Kraina chowańca

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Wydawnictwo: Wolny Tor
7 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Piiloutujan maa

Trzeci zbior poetyckich impresji Petriego Tamminena (2002), współczesnego mistrza minimalizmu i subtelnego humoru. Podobnie jak w poprzednich dwóch zbiorach, Tamminen opowiada o współczesnym mężczyźnie – tym razem opisując jego wymyślne kryjówki, rozmaite sposoby ukrywania się przed światem ze swoim wstydem i swoim milczeniem. Z humorem Czechowa Tamminen dowodzi, że Fin chowa się nie tylko w...

Z humorem Czechowa Tamminen dowodzi, że Fin chowa się nie tylko w swoim ulubionym lesie czy na ukochanym strychu, lecz także w łazience, w hotelu, na lotnisku, wyludnionych terenach fabrycznych, lecz także w abstakcyjnym świecie lata i zimy, a nawet w archetypie mitycznego zawadiaki i amanta Kalevali – Lemminkäinena. Po co to robi? Przed kim się kryje: przed innymi czy może – przed sobą samym?

źródło opisu: www.wolnytor.pl

źródło okładki: www.wolnytor.pl

Konrad | 2017-07-27

Zbiór krótkich wariacji prozą na temat relacji między jednostką a światem i o pewnej postawie, jaką każda z owych jednostek, świadomie czy podświadomie, pragnie wobec tego świata przyjąć. Bohaterem jest everyman; niby cały czas mowa o jednym, ale spod tej przykrywki wyłania się co chwila inna osoba, inny człowiek uchwycony w innej sytuacji. Jak sobie radzi? Kiepsko. A może radzi sobie tak, jak należy? Może tak właśnie wygląda życie? Obserwujący go narrator jest równoprawnym pierwszoplanowym bohaterem tej książki. Jego obserwacje niosą tyle pozytywnego ładunku, że siłą rzeczy czytelnik czuje sympatię i do niego, i do nieszczęsnego chowańca (to dziwić nie może, bo przecież jest on każdym, a więc i czytelnikiem).
Czy pisane na poważnie? Nic z tych rzeczy. Czy wnikliwie? Jak najbardziej. Czy trafnie? Po prostu w dychę. Odkłada się z wrażeniem, że ilość trafnych spostrzeżeń autora przekracza dwukrotnie objętość tekstu.
A potem się wraca. Nikt, kto raz przeczytał "Krainę...

Jola | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Dobra była, ale bez szału. Taka spokojna książka dla odetchnięcia po świętach. Każdy człowiek potrzebuje czasem schować się przed wszystkim i wszystkimi. Czasem potrzebuje na dłużej, czasem tylko na chwilę i właśnie to mi dała Kraina chowańca.

Truscaveczka | 2018-01-16

Pyszne. Pyszniutkie. Też jestem chowańcem.

Piotr | 2018-08-06
Na półkach: 2018, Przeczytane