Deklaracja

Cykl: Deklaracja (tom 1)
Wydawnictwo: Wilga
The Declaration
Haven

A gdybyście wy byli nadmiarami w świecie legalnych ludzi?Gdybyście nie mieli prawa żyć.Gdybyście byli zamknięci w zakładzie dla nadmiarów i nie znali świata za murami.Gdybyście uwierzyli, że nie macie żadnych praw i możecie tylko służyć innym.A gdyby wtedy zjawił się ktoś, kto opowiedziałby wam o prawdziwym życiu.Gdyby przekonał was, że Ziemia jest dla wszystkich ludzi, a wy nie jesteście nadmiarami, skoro ktoś was kocha i potrzebuje?Czy tak będzie wyglądać świat w przyszłości?

źródło opisu: Wydawnictwo Wilga

źródło okładki: Wydawnictwo Wilga

Susie | 2010-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie od pierwszej chwili gdy zaczęłam ją czytać. Taka wizja przyszłości naprawdę mnie przeraziła.
Akcja książki rozgrywa się w 2140r. Główną bohaterką jest nadmiar Anna, która do ośrodka dla nadmiarów trafiła gdy miała zaledwie 2 lata. Na początku poznajemy ją jako dziewczynę prawie 15-letnią w pełni pogodzoną ze swoim życiem, z tym kim jest i że wcale nie powinno jej być na świecie. Ona nie myśli, że zamykanie dzieci w zamkniętym ośrodku jest złe i niesprawiedliwe. Dla Anny to jest jak najbardziej właściwe, a kary (bicie, izolatka), które dostaje za nieposłuszeństwo według niej i tak nie wynagrodzą Matce Naturze jej istnienia. Do tego nienawidzi swoich rodziców, bo wmówiono jej, że są egoistami i przestępcami.
Nadmiary muszą nauczyć się był Użytecznymi i znać Swoje Miejsce. Nie mają prywatności, muszą chodzić z opuszczonymi głowami żeby tylko nie rzucać się w oczy, a przy tym wykonywać wszelkie możliwe obowiązki.
Sytuacja Anny zmienia się...

Lenalee | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Książka napisana przez Gemmę Malley jest niesamowita, a wizja przedstawionej w niej przyszłości naszego świata – przerażająca i wstrząsająca, bo jaka inaczej mogłaby być? Akcja dzieje się w roku 2140, w Wielkiej Brytanii, w ośrodku Grange Hall. Świat przez te dziesiątki lat niezwykle się zmienił – a zmieniło się w zasadzie wszystko. Ludzie wynaleźli lek na Długowieczność, wprowadzono Deklarację – ustawę każącą wybierać między Długowiecznością, a posiadaniem dzieci – oraz podzielono świat na nadmiary i legalnych. Tym pierwszym jest właśnie główna bohaterka tej książki, Anna – nadmiarem. Żyje ona w ośrodku dla nadmiarów Grange Hall, choć nie powinna i pokutuje za Grzech, jakim było jej przyjście na świat. Całkowicie pogodzona z tym, że jest przekleństwem dla Matki Natury, w Grange Hall poznaje Petera, nowo przybyłego chłopca, który opowiada jej o życiu na Zewnątrz. Czy to możliwe, aby miała ona prawo do tego, aby legalnie żyć? Czy naprawdę jest kochana przez swoich rodziców, choć...

Po wynalezieniu Długowieczności, uznano, że dzieci nie mogą dalej się rodzić. Jednak tak się dzieje. W Wielkiej Brytanii dzieci po wykryciu zabiera się rodzicom i nazywa się Nadmiarami. Muszą się one stać się Pożytecznymi Zasobami, służąc Legalnym, by odkupić grzechy swoich rodziców.

Jedną z nich jest piętnastoletnia Anna. Ze wszystkich sił stara się udowodnić swoją użyteczność bezwzględnej przełożonej zakładu dla nadmiarów, pani Pincet. To ona ma też opiekować się swoim rówieśnikiem, świeżo przybyłym do ośrodka Peterem. Nie wie, że chłopak zmieni jej życie i stosunek do panujących zasad.

"Deklaracja" zaintrygowała mnie... wyjątkowo wysokimi ocenami na Lubimy Czytać. No bo niby kolejna dystopia, ale recenzji negatywnych jak na lekarstwo (to je czytam zanim zdecyduję się na książkę, nie te pozytywne). Musi być więc coś w tej książce, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych. To prostota.

