Zgłosuj na książki roku 2017

Maestro z Sankt Petersburga

Tłumaczenie: Elżbieta Sadowska
Cykl: Mroczna Moskwa (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Dirigenten från Sankt Petersburg
Ag2S

Trylogia „Mroczna Moskwa” – wstrząsający obraz Rosji za rządów Putina. Niewyobrażalne bogactwo, skrajna bieda i ludzie, którzy nie cofną się przed niczym w pogoni za władzą i pieniędzmi. Maestro z Sankt Petersburga to znakomity thriller, w którym przedstawiono Rosję początku XXI wieku, kiedy w okamgnieniu powstały największe współczesne fortuny. Książka otwiera intrygujący cykl powieściowy...

Trylogia „Mroczna Moskwa” – wstrząsający obraz Rosji za rządów Putina.

Książka otwiera intrygujący cykl powieściowy „Mroczna Moskwa”. Jej bohaterem jest szwedzki finansista, Tom Blixen, dla którego lojalność i uczciwość to wciąż wartości cenniejsze od pieniędzy. Jednak Toma ścigają demony przeszłości…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2625/thriller-i-sensacja.html

allison | 2015-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2015

"Maestro z Sankt Petersburga" trzyma w napięciu, jednak słabą stroną jest zakończenie - w zestawieniu z całością, niepoprawnie optymistyczne i nieco cukierkowe.
Na szczęście, ostatnie strony dają też do myślenia na temat rozwiązania sprawy i sytuacji we współczesnej Rosji. Bardzo trafne w tym kontekście wydają się padające pod koniec słowa: "Małych złodziejaszków wieszają, a wielkim się kłaniają".
Ten aforyzm, który odnajdujemy już u naszego rodzimego Reja, pasuje jak ulał do treści książki.

W Rosji początku bieżącego stulecia niemal wszyscy są złodziejami i kombinatorami. Polityczne i społeczne przemiany dla wielu stają się okazją do zbicia nielegalnych fortun, brania łapówek, robienia kariery i wykorzystywania zdobytych stanowisk.
W reżimowym kraju królują bezprawie, korupcja, system zależności i kontrasty. Obok oligarchów żyją ludzie biedni, którzy także szukają swojej szansy w półświatku, bo nie mają innych perspektyw.

Obraz Putinowskiej Rosji jest przerażający i...

almos | 2015-03-23
Przeczytana: 22 marca 2015

Thriller dziejący się we wspólczesnej Moskwie, gdzie konflikty w biznesie często rozwiązuje się często przy pomocy pistoletów maszynowych czy bomb. Brutalna rzeczywistość Rosji opisana jest całkiem realistycznie, bo jeden z autorów przepracował tam sporo lat. Rzecz napisana jest sprawnie i bardzo wciąga. Słuchałem audiobooka w bardzo dobrym wykonaniu Wojciecha Żołądkowicza.

Książka traktuje głównie o ludziach z Zachodu którzy ściągnęli do Rosji po upadku komunizmu, wietrząc olbrzymie zarobki; rzeczywiście, w tym czasie można się tam było błyskawicznie wzbogacić. Oczywiście wiązało się to z dużym ryzykiem, biznes w Rosji to nie przelewki: ludzie którzy dotychczas żyli w uporządkowanym, dobrze zorganizowanym, praworządnym świecie przybywali do prawdziwej dżungli, dzikiego zachodu, czy raczej wschodu, gdzie narzędziem rozwiązywania konfliktów biznesowych były gwałt, pistolet czy bomba, a życie ludzkie było warte nie więcej niż kolacja w dobrej restauracji.

Walorem książki jest...

Sanderka1985 | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po "Maestro z Sankt Petersburga", który jest znakomitym thrillerem, w którym przedstawiono Rosję początku XXI wieku, kiedy w oka mgnieniu powstały największe współczesne fortuny. Powieść otwiera cykl powieściowy „Mroczna Moskwa”. Jej bohaterem jest szwedzki finansista, Tom Blixen, dla którego lojalność i uczciwość to wciąż wartości cenniejsze od pieniędzy. Jednak Toma ścigają demony przeszłości. Autorzy przenoszą nas do do Moskwy 2003 roku, gdzie w powietrzu unosi się zapach niskooktanowej benzyny, potu i kurzu, zaś atmosfera jest prymitywna, brutalna i pełna obietnic, tak jak sama Rosja.Blixen wierzy, że poradzi sobie z korupcją i nieczystymi zagrywkami, które w rosyjskim biznesie są wszechobecne. Jednak kiedy sprawy poważnie się komplikują, a Tom zostaje wciągnięty w spiralę przemocy, niespodziewanie zyskuje sojusznika Siergieja Skurowa. Wpadają na trop, który prowadzi ich do najpilniej strzeżonych korytarzy Kremla.
Gorąco polecam.

anawa004 | 2015-10-25
Przeczytana: 23 października 2015

Wręcz męczyłam, nie czytałam, chociaż uwielbiam rosyjskie klimaty w literaturze. Zaciekawiła mnie dopiero od połowy, ale też czas na czytanie mam nie najlepszy, więc tak naprawdę nie wiem, na co złożyć, że kilka miesięcy zajęło mi przebrnięcie i odłożenie.

inkaa2000 | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Trzyma w napięciu, przypomina ukochana Moskwę... i, niestety, bardzo bliska prawdy o współczesnej Rosji...

