Łowca cieni

2021-04-14
2021-04-14
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Ukrzyżowane

Jakoś nie wierzę w opis sytuacji w policji sztokholmskiej aż do 21 w. Użalanie się nad sobą do niczego nie prowadzi. Denerwująca historia.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Tu morderstwa kobiet i cała fabuła jest jakby tłem dla rozważań na temat sytuacji kobiet w policji na przestrzeni lat. Bardzo ciekawa i wciągająca, plus naprawdę dobry koniec.

Bardzo ciekawa konstrukcja książki, do końca nie wiemy kto jest narratorem, dowiadujemy się w finale i jest to duże zaskoczenie. Akcja toczy się na przestrzeni dziesięcioleci, zostawiając czytelnika pełnego domysłów, niestety nie zawsze trafnych. Sama akcja zaskakująca, a zbrodnie przejmujące. Niekiedy czytając wydaje nam się, że nie poznamy rozstrzygnięcia. Sporo w tej książce o sytuacji kobiet w policji. Trudno się od niej oderwać, tak bardzo chcemy poznać prawdę.

Chyba polubię C. Grebe, bo pierwsza książka jej autorstwa, którą przeczytałam przypadła mi do gustu. Misterna konstrukcja zbrodni, a raczej odkrywania jej niuansów, ciekawe tło historyczne i wątki psychologiczne. Zdecydowanie polecam!

W 1944 roku w jednym ze sztokholmskich mieszkań zostaje odnaleziona ukrzyżowana na podłodze kobieta. Wiele lat później, niedaleko miejsca pierwszej zbrodni, w podobny sposób ginie kolejna osoba. Pracę w policji powoli zaczynają policjantki, które starają się odnaleźć zabójców - albo zabójcę…
Kto i dlaczego morduje młode matki?🤔

,,Łowca cieni” to bardzo dobrze napisany kryminał, z elementami thrillera psychologicznego. To książka o ludziach, ich losach i problemach, a także relacjach, potrzebach i marzeniach Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony, co chwilę zaskakując nowymi wydarzeniami. Fabuła została dopracowana i ciekawie przedstawiona – akcja powieści toczy się blisko 80 lat. Nie brakuje w niej napięcia, nagłych zwrotów akcji i mrocznego, niepokojącego klimatu. Autorka umiejętnie zwodzi czytelnika, powoli ujawniając kolejne fakty, prawdy i zdarzenia – a i tak finał historii jest nieoczywisty, zaskakujący i stanowi idealne podsumowanie całej opowieści. Motywy działania ludzi szkokują.

Autorka w interesują sposób przedstawiła historie trzech kobiet, które weszły do zawodu przeznaczonego przez długie lata wyłącznie dla mężczyzn. Policjantki, szukając sprawców makabrycznych zbrodni na kobietach, same stały się ofiarami. W książce poruszona została tematyka szeroko pojętej dyskryminacji, niechęci i przemocy.

Książka bardzo mnie zaskoczyła – pozytywnie. To naprawdę nietuzinkowa propozycja dla fanów gatunku. Nie brakuje w niej zagadki, intryg, tajemnic z przeszłości i klimatu, tak charakterystycznego dla skandynawskiego kryminału. Osobiście bardzo dobrze spędziłam czas z książką, która wciągnęła mnie już od pierwszej strony. To historia o kobietach, ale nie tylko dla kobiet.

Kto i dlaczego morduje młode matki?🤔

,,Łowca cieni” to bardzo dobrze napisany...

Ciekawy kryminał. Zaskakujące zakończenie. Warto było wysłuchać. Polecam.

Ciekawy kryminał. Zaskakujące zakończenie. Warto było wysłuchać. Polecam.

Kolejne romansidło z morderstwem w tle, może co najwyżej otarło się o kryminał. Feminizm aż wylewa się z każdej strony do pożygu, każdy facet jest zły, dzielne policjantki uciśnione chociaż najmądrzejsze w całej wsi.

