Roznegliżowane

Wydawnictwo: Afera
Dívky nalehko
Czechy, kryminał
Cyfranek

Na peryferiach Pragi, w ogrodzie chińskiego biznesmena zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana wyjątkowo niestosownie do pogody – w seksowny czerwony kombinezon z siateczki. Roznegliżowana. Na miejscu natychmiast zjawia się podinspektor Marián Holina, wielbiciel rogalików i astropsychologii, zawierzający wyłącznie własnej intuicji, która objawia się łaskotaniem w...

Na miejscu natychmiast zjawia się podinspektor Marián Holina, wielbiciel rogalików i astropsychologii, zawierzający wyłącznie własnej intuicji, która objawia się łaskotaniem w okolicy pępka. W rozwiązaniu kolejnej niełatwej sprawy z praską mniejszością wietnamską w tle wesprą go: wpędzająca współpracowników płci męskiej w kompleksy, hiperaktywna kapitan Šotolová, młody podkomisarz Diviš, zawsze umiejący zadbać o zawartość swojego żołądka, i niezbyt rozmowna stażystka Běla.

Czy sympatycznemu zespołowi Holiny uda się połapać w labiryncie tropów, tak licznych i poplątanych jak alejki na ogromnym wietnamskim targowisku?

Roznegliżowane to druga część serii ze śledczym Mariánem Holiną autorstwa Ivy Procházkovej. Pierwszy tom, Mężczyzna na dnie zjednał sobie także polskich czytelników. Wartka akcja i nieodzowny czeski humor sprawiają, że Procházková wprowadza nową jakość do literatury kryminalnej.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoafera.pl/index.php?route=p...(?)

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoafera.pl

Monika | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017

Naprawdę świetny czeski kryminał. Już pierwsza część cyklu z podinspektorem Marianem Holiną czyli "Mężczyzna na dnie" niezwykle mi się podobała. Ale "Roznegliżowane" stawiam jeszcze wyżej w rankingu. Może dlatego, że poprzednim razem sama wytypowałam prawidłowo mordercę. W "Roznegliżowanych" natomiast finał był dla mnie sporym zaskoczeniem. Polecam serdecznie ten znakomity kryminał z zaśnieżoną Pragą w tle.

Izabela Pycio | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

"Smutek to naturalny zwiastun zmian, bez których nie byłoby naszego życia."

Kryminał z górnej półki, pierwszorzędnie rozplanowany, rewelacyjnie podany, umiejętnie angażujący czytelnika, od pierwszej do ostatniej strony trzymający w niepewności i zaintrygowaniu. Takie książki czyta się z ogromną przyjemnością, chętnie podejmuje detektywistyczną grę, okazującą się złożonym i wciągającym wyzwaniem. Iva Procházková zręcznie wplata w intrygę nie jeden a kilka fałszywych tropów, przyciąga zaskakującymi kierunkami rozwijającego się scenariusza zdarzeń, sprytnie utrudnia przewidywanie finałowej odsłony śledczej zagadki.

Ciekawie, atrakcyjnie, pomysłowo, błyskotliwie, z wyborną znajomością technik przyciągania uwagi czytelnika. Tak naprawdę nie mamy nic do zarzucenia znakomicie rozbudowanej i barwnej fabule. Z wielkim zainteresowaniem zagłębiamy się w nią, wielokrotnie zdumiewa konieczność dokonania zmian w przyjętej przez nas interpretacji zbrodni wobec sukcesywnie pojawiających się...

edi-bk | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Dawkowałam sobie tą część ale niestety się skończyła. Jeszcze lepsza niż Mężczyzna na dnie, świetna galeria postaci, ciekawa zagadka i dalsze perypetie głównych bohaterów. I coś co mnie absolutnie zachwyca czyli czeskie nazwiska 😀😂.

Elwira | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Podinspektor Marián Holina nadal jest zakochanym w horoskopach i rozmiłowany w rogalikach. Czyli nie macie się czego bać, Wy którzy sięgniecie po kolejną część jego przygód :-) Zapewniam!

Powieść jest świetnym miksem powieści psychologicznej i klasyki kryminału. No i Holina, ten nietypowy (totalnie odjechany momentami czeski glina), zresztą cały jego zespół jest dość oldskulowy. No to jak ich nie kochać, gdy mamy cudowną rozrywkę literacką, a jednocześnie odskocznię od zalewu wszelkich nowinek technicznych i gadżetów.

Bardzo spodobała mi się nie tylko poplątana intryga, czy (obowiązkowy) czeski humor, ale kreacja samych bohaterów, którzy nie są wcale tak kryształowi jak to być powinno jako stróże prawa… Przekonajcie się sami.

Ja czekam już na kolejną część z nadzieją, że się pisze!

aali | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

"Svätý Michal archanjel, pokorne prosím, zažeň do pekla Satana a iných zlých duchov, ktorí sa potulujú po svete. "
"Roznegliżowane" to druga część kryminalnej serii z zakochanym w rogalikach i horoskopach podinspektorem Mariánem Holiną w roli głównej. Czeska scenarzystka i pisarka Iva Procházkova ponownie popełniła kryminał doskonały, tym samym pogłębiając moją miłość do czeskiego krymi.

Na peryferiach Pragi, w mroźny grudniowy poranek w ogrodzie chińskiego biznesmena zostają odnalezione zwłoki młodej dziewczyny. Ofiara jest ubrana niestosownie do panujących warunków pogodowych, "to co miała na sobie nie przysłaniało prawie nic", roznegliżowana. Okoliczności wskazują, że morderstwo zostało popełnione na tle seksualnym, ale czy sprawa byłaby aż tak prosta? Na miejsce przybywa podinspektor Marián Holina. Pierwsze ślady prowadzą policję do SAPA, wietnamskiego targowiska, zwanego praskim Małym Hanoi. Jednak jak się okazuje to dopiero początek skomplikowanego śledztwa jakie...

Marta Zagrajek | 2017-07-08
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane

Postać Mariána Holiny polubiłam od pierwszego wejrzenia już podczas lektury „Mężczyzny na dnie”. Spokojny, niemal melancholijny, ale jednak z przytupem, gdy sytuacja tego wymaga. Od czasów poprzedniej kryminalnej historii życie Mariana stało się uboższe o osobę Sabiny, ale bogatsze o nowe, astrologiczne doświadczenia. Teraz może diagnozować osoby związane ze śledztwem, na podstawie własnej wiedzy, wyniesionej z kursów astrologicznych.

Jako rodowity Słowak, od czasu do czasu wspomina rodzinne strony i można wyczuć nawet brzmiącą w tych słowach tęsknotę. Szybko jednak przychodzi opamiętanie, bo Praga jest już jego właściwym domem, nawet jeśli przeklina ciągle po słowacku.

Jego intuicja podpowiada mu właściwe kroki w śledztwie, ale potrafi też głucho milczeć i utykać w martwym (sic!) punkcie. Wtedy z odsieczą przychodzi jego partner – Diviš. A przynajmniej taką nadzieję i w tej sprawie miał Holina. Pech chciał, że jego uroczy szef pomyślał bardziej o swoim interesie niż Mariána. W...

Magdalena | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 lipca 2017

Wspaniały kryminał, trzyma w napięciu do samego końca. Czekam z niecierpliwością na następne części.
Dodatkowa gwiazdka ,bo jestem czechofilką :)

Kemer | 2017-08-16
Ewa | 2017-08-08