Wojna wywiadów 1914-1945. Walka w eterze

Okładka książki Wojna wywiadów 1914-1945. Walka w eterze Peter Matthews
Okładka książki Wojna wywiadów 1914-1945. Walka w eterze
Peter Matthews Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Sekrety historii powieść historyczna
powieść historyczna
Sekrety historii
SIGINT: The Secret History of Signals Intelligence 1914-45
Wydawnictwo RM
2016-01-01
2016-01-01
Grzegorz Siwek
I wojna światowa II wojna swiatowa walka wywiadów SIGINT Wielka Brytania wywiady wojskowe wywiady sygnałowe kryptologia kryptoanaliza łamanie szyfrów

Niemal od zarania dziejów wiadomo iż odpowiednia informacja jest bronią, która nierzadko potrafiła zmienić oblicze wojen, wpłynąć na przebieg polityczno- militarnych zmagań, przesądzić o losach wielkich kampanii, poszczególnych bitew czy potyczek. Wiedza o planach przeciwnika, rejonach koncentracji jego wojsk, sile ognia, liczebności, strategii, taktyce, uzbrojeniu, trasach przemarszu czy morale były nierzadko elementami, które w przeszłości decydowały o obliczu Europy i Świata.

Nic więc dziwnego iż wywiady wszystkich państw prześcigały się w zdobywaniu wszelkich informacje dotyczących ruchów i zamierzeń przeciwników. Dziś, dzięki znakomitej publikacji Wydawnictwa RM zatytułowanej „ Wojna wywiadów 1914-1945. Walka w eterze” będziemy mieli okazje spojrzeć na bardzo istotny fragment tych działań.

Na podstawie licznie zgromadzonych (i odtajnionych ) dokumentów a nade wszystko relacji świadków i uczestników opisywanych wydarzeń (agentów, kryptologów, szyfrantów, matematyków, techników) znajdujących odzwierciedlenie w konkretnych, historycznych wydarzeniach, autor kreśli nam obraz tej szczególnej wywiadowczej profesji w decydujących okresach XX wieku.

Na znakomicie zarysowane historycznym tle obu globalnych konfliktów poprzedniego stulecia (oraz okresu miedzy nimi) będziemy mogli zapoznać się z tajnikami dotyczącymi tej problematyki: aspekty związane z szeroko rozumianą łącznością, szyfrowaniem i łamaniem szyfrów, analizą danych, weryfikacją informacji, obowiązującymi procedurami, rozwojem technologii, maszynami szyfrującymi (w tym oczywiście słynną Enigmą),ośrodkami szkoleniowymi itd.

Poznamy wpływy tego rodzaju wywiadu na wyniki zmagań I i II wojny światowej, wliczając w to zarówno wielkie sukcesy jak i spektakularne porażki.

Szczególnie wiele uwagi poświęca pisarz zwłaszcza temu drugiemu konfliktowi (bardzo ciekawym pod kontem rozwoju technologicznego) i wpływu walki w eterze na przełomowe momenty działań zbrojnych: słynna Bitwa o Atlantyk, kampania rosyjska, kampania afrykańska, Bitwa o Anglię, ładowania w Normandii czy operacje dotyczące misji specjalnych i działalności ruchu oporu w Europie.

Oczywiście, z naszej nadwiślańskiej perspektywy, najciekawszymi wątkami będą te związane z misjami polskiego wywiadu podczas dwudziestolecia międzywojennego, wojny polsko-bolszewickej, polityczno-dyplomatycznych zadań w przededniu II wojny światowej, oraz szpiegowsko-militarnych aktów podczas jej trwania.

Książka Petera Matthewsa „Wojna wywiadów 1914-1945. Walka w eterze” jest naprawdę rzetelnie opracowana (choć miejscami, co zrozumiałe, pojawia się trochę skomplikowanej, fachowej terminologii) jest swoistym kompendium wiedzy o tym szczególnym i ważnym aspekcie naszej wspólnej historii. Historii, która skrywa jeszcze wiele tajemnic. Polecam.

Jestem pierwszy,wiec trochę więcej niż jedno zdanie.
Książka bardzo trudna w odbiorze,dla osób nie zainteresowanych tematem, może wydawać się nawet nudna.W XX wieku,miały miejsce największe dwa konflikty militarne w dziejach świata. I jak i II wojna światowa,wymusiła na skonfliktowanych krajach,zdobywanie informacji wywiadowczych na nie spotykaną skale.Wywiad sygnałowy,czyli wywiad radiowy,był pierwszym takim zjawiskiem na olbrzymią skale.Co robił,jak sie rozwijał w poszczególnych krajach w wyniku konfliktów zbrojnych,przeczytamy w tej książce.
W dzisiejszych czasach,wszystko to jest anachronizmem,wywiad przeszedł (dzięki internetowi i cyfryzacji)na wyższy poziom,bardziej skomplikowany i bardziej bezwzględny.No,ale jakoś musiało sie zacząć.
Pozdrawiam.

Jestem pierwszy,wiec trochę więcej niż jedno zdanie.

• II wojna światowa
  • 20 lecie międzywojenne