Wojna w eterze 1914–1945. Wywiad i kontrwywiad radiowy

Okładka książki Wojna w eterze 1914–1945. Wywiad i kontrwywiad radiowy Peter Matthews
Okładka książki Wojna w eterze 1914–1945. Wywiad i kontrwywiad radiowy
Wydawnictwo RM
2015-01-01
2015-01-01
Grzegorz Siwek

Autor nie do końca wykorzystał potencjał dokumentów jakimi dysponował i trochę skaczę od jednej kwestii do drugiej (prywatne dywagacje też by sobie mógł odpuścić). To tyle jeśli chodzi o minusy. Patrzymy z podziwem na dokonania generałów, marszałków, czy też feldmarszałków. To oni, często dowodząc z pierwszej linii przełamywali obronę przeciwnika. A zapominamy o kryptologach, czy też lingwistach, którzy podsłuchując i rozszyfrowując wiadomość, "mówili" sztabowcom, gdzie wróg uderzy. I to jest duży plus tej książki.

Książka nie porywa swoim stylem, bliżej jej do "suchego" podręcznika niż wartkiej powieści sensacyjnej. W książce w ogóle nie są poruszane kwestie krypotologiczne takie jak sposób działania maszyny Enigma czy sposoby kodowania. Raczej chronologiczny opis wykorzystywanych technologii.

Wydawnictwo RM zafundowało nam pod koniec roku 2015 niezwykle interesującą pozycję z dziejów zmagań wywiadów. Tym razem jest to historia wywiadu sygnałowego. Od razu na wstępie zastrzegę, że nie jest to książka w typie sensacyjnych opowieści szpiegowskich. Nie należy się również obawiać zbioru wielokrotnie publikowanych oczywistości związanych z historią Enigmy. Dostaliśmy natomiast rzetelne i przemyślane kompendium wiedzy na temat wywiadu i kontrwywiadu radiowego. Warto wspomnieć, że autor z opisywaną problematyką zetknął się osobiście m.in. podczas odbywania służby wojskowej w powojennym Berlinie, i trzeba powiedzieć, że praktyczna znajomość zagadnień znakomicie pomogła mu w tworzeniu książki.
Matthews poświęcił początkowy rozdział krótkiej historii szyfrów, pokazał przykładowe sposoby kodowania i odczytywania zaszyfrowanych informacji, przedstawił pionierów radiotelegrafii. Dał w ten sposób znakomity podkład pod późniejsze szczegółowe rozważania. Ważne, że rozpoczynają się one już od czasów poprzedzających pierwszą wojnę światową. Dzięki temu czytelnik śledzić może początki militarnych zastosowań radiotelegrafii, mozolne przedzieranie się do świadomości polityków i dowódców wojskowych, pierwsze sukcesy, ale i niepowodzenia.
Historia zmagań wywiadowczych przedstawiona jest w bardzo pomysłowy sposób – poprzez pryzmat wybranych wydarzeń z okresów obu wojen. Bitwa pod Tannenbergiem, zatopienie „Lusitanii”, bitwa jutlandzka, kampania francuska 1940, zamach na Hitlera – to niektóre z wielu opisanych wojennych epizodów, w których wywiad radiowy miał swój udział, a które dodatkowo stają się pretekstem do szerszego opisania działań, rozwoju i zmian wywiadu sygnałowego.
Faktem jest, że książka ma kilka nieco trudniejszych i lekko nużących fragmentów – zwłaszcza dotyczy to opisów struktur organizacyjnych służb poszczególnych państw. Jednak konia z rzędem temu kto potrafił by przedstawić te zagadnienia w sposób porywający. Dobrze jednak, że autor zdecydował się na włączenie ich w treść książki stanowią bowiem znaczące uzupełnienie całości.
Reasumując to znakomita, „pięciogwiazdkowa” pozycja zwłaszcza dla pasjonatów historii wywiadu.

Świetnie napisana kopalnia wiedzy o historii. Gorąco polecam!

Świetnie napisana kopalnia wiedzy o historii. Gorąco polecam!

• I wojna światowa
  • II wojna światowa
  • Historia nauki, kultury i religii
  • Militaria&Intel
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt