Przedawnienie

Seria: Czeskie krymi
Wydawnictwo: Afera
Promlčení
Kayunia

Przeniesiony dyscyplinarnie z dochodzeniówki do archiwum młody policjant Tomáš Volf trafia na nierozwiązaną sprawę z 1991 roku. W zapomnianej przez świat wiosce przy granicy czesko-austriackiej doszło do zabójstwa, które może łączyć się z innym, także niewyjaśnionym. Zaintrygowany Volf postanawia odkurzyć stare śledztwo. Do rozwiązania zagadki ma doprowadzić go Ondřej Novotný, który przed...

Zaintrygowany Volf postanawia odkurzyć stare śledztwo. Do rozwiązania zagadki ma doprowadzić go Ondřej Novotný, który przed laty uczestniczył w dochodzeniu, a obecnie jest znanym politykiem i kandydatem na ministra spraw wewnętrznych.

Czy Volf może ufać Novotnemu? Dlaczego akta sprawy są niekompletne? Komu uszły na sucho dwa zabójstwa w malowniczej Krainie Szumawskiej? I jaki związek z nimi mogła mieć dramatyczna historia tej ziemi?

Przedawnienie to pierwszy tom serii z upartym śledczym z Czeskich Budziejowic, prywatnie fanem black metalu, Tomášem Volfem.

Książka ukazuje się w serii Czeskie Krymi.

źródło opisu: www.wydawnictwoafera.pl

źródło okładki: www.wydawnictwoafera.pl

Olga | 2019-06-13
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Bardzo przyjemny kryminał, zwracający uwagę też na pewne uniwersalne problemy

Karolina | 2019-06-09

Ciekawy pomysł, interesujący punkt wyjścia, Czesi w obliczu transformacji ustrojowej, Niemcy sudeccy, mała społeczność... Był potencjał, tylko po drodze gdzieś się rozmył. Bardzo to wszystko "robocze", niedopracowane i momentami sensu pozbawione. Obyczajowo lepiej niż kryminalnie.

mgiełka | 2019-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Młody policjant Tomas Volf wertuje archiwalne, niedokończone śledztwa. W ramach poszukiwań trafia na sprawy dotyczące powieszenia i zabójstwa mężczyzn pochodzących z przygranicznych Pasecek. Tylko osoba uczestnicząca w dawnym dochodzeniu- polityk Novotny, jest w stanie naprowadzić Volfa na właściwy trop. Kluczem do rozwiązania zagadki jest poznanie realiów powojennych przesiedleń Niemców z terenów dzisiejszych Czech. Zajmująca opowieść.

Jeżeli po siedemdziesiątej stronie akcja jakoś się rozkręca, to dajcie znać.
Może wtedy doczytam do końca...

pod_lasem_czytane | 2019-05-02
Przeczytana: 01 maja 2019

"W każdym z nas kryje się zwyrodnialec.
Pytanie, czy potrafimy utrzymać go na łańcuchu."

Śledczy Tomáš Volf został zesłany do archiwum, gdzie "odkurza" stare akta. Odnajduje dwie nierozwiązane sprawy z 1991 roku, w których stwierdza braki w materiale dowodowym. Do tego ostatnią osobą, która wypożyczała akta z archiwum jest Ondřej Novotný - kiedyś zwykły policjant - dziś kandydat na ministra spraw wewnętrznych. Tomáš jak prawdziwy dobry "pies" czuje, że ta sprawa może mu pomóc wrócić do gry, więc wsiada w pociąg i jedzie do polityka, aby poznać jego wersję wydarzeń.
Całą historię opowiada Ondřej Novotný.
W Pasečkach, w krótkim czasie dochodzi do dwóch morderstw. W pierwszym przypadku na początku domniemano samobójstwo (powieszenie) - w drugim już nie było wątpliwości - śmiertelne rany zostały zadane nożem.
Praktyki mafijne, piękna kobieta, historia z czasów wysiedleń Niemców z czeskich terenów, piękno przyrody, tajemnice mieszkańców - wszystko to tworzy historię, której nie chce...