Czytając tę książkę, zastanawiałam się, dlaczego właściwie w dystopiach młodzieżowych nie...

Justilla | 2011-01-24
Przeczytana: 17 stycznia 2011

"Deklaracja" to książka z kolejną ponurą wizją przyszłości. I to bliską, gdyż dziejącą się w roku 2140. Medycyna wynalazła lek na Długowieczność*. Ludzie przestali się starzeć, chorować, umierać. Zaczęli żyć wiecznie. Ale kolejne dzieci się rodziły, Ziemia zyskiwała coraz więcej mieszkańców. I wtedy wprowadzono Deklarację i każdy kto brał leki na Długowieczność musiał ją podpisać. Zabroniono mieć dzieci. Każde dziecko urodzone nielegalnie było odbierane rodzicom, pozbawiane praw i przywilejów. Stawało się wyrzutkiem. Było nadmiarem.

I takim nadmiarem jest bohaterka książki, Anna. Dziewczyna już jest na tyle duża, aby wkrótce stać się Użyteczną. Zna Swoje Miejsce, dzięki czemu jest wartościowym zasobem. Będzie mogła odkupić Grzechy rodziców. Brzmi to okropnie, prawda? Jakby Anna był przedmiotem. I ona sama wierzy, że nie może być inaczej. Jej rodzice byli źli, nie szanowali Deklaracji. Nienawidzi ich za ich egoizm.

I wtedy w Grange Hall, miejscu dla nadmiarów pojawia się Peter,...

Violy | 2010-12-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Za „Deklarację” chciałam się zabrać już dawno temu, jednak nie mogłam jej nigdzie znaleźć. Wywołała ona we mnie ogromne wrażenie już od pierwszego zdania. Zachwyciła mnie swoją okładką, która była ściśle związana z treścią utworu a zarazem piękną metaforą.

Wielu z nas z pewnością zastanawiało się nad przyszłością i jej wynalazkami. Na pewno wiele rzeczy pójdzie do lamusa, a jeszcze więcej będzie się rozwijało. „Deklaracja” ukazuje świat, w którym ludzie żyją wiecznie. Jak było do przewidzenia po pewnym czasie zaczyna brakować miejsca. Populacja tylko zwiększała swoją liczebność. Władze zdecydowały się na napisanie Deklaracji, która głosiła, że nie można mieć potomków, chyba że zrezygnuje się z długowieczności. Nadmiary- dzieci, które urodziły się nielegalnie zostają łapane przez łapaczy i przewiezione do specjalnych zakładów, mających na celu przeszkolenie ich na wartościowe zasoby. Główna bohaterka, Anna, do zakładu w Grange Hall znajduje się, od kiedy skończyła 2, 5 roku....

| 2010-09-06
Przeczytana: 05 września 2010

Kilkakrotnie zdarzyło mi się w życiu rozmyślać na tematy odległe od nas o kilkaset lat. Próbuję sobie wyobrazić ludzi, którzy będą żyli na Ziemi w następnych stuleciach. Ile wojen rozpęta się między państwami na pozór sobie przyjaznymi? Ile istnień zginie zanim wreszcie zrozumiemy co tam naprawdę powinno liczyć się w życiu.

"Deklaracja" Gemmy Malley ukazuje nam wydarzenia jakie miały miejsce po roku 2065, kiedy to ustanowiona została Deklaracja zgodnie z którą "każdy człowiek może mieć tylko jedno dziecko". Deklaracja z roku 2080 na ludzkie nie szczeście wprowadzała jeszcze drastyczniejsze zmiany. O tej pory bowiem nikt ze społeczności nie mógł posiadać potomstwa. Oczywiście od niemalże każdego prawa są jakieś ustępstwa. W takim wypadku małżeństwa, które naprawdę chciały powiększyć swoją rodzinę mogły skorzystać z zasady Rezygnacji, która mówiła o tym, że w zamian za możliwość posiadania dziecka człowiek musiał zrzec się prawa do nieśmiertelności.

Z nadmiarem Anną spotykamy się w...

Nana | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

Przed chwilą przeczytałam ostatnie słowo.

"Za późno na co? - chciała zapytać. - Jakie znaczenie ma czas, skoro każda chwila i tak jest przez nas kradziona?"
To cytat będący reflekcją głównej bohaterki. "Deklaracja" to, jak zapewne każdy z was czytał, opowieść o pewnej koncepcji przyszłości. Według pani Gemmy Malley miała ona wyglądać niezwykle szaro i... zaskakująco. Jest wiele metod na "przewidzenie" przyszłości, jednak osobiście przed taką, jaka została przedstawiona w "Deklaracji", nigdy wcześniej się nie spotkałam.

