12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Tłumaczenie: Krzysztof Zuber
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
12 Rules for Life: An Antidote to Chaos
Wojsław

Co powinien wiedzieć każdy, komu przyszło żyć we współczesnym świecie? Odpowiedzi renomowanego psychologa Jordana B. Petersona łączą z trudem wypracowane prawdy starożytnych tradycji z wymownymi ustaleniami nowoczesnej nauki. W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu prof. Peterson przekonuje dlaczego dzieciaki jeżdżące na deskorolkach należy zostawić w spokoju, jak marny...

W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu prof. Peterson przekonuje dlaczego dzieciaki jeżdżące na deskorolkach należy zostawić w spokoju, jak marny los czeka ludzi z tendencją do pochopnej krytyki oraz dlaczego warto głaskać napotkane przypadkiem koty.

Co system nerwowy homarów może nauczyć nas o prawidłowej postawie i sukcesie w życiu? Dlaczego starożytni Egipcjanie za najwyższe bóstwo uznawali zdolność uważnego postrzegania świata? Na jak upiorne ścieżki trafiają ludzie przesiąknięci rozgoryczeniem, arogancją i żądzą zemsty? Prof. Peterson porusza wiele tematów, od dyscypliny, przez wolność i skłonność do ryzyka, po odpowiedzialność, skupiając mądrość życiową w 12 praktycznych zasadach. „12 życiowych zasad” rozprawia się ze współczesnymi frazesami nauki, wiary i natury ludzkiej, uszlachetniając przy tym umysł i ducha czytelników.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: materiały wydawnictwa

xavras_wyżryn | 2019-10-10
Przeczytana: 30 września 2019

Tytuł jest bardzo zwodniczy - nie są to zasady i procedury, które pozwolą czytelnikowi pozbyć się chaosu ze swojego życia.
Jest to cierpliwa próba połączenia pozornie odległych i niepowiązanych ze sobą opisów rzeczywistości - natury i kultury - by ułatwić czytelnikowi nadanie sensu własnemu życiu i kroczeniu pomimo nieuniknionego chaosu.
Najcenniejsze było dla mnie uświadomienie sobie, ze przypowieści z Biblii są kolektywna wiedza naszych przodków, a nie odklejonym od rzeczywistości przekazem Bytu Gdzieś Hen Wysoko.
A taka interpretacja pozwala zakorzenić się w kulturze i przetrwać niejedna wichurę, bo na wichury właśnie jest ta książka.
Przypominało mi to interpretacje słowa timszel z "Na wschód od Edenu", więc... możesz przeczytać.

Mac | 2019-09-25
Przeczytana: 23 września 2019

Peterson jak zawsze jest niezwykle trafny w swoich obserwacjach oraz porównaniach, choć nie ustrzegł się "lania wody" i brnięcia w rejony religijne oraz metafizyczne, co momentami ocierało się o tani coaching. Ale to zdarzało się tylko kilka razy, większość tekstu to bardzo wartościowe porady, poparte często naukowo. Co mnie cieszy, to że prawie całość praktycznie opiera się na dyscyplinie i realistycznym podejściu do własnej osoby bądź możliwości, a nie o fałszywym przekonaniu o własnej boskości i nieograniczonych możliwościach.

Marcin | 2019-09-24
Przeczytana: 26 marca 2019

Wyjątkowa książka. Chociaż niektórzy postrzegają autora jako człowieka kontrowersyjnego (może też dlatego sięgnąłem po tę książkę) sama książka jest cudownym zbiorem intelektualnych przemyśleń. Łącząca w sobie mądrość psychologiczną, literacką i duchową. Książka poszerzająca horyzonty. U mnie wylądowała na półce - do przeczytania raz jeszcze. Bo takie lektury należy w siebie wkuć, przesiąknąć nimi by życie nabrało nowych kolorów.
Polecam gorąco i zachęcam do uważnego czytania.

dxd | 2019-09-14
Na półkach: Posiadam, Przerwane, Przeczytane

Szanuję Jordana jako osobę. Bardzo go polubiłem od momentu odkrycia po sprzeciwie dla C-16 i zdobyłem od niego sporo wiedzy, której nikt inny nie potrafił przekazać tak interesujaco. Oglądałem wiele jego materiałów i z przyjemnością poznawałem źródła kulturowe, do których się odnosił, a których wcześniej nie znałem co było korzystną przyjemnością samą w sobie.
Mimo wszystko brakuje mu dość istotnej wiedzy z tego czym są ludzie, genetyki, historii gatunku i od momentu premiery powstało już wiele materiałów punktujacych nieścisłości naukowe w jego ksiażce(i nie tylko). Przyznać muszę że od dawna zastanawiało mnie jego faktyczne pojęcie w tych tematach, ale sam nie posiadam kwalifikacji ani czasu do odbywania tego typu polemiki z osobą z takim doświadczeniem zawodowym. Wręcz czekałem na recenzję tej ksiażki, mimo że kupiłem ją przed polską premierą w angielskim wydaniu by mieć minimalnie swoje własne odczucie chociaż do wstępu. Niestety nie odrobił pracy domowej wystarczająco. Nawet...

