uczty, przygotowanej za pomocą ciekawych informacji o przeszłości każdego z nas i konsekwencjach pewnych wydarzeń. Pozycję śmiało potraktować można jako mini kompendium wiedzy o istnieniu człowieka. Czytelnik dowie się np. jak na życie ludzi wpłynęło wynalezienie pisma, pieniądza czy iPhona. Książka mimo naukowej przystępności zdecydowanie nie jest dla każdego. Specyficzny język, którym posługuje się Harari oraz ilość informacji mogą nużyć tych, którzy nie są pasjonatami tematu.
Okładka niezwykle ciekawa, koherentna z treścią. Podoba mi się.

książek: 6892
allison | 2017-10-16
Przeczytana: 15 października 2017

5 milionów sprzedanych egzemplarzy to niebywały wynik! Wystarczy przeczytać kilka pierwszych stron bestsellera Yuvala Harari, by zrozumieć, skąd wzięła się taka liczba. I by bez reszty utonąć w lekturze!

„Sapiens. Od zwierząt do bogów” to książka popularnonaukowa, lecz czyta się ją jednym tchem niczym najbardziej wciągającą powieść.
Dlaczego tak się dzieje?
To przede wszystkim zasługa przystępnego, błyskotliwego stylu, który łączy barwny wykład z literackim zacięciem. Autor bardziej opowiada niż przemawia, wciąż przywołując obrazowe, trafne przykłady i anegdoty. Wszystkie tezy popiera logicznymi i przekonującymi argumentami. Nie brak wśród nich zabawnych, uroczych i zaskakujących historyjek, które łączą prostotę z mądrością i głęboką wiedzą.
To właśnie, jakże trafne połączenie okazało się kluczem do wielkiego sukcesu, jaki odniosła książka. Czytając ją, cały czas zastanawiałam się, dlaczego jako uczennica nie miałam szczęścia i nigdy nie trafiłam na nauczycieli biologii,...

książek: 1043
Zuba | 2016-11-01
Przeczytana: 26 października 2016

Tak, Panie i Panowie, dziesięć gwiazdek!

Przede wszystkim za jasne i przejrzyste pokazanie tematu, którym jest historia ludzkości, a dokładniej od praczłowieka do współczesnego homo sapiens wyposażonego w bioniczne kończyny i stojącego u progu stworzenia sztucznej inteligencji i człowieka a-śmiertelnego.
Książka zachwyciła mnie na tyle sposobów, że trudno mi wybrać, o czym pisać. Przez większość lektury czułam się jak mała dziewczyna, z zachwytem poznająca świat. Robiłam duże oczy, rozdziawiałam buzię i mówiłam: niesamowite, nigdy tak o tym nie myślałam, ale numer, co za historia! Albo dramatycznie nie uważałam na lekcjach historii w szkole i na uczelni, albo od tamtego czasu wiele się zmieniło w jej rozumieniu i przedstawianiu.
Historia ludzkości pokazana została jako szereg rewolucji, począwszy od rewolucji poznawczej, która pozwoliła homo sapiens stać się wiodącym gatunkiem człowieka. Chociaż wiedziałam, że kluczową rolę odegrał język, ale dlaczego tak się stało było dla mnie...

książek: 622
Kiwi_Agnik | 2019-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2019

Kompedium wiedzy i nauki w pigułce.
Książka pozwalająca pojąć dlaczego jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, skąd się wywodzimy i dokąd zmierzamy.

Ciekawa (choć zdarzają się niepotrzebne dłużyzny), zajmująca i pochłaniająca lektura.

książek: 1012
Marta Ginter | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Książka zachwyca, porusza wiele ciekawych, pasjonujących tematów, daje do myślenia. Chociaż jest to publikacja o tematyce historycznej, mało w niej suchych faktów, postaci, dat. Yuval Noah Harrari posiłkuje się także wiedzą pochodzącą od innych nauk niż historia, np. biologią czy psychologią. Tytułowym bohaterem jest cała ludzkość, której losy autor omawia od prehistorii do czasów nam współczesnych. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy postęp sprawił, że staliśmy się szczęśliwsi? Po kolei omawia największe rewolucje (poznawczą, agrarną, przemysłową, naukową). Sporo miejsca poświęca religiom i dominacji ludzkiego gatunku nad zwierzętami. Pisarz także wybiega w przyszłość, próbując przewidzieć, co czeka ludzi w następnych stuleciach.

Gorąco polecam! Daję 10 gwiazdek, bo to chyba najlepsza książka popularnonaukowa, jaka trafiła w moje ręce.

książek: 2015
Mlg | 2016-09-14
Przeczytana: 13 września 2016

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek popularnonaukowych jakie czytałam. Napisana plastycznym, przystępnym językiem i, uwaga! - świetnie przetłumaczona przez Justyna Hunię.

Yuval Noah Harari zaczyna od, jakżeby inaczej, Wielkiego Wybuchu. Trochę potrwało zanim pojawił się homo sapiens, a "ludzie istnieli na długo, zanim narodziła się historia". Jej rozwój wyznaczyły trzy rewolucje: poznawcza, agrarna i naukowa. Dla mnie najbardziej fascynujące są dwie pierwsze.

Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że różne gatunki człowieka współistniały na świecie. Wydawało mi się (tak mnie nauczono?), że proces przechodzenia jednego gatunku w drugi przebiegał linearnie.

Nasza natura wiele zawdzięcza naszym przodkom z epoki kamienia, którzy trudnili się łowiectwem i zbieractwem przez dziesiątki tysięcy lat. To oni ukształtowali nasze mózgi, ale także „koczujące hordy snujących opowieści homo sapiens były najważniejszą i najbardziej destrukcyjną siłą, jaką kiedykolwiek wydało królestwo...

książek: 292
Maciek | 2017-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 listopada 2017

PEJORATYWNA HISTORIA CZŁOWIEKA
Czyli dlaczego pieniądz rządzi światem, każdy człowiek ma w sobie żyłkę mordercy a wydanie niniejszej książki wsparło lobby „Zbieraczy – Łowców”.
Ale na początku parę słów o autorze, bo PWN najwyraźniej stwierdziło, że w obecnych czasach każdy homo sapiens posiada w domu komputer wyposażony w internet i sam może sobie wygooglować te informacje - akurat będąc w księgarni stacjonarnej nie mogłem tego zrobić, a z okładki wydania miękkiego dowiedziałem się tylko, że: Międzynarodowy bestseller!, 5 milionów egzemplarzy na całym świecie, i że książkę polecają najtęższe ludzkie umyły takie jak twórca Facebooka, ex prezydent USA i autor Windowsa – czyli przynajmniej wiemy, kto kupił 3 egzemplarze z tych 5 milionów.
A kto napisał książkę?
Yuval Noah Harari – Coś, ktoś o nim (a może to ona?) słyszał?
Za Wikipedią: Autor jest historykiem, na co dzień wykłada na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie jest profesorem i specjalizuje się w historii...

książek: 473
Papusza | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Dlaczego książka „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari stała się bestselerem skoro przedstawia dzieje ewolucji ludzkości od czasów Wielkiego Wybuchu do czasów współczesnych, czyli temat wielu znany? Co takiego odkrywczego wnosi do naszej wiedzy którą już posiedliśmy z innych książek?

Dotychczasowa wiedza stara nam się dowieść, że człowiek na przestrzeni dziejów cały czas udoskonalał siebie i swoje warunki życia. Stawia Homo Sapiens na piedestale. Niemal wszystko czego dokonał służy do udoskonalenia życia na Ziemi. Sam zaś człowiek, to jednostka która poprzez swoje działania, odkrycia, zmianę warunków życia i rozprzestrzeniania się na różne kontynenty, podporządkowała sobie niemal cały świat ożywiony. Trudno tę wiedzę negować. To fakty.

Autor również nie neguje tej wiedzy ale jednocześnie stawia śmiałe pytania. Czy wiele działań człowieka wyszło na dobre nam i środowisku? Czy odmienne życie po rewolucji agrarnej uczyniło życie ludzi bardziej bezpiecznym? Czy po...

zobacz kolejne z 9560 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Trendy grudnia lubimyczytac.pl

O tym, jakie książkowe nowości przyniesie nam nowy rok, napiszemy już wkrótce. Dziś zaś czas na podsumowanie, które tytuły przykuły Waszą uwagę w grudniu 2018 roku.


więcej
Lektury na zimę

Jakie nowości przygotowały polskie wydawnictwa na zimowy czas? Poniżej prezentujemy przegląd zapowiedzi na nadchodzące miesiące, a wśród nich finałowy tom monumentalnej „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda, powrót Martína Caparrósa, autora cenionego „Głodu”, a także kolejną powieść niezwykle popularnej B.A. Paris, autorki bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd