Uśpienie

Sonia Draga
2020-05-20
2020-01-01
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
kryminał narkotyki mafia ucieczka śledztwo zabójstwa

Bardzo dobry kryminal psychologiczny.
Wprawdzie zaczyna sie powoli, ale nabiera rozpedu, a nawet nastepuje nieoczekiwany zwrot akcji :)
Moze nie jest to moj typ, ale siegne po inne pozycje autorki. Fabula jest opisywana naprzemiennie losami bohaterow, czym powoli naswietlana jest calosc.
Zaczyna sie drazniacym obyczajem - krnabrny nastolatek i jego zdewociala nadopiekuncza matka. Mamy tez duet lub kwartet policyjny w niby niepowiazanym sledztwie.
Rozwiazanie jest dosc przewidywalna, jednak pomimo powolnosci, napiecie jest utrzymane az do konca.
Polecam.

Bardzo dobry kryminal psychologiczny.

Inteligentny thriller psychologiczny, z ciekawą problematyką, pełnokrwistymi i interesującymi postaciami oraz zaskakującym rozwiązaniem! W porównaniu z inną szwedzką Camillą (Lackberg),Camilla Grebe jest "poważniejsza" i głębsza, mi podoba się bardziej, bardziej zapada w pamięć, i naprawdę daje do myślenia.

Dzięki zbiegowi okoliczności miałam okazję poznać twórczość kolejnej ze skandynawskich autorek i, choć dostałam tu przewidywalną historię, która mogła zdarzyć się prawie wszędzie, to nie uważam czasu jaki spędziłam z „Uśpieniem” za stracony.
Zatem cóż tu mamy?
Mamy zbuntowanego nastolatka, któremu marzy się łatwy zarobek i któremu życie „uprzykrza” nadopiekuńcza matka.
Mamy policjanta w średnim wieku, który po rozpadzie pierwszego małżeństwa wiąże się z osobą o pokolenie młodszą. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć wspólnego dziecka…
To wszystko jest doprawione tragedią osobistą, narkotykami i makabryczną zbrodnią, a cała historia jest opowiadana z perspektywy kilku postaci, co czyni ją znacznie ciekawszą.
Nie chcę zdradzać zbyt dużo fabuły, bo, jak wspomniałam, jest łatwa do przewidzenia, ale może tylko dla mnie…
Jakby nie patrzeć… resztę musicie już sprawdzić sami.

Zatem cóż tu mamy?
Mamy...

Przedziwny kryminał, trochę powieść obyczajowa. Potrzeba czasu aby połapać się w postaciach i wątkach, a jak już ogarnęłam, to książka się kończyła.

Książka wielowątkowa z początku, które w końcu się ze sobą łączą, co jest logiczne. Porusza problemy aktualne, może trochę przerysowane tj nadmierne zainteresowanie ludzi światem przedstawionym w social mediach, choć głównym wątkiem jest wychowywanie dorastającego syna z problemami w nauce i konflikcie z prawem. Trochę groteski w przedstawiwniu bohaterów, np kobieta w zaawansowanej ciąży lepiej sobie radzi że skokiem przez ogrodzenie niż mężczyzna z nadwagą.

Genialna, jak wszystkie książki tej autorki. Nadal zachwyt, nadal wielkie pokłony.

Trochę łopatologia jeśli chodzi o przekaz, ale dobrze się czyta. Początek to obyczajówka, dopiero od połowy akcja zaczyna przyśpieszać. Problemy związane z rodzicielstwem są pokazane dość dobrze i to jest najciekawsza warstwa tej książki.
Za dużo zbiegów okoliczności i trupy też wypływają wszystkie w jednym czasie, to duży minus. Drugi minus to takie nachalne przekonywanie do zła płynącego z mediów społecznościowych, czułam się jak w szkółce niedzielnej.

„Uśpienie” Camilli Grebe to powieść kryminalna z bogatym tłem obyczajowym.
Wielowątkowa, klimatyczna, zawłaszczająca. Porusza i trzyma w napięciu od pierwszych stron.
Zaczyna się tragedią w domu inspektora policji, Manfreda Olssona. Z okna wypada jego dwuletnia córeczka. Mężczyzna żyje ze świadomością, że nie uchronił dziecka, które było wówczas pod jego opieką. Dziewczynka jest w śpiączce. To niewyobrażalny cios dla tego silnego, pięćdziesięcioletniego mężczyzny.
Tymczasem w krótkim odstępie czasu morze wyrzuca zmaltretowane zwłoki dwóch młodych mężczyzn. Sprawą zajmuje się inspektor, Manfred Olsson.
Pernilla jest głęboko wierzącą i praktykującą kobietą. Do tego samotnie wychowującą matką osiemnastoletniego Samuela. Chłopak zajmuje się kradzieżami i dilerką. Pewnego dnia ta niebezpieczna działalność zmusza go do ucieczki. Przypadkiem kilkunastolatek trafia na ogłoszenie czterdziestokilkuletniej wdowy, Rachel poszukującej opiekuna dla swojego niepełnosprawnego syna.
Samuel korzysta z oferty by schronić się w jej domu. Myśli, że nadarzyła mu się idealna okazja do zarobienia trochę pieniędzy. Rozważa również możliwość kradzieży i ucieczki gdzieś, gdzie go nie znajdzie żaden narkotykowy boss .
„Uśpienie” Camilli Grebe to rewelacyjna powieść psychologiczna, nie tylko kryminał czy thriller.
Autorka porusza temat miłości rodzicielskiej, winy, pokuty i wiary. Splatając poszczególne wątki w sposób iście genialny stworzyła powieść pełną dramaturgii i emocji. Fabuła intryguje, przeraża i chwyta za serce. Wciąga i nie pozwala na przerwę w śledzeniu jej.
PRZECZYTAJCIE, A NIE DA SIĘ WAM JEJ ZAPOMNIEĆ. GORĄCO POLECAM!

„Uśpienie” Camilli Grebe to powieść kryminalna z bogatym tłem obyczajowym.

Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

Powoli wciągająca, ale bardzo dobra i warta przeczytania.

Powoli wciągająca, ale bardzo dobra i warta przeczytania.

Camilla Grebe Uśpienie Zobacz więcej