Krzysztof_Kopeć | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Według haseł reklamowych książka Camilii Grebe i Paula Leander-Engströma jest thrillerem opowiadającym o przestępczej stronie prowadzenia interesów w Putinowskiej Rosji. Z udziałem zachodniego kapitału oraz wprowadzających go biznesmenów.

Jestem przekonany, że zespół piszący tą książkę miał dobre chęci, dysponował również osobistym doświadczeniem na temat moskiewskich realiów. Tego oraz warsztatu absolutnie nie można im odmówić.

Całość czyta się szybko i łatwo.
Niestety, podstawowym problemem zupełnie niszczącym przyjemność lektury jest kompletny brak logiki jeśli chodzi o budowanie historii - oraz fakt, że występujące postacie chyba w ogóle nie myślą.
Rozumiem, że chodzi o osoby fikcyjne, ale przecież również one można obdarzyć inteligencją.
Te problemy sprawiają, że książka tak naprawdę nie trzyma w napięciu a tylko frustruje. I czyta się ją tylko po to, żeby ją skończyć i wziąć się za coś dobrego.

Absolutnie fatalnym i nie mającym dla usprawiedliwienia rozwiązaniem jest...

anetapzn | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Maestro z Sankt Petersburga to (tym razem zgodnie z tym, co na okładce pisze wydawca) znakomity thriller, w którym przedstawiono Rosję początku XXI wieku, kiedy w okamgnieniu powstały największe współczesne fortuny liczące setki miliardów dolarów, kwitła korupcja, przestępczość, a mafia miała w swoim ręku wszystko.
Bohaterem książki, a właściwie jednym z głównych bohaterów jest szwedzki finansista niespełna 40-letni Tom Blixen. Od 10 lat mieszka on w Moskwie i to w tym właśnie mieście wbrew tytułowi rozgrywa się akcja powieści. W stolicy Rosji Tom mieszka samotnie. Mimo długiego już pobytu w tym mieście nie stworzył sobie przytulnego gniazdka, nie znalazł zbyt wielu przyjaciół, mieszka i żyje sam dręczony koszmarami dnia codziennego i przeszłości, którą zostawił w Szwecji. Żyje pracą i spotkaniami z jedynym przyjacielem, także Szwedem, Federikiem Kastrupem, który od 12 lat pracuje w Moskwie, jako wzięty adwokat od prawa spółek. Federik jest przeciwieństwem Toma, ma piękny dom,...

kismetka | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Początek mocny, potem spore zwolnienie akcji, odrobina (nawet spora ta odrobina…) męczącej nudy i znów polepszenie pod koniec, choć bez tak dużych emocji, jak na początku.

Wersja słuchana, audiobook. Co ważne, słuchana w samochodzie, w drodze do Rosji… No nie powiem, ale po brutalnym początku opowieści, nogę z gazu nieco ściągnęłam i już się na wschód tak mocno nie spieszyłam…

Nie polubiłam Rosji po mojej pierwszej tam wizycie, nie polubiłam również po wysłuchaniu tej książki. Obraz putinowskiej Rosji wyłaniający się z „Maestra…” nie jest przyjemny. Jak jest kasa, to zapewne nielegalna, jak kręci się biznes, to kręci się też przekręty, jak jest konflikt, to jest i spluwa. Co tu lubić?

Jednym z głównych bohaterów powieści jest Tom Blixen, finansista pochodzący ze Szwecji, od 10 lat mieszkający w Moskwie. Do jego nielicznych przyjaciół należy Frederik Kastrup, adwokat, od 12 lat pracujący i wiodący szczęśliwe życie w Rosji. Decyzja Toma o współpracy z RusOilem, potentatem...

Mikasa | 2015-03-13

Naprawdę wciągająca książka. Solidny, oryginalny thriller. Autorzy od początku pokazują, że potrafią budować napięcie. Świadomość prawdziwości ukazanych mechanizmów tylko dodaje lekturze rumieńców. Naprawdę świetna narracja, choć niektóre motywy i słowa-klucze pojawiały się zbyt często i mogły lekko nużyć, a pod koniec akcja się dłuży i opisy występują w dziwnych miejscach, jakby przeszkadzając w odbiorze. Ale jest to do wybaczenia. Na pewno sięgnę po kolejny tom cyklu.

bjd Dub | 2015-03-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 marca 2015

Ciekawie napisany thriller, choć wyczuwa się skandynawskie klimaty (chyba przez szwedów, którzy związali swoje losy z Rosją). Rzecz dzieje się we współczesnej Moskwie więc korupcji, władzy, oligarchów i wódki na pewno nie zabraknie. W rozwój wydarzeń jesteśmy wprowadzani krok po kroku i dopiero gdzieś od połowy zaczyna się akcja rozwijać tak, że ukazuje się sens książki. Nie jest może to mistrzostwo gatunku, bo łatwo wielu rzeczy się domyśleć, ale i tak lektura wciągająca. Jak ktoś już szykuje stosik na plażę to polecam!