Eksperyment terminalny

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The terminal experiment
science fiction, Sawyer, dusza
Pablos

Punktem wyjścia był eksperyment dotyczący życia po śmierci. Końcem eksperymentu była śmierć. Doktor Peter Hobson wyprodukował monstrum. A właściwie trzy. Aby sprawdzić swe teorie odnoszące się do nieśmiertelności i życia pozagrobowego, stworzył trzy komputerowe symulacje własnej osobowości. Z pierwszej kopii usunięto wszelkie wspomnienia powiązane z fizyczną egzystencją - to symulacja życia...

Z pierwszej kopii usunięto wszelkie wspomnienia powiązane z fizyczną egzystencją - to symulacja życia po śmierci.
Drugą kopię pozbawiono wiedzy o starzeniu się i śmierci - to symulacja nieśmiertelności.
Trzeciej osobowości nie poddano modyfikacjom - to kopia kontrolna.

Trzy wirtualne osobowości Hobsona uciekają z laboratoryjnego komputera do obejmującej cały świat elektronicznej pajęczyny. Jedna z nich jest mordercą.

Piotr | 2016-11-23

Sam pomysł na książkę bardzo ciekawy, ale przejścia czasami przejścia pomiędzy rozdziałami stawały się zbyt chaotyczne.

Mam wrażenie, że cała historia była tylko tłem, a prawdziwym tematem było zastanowienie się nad tym jaki człowiek jest. Nad jego psychiką, życiem czy osobowością.

Książka z każdym rozdziałem wciąga coraz bardziej.

Pablos | 2010-07-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Książka pod wartką akcją ukrywa drugie dno, odpowiadając na pytania czy umysł człowieka można zamknąć w komputerze, jak działa sztuczna inteligencja, jak zachowywalibyśmy się, gdyby nas pozbawić kilku istotnych cech (np. świadomości nieuchronnej śmierci) oraz czy dusza może być naprawdę istniejącym bytem?

Yarek Jak | 2016-08-29

Książka absolutnie genialna. Pod fabułą na temat jakiegoś tam eksperymentu i jakiegoś tam morderstwa kryje się niezwykle poruszająca intelektualnie analiza ludzkiej natury, nieśmiertelności, duchowości. Od lat uważana przeze mnie za najlepszą książkę, jaką w życiu przeczytałem.

Bosy_Antek | 2014-03-19

Lubię czytać książki, których „przyszłości” dożyłem. Lubię ten dziwny dreszcz przebiegający człowieka, gdy uświadomi sobie, że żyje w czasach, które dla sporej części autorów s-f były pograniczem, rubieżą i dalej nie chcieli zapędzać już swoich koni.

Żyjąc w jakimś przedziwnym wiecznym TERAZ, nie zdajemy być może sobie sprawy z tego, że wciąż podbijamy przyszłość, która kiedyś wydawała się być domeną snów i przewidywań. Kiedyś, milion lat temu, myślałem licealistą będąc: „Na Jowisza! (ok. jako licealista używałem mniej wysublimowanych wyrazów zdumienia) I ja mam dożyć roku 2000?!”

Aż tu nagle uświadamiam sobie, że żyję już 13 lat w XXI wieku i mam się raczej dobrze.

Wiem, rozważania te są banalne i wydaje mi się, że niepotrzebnie zawracam komukolwiek nimi gitarę, ale to w sumie dość zabawne, że ta właśnie kwestia „dożytej przyszłości” jako pierwsza zwróciła moja uwagę, gdy czytałem znakomitą powieść Roberta Sawyera pt „Eksperyment terminalny.”

Powieść, która zdobyła Nebulę w...

Marcin | 2013-03-10

Bardzo ciekawie i dobrze napisana książka. Wciąga i to bardzo, może dlatego, że nie jest "nachalna". Autor nie daje głównemu bohaterowi żadnych elementów heroizmu ani zła, po prostu przedstawia jak pewne wydarzenia się potoczyły. Otoczka fantastyki jest tutaj delikatna, zatem książka powinna podejść też innym osobom niż tylko fanom gatunku.

daltonista | 2016-07-31

SF jest tutaj tylko pretekstem do rozważań nad człowieczeństwem, moralnością i życiem. To duża zaleta książki. Minusem jest dynamika, a raczej jej brak. Słabo tu wypada pierwsza połowa książki, gdzie dzieje się dużo "nieistotnych" rzeczy, które tak naprawdę budują tło do przyszłych zdarzeń, a co za tym idzie filozoficzno-etycznych dywagacji. Za półmetkiem fabuła nabiera tempa, ale tylko trochę ;-) Mimo wszystko było warto ;-)

terenaa | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Ciekawy pomysł na książkę, treść godna uwagi, ale przejścia między 'scenami' są zbyt gwałtowne. Czytając zastanawiałem się czy dane zdanie to poprzednia sytuacja, czy coś się już zmieniło. Styl do poprawy, ale treść świetna.

gary_joiner | 2016-05-02
Przeczytana: 20 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Eksperyment Terminalny jest interesującą powieścią obyczajową, zgrabnie prezentującą małżeńskie perypetie pary na pozór idealnej, chytrze zakamuflowaną jako utwór science fiction. Obfitość i różnorodność pozostałych wątków imponuje: główny bohater nie tylko boryka się z małżeńskimi problemami, w międzyczasie dowodzi istnienia duszy, przyczynia się do stworzenia pierwszych sztucznych inteligencji oraz zostaje zamieszany w zbrodnię. Niestety, sensowność i sposób opisu wszystkich tych wydarzeń nie robi już tak dużego i dobrego wrażenia. Sawyer praktycznie pominął prezentację społecznych skutków obu naukowych przełomów (istnienie duszy, sztuczna inteligencja), koncentrując się na ich wpływie na życie głównego bohatera i najbliższych mu osób - jednostek dość wyjątkowych i niereprezentatywnych dla ogółu populacji. Podobnie po macoszemu potraktowana została naukowość utworu, co z jednej strony pozwala zachować szybkie tempo narracji, z drugiej pozostawia niedosyt i czytelnika z lekkim...

Aliath | 2016-11-06
PannaMarple | 2016-06-09