Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata

Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
rozmowy, literatura, świat

Drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie rozmów Grzegorza Jankowicza, z najwybitniejszymi pisarzami, twórcami i intelektualistami naszych czasów. Życie na poczytaniu to portret współczesności odmalowany w 27 rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, ale dający też odpowiedzi na pytanie o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia...

i intelektualistami naszych czasów. Życie na poczytaniu to portret współczesności odmalowany w 27 rozmowach nie tylko o literaturze i życiu, ale dający też odpowiedzi na pytanie o to, kim jest bibliofil, co wspólnego mają wyciągnięcie ręki i pisanie opowiadania oraz dlaczego mitologia przypomina serwis plotkarski. Pytania Jankowicza, na które odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, mają przede wszystkim dać odpowiedź na to, co dzieje się po czytaniu. A co się dzieje?

„Myślimy to tym, co przeczytaliśmy. Wyobrażamy sobie świat, do którego zostaliśmy zaproszeni. Nadajemy mu kształt. Meblujemy go po swojemu. Przy tym cały czas poruszamy się w naszej rzeczywistości, która wygląda już jednak nieco inaczej, a przynajmniej inaczej nam się jawi. Zaszła bowiem zmiana: najpierw w nas – dzięki literaturze,
a potem w świecie – za naszą sprawą.

I wtedy budzi się w nas potrzeba rozmowy. Jest to potrzeba tak silna, tak intensywnie odczuwana, że nie sposób jej zignorować. Czytanie powoduje, że chcemy rozmawiać o literaturze i o reszcie świata, przy czym resztę należy tu rozumieć dosłownie: jako coś, co zostaje, gdy odejmiemy od rzeczywistości jej istotną część, gdy usuniemy spod niej fundament, na którym się wspiera. Tak, tak, właśnie to chcę powiedzieć: fundamentem świata jest według mnie literatura”.
Ze wstępu Grzegorza Jankowicza

źródło opisu: http://ksiazkoweklimaty.pl

źródło okładki: http://ksiazkoweklimaty.pl

Monika | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Houston, czy ja mam problem?

Po pierwsze: jest o czytaniu i pisaniu. Po drugie: pozwala nam obcować z najwybitniejszymi intelektualistami naszych czasów. Po trzecie: dostarcza ciekawych komentarzy do najważniejszych problemów współczesności, gdyż rozmowy w niej zawarte nie dotyczą wyłącznie literatury, ale także polityki, religii, etyki, życia, historii. Po czwarte: inspiruje do sięgania po lektury mądre (nie mylić z „modne”). A do tego troszkę (troszeczkę) straszy.

Earle Havens, kustosz zbiorów specjalnych Sheridan Libraries, zajmujący się historią książki, zwraca uwagę, że bibliomania może być patologią. Wąchanie i wertowanie stron, gładzenie okładek, regularne wizyty w księgarni i zaopatrywanie się w kolejne pozycje, nawet gdy już od dawna nie ma miejsca na półkach, a portfel niepokojąco szczupleje – to sygnały nadciągających tarapatów. Myśl, że – być może – zamieniam się w maniaka, zmierzającego do katastrofy po równi pochyłej, była równie zaskakująca, co niepokojąca. Wącham,...

Marta | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2017