Konrad 
Poznań, status: bibliotekarz, dodał: 55 książek i 17 cytatów, ostatnio widziany 22 godziny temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-15 20:31:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Historię tę autor postanowił nam przedstawić za pomocą opisu tego, co się dzieje w głowach (czyli, naukowo rzecz ujmując, strumienia świadomości, choć słowo "świadomość" nie całkiem tu na miejscu) kilkunastu osób. Osoby to tak proste, że aż pokręcone, z południa Stanów, żyjące tam ze sto lat temu czy jakoś tak. W sumie osób tych kilkanaście: siedmioro z jednej rodziny (w tym jedna zmarła),... Historię tę autor postanowił nam przedstawić za pomocą opisu tego, co się dzieje w głowach (czyli, naukowo rzecz ujmując, strumienia świadomości, choć słowo "świadomość" nie całkiem tu na miejscu) kilkunastu osób. Osoby to tak proste, że aż pokręcone, z południa Stanów, żyjące tam ze sto lat temu czy jakoś tak. W sumie osób tych kilkanaście: siedmioro z jednej rodziny (w tym jedna zmarła), dwoje z innej, plus paru sąsiadów. Sama historia taka, jak bohaterowie.
W Wiki piszą, że w krajach anglosaskich to lektura. Szacun, anglosascy uczniowie. Choć mi w sumie się podobała, ale ja, może prosty, pewnie pokręcony, to uczniem już od kilkudziesięciu lat nie jestem. I czytałem dobrowolnie.

pokaż więcej

 
2018-10-05 20:08:09
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-09-30 17:19:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Cztery drogi (tom 1) | Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
 
2018-09-22 16:43:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-09-22 16:42:00
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
Cykl: Roboty (tom 1)
 
2018-09-08 07:39:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Z Szabó to doprawdy szczęśliwa pisarka: w dziejach własnej rodziny miała materiał na co najmniej "Sto lat samotności". Nie przegapiła okazji: wzięła i napisała "Staroświecką historię". W wielu miejscach nie ustępuje ona dziełu Marqueza. W innych ustępuje, a szkoda (zwłaszcza tam, gdzie autorka gubi się w długich, wielokrotnie złożonych zdaniach). Brakuje też magii. Jest za to realizm, który... Z Szabó to doprawdy szczęśliwa pisarka: w dziejach własnej rodziny miała materiał na co najmniej "Sto lat samotności". Nie przegapiła okazji: wzięła i napisała "Staroświecką historię". W wielu miejscach nie ustępuje ona dziełu Marqueza. W innych ustępuje, a szkoda (zwłaszcza tam, gdzie autorka gubi się w długich, wielokrotnie złożonych zdaniach). Brakuje też magii. Jest za to realizm, który raz po raz magię przewyższa, chwilami niewyobrażalnie. Realizm dotyczy Węgier końca XIX i początku XX wieku, podupadającej (lub staczającej się) szlachty i zamożnego mieszczaństwa oraz ludzkiej głupoty, szaleństwa, pruderii, obłudy, bezduszności, okrucieństwa maskowanych grą pozorów, słowem dulszczyzny do kwadratu. Jest też o miłości, takiej, gdy człowiek zakochuje się nie w drugim człowieku, lecz w swoim wyobrażeniu o nim. Wszystko na przykładzie własnej rodziny, szczerze. Jedna z najlepszych fotografii przeszłości, jaką czytałem.

pokaż więcej

 
2018-09-08 07:37:40
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Herkules Poirot (tom 10) | Seria: Seria z Gawronem
 
2018-08-18 21:41:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-08-18 21:23:54
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Gwiazdek (tych z oceny) nie tykam, bo ciężka z tym sprawa. Książka też nielekka, ale nie z uwagi na styl, lecz na tematy, które porusza: wielki głód w Bengalu 1943 roku, tragiczny los biednych, żerowanie na owym losie bogaczy, rozpalające się zarzewie buntu. Na tym tle los kowala i jego pięknej córki. Kowal, w wyniku klęski głodu wytrącony ze spokojnej egzystencji na dno, nie poddaje się, lecz... Gwiazdek (tych z oceny) nie tykam, bo ciężka z tym sprawa. Książka też nielekka, ale nie z uwagi na styl, lecz na tematy, które porusza: wielki głód w Bengalu 1943 roku, tragiczny los biednych, żerowanie na owym losie bogaczy, rozpalające się zarzewie buntu. Na tym tle los kowala i jego pięknej córki. Kowal, w wyniku klęski głodu wytrącony ze spokojnej egzystencji na dno, nie poddaje się, lecz wiedziony żądzą zemsty bierze się do walki z pomocą tytułowego tygrysa. Tygrys oczywiście metaforyczny, nikogo pazurem nie dziabnie, choć licznym potrafi dopiec. W toku akcji wzniosłe idee raz po raz szarpane są przez przyziemną rzeczywistość. Wszystko w indyjskich realiach i z indyjskiego punktu widzenia. Dla pozytywistów.

pokaż więcej

 
2018-08-18 21:18:34
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-05 19:54:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
Moja biblioteczka
1530 112 372
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

Ulubieni autorzy (11)
Lista ulubionych autorów
Ulubieni tłumacze (3)
Lista ulubionych tłumaczy
Ulubione cytaty (20)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd