Cylinder Heidelberga

Wydawnictwo: Rebis
The Heidelberg Cylinder
83-7301-028-9
Honda

Stary urzędnik, który przypomina ludziom ich zagubione wspomnienia, odkrywa bolesną prawdę o sobie samym... Kupiony na straganie za dwa dolary kapelusz zamienia zwykłego szarego człowieka w supergwiazdę Nowego Jorku... Przebywający w Warszawie amerykański biznesmen rzuca się w pościg za tajemniczą kobietą, by usłyszeć od niej wyrzuty za zerwany romans...

Roland | 2014-11-22
Przeczytana: 20 listopada 2014

Króciutki zbiór opowiadań Jonathana Carrolla znów zabiera czytelnika w świat niezwykłej wyobraźni autora. Carroll po raz kolejny porusza ważkie tematy, takie jak problemy natury ludzkiej, miłość, wspomnienia, przywiązanie oraz śmierć i to wszystko co dzieje się po niej. Zaletą tego zbioru jest jego niezwykła refleksyjność. W porównaniu do poprzedniego zbioru, czyli „Upiornej dłoni”, gdzie w większości opowiadań istniał jakiś jeden temat przewodni, to w przypadku „Cylindra Heidleberga” tematów tych jest sporo.

Zbiór opowiadań jaki zaprezentował pan Carroll jest bardzo krótki, natomiast samych historii jest tylko osiem oraz dodatkowy plus od wydawcy czyli pierwszy rozdział powieści „Białe jabłka”. Należy wspomnieć również o długości samych opowiadań, które są niezmiernie krótkie (najkrótsze ma zaledwie 5 stron). Wyjątkiem jest pierwsze opowiadanie oraz najdłuższe tytułowe, czyli „Cylinder Heidelberga”. W przypadku tych krótkich opowiadań możemy raczej mówić o opowiastkach niż...

Luiza | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Tak nie do końca byłam przekonana do kolejnego zbioru opowiadań Carrolla. Po małym rozczarowaniu tymi zawartymi w 'Upiornej dłoni' (moim zdaniem były one niedokończone i połowy nie ogarnęłam) bałam się, że te również będą takie. Ale nie! Może jedno czy dwa są jakieś niemrawe, ale tytułowy Cylinder Heiderberga - kapitalny!
Lubię u Carrolla nie tylko styl, ale te jego zaskakujące zakończenia. To one powodują, że kiedy przeczytam ostatnie zdanie oczy wychodzą mi z orbit ;)
Ale mimo wszystko, tego autora wolę w wersji powieści, niekoniecznie opowiadań.

Alan Węcławik | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Prawdę powiedziawszy jest to pierwsza książka tego autora, która przeczytałem i mam co do niej potężnie mieszane uczucia. Ciężko połapać się w fabule o ile taka w ogóle występuje? De facto nie wiem czy jest to zbiór opowiadań czy całość podzielona na rozdziały, w obu przypadkach częsci składowe nie mają większego ze sobą związku i wydają się kompletnie pozbawione sensu. Kolega, który mi tę książkę polecił i pożyczył, powiedział, że Carroll ma swój indywidualny styl w który należy się wgryźć, nie mogę się z nim nie zgodzić, gdyż po przeczytaniu książki jestem lekko skonsternowany i odnoszę wrażenie, że w ogóle jej nie zrozumiałem. Mimo to nie zrażam się i sięgam po kolejną pozycję.

schizma | 2010-09-21
Przeczytana: 30 sierpnia 2009

Zbiór opowiadań, na który długo polowałam. W końcu się udało i mam już za sobą jego lekturę.

Czarujący. Magiczny jest ten zbiór. Doskonale wpisujący się w styl Carrolla. Autor serwuje nam opowiadania w dużej mierze dotyczące śmierci. Ale nie bólu i cierpienia, a tego, co może człowieka czekać po przysłowiowej drugiej stronie. Właściwie każde z tych opowiadań mogłoby stanowić podstawę do napisania oddzielnej powieści. Zresztą ostatnie w tym zbiorze stanowi pierwszy rozdział kolejnej, po "Cylindrze Heidelberga", książki - "Białe jabłka". Poza tym Carroll głównym bohaterem dwóch innych opowiadań ze zbioru czyni Vincenta Ettricha - późniejszą główną postać, wspomnianej już, kolejnej powieści. I jeszcze jeden plus opowiadań - są krótkie (poza jednym), nie rozwlekają niepotrzebnie fabuły.

