Przedawnienie

Okładka książki Przedawnienie Jiří Březina
Okładka książki Przedawnienie
Jiří Březina Wydawnictwo: Afera Cykl: Tomáš Volf (tom 1) Seria: Czeskie krymi kryminał, sensacja, thriller
Tomáš Volf (tom 1)
Czeskie krymi
Promlčení
Afera
2018-05-10
2018-05-10
Agata Wróbel

Moja pierwsza przygoda z czeskim kryminalem 😊
Autor w swojej powieści skupia się przede wszystkim na tle społecznym i historycznym ubiegłego wieku.
W powieści mamy dostępne trzy ramy czasowe, z czego najwazniejsza część akcji to rok 1991 i pewna niewyjaśniona sprawa.
Wracając do 2015 roku - poznajemy Tomáša Volfa, policjanta przeniesionego do archiwum, który natrafił na brutalne zabójstwo sprzed lat.
Ondřej Novotný, były śledczy który w tamtych czasach zajmował się sprawą, obecnie jest politykiem, opowiada o sprawie, lecz ewidentnie coś ukrywa.
Rozmowy z mieszkańcami małej wioski odsłaniają tajemnice przeszłości.
Kryminał ukazuje dramat społeczeństwa i historię regionu. Mimo oszczędnej narracji, ciekawie przedstawia transformację lat 90.
Co się działo w latach 90tych i okresie powojennym?
Czy rozwiązane tajemnice sprzed lat zmieniają bieg wydarzeń naszych bohaterów ?

Moja pierwsza przygoda z czeskim kryminalem 😊

Kryminał, formalnie rzecz biorąc. Rozprawa o ziemi, co do której i Czesi, i Niemcy czują, że jest ich. Niektórzy przynajmniej. O tym, jak to się przeżywa dziś, po latach, i które z dawnych sentymentów nadal są żywe, a które powoli odchodzą do historii. A że w formie kryminału, to łatwostrawne, mimo tematu. Dobrze napisane, bez uproszczeń. Niezła literatura.

Od jakiegoś czasu interesuje się literaturą naszych południowych sąsiadów. Postanowiłam sięgnąć po coś z jednego z moich ulubionych gatunków literackich - kryminał. Nie do końca dostałam to co chciałam, bo w książce jest wyraźny wątek kryminalny, ale konstrukcja opowieści jest analogiczna jak w Archiwum X. Ot nierozwiązana sprawa sprzed lat trafia do rąk młodego policjanta - Tomáša Volfa. Główny bohater do archiwum policyjnego trafił za karę. Został przeniesiony tu dyscyplinarnie z dochodzeniówki. W zapomnianej przez świat przygranicznej wiosce dokonano dwóch zabójstw. Ponieważ akcja rozrywa się przy granicy czesko -austriackich jest tu sporo odniesień do powojennego okresu, ale historie te są potraktowane dość pobieżnie. Siłą rzeczy dostajemy opowieść prowadzoną w dwóch płaszczyznach czasowych - współcześnie oraz w czasach gdy popełniono zbrodnie, jako wspomnienia ówczesnego śledczego. Książka kończy się dość ciekawym, niejednoznacznym twistem, ale te kilka ostatnich stron nie rekompensuje wcześniejszej dość monotonnej treści. To nie był całkiem stracony czas, ale fajerwerków tez nie otrzymałam.Ot dość porządnie i poprawnie napisana lektura.

Autor w przedmowie wspomina, że chciał po prostu napisać kryminał. Nie jest do końca kryminał, więc nie wiem czy mu wyszło. Owszem, mamy jakieś zabójstwa, ale całość dryfuje raczej ku beletrystyce, skupiając się raczej na niezabliźnionych ranach z czasu wojny - bezeceństwom popełnianym przez niemieckich okupantów, późniejszej zemście na Niemcach, gdzieś tam zahaczając też o okres transformacji i ośmiornicach, mafiach, powiązaniach z polityką. Czyta się szybko, mimo tematyki podane dość lekkostrawnie, ale przy tym po łebkach i nieco przegadane. Ale całość odebrałem dobrze.

Niestety książka mnie nie porwała. Forma w jakiej jest napisana zdecydowanie nie jest dla mnie. Akcja wlecze się, kilka razy przyłapałam się na tym, że czytam, a tak naprawdę nie wiem o czym czytam. Książka jest jedną z tych, które na długo nie zapadają w pamięć. Dużą częścią książki jest historia Czech, którą przyznam szczerze nie interesuje się z bardzo. Intryga jak dla nie była powalająca. Nazwałabym tą książkę nijaką, nie jest ani wybitna, ani okropna.

Czyta się szybko, równie szybko ulatuje z głowy. Intryga mało odkrywcza. Trick z żonglowaniem narratorami raczej denerwujący. Jeśli jest w tej książce coś ciekawego, to chyba tylko wątek rozliczeń Czechów z własną, powojenną historią, gdzie ciągle jest sporo białych i zarazem krwawych plam.

