Mroczny sekret

Okładka książki Mroczny sekret Libba Bray
Okładka książki Mroczny sekret
Libba Bray Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Magiczny Krąg (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Magiczny Krąg (tom 1)
A great and terrible beauty
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-09-23
2009-09-23
2003-12-03
Magda Białoń-Chalecka
mroczny sekret Bray Magiczny Krąg

Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...
Okładka książki Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań Leigh Bardugo, Francesca Lia Block, Libba Bray, Cassandra Clare, Brandy Colbert, Lev Grossman, Nina LaCour, Stephanie Perkins, Veronica Roth, Jon Skovron, Jennifer E. Smith
Ktoś mnie poko... Leigh Bardugo, Fran...

Przede wszystkim czuć, że ta książka została wydana 20 lat temu. Niestety, bo bardzo wpasowuje się w obecne trendy panujące w bookmediach. Przede wszystkim:
* powieść dzieje się w wiktoriańskiej Anglii w szkole dla dziewcząt z internatem, położonej pośrodku niczego = Dark Academia bez dwóch zdań
* zagadkowy wypadek sprzed lat
* rosnące cienie = spooky vibe
* tajemnicze stowarzyszenie
Ta książka krzyczy, że jest jesieniarska ;)
I co tu nie zagrało? Przede wszystkim upływ czasu. Sama w sobie fabularnie nie jest zła i otrzymałaby ode mnie mocne 6 gwiazdek, ale przez cytat: „Ann, uważam, że zostałyśmy obrażone [...] Czy sugerujesz, że nie jesteśmy warte gwałtu?”
automatycznie obniżyłam ocenę o jedną gwiazdkę. Byłam absolutnie oburzona po przeczytaniu tego fragmentu do tego stopnia, iż musiałam odłożyć czytanie na bok.
Poza tym bulwersującym cytatem książka nie jest zła, trochę głupiutka, ale da się przeczytać.

* zagadkowy wypadek sprzed lat
* rosnące cienie = spooky vibe
* tajemnicze...

Pozostawiam wysoką ocenę, bo swojego czasu seria była moją ulubioną i jeśli tak się czułam wtedy to pozostawmy to adekwatne do grona jej typowych odbiorców.

Jest to coś bardziej w stylu YA, ale swojego czasu czytało się to z wielką przyjemnością. Uważam, że to jedna z bardziej godnych uwagi trylogii jeśli chodzi o tego rodzaju literaturę. Bohaterka budziła sympatię, sama książka była też dojrzała i mądra, co nie zdarzało się często w przypadku młodzieżówek. Poza tym fabuła łączyła w idealnym proporcjach nastoletnie życie i rozterki oraz wątki magiczne, więc czytelnik nie był znudzony żadną z tych kwestii.

Była to moja ulubiona trylogia w gimnazjum, ale po przeczytaniu jej na nowo po tylu latach czuje, ze czegoś mi w niej brakuje. Może to też kwestia spojrzenia jako osoba dorosła a nie nastolatka, ale za bardzo wkurzały mnie decyzje głównej bohaterki by dać wyższa ocenę. Sam świat wciąż cudowny, a książka napisana tak, że szybko i przyjemnie się czyta.

Ocena odzwierciedla moje wrażenia z książki kiedy byłam nastolatką, teraz dałabym mniej:)

RECENZJA trylogii Magiczny Krąg Libba Bray.
O tych książkach już kiedyś wspominał i napiszę z przyjemnością recenzję. Kilka lat temu, miałam okazję przeczytać po raz pierwszy całość i byłam zachwycona kreacją bohaterów, akcją, która się tutaj rozgrywa oraz sposobem poprowadzenia czytelnika przez historię Gemmy i jej przyjaciół. Jest to istnie wiktoriańska historia, gdzie możemy poczuć się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - pyk i jesteś w tym świecie. Dla mnie bardzo fajna książka.
Moja ocena to 10/10 i polecam naprawdę, jeśli ktoś lubi literaturę młodzieżową, lubi klimat gotycki, wiktoriański - to książka dla Was :)
Jeśli szukacie dla siebie prezentu albo dla kogoś i chcecie przeżyć coś fajnego, co Was totalnie rozbije na kawałeczki to mega polecam :)

#bookstagrampl
#literatura
#kochamczytać
#czytaniejestfajne
#czytanienieboli
#książkoholik

RECENZJA trylogii Magiczny Krąg Libba Bray.

Bardzo fajna młodzieżówka, która nawet dobrze się zestarzała. Na plus brak romansu, który mógłby popsuć ogólny wydźwięk książki oraz przyjaźń między bohaterkami. Na minus to, że ta przyjaźń bardzo szybko i dosyć bezpodstawnie, według mnie, się zawiązała i przewidywalność książki. Mimo tego jestem ciekawa kolejnych części, a książkę polecam.

UFFFF w końcu skończyłam "Mroczny sekret" po tygodniu męki!

Co mogę powiedzieć o książce? Jest ciekawa, ale nudna. Ciekawa, ponieważ jesteśmy w XIX wieku poznajemy w każdym szczególe panujące wtedy zasady i tradycje oraz do tego dochodzi szczypta (póki co) magii. Nudna? Ponieważ akcja dzieje się bardzo, ale to bardzo wolno. Niestety godzina dziennie czytania była dla mnie trudna w tym przypadku. Więcej nie dałabym rady. Starałam się aż do końca być pozytywnie nastawioną i brnęłam z myślą, że jednak powieść jeszcze się rozkręci, ale... Pod koniec powiedzmy coś ruszyło - ale delikatnie.

Czy przeczytam drugą część? (O zgrozo grubszą od 1 tomu)
Niestety tak... Cała trylogia czekała na mojej półce przez parę lat i w końcu znalazłam czas ją przeczytać...
Ale nadal jestem (jeszcze) optymistycznie nastawiona do rozwinięcia się akcji w drugiej części.

Moja ocena: 2/6 :(

UFFFF w końcu skończyłam "Mroczny sekret" po tygodniu męki!

Ta książka mnie zafascynowała (czytałam ją 3 razy),mroczny klimat powieści osadzonej w XIX wieku, która opowiada o problemach nastolatek i magicznym międzyświecie, idealnie trafia w mój gust. Niezaprzeczalnie jest to moja ulubiona książka.

Wróciłam do tej książki po kilku latach. Tym razem wciągnęła mnie. Choć momentami akcja trochę mi się dłużyła. Nie mniej z chęcią sięgnęłam po kolejny tom.

Powieść napisana jest w zupełnie innym stylu, niż książki, które czytam normalnie. Pomimo to książkę przeczytałam bardzo szybko. Zachwyciły mnie barwne opisy postaci, jak i tajemnicza, mroczna atmosfera. Gemma jest szesnastolatką, lecz nie zachowuje się jak owa, razem z przyjaciółkami raz zachowują się nad wyraz dorosło, raz bardzo infantylnie, przez co trudno było mi się utożsamić z główną bohaterką. Powieść toczyła się dla mnie w przyjemnym, trzymającym w napięciu tempie, aż do ostatnich pięćdziesięciu stron, na których nagle zaczyna biec i pędzić w bliżej nieokreślonym, chaotycznym kierunku. Niestety spowodowało to, że ostatnie strony powieść mnie zmęczyły i wywołały przesyt przedstawionym światem. Mimo to, zapewne, kiedy trochę odpocznę, sięgnę po kolejne tomy trylogii.