Przyczynek do historii radości

Tłumaczenie: Olga Czernikow
Wydawnictwo: Amaltea
Příspěvek k dějinám radosti
PoProstuAnia

Trwa śledztwo w sprawie śmierci bogatego starszego biznesmena. Hipoteza o samobójstwie zostaje prędko odrzucona, ale dowody zbrodni także nie są dość przekonujące. Dociekliwy policjant nie daje za wygraną: wytrwale gromadzi szczegółowe, choć pozornie nieistotne informacje na temat zmarłego i jego otoczenia, aż w końcu zaczyna rozumieć, że domniemane samobójstwo było tylko jednym z wielu elementów makabrycznej układanki.

Trop prowadzi do tajemniczego domu w Pradze, którego właścicielki, trzy starsze damy, tuż po wojnie rozpoczęły osobliwe dzieło zemsty i sprawiedliwości, będące w istocie desperacką i szlachetną próbą przywróceniu światu ludzkiego oblicza.

Wstrząsająca, niejednoznaczna i pełna zagadek opowieść o solidarności, głębokich uczuciach i wrażliwości na cierpienie. A także o tym, co widzą jaskółki, gdy w swoim nieradośnie radosnym locie okrążają ziemski glob i obserwują poczynania jego mieszkańców. A widzą więcej, niż można by się spodziewać.

źródło opisu: http://amaltea.az.pl/przyczynek-do-radosci/

źródło okładki: http://amaltea.az.pl/wp-content/uploads/2017/01/De...»

Kayunia | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

U mnie dalszy ciąg czeskich klimatów, choć tym razem książka w stylu,  że tak powiem,  mało czeskim i  to zarówno pod względem tematyki, jak i języka i przyznam, że dawno nie miałam tak ambiwalentnych odczuć podczas lektury.
Zaczyna się jak typowy kryminał: w Pradze zostaje znalezione ciało starszego, bogatego biznesmena i wszystko wskazuje na samobójstwo przez powieszenie. Prowadzący śledztwo Policjant, być może wskutek wyjątkowej przenikliwości, a być może z innego powodu, dopatruje się w tej śmierci zabójstwa i zaczyna rozkręcać śledztwo... W dużej mierze jego działania są nieoficjalne - na tzw. własną rękę, ale przynoszą dziwne, coraz dziwniejsze i zatrważające efekty.
To  powieść o krzywdzie, wrażliwości na zło, kobiecej solidarności, prawie do zemsty i o wielu innych aspektach godnego życia. Przez dużą jej część miałam wrażenie, że autorka nie lubi i obawia się mężczyzn, ale to mylne: krzywdzą zarówno mężczyźni jak i kobiety.  Powieść niejednoznaczna i trudna do ocenienia pod...

Karolina | 2017-03-24

Fragment wpisu z bloga Czepiam się książek. Zapraszam do lektury całoscipod linkiem:

Pamiętacie film Romana Polańskiego Śmierć i dziewczyna z Sigourney Weaver? To historia Pauli Escobar, kobiety która podczas dyktatury w bliżej nieokreślonym południowoamerykańskim kraju zostaje „więźniem politycznym”. Po latach w jej domu pojawia się tajemniczy przybysz, zagubiony wędrowiec. Wypada go ugościć. Podać ręcznik, by osuszył się z ulewnego deszczu, poczęstować drinkiem, żeby odpuścił stres i zmęczenie po ciężkim dniu… Doktor Roberto Miranda zostaje ciepło przyjęty przez męża kobiety, ale nie przez nią samą.

Trauma i strach, który udało jej się uśpić, wraca w ułamku sekundy. Dobrze zna tego człowieka. Zmienił nazwisko, ale jest pewna, że to on. Mężczyzna, który gwałcił ją i torturował przy dźwiękach pieśni Śmierć i dziewczyna Schuberta. Zna jego głos, pamięta zapach. Nigdy nie zapomni! Wspomnienie nadaje faktom stukrotnie większą moc.

Co zrobi...

UrsaMinor | 2018-04-22
Na półkach: Czeskie, Przeczytane

Na długo zostaje w pamięci. Nic nie jest w tej książce czarno-białe. Sporo jest tu o przemocy wobec kobiet, ale jednocześnie o tym, że zło nie ma płci, i że jest jeszcze ratunek - w solidarności, przyjaźni, miłości. Na szczęście autorka oparła się pokusie kreowania świata na zasadzie "dobre, ciemiężone kobiety - podli, brutalni mężczyźni". Książka nie tyle feministyczna, co humanistyczna. Do tego bardzo dobry przekład, językowo - majstersztyk, zwłaszcza we fragmencie opisującym przeżycia odurzonej narkotykiem Miodunki, czy też w opisach personifikujących przedmioty i uprzedmiatawiających ludzkie ciała.

Romsi | 2018-04-07

Dlaczego papieżem nie jest jaskółka? Pani Radka to wspaniała inteligentna i bezkompromisowa kobieta, ujęła mnie zupełnie podczas spotkania autorskiego z okazji premiery "Przyczynku do historii radości", musiałam kupić tę książkę. Minęło trochę czasu zanim wreszcie ją przeczytałam - nie zawiodłam się. Cudnie napisana, język chwyta nawet nie za serce, a za wnętrzności, bo nagromadzenie niewygodnych problematycznych tematów sięga zenitu i czytelnik czuje, że nic tu się dobrze nie skończy. Metaforyka, która trafia w samo sedno współczesnej kondycji kobiet i mężczyzn, w tej książce jest cała kultura: gwałtu, śmierci, poniżenia i odwiecznej hierarchizacji ludzkości. Nie ma równości i jeszcze długo nie będzie. Nie wiem dlaczego spodziewałam się kryminału; dostałam historię o fantastycznych silnych i zarazem łagodnych kobietach, z których każda jest dla mnie intrygująca i bliska. To trzeba przeczytać.

Saszen | 2018-01-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Nie jest łatwo przedzierać się przez gęstą, rozalegoryzowaną prozę Denemarkovej. Ładunek zawarty w tej książce wynagradza jednak konieczne do przyswojenia treści natężenie uwagi. Pozornie to tylko powieść sensacyjna - Policjant wpada na trop trzech starszych kobiet, które być może stoją za serią tajemniczych zgonów na całym świecie. Pod tym płaszczykiem Denemarkova zapytuje jednak o systemowe przyczyny przemocy, która tkwi w nas wszystkich.
"Przyczynek do historii radości" jest literacką próbą wyrwania się ze skonwencjonalizowanego kręgu zadawania i doświadczania cierpienia. Denemarkova śni przecież o świecie równości i wolności, bo tylko tam ukazana przez nią miłość ma szansę na szczęśliwe spełnienie. Książka piękna, szokująca, inspirująca.

Arnika | 2018-05-19
Na półkach: 2018, Przeczytane