Mnie najbardziej podobały się dwa opowiadania - "Język niebios" i tytułowy "Cylinder Heidelberga".

Pierwsze z bardzo prozaicznego powodu - jego akcja toczy się w Warszawie. Ale nie tylko dlatego....

Honda | 2010-01-14

Wciągające opowiadania, pozwalają zastanowić się nad życiem... i jego magią.

Idan | 2013-08-21
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Czytałam już jakiś czas temu parę książek pana Carrolla, ale pozostawiły one po sobie zgoła inne, bardziej pozytywne wrażenie, niż powyższy zbiór opowiadań. "Cylinder Heidelberga" to historie, które zaczynają się ni stąd ni zowąd, przez chwilkę wciągają czytelnika w swoją sieć, po czym wypalają się i gasną, nie prowadząc donikąd. Zawierają dobre pomysły na powieść, ale w tak krótkiej formie zupełnie się marnują. Wiele osób pisze o klimacie - ja go tutaj zupełnie nie czułam. Nie wiem, czy zmienił się Carroll, czy ja, ale nie spodziewałam się po nim czegoś takiego i było to prawdopodobnie nasze ostatnie spotkanie.

Iki | 2011-11-27

Jest to druga książka tego autora którą przeczytałam, i zarówno jak za pierwszym razem, sięgając po tę książkę, zasugerowałam się jedynie nazwiskiem autora (który ponoć jest w Polsce bardzo ceniony). Niestety, ponownie się zawiodłam.

Na pewno wielkim plusem tego zbioru opowiadań, jest magiczny nastrój, oraz świetne pomysły, z których de facto mogłyby powstać genialne opowiadania (jeżeli nie powieści), ale autor rozwija je w tak oszczędny sposób, że w wyniku powstają króciutkie opowiadanka, w których czegoś brakuje - mianowicie sensu.

Weźmy na przykład opowiadanie, które dzieje się w Warszawie. "Przebywający w Warszawie amerykański biznesmen rzuca się w pościg za tajemniczą kobietą, by usłyszeć od niej wyrzuty za zerwany romans." - to zdanie znajduje się w opisie książki (powyżej), i w całości przekazuje treść tego opowiadania, - czyli brak logicznego zakończenia, i w ogóle jakiejkolwiek logiki. Jest za to dużo absurdu i groteski, które w wypadku braku logicznej pointy prowadzi...

elau66wr | 2014-05-10
Przeczytana: 04 maja 2014

szczegółowa opinia na:

Powiem tak. Nie każde opowiadanie było do końca zrozumiałe dla mnie, czasem pisarz przesadza z tymi fantazjami. Ogólny sens i zamiar super, ale...

Marta | 2015-02-17

Szczerze w porównaniu z innymi dziełami oceniam tak sobie mi się jakoś slabo czytalo.

Ananke | 2011-12-11

Cytaty:
1. "Przyszło Ci kiedyś do glowy, że te opowieści o Piekle są wyssane z palca? Może Piekło ma tak fatalną reputację, bo nie chcą żeby ludzie tam szli? Bo gdyby ludzie dowiedzieli się jak tam jest naprawdę, wielu z nich by się zabiło, żeby czym prędzej tam trafić".
2. "Piekło zapełnione jest do ostatka. Szatanowi brakuje miejsc. Zamierza ponownie zaludnić ziemię grzesznikami".
3. "Wspaniałe kobiety zawsze warte są ryzyka".
4. "Lubię doprowadzać sprawy do końca, uprzątnąć resztki, zamykać za sobą drzwi".
5. "Nic tak nie przeraża mężczyzny, jak kobieta, której uroda przenika go na wskroś, tak iż wie, że zrobiłby wszystko – jeśli trzeba, podpalił własną matkę – byle tylko być z tą najistotniejszą twarzą. Kobiety nadal nie wierzą i nie rozumieją tego, że mogą porazić mężczyznę, kimkolwiek by on byl, sparaliżować go i zamroczyć. Czasami doprowadzić na skraj szaleństwa Doprawdy, kobiety potrafią jednym spojrzeniem wstrząsnąć całym życiem mężczyzny".