book_logia | 2019-03-10
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 09 marca 2019

„Przedawnienie” urzekło mnie swoją prostotą. Zemsta jest najlepszym motywem przewodnim, jaki może sobie wymarzyć czytelnik kryminału. A nienawiść, która zakiełkowała w człowieku, gdy ledwie odrósł od ziemi, jest tak silna, że nawet upływające dekady nie są w stanie złagodzić jej patyną czasu i zapomnienia.
„Przedawnienie” nie obfituje w rozległe opisy. Książkę ze względu na liczne dialogi, czyta się dość szybko. To w głównej mierze retrospekcja. Policjant, który stara się zmyć z siebie porażkę poprzedniego śledztwa, wygrzebuje w archiwum sprawę, która może wzbudzić kontrowersję. Dociera do policjanta, który ją wtedy prowadził i zaczynają rozmawiać... Co ważne, ten policjant jest teraz wysoko postawionym politykiem.
Kontekst historyczno-polityczny jest bardzo ważny w powieści Jiří Březina. Czesi i Niemcy zamieszkiwali wspólnie Sudety od wielu pokoleń. Po aneksji tych ziem przez III Rzeszę sytuacja znacznie się skomplikowała. Ich sytuacja była podobna to tej, którą my znamy z...

wiesia | 2019-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Czyta się świetnie, już polubiłam Tomasa Volfa. Ciekawa kompozycja, powrót do śledztwa sprzed lat - tu Volf ustępuje miejsca Ondrejowi Novotnemu, politykowi, który wówczas uczestniczył w dochodzeniu.
Przy piwie i papierosie panowie odtwarzają dawne wydarzenia. Przy okazji można się dowiedzieć o wysiedleniach Niemców po wojnie.
Mam nadzieję, że na "Południcę" nie trzeba będzie za długo czekać, mały jej fragment kończy powieść.
Czytajcie Czeskie Krymi :)

kokoschka | 2018-12-21

Solidny kryminał, choć nic odkrywczego tu nie ma.

Kasia Aksamit | 2018-11-21

Wracam do Czech. Tym razem w potrójnej perspektywie – odsłona współczesna oraz dwie płaszczyzny retrospektywne. I wracam do kryminału, bo ostatnio nie po drodze było mi z tym gatunkiem. Książka minimalistyczna jeśli chodzi o formę przekazu, praktycznie zupełnie pozbawiony ozdobników tekst, maksymalnie uproszczona fabuła. Nie ma ciemnych uliczek, nie ma gęstniejącej mgły, i – co najważniejsze- nie ma policjanta-bohatera, który nie bacząc na dylematy własnej rozdartej duszy, podąża tropem psychopatycznego mordercy. Żeby jednak była jasność- policjant jako taki oczywiście jest, z tym że postać ta nakreślona zostaje w sposób tak mizerny, że właściwie go nie widać. I dobrze, bo całość zdaje się dzięki temu odchodzić od zagadki tajemniczych morderstw w stronę szerszego kontekstu, którym jest pytanie o moralne prawo oceniania postaw i zachowań ludzi żyjących w czasie wojny przez nas, współczesnych. Autor próbował tłumaczyć się z polityczno-historycznych nawiązań i twierdził, że tak...

Ania | 2018-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 11 października 2018

Książka idealna dla zapracowanych i przemęczonych. Doskonała na jedno wolne popołudnie, do szybkiego przeczytania.
Czytałam z przyjemnością, bez wysiłku i zbednago wytężania szarych komórek.
Klimatyczna historia i interesująca fabuła wyróżniająca "Przedawnienie" na tle innych kryminałów. Bez pośpiechu, zwrotów akcji, a jednak interesująco i z napięciem.