Przejście

Passage
83-7298-253-8
Przejście
czupirek

Jedna z rzadkich, niezapomnianych powieści, zarówno dramatycznych, jak i głęboko refleksyjnych oraz pełnych napięcia. Zdumiewająca mieszanka suspensu i nauki. Joanna Lander jest psychologiem prowadzącym badania nad śmiercią. Kiedy decyduje się na udział w projekcie polegającym na symulowaniu śmierci klinicznej, okazuje się, iż może rozwiązać największą tajemnicę życia, albo też stać się ofiarą nauki. Poddaje się jednak eksperymentowi młodego, błyskotliwego neurologa, zainteresowanego symulowaniem śmierci klinicznej za pomocą psychoaktywnego leku…

Oranea | 2014-01-12

Jedna z tych książek, do których mam ochotę wracać. Trzymająca w napięciu, skonstruowana po mistrzowsku i oparta na nauce opowieść o badaniach nad doświadczeniami granicznymi. Napisana bardzo dobrym, dynamicznym językiem i przedstawiająca bohaterów kierowanych pasją. Chociaż liczy prawie 900 stron, to jednak trudno się od niej oderwać i objętość przestaje mieć znaczenie - za bardzo chcemy z bohaterami rozwikłać zagadkę śmierci klinicznej, żeby skupiać się na objętości książki. Jest to fantastyka, ale jednak trochę niestandardowa. Zdecydowanie godna uwagi.

bazylia | 2013-08-03
Przeczytana: 22 lipca 2013

Nietuzinkowa, momentami zaskakująca, chwilami denerwująca, a nawet doprowadzająca do łez historia oparta na motywie poszukiwania wytłumaczenia dla wrażeń doświadczonych przez osoby, które przeżyły śmierć kliniczną. Ciekawie nakreślone postaci, ciekawa opowieść, choć momentami miałam wrażenie, że autorkę ponosi wena i później ma problemy z wykończeniem sensownym pewnych wątków. Jednak zdecydowanie polecam.

Pennywise | 2014-06-30

Och, doprawdy ciężko mi się wypowiedzieć na temat tejże książki. Jest bardzo, ale to bardzo przegadana.. Lecz sam motyw powieści jest interesujący, a w szczególności zakończenie.

PaniPegaz | 2014-01-14
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po pierwsze - tej książki nie można ocenić zbyt szybko. Po takiej lekturze potrzeba trochę czasu, aby ochłonąć z nadmiaru wrażeń. O ile na początku, to jest przez jakieś ponad 300 stron, nic się nie dzieje, o tyle potem autorka wynagradza tę początkową nudę z nawiązką.
Początek służy, moim zdaniem, bardziej rozluźnieniu czytelnika, rozbawieniu go i sprawdzeniu jego wytrzymałości.
Tak, długie wstępy są specjalnością Connie Willis, którą mogą czytać tylko i wyłącznie osoby cierpliwe. Wszystkie inne - nie sprostają takiej lekturze. Autorka testuje empatię - bo przecież możemy poczuć się trochę jak Joanna i Richard, którym sprawia dużą trudność znalezienie ochotników do eksperymentu. Dlatego początek najlepiej jest potraktować z dystansem.
Na pierwszych stronach, kiedy jeszcze nic się nie dzieje, autorka zapewnia czytelnikowi komiczny, pełen ironii obraz szpitala i pracujących w nim osób, przy czym szczególnie negatywnie zostaje odmalowany pan Mandrake, przed którym zresztą Joanna...

kamila0393 | 2016-11-19
Przeczytana: 11 listopada 2016

Bardzo mądra, skłaniająca do reflekcji książka. Jestem pod mega wrażeniem. Z początku wydająca się trochę monotonna, nudna. Ale akcja się rozwija, wciąga. Historia odkrywa dla nas coraz więcej atrakcji, nie tylko milutkich. Nie brakuje w niej miejsca na wzruszenia, jak i łzy smutku. Jeśli ktoś ma trochę wolnego czasu, lubi pomyśleć o czymś głębszym to szczerze polecam. :)

Artur | 2014-03-25
Przeczytana: 01 marca 2012

Świetna! Wciąga od pierwszej do ostatniej kartki i długo zostaje w pamięci!

sybla | 2013-12-16

Interesujące ujęcie tematu śmierci oraz życia po życiu, chociaż czytało mi się momentami chropawo. Jednak polecam.

Larpskendya | 2011-03-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka o tym jak człowiek chciał dowiedzieć się nieco o śmierci. Szkoda, że główna bohaterka umiera.

kalifat | 2016-07-27
Przeczytana: czerwiec 2016

Dla miłośników Connie Willis (bo to jednak specyficzna proza) - sympatyczna książka.

Vanilla | 2016-07-31
Na półkach: Teraz czytam