Noc ciemnych kłamstw

Okładka książki Noc ciemnych kłamstw Dominik Dán
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Noc ciemnych kłamstw
Dominik Dán Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Richard Krauz (tom 9) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Richard Krauz (tom 9)
2014-11-05
2009-06-01
Antoni Jeżycki
literatura słowacka Antoni Jeżycki

Historia pewnej nocy, czyli o moralności w polityce

Ciekawa intryga, przydługie, czasami nienaturalne i często niepotrzebne, nic niewnoszące dialogi. Ciekawe rozwiązanie sprawy, ale sama końcówka dosyć infantylna - bohaterowie żegnają się ze sobą jak banda nastolatków, a nie ludzie w średnim wieku. Dosyć dziwnie zakończenie jak na kryminał z poważną polityczna intryga w tle (nie chodzi o rozwiazanie sprawy, a o samo zakonczenie książki). Ale ogólnie czytało się dobrze, chociaż jakby uciąć bezsensowne dialogi bohaterów to książki mogłaby być co najmniej o jakieś 15% krótsza.

Niezła książka z ciekawą sprawą kryminalną. Moje drugie spotkanie z powieścią Dominika Dana- nie zawiodłam się. Książkę przeczytałam w ramach marcowego wyzwania Lubimy czytać 2022.

Natrafiłam na książkę w biblioteczce mojej mamy, a jej pozytywna opinia zachęciła mnie do przeczytania tej pozycji. Nie słyszałam wcześniej ani o książce, ani o autorze i zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać, a bardzo mi się spodobało to co przeczytałam. Już na pierwszych stronach doznałam powiewu świeżości, ponieważ nigdy wcześniej nie czytałam żadnego kryminału, który działby się na Słowacji i taka odmiana bardzo przypadła mi do gustu. Sama fabuła opisywana jest z różnych perspektyw czasowych i osobowych, ale mimo skomplikowania, nie czułam się zagubiona podczas lektury. Intryga jest wciągająca, postacie wyraziste, a akcja biegnie wartko i nie pozwala się oderwać. Bardzo chętnie sięgnę po kolejne powieści tego autora.

Świetna książka. Nietypowo prowadzona narracja. Czyta się szybko. To moje drugie "spotkanie" z Richardem Krauzem.
Nie jest to wybitna literatura, ale dialogi i akcja nie pozwalają odłożyć książki na bok.

Moje drugie spotkanie z kryminałem Dominika Dána. Również dobrze się czytało, śledztwo oczywiście świetnie opisane, no i nie zabrakło niepokornego charakteru detektywa Krauza. ;) W porównaniu z "Czerwonym kapitanem" ta powieść jest chyba mroczniejsza, choć nadal, dzięki talentowi pisarza, nie przygniata ciężkim klimatem.

Po przeczytaniu "Czerwonego Kapitana” z niecierpliwością wyczekiwałem chwili kiedy zacznę czytać kolejną powieść autora.Przeglądając stronę lubimy czytać, błędnie się zasugerowałem i wypożyczyłem "Noc ciemnych kłamstw" jako kolejny tom przygód Krauza.Jestem osobą, która lubi mieć pewne rzeczy uporządkowane wiec zgodnie z chronologią wydarzeń opisywanych powinienem wypożyczyć jako kolejną książkę (dostępną w polskim tłumaczeniu)"Grzech nasz codzienny". Byłem trochę zawiedziony tym faktem i sceptycznie zabrałem się za czytanie już wypożyczonej. Musze jednak szczerze przyznać ze od pierwszej strony książka jest wciągająca i posiada zawrotne tempo, zgodnie z tytułem. Bardzo podoba mi się sposób narracji, błyskotliwość książki oraz zawarcie w niej specyficznego humoru. Szczególnie można to zaobserwować w realizacji Krauz, Chose, Kamil. Książka z ciekawą tematyką i wyrazistymi postaciami. Wrażliwym polecam pominąć opisy "pracy" prostytutek.

222/2018

222/2018

Druga "moja" książka Dana w historii - bardzo przyzwoity kryminał (chociaż w treści miejscami nieprzyzwoity). Mała uwaga - miejscami mam wrażenie, że coś jest nie tak z tłumaczeniem...

Richarda Krauz i Jozef Chosé Fischer - detektywi z wydziału zabójstw, zostają wplątani w aferę polityczną z trupem kobiety, służbami specjalnymi i wyborami prezydenckimi. Mają zrobić tak, żeby było CICHO. Teraz obu, bardzo dowcipnym panom, zrzedła mina. Lawirują tak, by wyjść cało z tego tajnego śledztwa i żeby nikomu więcej nic się nie stało. Humor im dopisuje ,ale jest jakby bardziej wisielczy niż zwykle. Ciekawe, że w tej historii komisarzom bliżej do ludzi z półświatka niż oficerów służb.
--------
Tym razem autor czepił się baby. Baba to kobieta, dziewczyna, żona, matka,prostytutka, kurwa i każda inna ONA bez imienia. Jak na pisarza, co to słowem posługuje się lepiej niż inni, to słabo raczej.

Mniej makabryczne niż to co do tej pory czytałem tego autora ale nadal wciągająca, miejscami zabawna. Miłośnikom lekkie literatury kryminalnej z czystym sumieniem mogę polecić.

• Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Noc ciemnych kłamstw