Kawaler mieczy

Okładka książki Kawaler mieczy Michael Moorcock
Okładka książki Kawaler mieczy
Michael Moorcock Wydawnictwo: Amber Cykl: Corum (tom 1) Seria: Eternal Champion fantasy, science fiction
Corum (tom 1)
837082241X
Radosław Kot
Moorcock Kawaler mieczy

1966

Dość generyczne, ale reprezentatywne dla gatunku klasyczne fantasy.

Dość generyczne, ale reprezentatywne dla gatunku klasyczne fantasy.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Cała trylogia ciekawa. Historie, wątki, oraz świat solidnie opisane. Główna postać jest ciekawa i nie jest „płaska”. Mnie osobiście zaskoczył fakt, jakiej rasy był Corum :)

Bardzo dobre Heroic Fantasy w starym stylu. Szybka akcja, nieszablonowe podejście do bohatera. Być może mam sentyment, bo pierwszy raz przeczytałem kilkanaście lat temu, ale polecam.

Corum jest nietypowym bohaterem jak na powieść z gatunku heroic fantasy. Przede wszystkim, nie jest człowiekiem, tylko ostatnim (może nie od razu, ale...) przedstawicielem rasy przypominającej elfów. Pięknej, zdrowej, długowiecznej, wyczulonej na piękno i sztukę... może aż za bardzo. Aż tu nagle przychodzimy MY. Palimy, niszczymy, mordujemy. Jak to barbarzyńcy. W poszukiwaniu zemsty Corum zwiedza wiele krajów i poznaje wiele ludów, by odkryć, że zagłada jego ludu wynikała z ni mniej, ni więcej, tylko nudy jednego z bogów. Brzmi epicko? I słusznie, bo taka jest ta książka. Główny bohater porywa się na wszystko i na wszystkich, a metody jakimi się przy tym kieruje są godne Conana barbarzyńcy. Trochę to nie pasuje do osoby która ostatnie pół wieku zajmowała się dopracowaniem symfonii... ale upadek cywilizacji zmienia ludzi. Tak więc żal trochę zmarnowanego pomysłu na głównego bohatera i niewykorzystanego potencjału, gdyż ,,Kawaler mieczy" to powieść sztampowa aż do bólu. Na pociechę warto jednak dodać, że główny adwersarz naszego bohatera jest co najmniej interesujący, a finał prezentuje się naprawdę przyzwoicie.

Moorcocka czytałam jako nastolatka dobrą dekadę temu. Pochłonęłam na raz cykl "Corum", historię Runestaffa oraz sagę o Elryku z Melnibone. Potem jednak pojawiły się na rynku nowe powieści fantasy i Moorcock siłą rzeczy poszedł w odstawkę. Ostatnio postanowiłam jednak odkurzyć moją biblioteczkę i odświeżyć sobie tego trochę zapomnianego obecnie autora. I bardzo słusznie!

Moorcock stworzył świat przytłaczający swoim wiekiem; całe rasy rodzą się i umierają, a ich bogowie walczą między sobą o przywództwo na przestrzeni setek tysięcy lat. Historia tego świata jego niewyobrażalna, a ogrom wiedzy zapomnianej przez wieki - przytłaczający. W takim oto świecie Książę Corum, ostatni ze swej rasy, stanie do walki z ludźmi i z bogami, najpierw z żądzy zemsty, później zaś - w imię miłości.

Historia, wydawałoby się, egzaltowana i patetyczna, prawda? A jednak Moorcock w swojej powieści nie tworzy bohaterów idealnych, nie stroni też od brutalności, rozlewu krwi, czy grozy mrocznej magii. Pomimo prostoty i naiwności fabuły jest też w niej drugie, głębsze dno; autor zadaje pytania o granice moralności, o to, czy cel uświęca środki, wreszcie czy zemsta usprawiedliwia popełnione po drodze zło. Jako nastolatka traktowałam książki Moorcocka jako sztampowe heroic fantasy; dziś z przyjemnością stwierdzam, że znajduję w nich coś więcej.

Ku mojemu zaskoczeniu, po ponad dziesięciu latach przerwy, proza Moorcocka nadal potrafi mnie zainteresować, przykuć do kart powieści aż do samego końca. Udała się autorowi naprawdę trudna sztuka - sprawić, żeby jego książki nie zestarzały się wraz z upływem czasu. Owszem, jest jakaś pewna naiwność w jego historii, i pomimo wyraźnych prób sprawienia, żeby Corum był anty-bohaterem, jest to heros jak się patrzy: odważny, dumny, pełen poświęcenia, któremu kibicujemy przez całą jego podróż.

Komy polecę lekturę "Kawalera mieczy"? W zasadzie wszystkim fanom fantastyki. Dla osób szukającej lekkiej, niezobowiązującej lektury, będzie pasować jak ulał. Ci, którzy szukają czegoś więcej, też nie powinni się zawieść - wystarczy czytać między wierszami. A że "Kawaler mieczy" to książka cieniutka jak na współczesne realia, zanim się obejrzycie, a już będziecie czytać posłowie (swoją drogą bardzo ciekawie napisane przez Radosława Kota, także serdecznie polecam!).

Stare, nieco naiwne heroic fantasy, ale ten typ tak ma. Czarno-biały podział na dobro i zło, tytuły mówiące co mniej więcej wydarzy się w danej księdze, trochę o "elfach", trochę o rasie człowieka. Jeżeli komuś tęskno do takich starych, niskolotnej fantastyki zachęcam. Jeżeli szukasz czegoś porywającego... zapomnij.

1szy raz - 2002-2003?

1szy raz - 2002-2003?

Mam w zwyczaju mocno przeżywać. Przez tę książkę (i kolejne części) straszliwie zgrzytałam zębami ze zdenerwowania. Kurczę, tak się bać o bohaterów!! Niedorzeczne!
Akcja straszliwie się ślamazarzy, chociaż sporo motywów było zupełnie dla mnie nowych.
Naprawdę oryginalna powieść - zupełnie niespotykany świat, tak bardzo różny od stereotypowych światów fantasy.

bohater bez charakteru, patetyczne dialogi; takie tam czytadło do autobusu

bohater bez charakteru, patetyczne dialogi; takie tam czytadło do autobusu

Bardzo dobre, klasyczne fantasy z ciekawie wykreowanym światem, wciągającą fabułą i interesującymi bohaterami. Wciąga jak bagno, podczas lektury ciężko się oderwać.

• Książki
  • Przeczytane - 2007

Dodaj cytat z książki Kawaler mieczy