Przyczynek do historii radości

Tłumaczenie: Olga Czernikow
Wydawnictwo: Amaltea
Příspěvek k dějinám radosti
PoProstuAnia

Trwa śledztwo w sprawie śmierci bogatego starszego biznesmena. Hipoteza o samobójstwie zostaje prędko odrzucona, ale dowody zbrodni także nie są dość przekonujące. Dociekliwy policjant nie daje za wygraną: wytrwale gromadzi szczegółowe, choć pozornie nieistotne informacje na temat zmarłego i jego otoczenia, aż w końcu zaczyna rozumieć, że domniemane samobójstwo było tylko jednym z wielu elementów makabrycznej układanki.

Trop prowadzi do tajemniczego domu w Pradze, którego właścicielki, trzy starsze damy, tuż po wojnie rozpoczęły osobliwe dzieło zemsty i sprawiedliwości, będące w istocie desperacką i szlachetną próbą przywróceniu światu ludzkiego oblicza.

Wstrząsająca, niejednoznaczna i pełna zagadek opowieść o solidarności, głębokich uczuciach i wrażliwości na cierpienie. A także o tym, co widzą jaskółki, gdy w swoim nieradośnie radosnym locie okrążają ziemski glob i obserwują poczynania jego mieszkańców. A widzą więcej, niż można by się spodziewać.

źródło opisu: http://amaltea.az.pl/przyczynek-do-radosci/

źródło okładki: http://amaltea.az.pl/wp-content/uploads/2017/01/De...»

Kayunia | 2017-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 czerwca 2017

U mnie dalszy ciąg czeskich klimatów, choć tym razem książka w stylu,  że tak powiem,  mało czeskim i  to zarówno pod względem tematyki, jak i języka i przyznam, że dawno nie miałam tak ambiwalentnych odczuć podczas lektury.
Zaczyna się jak typowy kryminał: w Pradze zostaje znalezione ciało starszego, bogatego biznesmena i wszystko wskazuje na samobójstwo przez powieszenie. Prowadzący śledztwo Policjant, być może wskutek wyjątkowej przenikliwości, a być może z innego powodu, dopatruje się w tej śmierci zabójstwa i zaczyna rozkręcać śledztwo... W dużej mierze jego działania są nieoficjalne - na tzw. własną rękę, ale przynoszą dziwne, coraz dziwniejsze i zatrważające efekty.
To  powieść o krzywdzie, wrażliwości na zło, kobiecej solidarności, prawie do zemsty i o wielu innych aspektach godnego życia. Przez dużą jej część miałam wrażenie, że autorka nie lubi i obawia się mężczyzn, ale to mylne: krzywdzą zarówno mężczyźni jak i kobiety.  Powieść niejednoznaczna i trudna do ocenienia pod...

Karolina | 2017-03-24

Fragment wpisu z bloga Czepiam się książek. Zapraszam do lektury całoscipod linkiem:

Pamiętacie film Romana Polańskiego Śmierć i dziewczyna z Sigourney Weaver? To historia Pauli Escobar, kobiety która podczas dyktatury w bliżej nieokreślonym południowoamerykańskim kraju zostaje „więźniem politycznym”. Po latach w jej domu pojawia się tajemniczy przybysz, zagubiony wędrowiec. Wypada go ugościć. Podać ręcznik, by osuszył się z ulewnego deszczu, poczęstować drinkiem, żeby odpuścił stres i zmęczenie po ciężkim dniu… Doktor Roberto Miranda zostaje ciepło przyjęty przez męża kobiety, ale nie przez nią samą.

Trauma i strach, który udało jej się uśpić, wraca w ułamku sekundy. Dobrze zna tego człowieka. Zmienił nazwisko, ale jest pewna, że to on. Mężczyzna, który gwałcił ją i torturował przy dźwiękach pieśni Śmierć i dziewczyna Schuberta. Zna jego głos, pamięta zapach. Nigdy nie zapomni! Wspomnienie nadaje faktom stukrotnie większą moc.

Co zrobi...

Arnika | 2018-08-20
Na półkach: 2018, Przeczytane

To trudna książka. Bardzo trudna. To książka, której czytanie po prostu boli. Do tej pory miałam tak tylko przy "Innym świecie" Herlinga-Grudzińskiego i "Rozmowach z katem" Moczarskiego. Teraz mam tak z "Przyczynkiem do historii radości" i, szczerze mówiąc, niezbyt wiem, co mam powiedzieć - i jak - żeby oddać słowami to, co o niej myślę.

Pewnego dnia na strychu swojego domu wiesza się bogaty biznesmen. Wszyscy mówią, że to samobójstwo, ale nie wierzy temu Policjant. Nie wierzy też temu za bardzo Wdowa po owym biznesmenie. Policjant próbuje rozwiązać zagadkę, a jedyny trop prowadzi go do domu trzech starszych pań: Diany, Birgit i Eriki. Tam dowiaduje się rzeczy, o których raczej nie chciałby wiedzieć.

Nie to jest jednak ważne. Nie chodzi w tej książce wcale o sprawę kryminalną, domniemane samobójstwo biznesmena jest bowiem tylko jednym z elementów sprawy o wiele większej i ważniejszej. Nie chodzi tu o biznesmena. Nie chodzi o Policjanta. Nie chodzi też o Wdowę ani nawet o trzy...

UrsaMinor | 2018-04-22
Na półkach: Czeskie, Przeczytane

Na długo zostaje w pamięci. Nic nie jest w tej książce czarno-białe. Sporo jest tu o przemocy wobec kobiet, ale jednocześnie o tym, że zło nie ma płci, i że jest jeszcze ratunek - w solidarności, przyjaźni, miłości. Na szczęście autorka oparła się pokusie kreowania świata na zasadzie "dobre, ciemiężone kobiety - podli, brutalni mężczyźni". Książka nie tyle feministyczna, co humanistyczna. Do tego bardzo dobry przekład, językowo - majstersztyk, zwłaszcza we fragmencie opisującym przeżycia odurzonej narkotykiem Miodunki, czy też w opisach personifikujących przedmioty i uprzedmiatawiających ludzkie ciała.

Romsi | 2018-04-07

Dlaczego papieżem nie jest jaskółka? Pani Radka to wspaniała inteligentna i bezkompromisowa kobieta, ujęła mnie zupełnie podczas spotkania autorskiego z okazji premiery "Przyczynku do historii radości", musiałam kupić tę książkę. Minęło trochę czasu zanim wreszcie ją przeczytałam - nie zawiodłam się. Cudnie napisana, język chwyta nawet nie za serce, a za wnętrzności, bo nagromadzenie niewygodnych problematycznych tematów sięga zenitu i czytelnik czuje, że nic tu się dobrze nie skończy. Metaforyka, która trafia w samo sedno współczesnej kondycji kobiet i mężczyzn, w tej książce jest cała kultura: gwałtu, śmierci, poniżenia i odwiecznej hierarchizacji ludzkości. Nie ma równości i jeszcze długo nie będzie. Nie wiem dlaczego spodziewałam się kryminału; dostałam historię o fantastycznych silnych i zarazem łagodnych kobietach, z których każda jest dla mnie intrygująca i bliska. To trzeba przeczytać.

zuma939 | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

W ubiegłą sobotę na Plenerze Czytelniczym - będącym także czymś w rodzaju małego targu książek zakupiłam dwie książki czeskich autorów. Pierwsza z nich nosi tytuł „Przyczynek do historii radości” i właśnie skończyłam są czytać. Autorka, mimo że popularna w Czechach, nagrodzona trzykrotnie prestiżową czeską nagrodą literacką Magnesia Litera, nie była mi znana. Sięgnęłam po „Przyczynek do historii radości” zachęcona opowieścią pani z wydawnictwa Amaltea. Moje pierwsze wrażenie było takie, że oto mam w rękach kryminał, który traktuje o jakiejś grubszej aferze. Skończywszy nie nazwałabym książki Denemarkovej kryminałem, choć grubsza afera w niej występuje.

Głównymi bohaterkami są trzy starsze panie, inteligentne, błyskotliwe, kobiety majętne i mające na koncie liczne sukcesy w dziedzinach, którymi się zajmują. Diana, Brigit i Erica są jak trzy Mojry- przędą los, zmieniają go, ratują albo skazują na śmierć. A do tego są jaskółkami. Cała książka – zwłaszcza wątek wspomnianych staruszek...

Saszen | 2018-01-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Nie jest łatwo przedzierać się przez gęstą, rozalegoryzowaną prozę Denemarkovej. Ładunek zawarty w tej książce wynagradza jednak konieczne do przyswojenia treści natężenie uwagi. Pozornie to tylko powieść sensacyjna - Policjant wpada na trop trzech starszych kobiet, które być może stoją za serią tajemniczych zgonów na całym świecie. Pod tym płaszczykiem Denemarkova zapytuje jednak o systemowe przyczyny przemocy, która tkwi w nas wszystkich.
"Przyczynek do historii radości" jest literacką próbą wyrwania się ze skonwencjonalizowanego kręgu zadawania i doświadczania cierpienia. Denemarkova śni przecież o świecie równości i wolności, bo tylko tam ukazana przez nią miłość ma szansę na szczęśliwe spełnienie. Książka piękna, szokująca, inspirująca.

san_rad | 2018-05-12
Sonia | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Kasia | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, Kraków
Przeczytana: 18 sierpnia 2018