Arystokratka na koniu

Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski
Cykl: Arystokratka (tom 3)
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Aristokratka na koni
Mirosław Śmigielski
czeski
Niebieska7

Trzecia część literackiego sitcomu! Rozpoczynają się wakacje, a załoga zamku Kostka ma nadzieję na najlepszy sezon w historii. Lecz złośliwy los jak zwykle niweczy wszystkie plany. Arystokratka Maria, kucharka pani Cicha, kasztelan Józef i ogrodnik pan Spock zapraszają na kolejną odsłonę swoich przygód. Błyskotliwe dialogi, humor sytuacyjny i wiele zaskakujących zwrotów akcji – warto...

Trzecia część literackiego sitcomu!

Błyskotliwe dialogi, humor sytuacyjny i wiele zaskakujących zwrotów akcji – warto odwiedzić mieszkańców Kostki po raz trzeci!

źródło opisu: http://stara-szkola.com/glowna/27-arystokratka-na-koniu.html

źródło okładki: http://stara-szkola.com/glowna/27-arystokratka-na-koniu.html

Piotr | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Bardzo żałuję, że to już koniec mojej drogi z Marią, jej rodziną i pracownikami zamku Kostka. Trzy tomy dostarczyły mi wiele rozrywki,a przecież o to chodzi. Trzeci tom rozpoczyna się od...przywiezienia trumny. Jak zwykle jest humor, jak zwykle są turyści, których nasi gospodarze nie cierpią i jak zwykle są utyskiwania pracowników. Życzyłbym sobie więcej takich książek, optymistycznych, przy których naprawdę doskonale się bawię, a uśmiech nie znika z mojej twarzy.

Autorowi udało stworzyć się wspaniałą satyrę, ale nie było by jej bez tak ciekawych postaci. Autorka dziennika -Maria, opisując każdy dzień, celnie pokazuje życie w krzywym zwierciadle. Najlepsze jest to, że czytelnik po trzecim tomie powinien czuć już przesyt, a nic takiego nie następuje. Za to pojawia się żal, że to już koniec, ale przecież pozostaje wiara, że Evžen Boček stworzy ciąg dalszy.

Dla mnie to rewelacja. Świetny przerywnik między lekturami traktującymi o poważnych tematach. "Arystokratka na...

Jarek Zawisza | 2018-10-15
Przeczytana: 06 września 2018

Cóż mogę rzec...
Groteska i humor, które wręcz wylewają się z książki, wywołują... uśmiech na twarzy.

Tak właśnie uśmiech, bo salw śmiechu nie słychać już wokół.
I sam nie wiem, czy to Boček się z lekka wypalił, czy też ja zmęczyłem się tą historią?

Książka niewątpliwie bardzo zabawna, bez pardonu rozprawiająca się z czeskimi (a może raczej ogólnoludzkimi) przywarami.
Jednak coś chyba autorowi gdzieś po drodze uleciało i to se už nevrátí...
Lekki niedosyt fajerwerków niekłamanej radości, ale jednak warto.

Polecam!

Gosia | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Może już nie aż tak zabawna jak pierwsza i druga część, ale i tak lepsza niż większość książek, które pretendują do tej kategorii.
Szkoda, że nie ma nawet dwustu stron, bo chciałoby się, żeby ta książka nie miała końca. Zżyłam się z bohaterami zamku Kostka.
Będzie mi brakowało tego czeskiego humoru, komicznych postaci jak z surrealistycznej sztuki i zabawnych i błyskotliwych dialogów.
Dawno nic mnie tak nie rozbawiło, chyba tylko czasem polskie kabarety.
Pozostaje jedynie nadzieja na dalsze części. Będę czekać z utęsknieniem.

Beata | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Rewelacyjny, kolejny tom satyryczno-ironicznej powieści obyczajowej. Pełnej absurdalnego humoru historii o perypetiach współczesnych, czeskich arystokratów. Na zamku Kostków pojawia się nowa, stara krewna, moja ulubienica, cioteczka Nora. Aż żal, że kończy się już ta historia... uśmiałam się przy niej jak norka (i nie chodzi tu u ciotunię:).

książek: 2054
jamczyk | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 lutego 2018

W zamku Kostce nadchodzi czas - "jak wycyckać turystę", czyli wakacyjne żniwa. Dalsze przygody nowej arystokracji i grupki ich pomocników, ubarwione czeskim humorem i surrealistycznym podejściem do życia. Cykl, z tomu na tom, nabiera coraz większej ekspresji, a absurdalność zdarzeń dobrze wróży, na kolejne spotkania. Bardzo dobra rozrywka na jeden wieczór.

deana | 2018-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2018

Projekt ,,Arystokratka (prawie) umarła" na zamku w Kostce można uznać za rozpoczęty. Hrabianka Maria, obciążona klątwą, prawdopodobnie ma umrzeć w dniu swoich dwudziestych urodzin - jest; trumna - jest; odpowiednio przygotowana kampania reklamowa - jest; wsparcie prasy - ... no właśnie.

