Okładka książki Mroczny sekret

Mroczny sekret

Autor:
Cykl: Magiczny Krąg (tom 1)
tłumaczenie
Magda Białoń-Chalecka
A great and terrible beauty
wydawnictwo
Wydawnictwo Dolnośląskie
mroczny, sekret, Bray, Magiczny Krąg
typ
papier
Dominique9030
7.02 (2097 ocen i 256 opinii)

Opis książki

Gemma Doyle w niczym nie przypomina swoich rówieśniczek - panien o nienagannych manierach. Po tragedii, która spotyka jej rodzinę w Indiach, uparta i przekorna dziewczyna trafia do londyńskiej Akademii Spence. Czuje się samotna, dręczy ją poczucie winy i nękają wizje przyszłości. Nie jest jednak zupełnie sama... Jej śladem podąża tajemniczy młodzieniec. W Spence Gemma zaprzyjaźnia się z najbardziej wpływowymi dziewczętami, odkrywa w sobie nadprzyrodzone zdolności, a także dowiaduje się o dawnych powiązaniach swojej matki z tajnym stowarzyszeniem nazywanym Zakonem.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009

Polecamy

Opinie czytelników
Lenalee | 2010-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2010

Tajemnicza i urzekająca. Jak zaczęłam czytać tę książkę to wręcz nie mogłam się od niej oderwać i pochłonęłam za jednym razem. I w ogóle nie spodziewałam się, że tak mnie zaczaruje. Co prawda książka bardzo przypominała mi pewien film, którego tytułu oczywiście nie pamiętam, ale który bardzo mi się podobał i często oglądam go z wielką przyjemnością. Być może dlatego też jestem tak zachwycona tą książką. Bo niby bardzo przypomina mi ten film, a mimo wszystko jest zupełnie od niego inna i posiada swoją własną, odmienną duszę.

Już na początku książki dostajemy lekcję, że powinniśmy niekiedy, a właściwie zawsze uważać na słowa, które wypadają z naszych ust. Czy to w gniewie, złości, smutku czy rozgoryczeniu. Niekiedy słowa, które wypowiadamy, mogą być tymi ostatnimi, które usłyszy od nas dana osoba. Przekichane, jeżeli wypowiedziane zdania będą tak okrutne, że nigdy nie będziemy mogli wyrzucić ich z pamięci i zawsze będziemy je boleśnie wspominać. Dlatego czasami warto trzymać język za z...

książek: 1990

Bardzo ciekawa książka, która aż prosi się, by po choćby krótkim odłożeniu, ponownie wziąć ją do ręki, a kiedy już w tej ręce się znajdzie, to robi wszystko, by przeczytać ją do końca - wtedy łaskawie pozwoli nam, byśmy odłożyli ją na półkę, ale oczywiście będzie jeszcze długo siedziała nam w głowie.

Dominka1 | 2014-02-03
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Rzadko zdarza się czytać powieść dla młodzieży czy romans paranormalny ,którego akcja dzieje się w XIX wieku. Ten właśnie szczegół sprawił, że byłam bardzo ciekawa trylogii autorstwa Libby Bray. Autorka w swojej powieści "Magiczny krąg" zabiera nas w podróż do wielu światów. Przez krótki moment zajrzymy do Indii, by potem z egzotycznych uliczek Bombaju wyruszyć do pensji dla dziewcząt w wiktoriańskiej Anglii...To nie jedyne miejsca ,które wraz z bohaterami poznajemy
O czym opowiada „Magiczny krąg”? Początkiem całej historii jest prawdopodobnie najgorszy dzień w życiu szesnastoletniej Gemmy .W swoje urodziny kłoci się z mamą, doświadcza przerażającej wizji, słyszy imię ”Kirke” które budzi jej podskórny lęk… Na tym jednak nie koniec. Na oczach dziewczyny ginie jej matka…Nastolatka pojawia się w Anglii, gdzie trafia do pensji dla dziewcząt…
Bardzo podobał mi się pomysł na poprowadzenie fabuły .Mamy w tej powieści prawdziwe bogactwo wątków i konwencji lit...

dzosefinn | 2010-08-07
Przeczytana: lipiec 2010

Piękna historia o przyjaźni, pragnieniach młodości, a przede wszystkim o dojrzewających dziewczętach.
Gemma, Felicity, Ann i Pipa to grupa przyjaciółek różniących się między sobą jak ziemia, ogień, woda i powietrze. Każda inna, a za razem wyjątkowa.
Pipa - czarnowłosa piękność o duszy romantyczki.
Felicity - atrakcyjna i zadziorna blondynka, która wie co chce osiągnąć.
Ann...- nie jest ideałem piękna, osamotniona i niezdarna.
Gemma - rudowłosa dziewczyna, uparta i zbuntowana.
Jednak wszystkie połączył "Mroczny Sekret". Pipa zmuszona przez rodziców do zawarcia małżeństwa z 50-letnim, bogatym panem Bumble'm; Felicity - molestowana przez własnego ojca; Ann - sierota, okaleczająca się; Gemma winiąca się za śmierć matki.
Razem starają się pokonywać przeciwności losu. Ich przyjaźń wielokrotnie wystawiana jest na próbę, którą za każdym razem wychodzą obronną ręką.
Książka zauroczyła mnie i z przyjemnością sięgnę po drugi tom z serii "Magiczny Krąg".
Muszę panią Bray pochwalić za pomys...