carlos | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Niebywała książka, w której psycholog kliniczny wyjaśnia zawiłości ludzkiej egzystencji, przy okazji dając mnóstwo dowodów na to, że między naukami przyrodniczymi i religią nie istnieje sprzeczność.

apneah | 2019-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Jeszcze nie wiem, co o tym myśleć, ale konfrontowanie swoich poglądów społeczno-politycznych z opozycją jest zawsze dobre i potrzebne. Jest trochę bardzo trafnych spostrzeżeń, ale drugie tyle takich, że przy słuchaniu zdarzyło mi się wzdrygnąć i mocno wzdychać na głos.

Skylar | 2019-08-20
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Oceniłam książkę na "wybitną" z kilku powodów:
- w dobie poprawności politycznej bardzo trudno jest publicznie mówić o oczywistych kwestiach niespełniających warunków konsumpcjonistycznego podejścia do życia pompowanego przez media,
- autor odważnie kwestionuje lewicowe aksjomaty zaszczepiane społeczeństwu od czasu rewolucji seksualnej, czym naraża się nierzadko wręcz na fizyczne ataki ze strony oponentów,
- jako człowiek wykształcony i bogaty w praktyczne doświadczenia rozmów z ludźmi okrutnie pogubionymi, mówi o tym w sposób prosty, usiłując rozwiązać ich problemy, prostsze niż by się w rzeczywistości wydawało - czasem jest to kwestia dostrojenia człowieka do jego naturalnych pragnień i potrzeb, chociaż demoralizacja społeczeństwa odgina go regularnie w stronę autodestrukcji,
- nie boi się mówić o własnych doświadczeniach co plasuje autora na pozycji równej czytelnikowi, który może traktować autora jak osobę znającą dane problemy nie tylko z książek i przekazu ustnego,
-...

aizexon | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Żałuję, że ta książka powstała tak późno. Powinienem otrzymać ją, gdy miałem 12 lat, czyli zanim jeszcze zacząłem staczać się ku Nie-Istnieniu. Być może zrozumiałbym z wielu nawiązań do przeróżnych mitów i filozofów niewiele, ale w mojej głowie nakreślona zostałaby wizja dążenia ku Istnieniu.

Wyjątkowo czytałem po rozdziale dziennie. Skrzętnie odnotowałem najistotniejsze elementy z każdego eseju. Zdecydowanie jest to jedna z najważniejszych pozycji na mojej półce. Polecam każdemu w każdym wieku.

YeastMoss | 2019-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciągle się zastanawiam, co zrobić z tą książką. Postawić na półkę, bo przecież jest w niej trochę mądrości?; oddać komuś, kto wyciągnie z niej własne wnioski?; wyrzucić do śmietnika, żeby nie szerzyć wątpliwych informacji?
Początkowo podszedłem do niej z dużym entuzjazmem. Przywołanie jungowskich idei w świecie walk racjonalistów z rzeszą duchownych i mistyków było odświeżające. Świat pomiędzy, złoty środek, być może autor osiągnie swój cel - stworzy fundamenty, na których każdy może bez wątpliwości budować swoje życie. Ambitne to zadanie.
Cierpliwości starczyło mi do przedostatniego rozdziału. Już wcześniej można było zauważyć, że Peterson pisze pod tezę i kryje się za tytułem profesora psychologii i niefalsyfikowalnymi teoriami. Ten facet potrafiłby zinterpretować odcinek Reksia jako metaforę ludzkiej egzystencji, a zarzuty o "lekką przesadę" obaliłby długim monologiem o głębokiej ludzkiej intuicji przejawiającej się w każdym dziele. Albo po prostu powiedziałby, że Jung tak...

mefisto81 | 2019-08-03

Mimo skrajnych opinii pozycja warta przeczytania. Peterson jest takim intelektualnym Don Kichotem, który wkracza w rzeczywistość z idealistycznym przesłaniem i jak maczetą przedziera się przez liberalne dogmaty ostatnich kilku dekad. POLECAM.