Pechowy, szalony zamek w Kostce znowu otwiera swoje podwoje dla czytelników, w prawdzie nic tam nie ulega zmianie - w dalszym ciągu zamieszkały jest przez tą samą wybuchową mieszankę postaci i nadal obserwujemy ich coraz to bardziej ,,genialne" pomysły jak przyciągnąć do zamku turystów i zarobić pieniądze. W tej części po pasmie spektakularnych i niesamowicie śmiesznych porażek nadciągnie nieoczekiwane wsparcie w osobie tajemniczej ciotki Nory.

Cykl ,,Arystokratka" to pewniak jeśli szukamy niebanalnego humory. Lekki styl, konwencja pamiętnika oraz totalnie szalony miks postaci gwarantują przyjemnie spędzony czas. Wraca się do przygód Kostków niczym do ulubionego serialu komediowego. Bocek...

Dorota | 2018-10-14
Przeczytana: 14 października 2018

Lekkie czytadło i miło spędzone weekendowe popołudnia. Tylko tyle oczekiwałam po tej części Arystokratki i w zasadzie wszystko to otrzymałam.
Znowu jest zabawnie, chociaż trochę litości dla głupoty niektórych bohaterów również się pojawiło. Do tego odkrywanie kolejnych przywar Czechów (chociaż z pewnością niektóre zachowania nie są tylko czeskimi standardami ale również odnoszą się do innych narodów).
I niestety to by było na tyle jeżeli chodzi o plusy. Nic mnie w tej części nie zaskoczyło ani nie rozbawiło na tyle, żebym wydała z siebie coś więcej niż cichy chichot.
Gdyby się głębiej nad tym zastanowić to w zasadzie nie wiem po co ta część powstała. Niczego nowego ona nie wnosi, jakieś znaczące wydarzenia w tej części też nie mają miejsca. Więc po co? Nie wiem.
Oceniłabym tę część tak samo jak poprzednią gdyby nie jej zakończenie. Liczyłam na jakiś epilog scalający całość. Podsumowujący, a najlepiej wybiegający w przyszłość żeby pokazać Nam czytelnikom jak wygląda życie Marii i...

DomowaKsięgarnia | 2018-03-12

Jakże stęskniłam się za tym zamczyskiem!

Za jego mieszkańcami – jedyną w swoim rodzaju grupką barwnych postaci, które, swoimi poczynaniami, bawią mnie do łez.

Autor po raz trzeci serwuje nam potężną dawkę humoru, okraszonego obficie absurdem i ironią.

Seria książek o hrabim Kostce, jego rodzinie i współpracownikach, to gwarancja bólów brzucha i czkawki - nierozerwalnych przypadłości, towarzyszących czytelnikowi podczas lektury. Pewnie część z Was (tych, którzy czytali poprzednie części) zapyta – ile można? Ale mnie to się w ogóle nie nudzi! Wykreowane tutaj postaci, choć wcale nie zamierzają się zmieniać, wciąż są zabawne i wywołują u mnie lawinę uczuć.

Jednak książka nie powinna trafić w niepowołane ręce. A dokładniej w ręce ludzi bez poczucia humoru, dystansu do świata i zamiłowania do śmiechu z niczego.

eunice | 2018-02-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi 📚
Przeczytana: 17 lutego 2018

Absurdalny humor to znak rozpoznawczy cyklu o Kostkach. Całe to towarzystwo zamieszkujące zamek jest nie do podrobienia.
Choć to nie arcydzieło daję wysoką ocenę, bo parę razy prawie popłakałam się ze śmiechu, a w tym momencie mojego życia było mi to szczególnie potrzebne.

Agacha | 2018-07-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 19 lipca 2018

Na zamku Kostka po staremu. Hrabia kombinuje, jak dużo zarobić a mało wydać, Milada opracowuje plan "wycyckać turystów" pod hasłem "arystokratka przed śmiercią", Józef stara się pozbyć turystów a dla Deniski jak zawsze wszystko jest "super i psycho". Czyli niby bez zmian. Jednak szykuje się rewolucja, której początkiem staje się pojawienie tajemniczej ciotuni.