Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Krzysztof Zuber
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
12 Rules for Life: An Antidote to Chaos
Wojsław

Co powinien wiedzieć każdy, komu przyszło żyć we współczesnym świecie? Odpowiedzi renomowanego psychologa Jordana B. Petersona łączą z trudem wypracowane prawdy starożytnych tradycji z wymownymi ustaleniami nowoczesnej nauki. W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu prof. Peterson przekonuje dlaczego dzieciaki jeżdżące na deskorolkach należy zostawić w spokoju, jak marny...

W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu prof. Peterson przekonuje dlaczego dzieciaki jeżdżące na deskorolkach należy zostawić w spokoju, jak marny los czeka ludzi z tendencją do pochopnej krytyki oraz dlaczego warto głaskać napotkane przypadkiem koty.

Co system nerwowy homarów może nauczyć nas o prawidłowej postawie i sukcesie w życiu? Dlaczego starożytni Egipcjanie za najwyższe bóstwo uznawali zdolność uważnego postrzegania świata? Na jak upiorne ścieżki trafiają ludzie przesiąknięci rozgoryczeniem, arogancją i żądzą zemsty? Prof. Peterson porusza wiele tematów, od dyscypliny, przez wolność i skłonność do ryzyka, po odpowiedzialność, skupiając mądrość życiową w 12 praktycznych zasadach. „12 życiowych zasad” rozprawia się ze współczesnymi frazesami nauki, wiary i natury ludzkiej, uszlachetniając przy tym umysł i ducha czytelników.

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: https://jordanbpeterson.pl

Miś_koralgol | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Książka w żadnym razie nie należy do łatwych. Na pewno niektórych będzie drażnić to że Peterson dłuuuugo dochodzi do sedna. Do tego używa takie ilości religijnych nawiązań, że sam miałem momentami wrażenie, że jestem na kazaniu. Ba nawet odnowiłem, pod jej wpływem, znajomość z przybytkiem religijnym. Jednak zawiodłem się, bo to nie osoba pokroju Petersona, prowadziła kazanie XD.

No ale to tyle IMO jeśli chodzi o wady. Odrazu mogę się odnieść do rozwlekłości (może w formie racjonalizacji/usprawiedliwiania), że przez to książka jest bardziej czytelna - Peterson na prawdę tłucze w głowę tym o co mu chodzi, dlaczego tak uważa itp. Po cały takim, dość długawym wywodzie, ostatnie zdanie rozdziału, będące jednocześnie zasadą, stanowi bardzo ładną klamrę na spięcie wszystkiego.

Do mnie książka bardzo mocno trafiła, zmusiła mnie do przemyślenia wielu rzeczy (patrz tłuczenie w głowę - jednak działa XD ). Do tego stopnia, że inne książki na 10 (gdzieś z 1/2 ich) zdegradowałem na 9, bo nie...

Berserker | 2018-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2018

Znakomita książka! - jedna z najlepszych jakie czytałem. Bardzo inspirująca, pomimo tego że chwilami trochę ciężej się ją czyta (to że książka jest ciężka w lekturze lub wymagająca, to niekoniecznie źle świadczy o niej - to nie jest "Plastusiowy pamiętnik", więc skąd te narzekania w części komentarzy?). To odtrutka na popularne dziś plagi - na polityczną poprawność (czyli zakłamanie) i na lewackie skurwienie (czyli brak wartości, mózgu, jaj i kręgosłupa).

Wiem. Wygląda jak poradnik. Co gorsza, coachingowy. Nie jest nim, zapewniam! Czym zatem jest, ten opasły tom, autorstwa amerykańskiego konserwatysty, którego postać tak kłuje w oczy lewicę? (Polecam artykuł pt.:"Jordan Peterson. Wielki coach Alt-rightu." na Krytyce Politycznej 😅 )
Światem rządzi dziś chaos. Nie raz trudno jest nam odnaleźć się w tym tyglu. Gender, quasifeminizm, tolerancja represywna, rzekomy patriarchat, wymieszanie cywilizacyjne, inżynieria społeczna, pedagogika waldorfska, wychowanie krytyczne. Jeśli intuicja podpowiada Ci czasem, by nie zgadzać się na nowoczesny porządek(który jest nim jedynie z pozoru), autor wytłumaczy Ci, dlaczego masz rację. Podsunie Ci celne argumenty, historie z przeszłości, niezwykłe i momentami szokujące anegdoty, zebrane przez lata doświadczeń zawodowych(w psychoterapii), ale i osobistych.
Książki, które czytam są zawsze pobazgrane ołówkiem. Podkreślam to co istotne, dopisuję osobiste skojarzenia i nawiązania do innych autorów, które...

BR4D | 2018-04-14
Przeczytana: kwiecień 2018

Nie jest to książka na wieczór po długim dniu. Puenta nie jest podana na tależu a i samo słownictwo tym bardziej wyrafinowane im głębiej zapuszczamy się w rozdział. Bariera językowa (04.2018 nie ma jeszcze polskiej wersji) może naprawdę ograniczać.
Tak jak inne komentarze wspominają, wysoka ocena tej książki jednocześni, degraduje inne pozycje o tej tematyce.
Myślę że ma moc wyrwania niejednego pseudo-nihilistę, z wygodnego myślenia - nie brania odpowiedzialności.

windsmasher | 2018-12-11

Do przeczytania książki, zachęciły mnie filmy (YouTube) z wypowiedziami Jordana Petersona. Wypowiedzi tego kanadyjskiego psychologa są do bólu merytoryczne, spójne i praktyczne życiowo, jednocześnie bardzo wciągające dzięki charyzmie autora. Bardzo mnie zainteresowały. Uważam, że są wartościowe. Tego samego oczekiwałem od książki. Nie zawiodłem się.

ArturS | 2018-06-14

Nie wiem jak inni ale dla mnie tak książka jest bardzo ciężka do czytania. Uwielbiam słuchać Petersona, mogę to robić godzinami. Natomiast przy tej książce strasznie się męczyłem by ją dokończyć. Proszę się nie zniechęcać. Dużo tam pożytecznej treści a ta trudność może po prostu być spowodowana moim zmęczeniem?
Nawet jak ktoś posiada zaawansowany język angielski , myślę ,że słownik będzie przydatny przy tej książce.
Nie jest to moim zdaniem motywacyjna książka dla wszystkich.
Jeżeli cenisz Petersona znając go jedynie z nagrań z Youtube, jest to pewnie z tego powodu, że potrafi on w ciągu 5 minut zmienić Twój światopogląd po przez to jak bez pardonu przechodzi do sedna i z jaką intensywnością argumentuje swoje stanowiska na dany temat. W książce jednak rozpakowuje swoje zasady dość wolno. Możesz czuć rozczarowanie po przez to.
Polecił bym książce osobie która siedzi już w temacie rozwoju czy samodoskonalenia już jakiś czas i może coś wyciągnąć z tej gęstej treści. Natomiast nie...

Morte | 2019-01-21

Peterson w swoich ,,12 zasadach'' przekazuje nam spadek myśli kultury zachodnio-katolickiej. Popierając schedę naszych przodków współczesnymi badaniami, z dziedzin socjologii, psychologii i wielu innych, zgrabnie wprowadza nas w swoją wizję rzeczywistości wypracowaną, dzięki zagłębieniu się w archetypy, doktryny religijne, bądź prawa natury. Wizja ta jest wyjątkowo spójna i faktycznie może stanowić panaceum na brak własnej drogi życiowej, tudzież brak ogarnięcia życiowego.
W obecnych czasach kryzysu Autorytetów, Jordan Peterson w moich oczach jest jednym z niewielu, który się uchował, żyjąc w zgodzie z samym sobą i manifestując swoje przekonania w świecie.

Lektura 12 zasad wręcz wymusza na czytelniku, zwiększenia zakresu światopoglądowych poszukiwań o kolejne wartościowe pozycje, takich autorów jak:
V.Frankl
A.Sołżenicyn
F.Nietzsche
I wielu innych....

Brudnopis Parzych | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Wspaniała książka, dawno nie czytałam równie dobrej - udany zakup, który warto posyłać dalej. Niech nie zniechęci Was tytuł sugerujący kolejny couchingowy poradnik. Profesor zna się na rzeczy. Przed zakupem polecam poszukać wykładów na YT - jeśli je zrozumiecie i przypadną Wam do gustu warto kupić książkę.

Marcin Grądzki | 2018-05-10

Ciężko jest ocenić tą książkę bez wiedzy o jej autorze.

Jordan Peterson to psycholog Uniwersytetu w Toronto, gdzie jeszcze do niedawna wykładał. Jest jedną z gwiazd Youtube, gdzie od lat umieszcza swoje wykłady z psychologii. Sławę / niesławę zdobył, gdy jako jeden z nielicznych zaprotestował przeciw wprowadzeniu ustawy C16 przez rząd kanadyjski - ustawy NAKAZUJĄCEJ używanie zaimków zgodnych z wybraną płcią obywatela. Swój protest argumentował zagrożeniem wolności słowa. I jako znawca i wielbiciel dzieł Dostojewskiego i Sołżenicyna oraz historii ZSRR i komunistycznych Chin wiedział, co mówi.
Za swoją postawę spotkał się z atakiem środowisk lewicowych, które bezpodstawnie zaczęły określać go jako rasistę, bigotę, transfoba, ultraprawicowca, Hitlera i Milo Yiannopoulosa w jednym(sic!). Z drugiej strony wszystkie te ataki doprowadziły do wzrostu jego popularności i do statusu wręcz półboga w Ameryce Północnej.

Wtedy też dowiedziałem się o istnieniu Petersona. Z ciekawości...

Pawel | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Książka z rodzaju tych, które zostawiają coś dobrego w naszej duszy. I naprawdę nie sądziłem, że taka osoba jak ja będzie w stanie tak ją podsumować.
Jestem wdzięczny, że mogłem na nią trafić.
Momentami pewne dygresje wydawały mi się niepotrzebne i niezrozumiałe, ale czym dalej w las tym więcej się wyjaśnia i zaczyna się więcej rozumieć. Polecam, szczególnie tym, którzy czują, że gdzieś w tym naszym dzisiejszym zwariowanym świecie pobłądzili albo tym co uważają, że świat błądzi.