„Przedawnienie” okazało się dość nietypowym kryminałem. Po pierwsze, przyjęta narracja – kolejne rozdziały dotyczą przemiennie czasów dawnego śledztwa prowadzonego na początku lat 90-tych XX wieku w warunkach czeskiej transformacji politycznej oraz współcześnie. Po drugie, spojrzenie na popełnione przestępstwa okiem dawnego funkcjonariusza (Novotnego) oraz z perspektywy współczesnego policjanta (Wolfa). Początkowo ten styl opowiadania nieco mnie irytował, zważywszy na statyczność opowieści, ale po kilkudziesięciu stronach stał się zupełnie znośny. Po trzecie, tło popełnionych zbrodni – zaskakujący był motyw rozliczenia z powojenną historią Czechosłowacji. W sumie intrygujące doświadczenie, chociaż spodziewałem się nieco większych fajerwerków.

#WyzwanieLC2023
Pierwszy tom cyklu o młodym policjancie śledczym, który dostaje do rozwiązania niewyjaśnioną sprawę z 1991 roku. Popełniono wtedy dwa zabójstwa w małym czeskim miasteczku w pobliżu granicy z Austrią. Śledztwa nie doprowadzono do końca, nie znaleziono zabójców. Tomaš Wolf krok po kroku drąży stare sprawy, okazuje się, że zamieszany w śledztwo był znany obecnie polityk Ondrej Novotny.
W miarę postępu śledztwa Wolf odkrywa, że sprawa sięga dużo wcześniejszych zdarzeń, ma związek z wysiedleniami Niemców po zakończeniu drugiej wojny światowej. Książka dotyka trudnych powojennych spraw: wysiedlenia ludności niemieckiej, brutalne gwałty, pobicia, zaginięcia wielu osób to część powojennej historii, z która mierzą się nie tylko Czesi, a która do tej pory okryta była zmową milczenia. Temat ciekawy, jednak akcja w książce jest powolna, w wielu miejscach przynudza i i w rezultacie opowieść jest dość słaba.

#WyzwanieLC2023

Czeska literatura znana mi jest przede wszystkim z powieści takich autorów jak Iva Procházková i Michaela Klevisová. Teraz do moich ulubieńców dołącza Jiří Březina z pierwszą częścią serii Tomáš Volf.
Autor w swojej kryminalnej powieści główny nacisk kładzie na tło społeczne i historyczne minionych lat. I choć główna część powieści dotyczy niewyjaśnionej sprawy z roku 1991 to trzeba wam wiedzieć, że mamy tutaj tak naprawdę trzy plany czasowe.
Rok 2015 to czas, w którym poznajemy prawie trzydziestoletniego policjanta Tomáša Volfa. Śledczy z nieznanych nam powodów został przeniesiony dyscyplinarnie do archiwum, tu trafia na niewyjaśnioną sprawę zabójstwa, która miała miejsce w małej wiosce położonej przy granicy czesko-austriackiej. Co tak naprawdę wydarzyło się wówczas w Pasečkach może wiedzieć nie kto inny jak sam Ondřej Novotný, który uczestniczył w tamtym dochodzeniu. Obecnie Novotný ubiega się o tekę ministra spraw wewnętrznych i twierdzi, że cała ta sprawa dawno już uległa przedawnieniu, a akcja wymierzona jest osobiście w niego. Jak to zwykle w polityce bywa przedawnione, czy nieprzedawnione ma jednak swoje odzwierciedlenie na wizerunku polityka. Wysłuchujemy razem z młodym gliniarzem opowieści, w której Novotný coś wyraźnie zataja, nie do końca mówi prawdę dotyczącą sprawy z roku 1991. Rozmowa z mieszkańcami Pasečk wyjaśnia nam, że przed wojną była to wieś z liczną liczbą mieszkańców i coś mi mój czytelniczy duszek podpowiada, że przeszłość ma tu dużo do powiedzenia. Bogaty chłop, poniemieckie złoto i te skrywane tajemnice.
Trochę inny to był kryminał od tych, które czytam na co dzień. Autor tak naprawdę posłużył się wątkiem kryminalnym, by ukazać dramatyczną historię społeczeństwa związanego z tamtym regionem, czasu powojennego i rozliczeń czesko-niemieckich. Ciekawie przedstawiona opowieść również z transformacją dotyczącą lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Szkoda tylko, że powieść jest tak oszczędnie napisana z małą dawką opisów, krótkimi licznymi dialogami i skromną objętością. Oczywiście zagadka kryminalna została rozwiązana i wyjaśniona, choć brak tu wyjaśnienia co przeskrobał Tomáš Volf, że przeniesiono go do archiwum. Pamiętajmy jednak, że dopiero pierwsza część serii w której wszystko przecież jeszcze zdarzyć się może i do której kontynuacji na pewno powrócę.

Czasem chciałabym wiedzieć, czy Czesi naprawdę są tacy wyrozumiali, obserwujący i relatywizujący czy też, podobnie jak w Polsce, czescy pisarze jako twórcy kultury wiedzą, że dostając finansowanie z niemieckiej jednak UE, mają koniunkturę na tego typu opowieści.
Dobrze się to czytało głównie dzięki klimatowi czeskiej prowincji z okresu transformacji ustrojowej ze wszystkimi elementami znanymi również Polakom, ale... polityka wstydu to jednak skuteczny i sprawdzony scenariusz na wychowywanie kolejnych pokoleń. Relatywizacja winy mordercy trochę jak w "Prowadź swój pług..." Zalecam ostrożność. Zło jest złem.

• Kryminał
  • Literatura czeska