Faza pierwsza: Niepokój

2009-09-23
2009-04-06
Jacek Drewnowski

Okładka książki Hero Michael Grant, Michael Grant
Hero Michael Grant, Mich...

1966

Trochę połączenie Pod Kopułą Kinga, ze Sliders S02E14, StarGate Atlantis S01E05 i Władców Much - to znaczy, oparte na podobnym motywie braku dorosłych i eksploracja tego, jak młodzież i dzieci by sobie poradzili. Pierwszy tom umiarkowanie interesujący, to znaczy udało się jakoś wykreować świat i dać przedsmak tego, co prawdopodobnie czeka w następnych, ale jako samodzielna historia już wypada bladziej. Być może to jedna z tych serii, które stanowią całość podzieloną na części, a nie epizody (podobnie jak Trylogii Wspomnień Cixina nie warto oceniać bez przeczytania całości),zobaczymy dalej.

„Faza pierwsza: Niepokój” to pierwszy tom młodzieżowej serii sci-fi „Gone”. To seria, która była bardzo popularna, gdy chodziłam do gimnazjum, ale w tamtych czasach jej nie przeczytałam, więc teraz jak natrafiłam na nią w bibliotece to postanowiłam sprawdzić o co było wtedy tyle szumu!

Akcja dzieje się w świecie, w którym w jednym momencie znikają wszyscy, którzy ukończyli 15 rok życia, a całe miasto otoczone jest kopułą, przez którą nie da się przejść. Dzieci zostają pozostawione same sobie i muszą sobie poradzić w tej nowej rzeczywistości.

Jest to powieść wciągająca, pełna akcji i wywołująca niepokój, gdy zastanawiamy się, jak sami zachowalibyśmy się w danej sytuacji. Podoba mi się ten świat i jestem ciekawa, jak w dalszych tomach zostanie wyjaśniona kwestia tego, dlaczego tak wygląda, bo im dalej w las, tym więcej nadprzyrodzonych rzeczy się tam dzieje. Ma mocny klimat książek wydawanych w tamtych czasach i może być tak, że kilkanaście lat temu podobałaby mi się mniej niż teraz, bo wtedy było wydawane dużo podobnych książek, a teraz takie widuje się rzadziej. Najwięcej zastrzeżeń mam do bohaterów, których zachowania były często przerysowane i nienaturalne w mojej opinii.

Myślę, że jest to dobry początek serii, więc będę polować na kolejne tomy w bibliotece, bo wiem, że do kupienia ta seria jest już od dawna niedostępna.

TW: zaburzenia odżywiania, przemoc

Ta seria wyjątkowo mnie pochłonęła. Czytałam 10 lat temu. Do dziś ją wspominam.

Ta seria wyjątkowo mnie pochłonęła. Czytałam 10 lat temu. Do dziś ją wspominam.

Bardzo mi się podobała. Historia jak i świat wykreowany przez autora były bardzo wciągające. Świetne postacie, lecz momentami wydawały się być zbyt dojrzałe jak na swój wiek, jednak mi to jakoś nie przeszkadzało i bardzo je polubiłam. Bardzo przyjemna książka, szybko się czyta.

Mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o tą książkę. Po pierwsze mam wrażenie, że to wszystko już było. A po drugie autor chyba nie do końca wiedział o czym chce pisać. Bo tak, po pierwsze mamy zniknięcie wszystkich powyżej 15 roku życia. Po drugie mamy kopułę, czy tam barierę, która oddziela dzieciaki od reszty świata. Po trzecie mamy rządy 10-14latków. Po czwarte mamy zmutowane zwierzaki. No i uwaga - część dzieciaków ma supermoce. Dużo tego, nie?
Dzieciaki muszą zmierzyć się z nową sytuacją. Przedstawione są zachowania tak skrajne, że momentami zapominam, że czytam o małych dzieciach. Sama akcja jest dość chaotyczna. Nie wiem, czy nie się podobało. Do połowy nudziłam się. Druga połowa jest dużo ciekawsza. Chyba sięgnę po kolejny tom.

Trochę na początku za dużo imion, przez co ciężko było się połapać. Przez pierwsze 200 stron książka nie była wciągająca, jednak warto dobrnąć do jej połowy bo jest tego warta.
Zakończenie, które okazuje się być dobre by zaraz zacząć drugi tom..

Zakończenie, które okazuje się być dobre by zaraz zacząć drugi tom..

Z jednej strony mi się podobało, a z drugiej czuję chyba przesyt literaturą młodzieżową (zwłaszcza z okresu wydania tej powieści) i stąd moja ocena. Jeśli wrócę do tej serii to dopiero za jakiś czas.

Pomysł na fabułę ciekawy, a wykonanie dobre, ale pod koniec już raczej mnie nudziła, po prostu nie mój typ. Chociaż sam świat mnie zaciekawił, to raczej nie sięgnę po kolejne tomy.

Zaczynając tą książkę spodziewałam się zdecydowanie czegoś innego. Wiele momentów w książce nie podobało mi się, ale pojawiły się również takie, które mi się podobały. Wiele elementów, które pojawiły się w fabule po prostu nie miały sensu, przykładowo pojawiające się mutacje genowe. Bohaterowie nie byli źli, a niektórych nawet polubiłam. Jedną z taki osób był młodszy brat Astrid mały Pete. Nie było go dużo oraz nie mówił za wiele, ale po prostu skradł moje serce. Do przeczytania tej książki zachęcił mnie motyw znikania osób powyżej piętnastu lat. Książka zaczyna się naprawdę ciekawie czuć było strach bohaterów, a także ich zaskoczenie i zdziwienie dlaczego dorośli zniknęli i kolejne osoby znikają. Jednej kwestii nie rozumiem, czyli jakim cudem bohaterowie tak szybko wywnioskowali, że znikają i znikać będą osoby w dniu piętnastych urodzin. Na początku książki zastanawiałam się dlaczego przy rozdziałach są podane godziny i minuty dopiero pod koniec książki ogarnęłam, że jest to czas za ile Sam zniknie. Nie polecam, ale i też nie odradzam tej książki. Czy będę czytać drugi tom tego nie wiem, ale jak na razie nie zamierzam.

Na półkach: , , , , , , , , ,

7,5⭐/10⭐