"Nadmiar to coś zbiędnego. Niepotrzebnego." - tak owy koncept przedstawia ludzi młodych, nazwanych Nadmiarami. Książka ta ukazjue głębszą reflekcję nad życiem i jego potrzebami. Ukazuje siłę Matki Natury, która zaburzona staje się okrutna i zła. Jednym słowem świat staje się nienaturalny. "Deklaracja" to delikatny szept w naszym kierunku: czy warto żyć podwójnie tylko po to, żeby móc odebrać życie innej osobie, która nie dostała nawet jednego dnia?

Możliwe, że...

Cassin89 | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Kiedy wynaleziono środek na Długowieczność wszystko uległo zmianie.
Skoro nikt nie umiera, a ludzie wciąż przybywa to rządy wszystkich państw świata muszę jakoś zaradzić kryzysowi, gdy wszystkiego zacznie brakować. Na początku przyrost naturalny ograniczona do jednego dziecka na rodzinę, potem i to było zbyt wiele. Wprowadzona więc Deklaracje. Jeśli chcesz mieć dziecko musisz zrezygnować z przyjmowania środków na Długowieczność, czyli umrzesz. Dowolna odmowa została nazwana Rezygnacją i niewielu się na nią decydowało. Najwięcej na świecie pozostało ludzie starszych, a to w młodych widziano zagrożenie.
Każde nielegalnie urodzone dziecko, nawet jeśli ukrywane, zostało wytropione i trafiało do ośrodka gdzie musiało odkupić swój Grzech Istnienia. Jest przecież tylko Nadmiarem, zabiera powietrze, wodę i jedzenie ludzi legalnie urodzonych. Nie ma prawa istnieć.

Kolejna świetna powieść antyutopijna. Muszę przyznać, że jest to mój ulubiony gatunek powieści.
Świat widzimy przeważnie oczami...

Książka opisuje jeden z najważniejszych problemów jakie mogą się pojawić w przyszłości: "Co by było gdyby ludzie znaleźli lek na śmierć?". Wynikający z tego problem przeludnienia, ograniczone zasoby, brak perspektyw co do podboju kosmosu, bo rządy zbyt zajęte są ziemskim problemem nowonarodzonych dzieci: 'Co z nimi zrobić?". Starsi nieprzychylnie patrzą się na nowych mieszkańców Ziemi. Jeden się rodzi drugi musi umrzeć. Prawa wymyślone przez tych co niestety byli na Ziemi pierwsi i nie mają zamiaru jej opuścić w dębowych trumnach. Podobnie jak w książce Futu.re: ludzie zdecydowanie nie powinni żyć dłużej, powinni zrobić miejsce dla nowych pokoleń.
Niektórzy mają książce za złe, że jest zbyt naiwna. Jest naiwna, bo to książka dla młodzieży. Ale dajcie spokój nie jest aż tak naiwna. Może nie opisano takiego wynaturzenia ludzi w zakładzie zamkniętym jak w literaturze dla dorosłych, ale czy we wszystkich książkach sf muszę czytać takie ponure obrazy? Dla niektórych może się wydać zbyt...

elenkaa | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Recenzja dostępna również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/08/14-deklaracja-gemma-malley.html

Tę książkę nabyłam po okazyjnej cenie, wiec przed sprzedażą chciałam ją przeczytać, zwłaszcza, że dosyć lubię powieści z tego gatunku.

Rok 2140, w którym wszystko jest możliwe. Nikt z nas nie potrafi przewidzieć, co w tym roku będzie się działo na świecie. Główna bohaterka Anna żyje w tych czasach i mieszka w Grange Hall, gdzie mieszkają ludzie zwani Nadmiarami, którzy robią wszystko, aby stać się Użyteczni. Anna została poddana bardzo przekonującej propagandzie, bo źle się czuje z myślą, że przeszkadza Legalnym przez to, że istnieje. Nienawidzi swoich rodziców, bo złamali Deklarację i mieli dziecko, co było zakazane. Było to efektem wynalezienia lekarstwa na Długowieczność. Jak można się domyślić, Długowieczność sprawiła, że liczba ludzi na świecie była za wysoka, więc powstała Deklaracja zakazująca posiadanie potomstwa. Pewnego dnia do Grange Hall przybywa Peter -...