Epicki thriller o koronkowej konstrukcji. Rewelacyjna książka, nigdy chyba nie czytałam niczego podobnego. Z jednej strony to pełnokrwisty, mocny szwedzki thriller/kryminał, a z drugiej: to pogłębione studium kobiet i ich sytuacji począwszy od lat 40 aż do współczesności. Dyskryminacja, umniejszanie osiągnięć, seksizm i konieczność walki o swoje przekonania i o wolność wyboru drogi życiowej.

"Łowca cieni" Camilli Grebe sprawiła, że trudno było mi zasnąć. Obrazowe opisy mordercy kobiet, który zakrada się do mieszkających na poddaszach samotnych matek, sprawił że ciężko było nie oglądać się nerwowo na każdy najmniejszy wieczorny szelest.

Zbrodnie, które rozpoczynają się w latach 40 i powracają kolejno w latach 70 i 80. Nierozwiązane i przerażające. W tle śledztwa na naszych oczach zmieniają się jak w kalejdoskopie obrazy Sztokholmu, a w zasadzie jego suburbiów. Od niebezpiecznej, biednej dzielnicy emigrantów i biedoty, do nowoczesnych, modnych budynków, których czynsze szokują. Czułam, jakbym oglądała timelaps: w przyspieszonym tempie burzone stare budynki, remontowane ulice, rosnące nowoczesne gmaszyska.

Bohaterkami (i ofiarami) są kobiety. Walczą o możliwość samostanowienia i realizowania się. Walczą z szowinizmem i niesprawiedliwością. Walczą o dobro swoich dzieci, o ich przyszłość. Każda dekada przynosi inną trudność, za każdym razem walka którą toczą kobiety jest inna. Pokazuje to, jak długą drogę przeszłyśmy i jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Świetnie napisana, bardzo dynamiczna, z wieloma bohaterami, których możemy dobrze poznać, dzięki świetnym opisom (mam jakąś niewytłumaczalną słabość do dobrych charakterystyk bohaterów, po tym oceniam czy język książki jest świetny, czy tylko próbuje taki być). Bywa, że kiedy bohaterów jest za dużo, zaczynają się czytelnikowi mylić, tutaj wszystko było klarowne i jasne, To duża umiejętność tak przedstawiać bohaterów.

Znakomita, wciągająca do bólu opowieść, momentami brutalna, niezmiennie poruszająca. Kryminalny unikat.

Czytałem tę książkę w napięciu. Czekałem aż wyjaśni się kto jest zabójcą. A na końcu okazało się, że znalezienie zabójcy nie było istotą tej książki. Aktorka chciała się skupić głównie na kreacji bohaterek-policjantek, które starały się rozwikłać tę sprawę.
Czuję się trochę rozczarowany. Liczyłem na dobry kryminał. Cierpliwie przebijałem się przez kolejne portrety bohaterek i zastanawiałem się kiedy w końcu przejdziemy do rozwiązania zagadki. Niestety, gdy już do niego dotarłem okazało się, że jest ono strasznie banalne. Tak jakby autorka w ostatniej chwili przypomniała sobie, że przecież trzeba jeszcze napisać ludziom kto jest zabójcą.
Jeśli ktoś liczy na dobry kryminał, to radzę sięgnąć po inną książkę.

Koncept fabularny ciekawy. Gdy człowiek zdąży się już zaprzyjaźnić z danym bohaterem, ten... odchodzi. Niestety feministyczne ideolo jest nazbyt tendencyjne. Owszem - sylwetki sportretowanych mężczyzn faktycznie uwierają. Ale gdy selekcja zawiera tylko paskudne postaci, narzucana przez autorkę sugestia nie opiera się na reprezentatywnych przesłankach, tylko na własnych uprzedzeniach.
Polecam potraktować książkę jako esej o sytuacji kobiet w Szwecji, ale nie stricte kryminał.

• Kryminały