Dodi | 2012-07-14
Przeczytana: sierpień 2011

Cała seria MAGICZNY KRĄG zagwarantowała mi cudownie spędzone chwile nad lekturą w ubiegłoroczne wakacje. Każda z części potrafi wciągnąć czytelnika w cudowny świat pełen magii i dziewczyńskich sekretów. Dzięki narracji pierwszoosobowej z łatwością możemy wcielić się w rolę Gemmy i wspólnie z nią i jej przyjaciółmi przeżywać jej przygody.
Szczerze polecam

kasandra_85 | 2013-02-02
Przeczytana: styczeń 2013

elenkaa | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Książka trochę mnie zaskoczyła. Spodziewałam się czegoś gorszego, a dostałam ciekawą, trochę paranormalną powieść dla młodzieży, na dodatek dziejącą się w epoce wiktoriańskiej. Poznajemy lepiej te czasy i sposób, w jaki kobiety miały się zachowywać. Miały nie myśleć, ładnie wyglądać, ładnie zachowywać się i oczywiście stawiać męża i jego potrzeby na pierwszym miejscu, a o własnych potrzebach nie było mowy. Poznajemy kilka nastolatek, które pod przybraniem uprzejmości i elegancji skrywają mroczne sekrety i mają problemy. Do tego dochodzi wątek paranormalny.

Powieść trzyma w napięciu do samego końca i po ostatnich wydarzeniach aż się chce sięgnąć po następne części. Nie jest to typowa powieść dla nastolatków obecnie (ostatnio pojawiają się same romanse dziejące się w przyszłości lub książki z wampirami/wilkołakami). Tutaj po prostu pojawia się magia. Polecam wszystkim!

Cassiel | 2012-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

„Rzeczy nie są dobre ani złe same z siebie. Stają się takie przez to, co z nimi robimy.”

W dzisiejszych czasach wiele osób z wypiekami na twarzy sięga po powieści, w których fabuła rozgrywa się w dawnych czasach, ponieważ dzięki temu możemy poznać i nauczyć się wielu rzeczy w bardzo przyjemny sposób. Duże wrażenie robi na nas kobieta, która nosiła suknię z gorsetem, który był ciasno zawiązany, dlatego że to jest coś innego od tego co znamy na co dzień. Dawniej damy musiały być opanowane, mieć odpowiednią postawę i nienaganne maniery, co również dotyczy się mężczyzn. W XXI wieku raczej tego nie uświadczycie, ale sięgając po Mroczny sekret, będziecie mogli poobserwować szeleszczące suknie, dziewczyny przygotowywane do zamążpójścia, które albo się z tego cieszą, albo się buntują.

Poznajcie główną bohaterkę, Gemmę, która przeprowadza się z Indii do Anglii po tragedii, w której straciła bardzo ważną osobę. Trafia ona do londyńskiej Akademii Spence, w której nie czuje się dobrze, ponieważ...

Secretelle | 2014-02-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Gdy myślę o epoce wiktoriańskiej, od razu oczyma wyobraźni widzę wystawne, powłóczyste suknie, będące przejawem zamożności, i dziewczęta zdobywające rozległą wiedzę w dobrych szkołach, by w przyszłości ani razu nie wykorzystać jej w praktyce i dostosować się do społecznych konwenansów, a więc zostać przykładną panią domu, uosobieniem piękna i moralności. Aż żal patrzeć, jak potencjał tego ponadpółwiecznego okresu w dziejach jest przez współczesnych twórców bagatelizowany, spychany na dalszy plan na rzecz paranormalnych kreatur i tandetnych pseudoromantycznych historyjek. Można przecież napisać tyle wspaniałych powieści z akcją umiejscowioną właśnie w epoce wiktoriańskiej, można pisać o życiu młodych i starych, o kolonialiźmie i rewolucji przemysłowej, o jasnych i ciemnych stronach tych czasów, o biedakach i bogaczach. Libba Bray też mogła napisać niesamowitą książkę i choć wprawdzie efekt jej pracy nie zasługuje na takie określenie, doceniam starania - to już połowa sukcesu.

Autorka...

Strange_Molly | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Muszę przyznać, że jak zaczynałam czytać tę powieść, od pierwszych stron troszeczkę mnie nudziła. Na pozór zwykła historia – zbuntowana nastolatka (tym razem młoda dama) kłócąca się z matką. Taaa… Od razu pomyślałam, że na koniec jak zwykle spotka swojego księcia i będzie jeden wielki happy end. Nic podobnego. Ta pięknie oprawiona książka, pełna wytrawnych gestów, dobrych manier i pięknych sukni zawiera wielką tajemnicę z nutą grozy. Do tego magia wypływająca praktycznie z każdej stronicy tej wspaniałej lektury sprawia, że zakochałam się w niej za zabój. Powieść urzeka niesamowitą aurą i mrocznym klimatem. Doskonale odwzorowana epoka wiktoriańska, fantastyczny język i humor autorki utwierdza mnie tylko jeszcze bardziej, że jest to istny fenomen literacki. Według „Publishers Weekly” jest to „wyśmienita, elegancka powieść gotycka”, którą polecam dosłownie każdemu, kto kocha takie klimaty i naprawdę dobrze napisane książki.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku