Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata

Okładka książki Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata Grzegorz Jankowicz
Okładka książki Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata
Grzegorz Jankowicz Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Z innej strony literatura piękna
Z innej strony
Książkowe Klimaty
2016-10-24
2016-10-24
rozmowy literatura świat

Okładka książki Tygodnik Powszechny nr 38 (3715) 2020 Agnieszka Ayşen Kaim, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anna Goc, Grzegorz Jankowicz, Jan Klata, Hanna Krall, Katarzyna Kubisiowska, Stanisław Mancewicz, Emilie Pine, Anita Piotrowska, Grzegorz Ryś, Piotr Sikora, Michał Sowiński, Paweł Śpiewak, Tomasz Swoboda, Krzysztof Tarka, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Tygodnik Powsz... Agnieszka Ayşen Kai...
Okładka książki Rozmowy o przyszłości. W którą stronę zmierza świat? Grzegorz Jankowicz, Katarzyna Janowska, Michał Sowiński
Rozmowy o przy... Grzegorz Jankowicz,...

Zbiór arcyciekawych rozmów z wybitnymi pisarzami, ale też wielbicielami literatury, tłumaczami i kolekcjonerami książek. Oprócz dzielenia się swoimi literackimi fascynacjami i wskazówkami do interpretacji dzieł własnych lub odwołań do dzieł innych klasyków, niejednokrotnie zbaczają w kierunku dzielenia się bardzo intymnymi przemyśleniami, skupionymi na tym, jaki wpływ ich działalność twórcza - i nie tylko - miewa na życie osobiste.

Bywa też, że twórczość i rozmowy o literaturze schodzą na plan dalszy, ustępując dyskusjom natury światopoglądowej a - wziąwszy pod uwagę, że rozmówcy Grzegorza Jankowicza są też znamienitymi intelektualistami - nie są to partie książki mniej interesujące niż rozmowy skupione ściśle na twórczości literackiej.

Bardzo ciekawa publikacja, zarówno dla osób zapoznanych z twórczością pojawiających się tu pisarzy i poetów, którzy niejednokrotnie odkrywają nieznane dotychczas strony swych osobowości, jak i tych, którzy zachęceni ciekawymi poglądami nieznanych sobie twórców, odkryć będą mogli ich warte uwagi dzieła. Polecam gorąco!

6.5,

6.5,

. Czy zastanawiałeś się jednak nad tym, jak wygląda początek procesu twórczego, czym dla samych pisarzy jest pisanie? Życie na poczytaniu to książka, która nam to przybliży. Spotykamy się w niej z kilkunastoma słynnymi pisarzami, którzy opowiadają o tym, co jest dla nich ważne. To jednak nie tylko literatura.

Ciekawe spojrzenie na proces pisania oczami samych pisarzy. Zaznaczyłam sobie wiele ważnych fragmentów. Miałam wrażenie, że większość autorów poruszała tematykę żydowską. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności.

Houston, czy ja mam problem?

Po pierwsze: jest o czytaniu i pisaniu. Po drugie: pozwala nam obcować z najwybitniejszymi intelektualistami naszych czasów. Po trzecie: dostarcza ciekawych komentarzy do najważniejszych problemów współczesności, gdyż rozmowy w niej zawarte nie dotyczą wyłącznie literatury, ale także polityki, religii, etyki, życia, historii. Po czwarte: inspiruje do sięgania po lektury mądre (nie mylić z „modne”). A do tego troszkę (troszeczkę) straszy.

Earle Havens, kustosz zbiorów specjalnych Sheridan Libraries, zajmujący się historią książki, zwraca uwagę, że bibliomania może być patologią. Wąchanie i wertowanie stron, gładzenie okładek, regularne wizyty w księgarni i zaopatrywanie się w kolejne pozycje, nawet gdy już od dawna nie ma miejsca na półkach, a portfel niepokojąco szczupleje – to sygnały nadciągających tarapatów. Myśl, że – być może – zamieniam się w maniaka, zmierzającego do katastrofy po równi pochyłej, była równie zaskakująca, co niepokojąca. Wącham, gładzę, wertuję i zapominam o całym świecie. Upycham, gdzie jeszcze da się upchnąć. Już chyba powinnam się bać… .

Z Grzegorzem Jankowiczem dzielę niechęć do nadmiernego teoretyzowania i akademickich pojęć. Uważam, że nie jest sztuką mówić/pisać niezrozumiale i zawile o sprawach czy to ważnych, czy banalnych. Sztuka polega na przedstawianiu nawet najtrudniejszych, najbardziej zagmatwanych kwestii jasno i przystępnie. Nie mówiąc już o tych prostych. Lepiej posłużyć się przykładem, niż „przyszpilać” temat akademickim wywodem. Dlatego też cenię książki pana Grzegorza Jankowicza, którego nazwisko jest dla mnie gwarancją, że nie będę musiała przedzierać się przez teoretyczny bełkot, by wynieść pożytek z lektury.

„Życie na poczytaniu” składa się z czterech części, których tytuły sugerują, co będzie tematem przewodnim zawartych w nich rozmów. O swojej potrzebie opowiadania historii mówią między innymi Rabih Alameddine, Amos Oz i Paul Auster. W części zatytułowanej „Kapsuła śmierci” z demonami historii mierzą się Martin Amis, Piotr Paziński, Swietłana Aleksijewicz, Marjane Satrapi, Etgar Keret, Boris Akunin i inni. Jest to najobszerniejsza część książki, ale i temat niełatwy, i konfliktów w ludzkim świecie nigdy nie brakowało.
O zmaganiach z językiem opowie między innymi Krzysztof Bartnicki, autor słynnego przekładu „Finnegans Wake” („Finneganów tren”) Joyce‘a. Dziesięcioletnia praca nad tłumaczeniem dała nam jeden z nielicznych całościowych przekładów tej książki, ale ręka w górę, kto z tej okazji skorzystał i przez arcydzieło przebrnął. Kto? Nie widzę?

Część ostatnia — „We władzy książek” — to właśnie ta, która mnie nieco przestraszyła. Pocieszać się mogę, że od niewinnego zamiłowania do uzależniającej choroby wędruję w doborowym towarzystwie, bo i ksiądz Adam Boniecki przyznaje się do tej słabości:

„Folgujesz sobie na tym odcinku? Często kupujesz książki?

Folguję sobie nieustannie. W mojej zakonnej celi książki leżą wszędzie. Nie wiem, co z nimi zrobić. Półki są zajęte, a na nowe nie ma miejsca.”

Ulżyło mi. To dobrze, gdyż podczas lektury „Życia na poczytaniu” wynotowałam sobie kilka interesujących tytułów… .

Houston, czy ja mam problem?

Ciekawa, aczkolwiek wybór autorów ma lewicowy przechył. Mimo to warto.

Ciekawa, aczkolwiek wybór autorów ma lewicowy przechył. Mimo to warto.

• Non-fiction
  • Moja biblioteczka
  • Książki o książkach
  • Rozmowy
  • Literatura polska (2018)

Grzegorz Jankowicz Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata Zobacz więcej