Kwietniowa czarownica

Wydawnictwo: W.A.B.
Aprilhäxan
literatura piękna
Ag2S

Najważniejsza w tej książce jest prawda, która tnie jak brzytwa. Według skandynawskich wierzeń ludowych „wiosenne” czarownice potrafią wcielać się w inne istoty i działać za ich pośrednictwem. Taką moc ma dotknięta porażeniem mózgowym Desirée. Skazana na szpitalny żywot bohaterka stopniowo uczy się porozumiewać z otoczeniem i wykorzystywać swoją nieprzeciętną inteligencję. Pod koniec życia...

Najważniejsza w tej książce jest prawda, która tnie jak brzytwa.
Według skandynawskich wierzeń ludowych „wiosenne” czarownice potrafią wcielać się w inne istoty i działać za ich pośrednictwem. Taką moc ma dotknięta porażeniem mózgowym Desirée. Skazana na szpitalny żywot bohaterka stopniowo uczy się porozumiewać z otoczeniem i wykorzystywać swoją nieprzeciętną inteligencję. Pod koniec życia nawiązuje osobliwy kontakt z przybranymi siostrami, by zrozumieć swój los i zarazem wpłynąć na ich życie.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Latika | 2019-08-26

Magiczna i emocjonalnie bezkompromisowa; wzrusza, dotyka, targa.
Poza tym świetnie napisana, na pewno do tej autorki jeszcze wrócę.

kirysek | 2019-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2019

Szwecja-lata pięćdziesiąte.
Cztery kobiety-cztery historie.
Christina,Margareta i Birgitta otrzymują krótkie listy które budzą wspomnienia.
"Niektóre wspomnienia trzeba zostawić w spokoju.Są delikatne jak pajęczyna,nie znoszą ani myśli ani słów.Trzeba się zadowolić tym że od czasu do czasu pojawią się w nagłym przebłysku świadomości."
Różnie potoczyły się ich losy,jednak trudne dzieciństwo dość mocno rzutuje na ich dorosłym życiu.
Ciekawa,psychologiczna powieść.Autorka porusza problem porzuconych dzieci.Książka skłania do refleksji-przemoc domowa,choroba,bezduszność urzędników.Temat nadal aktualny-niestety...

Książka_koc_kot | 2019-03-25
Przeczytana: styczeń 2018

Od tej książki zostałam fanką twórczości Axelsson. Na pewno trzeba się troszkę przyzwyczaić do stylu pisania, do fabuły i do języka. Ja się "wdrożyłam" i polecam.

Anna | 2018-09-15
Przeczytana: 13 września 2018

Szybko o książce zapomnę. Mimo wielu dobrych opinii jakie o niej czytalam na mnie nie zrobiła wrażenia. Przyznam się że długo ja 'meczyłam'.

Lotta | 2018-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Jestem pod dużym wrażeniem zdolności pisarskich pani Axelsson! Książka... bardzo oddziałuje na emocje, trudno się od niej oderwać. Jest wręcz nieco bezlitosna, z tym niesamowicie realnym, wiarygodnym opisem postaci, ich perypetii życiowych, rozterek, myśli... Gdyby nie adnotacja, że jest to powieść fikcyjna, byłabym skłonna uwierzyć, że jest oparta na faktach!
Każda kobieta oczekująca dziecka pragnie, żeby było śliczne, zdrowe, różowiutkie. Rzadko kiedy bierze pod uwagę fakt, że nie można mieć 100% pewności, że tak będzie, a jeszcze rzadziej zadaje sobie pytanie: "co zrobię, jeśli moje dziecko urodzi się chore"? W moim subiektywnym odczuciu ta książka w dużej mierze opowiada o tym, jak społeczeństwo sobie radzi z kalectwem, szeroko pojętą ułomnością (jak chociażby brak zaradności życiowej, nałogi..) oraz o tym, jak wielki ciężar niesie za sobą pozostanie rodzicem. Dla każdej z matek przedstawionych na stronach powieści macierzyństwo okazuje się nie być sielanką - czy to z powodu...

Elżbieta | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Nigdy nie uwalniamy się od przeszłości. Traumatyczne przeżycia w latach dzieciństwa i wczesnej młodości w ogromnym stopniu kształtują naszą psychikę w wieku dojrzałym. Ta książka,jak i wszystkie książki Axelsson które do tej pory przeczytałam, jest właśnie o tym. Jest o ludziach pokaleczonych przez traumatyczne dzieciństwo. Jakże często też zdarza się i tak, że odebranie dziecka z patologicznego domu i oddanie go do najlepszej nawet matki zastępczej jest dla dziecka jeszcze większa traumą psychiczną niż pozostawienie go w takim domu. Bo chyba nie ma silniejszej więzi między ludźmi niż więź między matką, nawet tą najgorszą, a dzieckiem. Axellson potrafi tworzyć niesamowite, bardzo wiarygodne ludzkie historie. Myślę, że są to historie w dużym stopniu prawdziwe,że autorka zaczerpnęła je z życia wykorzystując swoje dziennikarskie doświadczenie. No i niestety jak wszystkie książki tej autorki tak i ta jest trudna do czytania bo depresyjna, ale można skorzystać z okazji, że jest piękna...

Maria | 2018-04-27

Axelsson to jedna z moich ulubionych autorek. Pisze o trudnych rzeczach, nic u niej nie jest czarno-białe. Można się zgadzać z bohaterkami lub nie, nie narzuca swojego zdania. Ma doskonałe pióro, a w "Kwietniowej czarownicy" dołożyła też element baśniowy, który nadaje smaczku. O takich książkach można rozmawiać godzinami.
Polecam. Tę i inne książki tej autorki (te, których nie czytałam, polecam w ciemno).

goskrzys | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Ciężka to lektura, bo też życie nie rozpieszczało jej bohaterów. Kalectwo, odrzucenie, przemoc, alkohol i narkotyki, płatna miłość, śmierć. A wszystko to podlane tłustym i gęstym sosem wyrzutów sumienia, goryczy, porzuconych marzeń, rozbitych złudzeń. Straszna opowieść, ale i piękna zarazem, dotykająca wstydliwych sekretów, najgłębszych potrzeb człowieka, najgłębszych tajników jego skrzywdzonej duszy.

Jaki mamy wpływ na własne życie? Co czuje matka, której zaraz po porodzie odbierają dziecko i umieszczają w kolejnych placówkach szpitalnych, tłumacząc, że jest trwale upośledzone i nie rozwinie się nad poziom szympansa? Co czuje kalekie dziecko, świadome tego, co się wokół niego i z nim dzieje, poddawane coraz to kolejnym operacjom na własnym mózgu, sprowadzane do roli niechcianego przedmiotu? Co czują zdrowe fizycznie dzieci, ale zniszczone psychicznie przez własne dzieciństwo, porzucone przez matki albo odebrane im przez instytucje opiekuńcze z powodu zaniedbań i przemocy? Jak ze...

Czarownica jest powieścią fascynującą, tak w języku, w jakim została napisana (brawa też dla tłumacza), jak i w treści. To książka, która wbija w fotel czytającego nie raz i która zostaje z nim na długo.

Naszym przewodnikiem jest mitologiczna czarownica - niemówiąca, sparaliżowana, ale z darem wcielania się w ciała ptaków, jej obserwatorów.
Koncept jest piekielnie trudny - jak bez banałów opowiedzieć o podnoszeniu się po traumie dzieciństwa?

Losy czterech porzuconych dziewczynek, cztery próby układania sobie życia po koszmarze. Fizyczka, lekarka, bezdomna pijaczka i czarownica. Różni je od siebie wszystko, ale jeszcze więcej łączy.
Polecam!

mikakeMonika | 2018-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 31 marca 2018

Magiczna.
I bardzo realistyczna.
Smutna i radosna. Mimo wszystko.
Szwecja lat pięćdziesiątych. Ale może dotyczyć każdego innego miejsca. Czytając, czułam ból, smutek, strach, jakbym to ja chodziła po kartach książki. I nadzieję.
Piękna książka.